Ludacek
20.01.12,14:40
Ahojte.Firma mi ponúka prácu na dohodu-výkon práce vo výške,ale žiada odo mňa aby som si zaplatil vstupné školenie BOZP v sume 100€(túto sumu mi vraj stiahnu z výplaty).Nie je povinnosťou zamestnávateľa zabezpečiť bezplatné vstupné školenie BOZP? A navyše táto firma robila nábor pracovníkov v Pube(bar).Zdá sa mi to podozrivé.Čo si o tom myslite?
ivka70
20.01.12,13:46
Presne to iste, co ty.

Povinnost zabezpecit skolenie BOZP ma zamestnavatel, nie zamestnanec.
Ten ma povinnost sa ho len zucastnit, ak ho firma zabezpeci.

V ziadnom pripade by som s niecim takym nesuhlasila.
veronikasad
20.01.12,14:04
Myslím, že v tomto prípade neide o školenie BOZP, ale o získanie preukazu oprávňujúceho zamestnanca vykonávať prácu vo výškach. Náklady na získanie preukazu hradí budúci zamestnanec, nie zamestnávatel.
Black
27.01.12,12:36
Len pripomínam ustanovenie zákona 124/2006 Z.z., §6, ods.11:
"Náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný znášať zamestnávateľ; tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca"


Školenia sú dôležité ak by išlo o ktorékoľvek zo školení (teda aj vstupné školenie, aj školenie na výšky). Ak už som vo vzťahu zamestnávateľ a zamestnanec, zamestnávateľ nemôže na zamestnanca presunúť náklady súvisiace s BOZP, ak by sa jednalo o ktorékoľvek zo školení, lebo inak zamestnávateľ porušuje predmetné ustanovenie.

Ak už si má hradiť školenie pre prácu vo výške sám zamestnanec, mal by si ho uhradiť ešte pred uzavretím pracovnej zmluvy.
Výsledkom školenia týkajúceho sa výšok, je odborná spôsobilosť fyzickej osoby. Nie je viazaná na organizáciu, ale pracovníka (§16). Organizácia môže mať pri hľadaní nových pracovníkov podmienku, aby daný pracovník, ktorý sa uchádza o zamestnanie už mal potrebné osvedčenie pre práce vo výškach (ktoré mu mohol zaplatiť predchádzajúci zamestnávateľ alebo si ho mohol zaplatiť sám). V žiadnom prípade by som však ako zamestnávateľ nesťahoval žiadne financie z výplaty za školenie, lebo ak ide o výplatu mzdy, tá sa opäť viaže na vzťah zamestnávateľ a zamestnanec.