tomko067
20.01.12,22:55
Chcem sa spýtať ... mám výučný list v oblasti elektrotechniky a som momentálne študentom VŠ (denná forma) môžem si popri škole privyrábať výučným listom tak aby som nemusel mať živnosť alebo niečo také ? chcel by som si dať inzerát ale neviem či to je z hľadiska zárobkovej činnosti v poriadku ... ak áno tak koľko môžem mesačne zarobiť ?
Mila123
20.01.12,22:04
môžeš pracovať na dohodu.....
tictac7
20.01.12,22:11
Chcem sa spýtať ... mám výučný list v oblasti elektrotechniky a som momentálne študentom VŠ (denná forma) môžem si popri škole privyrábať výučným listom tak aby som nemusel mať živnosť alebo niečo také ? chcel by som si dať inzerát ale neviem či to je z hľadiska zárobkovej činnosti v poriadku ... ak áno tak koľko môžem mesačne zarobiť ?

...výška zárobku je neobmedzená. Pre Teba, ako študenta (a samozrejeme aj pre zamestnávateľa), s ohľadom na odvody je vhodná práca na Dohodu o pracovnej činnosti, Dohodu o vykonaní práce alebo Dohodu o brigádnickej práci študentov. To už ale závisí od zamestnávateľa, podľa toho, čo potrebuje a na akú dlhú dobu....
...inzerát si môžeš dať. Uveď v ňom aj akú VŠ študuješ a hlavne zdôrazni svoje zručnosti (je aj "papier" dôležitý, ale keď máš aj desať "papierov" a prakticky nevieš nič, si "nepoužiteľný" - bez urážky, to len, aby si vedel, ako to chodí)
...držím palce, nech sa Ti aj v škole darí, aj prácu nech rýchlo nájdeš ;)
tictac7
20.01.12,22:22
...na základe upozornenia od Mila123 dopĺňam ešte Dohodu o brigádnickej práci študentov - táto mi akosi ušla ;).
... upravím aj v pôvodnom príspevku, len aby bolo jasné...
tomko067
20.01.12,22:29
O zručnosť sa nebojím ... aj potvrdenia o praxi mam a niekoľko projektov (domov) úspešné zrealizovaných ... ale keď mam ten výučný list nemusím mať tu živnosť ? lebo ja vlastne nebudem mať zamestnávateľa ale budem si hľadať prácu sám (zákazky) ... tie zákazky to je ta práca na dohodu ? nie som v tejto oblasti dani doma, takže potrebujem to vysvetliť jednoducho a jasne :) ale vopred všetky ďakujem za odpovede ...
Mila123
20.01.12,22:32
ak nechceš byť zamestnancom musíš mať nejaké oprávnenie na vykonávanie prác (napr. stav. technik?) tým oprávnením je aj napr. ŽL, či založenie PO ako s.r.o. a pod..........
tomko067
20.01.12,22:47
Tak ja mam výučný list a osvedčenie (elektrické zariadenia do 1000 V v objektoch triedy A) čo znamená že môžem robiť napríklad elektroinštalácie v domoch (rozvody, montáže, ... ) okrem revízií. Takže to je to moje osvedčenie ...
A ak som tomu dobre pochopil tak si môžem dávať inzeráty v ktorých budem ponúkať svoju prácu a keďže som študent nemusím odvádzať dane a ani podávať daňové priznanie bez ohľadu na to koľko bude môj mesační zárobok (ročný príjem) ? tak ?
Mila123
20.01.12,22:49
máš doklad o spôsobilosti na vykonávanie prác......ŽL musíš mať minimálne, inak je to černota......
tomko067
20.01.12,22:54
Áno mam osvedčenie že som na túto prácu spôsobili ... takže nebudem robiť nič nezákonné ak si budem takto privyrábať a nebudem nič odvádzať ?
Mila123
20.01.12,22:56
chápeš čo som ti napísala?????
ak budeš mať ŽL máš povinnosti voči DU i ZP i SP.....to nie je povedané, že budeš musieť platiť......záleží na výške príjmu, a výške základu dane.....
ewita888
20.01.12,22:59
musíš mať živnostenské oprávnenie, čiže tzv. bude z teba podnikateľ.. ak chceš vykonávať prácu, za ktorú budeš dostávať peniaze, musíš byť buď zamestnanec, alebo podnikateľ.. inak by to bola čierna práca.. na základe čoho by si chcel svojim zákazníkom fakturovať svoje služby??? a dane by si tiež platil, ak by si mal vyšší príjem..
tomko067
20.01.12,23:03
Ahaaaa až teraz som v obraze, som to zle pochopil, pardon ... A aká musí byť ta výška prímu aby som nemusel nič odvádzať ? to sa asi každý rok mení že ?
ewita888
20.01.12,23:09
áno, každý rok sa to mení..
ale ty maj ciele, aby si platil obrovské dane.. aj milionové.. :-))
tomko067
20.01.12,23:12
aha no dobre tak ďakujem za info ... som sa niečo nove dozvedel, jednoduchšie je po skončený školy poberať dávky v hmotnej núdzi :D
Mila123
20.01.12,23:16
nebude to tým, že je veľa hodín.....máš v pravopise veľa gramatických chýb.....:D

a ešte jedna pripomienka, prečo študuješ takú školu, z ktorej je ti teraz zrejme, že budeš na ÚPSVaR ako nezamestnaný????
daduc
07.02.12,19:37
Ahojte,
mám syna študenta VŠ, ide zhotoviť jednej firme internetovú stránku. Dohodli sa na odmene 1000 Eur. Akú by bolo najvýhodnejšie urobiť zmluvu ? Dohodu alebo nejakú zmluvu o dielo - čo je výhodnejšie a čo ktorá obnáša ?