silviča
20.01.12,18:12
Dobry vecer poradaci.
vie mi niekto poradit, ako sa definuje pojem pri phm "cena platna v case nakupu" resp. ci existuje ina moznost ako preukazat spotrebu phm okrem predlozenia tzv. blockov? ja som presvedcena o tom ze bez blockov nemozno tieto naklady uplatnit, ale zmiatli ma dvaja kolegovia, ktorym ich uctovnicke kancelarie nezavisle od seba tvrdia, ze blocky nepotrebuju, napriek tomu im vyrabaju na konci roka cestaky kde zahrnu aj spotrebu phm, netusim podla akej ceny. v oboch pripadoch ide o konatelov sro-ciek, ktori automobil nemaju zahrnuty v obchodnom majetku firmy. postupujem nespravne ja alebo tie ine kancelarie? nide mi konkretne o vysvetlenie pojmu podla par. 19 ods. (2) pism. l) zakona o dani z primov "podla cien platnych v case ich nakupu", teda ci je mozne tuto cenu preukazat inak ako dokladom o nakupe phm - "blockom", nakolko v ostatnych bodoch tohto pismena (2. a 3.) sa exaktne spominaju doklady o nakupe pohonnych latok.
velmi pekne dakujem za vas cas a vase odpovede.
ivka70
20.01.12,17:14
Napr. tu si vedia pozriet priemerne ceny pohonnych hmot

http://natankuj.sme.sk/ceny-phm/?submenu=priemerne_ceny
avalik
20.01.12,17:21
v tvojom pripade ide o

ZoDP
§ 19
Daňové výdavky

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
...
d) cestovné náhrady do výšky, na ktorú vzniká nárok podľa osobitných predpisov,15) a vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste poskytované podľa osobitného predpisu,87a)
....



zakon o cestovnych nahradach

§ 7

(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").
silviča
20.01.12,18:25
Ale co v pripade ak nejde o zamestnanca ale konatela bez pracovnej zmluvy? Plati to obdobne? A co szčo?
avalik
20.01.12,18:45
Ale co v pripade ak nejde o zamestnanca ale konatela bez pracovnej zmluvy? Plati to obdobne? A co szčo?

zakon o cestovnych nahradach

§ 1

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

teda cestovne nahrady patria aj konatelovi - bez PP alebo dohody, len so zmluvou o vykone funkcie (aj keby bola na 0,- odmenu)
avalik
20.01.12,19:02
SZCO:

ZoDP
§ 19
Daňové výdavky
...
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
...
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
silviča
23.01.12,15:27
takze sme zase na zaciatku :-) treba tu cenu preukazat blockami ci staci statisticky urad?
grammatika
23.01.12,15:35
takze sme zase na zaciatku :-) treba tu cenu preukazat blockami ci staci statisticky urad?
nie si na zaciatku, treba citat vsteky suvisiace predpisy:
konatel = zamestnanec (aj ked bez zmluvy), vlastne auto = staci priemerna cena statisticky urad.
SZCO = ci ma alebo nema auto v majetku je jedno = musi mat blocky
silviča
23.01.12,15:41
velmi pekne dakujem, konecne jasna odpoved! pekny vecer prajem
anavki
13.01.14,18:29
Prosím k čomu ste sa dopracovali? Teba bločky preukázať či stačí štatist.úrad? Lebo práve aj ja toto riešim. Ďakujem.
zuzanna
13.01.14,19:04
mne to podla toho co citam vychadza ak je zamestnanec tak staci statisticky urad, opravte ma ak sa mylim
zuzanna
14.01.14,17:52
tak szco musi mat blocky vzdy
zamestnanec nemusi staci statisticky urad tak ze