Jozef
20.01.12,12:51
O tejto teme sa uz nieco popisalo, ale nikdy som sa nedopatral k mojej situacii.

Firma je slovenska a spolocnikom je obcan s ceskym obcianstvom. Tento spolocnik ma v Cechach firmu na seba ako FO. V rokoch 2001-2002 nam komplet vsetok tovar fakturoval k nam na slovensko. Je rok 2011, respektive uz 2012 a mne z tychto rokov zostali este neuhradene zavazky vo vyske cca 5 milionov CZK.

Chcel by som sa ich zbavit, nakolko nebudu asi nikdy uhradene a mame minusove vlastne imanie tak ma napadlo, ci by som nemohol kapitalizovat tieto zavazky. ( na druhej strane by to bola kapitalizacia pohladavky )

Toto je moj navrh:
kapitalizacia zavazku - 321/413 ( neviem ci to ma prebehnut aj cez ucet 353 - zrejme ale asi nie, kedze by sa to nezapisovalo ako zvysenie ZI zapisaneho v OR)
Samozrejme, ze by tam vnikli nejake kurzove rozdiely z tohto titulu.
V roku 2008 a 2009 boli ale tieto zavazky zdanene pripocitatelnou polozkou v ramci danoveho priznania, nakolko boli po splatnosti dlhsie ako 36 mesiacov (§ 52d, ods. 5 - Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2008 )

V pripade, ze dojde k tej kapitalizacii musim v danovo priznani za rok 2011 tuto sumu odpocitat? Alebo kapitalizacia sa nechape ako uhrada tych zavazkov? Je to de facto premena zavazku na kapitalovu ucast.

A este sa ma majitel pytal, ci tento krok bude nezvratny a nebude sa to uz moct niekedy v buducnosti vratit spat? Dalo by sa to preuctovat na 365?

Snad som to napisal zrozumitelne.
Dakujem za akukolvek odpoved.