opytujuci
20.01.12,16:28
Dobry den

mam problem a rad by som Vas poprosil o radu.
zalozil som sro s nespravnym clovekom, ktory sa kvazi vyparil, resp je neviditelny,urcite poznate tie pripady,
pokazil meno sro-cke, mame kvoli nemu aj exekuciu na par tisic a ja sa potrebujem zbavit svojho podielu vo firme a zalozit si novum
avsak myslienka, ze predam podiel nejakemu socialne slabsiemu jedincovi pri tescu za par stovak, sa mi velmi nepaci, pretoze mam strach, co potom a kto to bude musiet casom riesit.
viete mi poradit?

dakujem za rady
mattto
20.01.12,15:50
neviem, akú máte spoločenskú zmluvu - hlavne čo sa týka súhlasu valného zhromaždenia s predajom obchodných podielov, resp. výšku podielov pri hlasovaní. Zákon a prax rieši aj tvoju situáciu, napr.:
§ 149 zák. č. 513/1991 Zb. Spoločnosť sa môže domáhať na súde vylúčenia spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, hoci na ich plnenie bol vyzvaný a na možnosť vylúčenia bol písomne upozornený. S podaním tohto návrhu musia súhlasiť spoločníci, ktorých vklady predstavujú aspoň jednu polovicu základného imania.avšak vylúčenie spoločníka a nakladanie s jeho podielom je dosť zložité a mal by ti to robiť advokát. Preto zváž, čo by bolo lacnejšie
hornak.ebsr
20.01.12,15:52
Nikdy som nepočul pojem zrušenie podielu v spoločnosti, pokiaľ ho Váš spoločník neprevezme na seba tak máte iba možnosť previesť resp. predať ten podiel (samozrejme je potrebné overiť či v spoločenskej zmluve nie je doložka o tom, že VZ musí dať súhlas na prevod/predaj podielu).

Pokiaľ sa druhý spoločník nedá nájsť môžete požiadať súd o vyhlásenie konkurzu alebo vyhlásenie bankrotu. Je to zdlhavejší postup ale pre firmu by bol konečný.
hornak.ebsr
20.01.12,15:55
neviem, akú máte spoločenskú zmluvu - hlavne čo sa týka súhlasu valného zhromaždenia s predajom obchodných podielov, resp. výšku podielov pri hlasovaní. Zákon a prax rieši aj tvoju situáciu, napr.:
§ 149 zák. č. 513/1991 Zb. Spoločnosť sa môže domáhať na súde vylúčenia spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, hoci na ich plnenie bol vyzvaný a na možnosť vylúčenia bol písomne upozornený. S podaním tohto návrhu musia súhlasiť spoločníci, ktorých vklady predstavujú aspoň jednu polovicu základného imania.

avšak vylúčenie spoločníka a nakladanie s jeho podielom je dosť zložité a mal by ti to robiť advokát. Preto zváž, čo by bolo lacnejšie

Súhlasím s mattto, ale k vylúčeniu by som sa ja osobne nepriklonil. Radšej tu spoločnosť zrušiť nadobro aby sa nestalo, že sa na Vás zvalia aj problémy druhého spoločníka.
opytujuci
20.01.12,16:04
Nikdy som nepočul pojem zrušenie podielu v spoločnosti, pokiaľ ho Váš spoločník neprevezme na seba tak máte iba možnosť previesť resp. predať ten podiel (samozrejme je potrebné overiť či v spoločenskej zmluve nie je doložka o tom, že VZ musí dať súhlas na prevod/predaj podielu).

Pokiaľ sa druhý spoločník nedá nájsť môžete požiadať súd o vyhlásenie konkurzu alebo vyhlásenie bankrotu. Je to zdlhavejší postup ale pre firmu by bol konečný.

Zrusenim podielu som mal namysli predaj alebo prevedenie podielu.
Tiez mam pocit, ze by bolo dobre spolocnost uzavriet, lenze ma to bude stat kopec casu a penazi, preto zvazujem predanie podielu.

Dakujem Vam vsetkym za rady.
mattto
20.01.12,16:42
Zrusenim podielu som mal namysli predaj alebo prevedenie podielu.
Tiez mam pocit, ze by bolo dobre spolocnost uzavriet, lenze ma to bude stat kopec casu a penazi, preto zvazujem predanie podielu.

Dakujem Vam vsetkym za rady.

druhého spoločníka nemôžeš vôbec nájsť? Nechaj mu po niekom odkaz, že mu predáš podiel za symbolickú cenu. Bude to najjednoduchšie, najrýchlejšie a najlacnejšie
Economic
21.01.12,09:41
Dobry den

mam problem a rad by som Vas poprosil o radu.
zalozil som sro s nespravnym clovekom, ktory sa kvazi vyparil, resp je neviditelny,urcite poznate tie pripady,
pokazil meno sro-cke, mame kvoli nemu aj exekuciu na par tisic a ja sa potrebujem zbavit svojho podielu vo firme a zalozit si novum
avsak myslienka, ze predam podiel nejakemu socialne slabsiemu jedincovi pri tescu za par stovak, sa mi velmi nepaci, pretoze mam strach, co potom a kto to bude musiet casom riesit.
viete mi poradit?

dakujem za rady


Čo takto využiť zrušenie spoločnosti z úradnej moci. Treba urobiť písomný podnet na súd. Síce to niečo trvá, ale je to forma bez súdnych poplatkov.
EXACTOR s.r.o.
22.01.12,08:09
Na zrušenie spoločnosti z úradnej moci musia byť splnené zákonné predpoklady (jedným z nich je, že sa v príslušnom kalendárnom roku nekonalo Valné zhromaždenie - to by zrejme v danom prípade prichádzalo do úvahy). Dôležité pre rozhodnutie o spôsobe riešenia tvojej situácie je ale to, aké sú majetkové pomery spoločnosti. Súd pri rozhodovaní o zrušení spoločnosti skúma jej majetkové pomery. Ak zistí, že spoločnosť má majetok, bude potrebné vykonať jej likvidáciu, pričom likvidáciu vykoná štatutárny orgán spoločnosti (čiže zrejme ty) a navyše ak ako likvidátor zistíš predlženie spoločnosti, si povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu, čo je časovo (aj obsahovo) dosť náročné. Tento spôsob zrušenia spoločnosti súdom by som teda volil len v prípade, ak spoločnosť nemá žiadny majetok. Za zmienku stojí tiež ustanovenie § 149 Obchodného zákonníka, podľa ktorého sa spoločnosť môže domáhať na súde vylúčenia spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, hoci na ich plnenie bol vyzvaný a na možnosť vylúčenia bol písomne upozornený. S podaním tohto návrhu musia súhlasiť spoločníci, ktorých vklady predstavujú aspoň jednu polovicu základného imania.
Economic
22.01.12,14:09
Jednoznačne musím povedať, že bez toho aby sme poznali ekonomicko-účtovnú stránku spoločnosti sa dá ťažko konkrétne poradiť. To che vyhodnotiť danú záležitosť komplexne ako celok. Všetky otázky rieši spoločenská zmluva a čo nerieši spoločenská zmluva, tak platí Obchodný zákonník.