Ivyss
20.01.12,16:53
Objednala som si šaty z Číny v hodnote 154USD čo je 118EUR. Ozvala sa mi pani zo spoločnosti TNT EXPRESS WORLDWIDE, či je tovar do hodnoty 150EUR, čo teda bol, a clo som platiť nemusela. Platiť som mala len DPH 20%. No povedala mi že tovar treba precliť, či môžu oni, alebo si ho preclím sama. Preclili mi ho za poplatok 21EUR, k tomu som im musela poslať ešte aj kópiu občianskeho preukazu, a vyplniť dovozné prehlásenie a zmluvu o colných službách. Je to tak pri každom tovare zo zahraničia od 22-150EUR? A ako si ho dokážem precliť sama? Výjde ma to lacnejšie? Prečo tento tovar treba precliť ak nie som povinná platiť clo?

Vopred ďakujem za odpoveď.
chivasregal1
20.01.12,16:42
Pri dovoze tovaru je povinosť každej jednej osoby predložiť colnici tovar a podať colné vyhlásenie. Colnica rozhodne o prepustení tovaru do požadovaného režimu a o vymeraní dovozných platieb respektíve o ich oslobodení respektíve o neoslobodení v súlade s colnými predpismi. Pokial je potrebné podať písomné colné vyhlásenie je lepšie sa nechať zastupovať v colnom konaní profesionálmi lebo vyplnenie tohto tlačiva je dosť zložita vec.
Stefan2005
20.01.12,17:26
Pri dovoze tovaru je povinosť každej jednej osoby predložiť colnici tovar a podať colné vyhlásenie....

... mohol by si popísať, ako splniť takúto povinnosť v praxi ?

Napr. objednám si tovar z USA, Číny v hodnote (deklarovanej=skutočnej) 20€.
Príde mi (občanovi - nepodnikateľovi) poštou domov balík, ktorý pošta dala alebo nedala (ja o tom nič neviem) na prerokovanie pobočke PCÚ Bratislava - pošta.
Mám teda povinnosť vziať tento balík (ešte neotvorený) a ísť do najbližšej pobočky, alebo až do PCU Bratislava či Košice a podať colné vyhlásenie ?
dinkooo
20.01.12,17:36
zásielka do 22€ /vrátane poštovného/ - je tovar zanedbateľnej hodnoty a je oslobodený od cla aj DPH
zásielka od 22€ do 150€ - tovar je oslobodený od cla ale je potrebné zaplatiť DPH 20%
zásielka nad 150€ - je potrebné zaplatiť DPH a zodpovedajúce clo podľa colného sadzobníka EÚ pre rok 2012
Kontaktovať Vás bude kuriérna služba, ktorá Vám aj navrhne zastupovanie vo veciach colného prejednania. Ak budete súhlasiť so zastupovaním, všetko ostatne už vybavia za Vás. Niektoré služby požadujú za tieto služby poplatok /cca20€/ a niektoré to urobia grátis.
Stefan2005
20.01.12,17:41
zásielka do 22€ /vrátane poštovného/ - je tovar zanedbateľnej hodnoty a je oslobodený od cla aj DPH
zásielka od 22€ do 150€ - tovar je oslobodený od cla ale je potrebné zaplatiť DPH 20%
zásielka nad 150€ - je potrebné zaplatiť DPH a zodpovedajúce clo podľa colného sadzobníka EÚ pre rok 2012

Kontaktovať Vás bude kuriérna služba, ktorá Vám aj navrhne zastupovanie vo veciach colného prejednania. Ak budete súhlasiť so zastupovaním, všetko ostatne už vybavia za Vás. Niektoré služby požadujú za tieto služby poplatok /cca20€/ a niektoré to urobia grátis.

... takže keď nikto (teda kuriérna služba) občana nekontaktuje (do akej doby má tak urobiť), tak "môže kľudne spávať" ?

a opýtam sa polopatisticky - tak je povinnosť alebo nie je povinnosť podať colné vyhlásenie pri dovoze tovaru zanedbateľnej hodnoty ?
dinkooo
20.01.12,17:44
Pokial to beres ako fyz. osoba pre vlastnu spotrebu a nepredvolaju ta na colne konanie, tak mozes kludne spavat ;)