DM2009
20.01.12,21:37
kopírujem z inej Porady, kam asi nikto nechodí a súčasne sa ospravedlňujem za duplicitu.

A,sro a B,sro uzavreli zmluvu o združení Z,združenie.
Z toho dôvodu sa B,sro registrovala ako platca DPH. B,sro podá DP DPH iba zo svojich aktivít+odpočíta DPH z majetku z titulu registrácie, správne?
Správcom združenia je A,sro, ktorá bude evidovať doklady za združenie a teda bude podávať aj DP DPH samostatne za združenie?.

Druhá otázka je, či mám vyhotoviť samostatné DP DPH za Z,združenie
a ešte samostatne za A,sro
alebo A,sro bude mať jedno DP DPH aj s dokladmi zo združenia, teda spoločné DPH?

Vďaka vopred za odpoveď.

mám v úmysle účtovať samostatne združenie v PU, aby bol prehľad o spoločných aktivitách
a súčasne vzájomné pohľadávky a záväzky účtovať aj v A,sro.
prosím vyjadrite sa niekto.
Rozalka
21.01.12,09:40
Správne uvádzaš, "B" podáva priznanie len zo svojich aktivít.
"A" podáva len jedno priznanie, kde má zahnuté aj spoločné aktivity (doklady musia byť vystavené na "A")
Čo sa týka účtovania,"A" bude mať v účtovníctve všetko, ale čo sa týka "Z", to by som dala ako samostatné stredisko alebo závod (resp. čo ti umožní softvér).
Vzájomné vzťahy združenia sa účtujú na 398.
KEJKA
21.01.12,14:24
doplním, že odo dňa registrácie B.sro z dôvodu, že sa stala členom združenia, už vystupuje ako klasický platiteľ, teda doteraz vystavené faktúry, ktoré boli bez DPH, sú v poriadku, odo dňa registrácie však musí fakurovať s DPH.
Pokiaľ sa B,sro rozhodla, že napr. nájom bude nájomcovi fakturovať ako neoslobodené plnenie, začne vystavovať faktúry s DPH.
Tiež si z dôvodu registrácie môže v prvom zdaňovacom období oddaniť odpisovaný majetok.

tiež mám podobný problém, tak ma to zaujíma.