Lila
31.01.06,09:34
Prosím Vás, ak platiteľ DPH uhradí v 12/ 2005 záloh. fa za službu ,na ktorej je vyčíslená DPH, predpokladám, že je možné túto DPH riadne zaradiť do DP DPH za 12/2005 a nárokovať si jej odpočet.

Ak to takto platí, potom my ako platiteľ DPH, ktorý vôbec nemá nárok na odpočet DPH /uskutočňujeme len činnosti, ktoré sú od DPH oslobodené/

si môže takto uhradenú DPH a podľa §70 Z.o DPH zaevidovanú do 12/2005 riadne zaradiť do nákladov roka 2005 na aú 518.

Pretože by sme úhradu záloh. fa za službu /ktorá sa začala konať už v 12/2005 a ukončí sa v priebehu r. 2006/
zaúčtovali v deň úhrady 20.12.2005 takto:

314/221 úhrada zálohy cena bez DPH
518/221 úhrada DPH zo záloh. fa

Alebo nesprávne uvažujeme??? Prosíme Vaše názory.Ďakujeme
Ešte podotknem, že nepoužívame koeficient, nakoľko všetky prijaté služby a tovary používame výhradne na svoju činnosť, ktorá je oslob. od DPH.
ALBO
31.01.06,09:32
Podľa mňa, vy do decembra to dáte do evidencie DP (ak ste splnili podmienky § 51=máte faktúru k vopred prijatej platbe, nie ešte vyúčtovaciu)
Necháte to visiť na tej 3*
No a keď dostanete vyúčtovaciu FA , keď služba bude dodaná, tak to prehodíte na5* spolu s cenou bez DPH
Lila
31.01.06,12:20
Prosím, akosi tomu nerozumiem.
Ak som uhradila záloh. fa, na ktorej je vyčíslená DPH, tak čakám až mi príde riadna faktúra ,povedzme v 5/2006 a vtedy to zaúčtujem:
Pr.
518/321 CBD 1.000 Sk
518/321 DPH 190 Sk, ktorá mi navyšuje obstarávaciu cenu služby/ V našom prípade nepoužívame 343 /je to v usmernení drsr./

a zúčtovanie úhrady: 321/314 1.190 Sk


To znamená, že DPH, ktorá bola vyčíslená na zálohovej faktúre sa "akože nesmie odpočítať" v 12/2005 t.j. mesiac kedy bola uhradená zálohová faktúra?????
Zita5
31.01.06,12:23
bendži
31.01.06,12:26
Prosím, akosi tomu nerozumiem.
Ak som uhradila záloh. fa, na ktorej je vyčíslená DPH, tak čakám až mi príde riadna faktúra ,povedzme v 5/2006 a vtedy to zaúčtujem:
Pr.
518/321 CBD 1.000 Sk
518/321 DPH 190 Sk, ktorá mi navyšuje obstarávaciu cenu služby/ V našom prípade nepoužívame 343 /je to v usmernení drsr./

a zúčtovanie úhrady: 321/314 1.190 Sk


To znamená, že DPH, ktorá bola vyčíslená na zálohovej faktúre sa "akože nesmie odpočítať" v 12/2005 t.j. mesiac kedy bola uhradená zálohová faktúra?????
v podstate

ako prvá ti mala prísť zálohová faktúra na celkovú sumu vrátane DPH a tu nemala byť presne vyčíslená DPH. Celú túto sumu ste uhradili v decembri 2005.

Na základe toho v decembri 2005 vám mal dodávateľ vystaviť riadnu faktúru, kde by fakturoval prijatú zálohovú platbu vo výške - a tu by už rozdelil sumu bez DPH a DPH a suma spolu.
Túto zaúčtuješ na 314/321
Na základe tejto riadnej faktúry za prijatú platbu sa rieši aj odpočet DPH

Následne v máji príde ďalšia faktúra na dodanie služby a na nej bude zároveň uvedené zúčtovanie zálohovej platby (vrátane zúčtovania DPH), čiže hodnota faktúry bude 0. Zaúčtuješ ako si písala
ALBO
31.01.06,12:39
To znamená, že DPH, ktorá bola vyčíslená na zálohovej faktúre sa "akože nesmie odpočítať" v 12/2005 t.j. mesiac kedy bola uhradená zálohová faktúra?????

Keby ste boli riadny platiteľ dane s plným nárokom na odpočet tak si nárok na odpočet uplatníte už v decemri.Vy to tiež date (tú dph zo zálohy) do DP v decembri ale bez nároku na odpočet.
Ten platiteľ s plným nárokom na odpočet je už v decembri vysporiadaný , lebo on to dostane zo ŠR ako peniaze. Ale vy ke´ˇdže nemáte nárok na odpočet, vám to visí na 3* až kým z toho nemôžete urobiť náklad. A náklad z toho môžete urobiť až vtedy, keď vám je dodaná služba. A tá keď vám je dodaná vtedy vám je dodaná aj vyúčtovacia Fa.
Takže do nákladov (to už je položka pre účtovníctvo) to dáte vtedy, kedy máte dodanú službu.
Lila
31.01.06,12:54
Prosím, nehnevajte sa na mňa.
Keď bežný platiteľ, ktorý má nárok na odpočítanie DPH z DF si môže zo ŠR pýtať daň zo zál.fa, prečo my si DPH nemôžme dať do nákladov r.2005, keďže nám táto DPH vstupuje priamo do obstarávacej ceny?
/My nepoužívame žiaden koeficient/ .

A ešte, prepáčte , zle som uviedla. Ide o predfaktúru.
ALBO
31.01.06,13:22
Prosím, nehnevajte sa na mňa.
Keď bežný platiteľ, ktorý má nárok na odpočítanie DPH z DF si môže zo ŠR pýtať daň zo zál.fa, prečo my si DPH nemôžme dať do nákladov r.2005, keďže nám táto DPH vstupuje priamo do obstarávacej ceny?
/My nepoužívame žiaden koeficient/ .

A ešte, prepáčte , zle som uviedla. Ide o predfaktúru.
Keďže je to náklad a vy budete mať službu dodanú až v roku 2006 tak je to náklad roku 2006.To vyplýva predsa z účtovníctva.

To je preto tak lebo sú dopletené zákony a jeden zákon a ani zákonodarca nevie o čom je druhý. Teraz vám účtovníctvo hovorí, že je DPH súčasť OC služby, no a o tej účtujete keď máte službu dodanú. Aj pre daň z príjmov je to dobré, lebo tá kopíruje účtovníctvo.
Asi pred cca tromii rokmi to tak v postupoch nebolo, koeficientovaná DPH (aj tá dnes ide do obstarania) -vtedy nebolo členenie na nárok, K , A nenárok) išla priamo z účtu DPH ná ostatný náklad, nie k obstarávacej cene služby. Vtedy by ste ju dali do roku 2005 -kedy ste mali nárok na odpočet podľa vášho príkladu)
Teraz vás účtovníctvo núti dať to do roku 2006
Dúfam, že vám to je jasnejšie.
Lila
31.01.06,13:30
Prosííííííííím : Vŕta mi v hlave z.o DzP PO § 19 odst.3 písm. k) kde sa hovorí, že daň. výdavkom je aj DPH, na ktorú platiteľ DPH nemá nárok.
A preto stále rozmýšľam nad tým, že ak som v 12/2005 prijala zál.fa, ktorú som riadne uhradila v 12/2005 a na ktorej je vyčíslená výška DPH,

tak ako Vy vravíte: riadny platiteľ dá túto DPH zo záloh. fa do DP DPH za 12/2005 a môže si ju odpočítať. Pýtať zo ŠR.

A my, ju máme uviesť tiež v DP DPH za 12/2005, ale na ňu nemáme nárok -s čím plne súhlasím. Ale nevychádza Vám z tohto §, že táto DPH je našim daň. nákladom roka 2005 ??? Keďže DP DPH sa týka decembra 2005?
A teda nemali by sme ju zaúčtovať ako to píšem v predchádzajúcom príspevku do MD 518/DAL 221 ???


Alebo DPH možno odpočítať len vtedy, ak nám dodávateľ vystavil riadnu
/konečnú /faktúru, v ktorej odpočítava zálohovú platbu?
Mám v tom stále akosi chaos.
Prosím Vás, skúste nám pomôcť. Vopred ďakujeme
Lila
31.01.06,13:32
Ďakujem ALBO. S odpoveďou ste ma predbehli, ale čo ten § ?
ALBO
31.01.06,15:14
Ďakujem ALBO. S odpoveďou ste ma predbehli, ale čo ten § ?

Nehovorím , že môj názor je ten správny, viem len, že sa to tak robí.
Skúste si ho podporiť ešte týmto:
§2 ZoDP:daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,
j) základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňovýdch výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,
Možno by bolo dobre podporiť ho aj vnútropodnikovou smernicou a dodržiavať ju. Nejako sa rozhodnúť musíte.
Ako som už písala vyššie , každý zákon si vypisuje svoje pravidlá, niekedy sa nedajú zlúčiť. Vyberte si riešenie.

Veď takýto problém s DPH musíte mať aj účtovaní a zozpúšťaní odhadných položiek.Do ktorého roku v dani z príjmov to dáte. účtujete o nej bez alebo s DPH? Ak toho máte veľa urobte si smernicu. Ale tento problém tu nechcem rozoberať.
Lila
01.02.06,11:30
Áno, presne tak, toto som mala ešte na mysli. Tento problém sa týka aj bežných DF na prelome rokov, keď :

DF za tel.poplatky za 12/2005 účtujeme v r. 2005 cez int. doklad ako
518/326 samozrejme včetne DPH, nakoľko DPH evidujeme podľa §70 do mesiaca 12/2005 .
A v r. 2006 /v deň prijatia DF/ zúčtujeme túto fa ako 321/326.

Myslím, že keďže do podania DP DPH /do 25.1.2006/ máme fa, je možné túto DPH považovať ako náš náklad roka 2005, keďže táto DPH je neoddeliteľnou časťou obstarávacej ceny u tejto služby zaúčtovanej v r. 2005 cez int. doklad.

Ale rada by som prosila aj o Vaše názory.

Pre: ALBO
Čo sa týka predfaktúry, máte pravdu, keďže nemáme faktúru vystavenú podľa §71- DPH nezaradíme do 12/2005 a tým je po probléme čo s nákladmi. Ďakujem, dnes mi je to jasnejšie.