chamaco
21.01.12,09:51
Dobrý deň,

neviem či som príspevok zaradil správne, ale snáď áno.

Mam kamaráta, ktorého rodičia sú zosobášený ale už vyše 10 rokov nežijú spolu. Žije s mamou a k ocovi chodí len niekedy na víkend. Kamarát ma 23 rokov a chodí na VŠ. Detské prídavky poberá otec, dá sa to prepísať aby ich ešte ,kým chodí na VŠ, poberala jeho mama? Ak áno, aký je postup? Musí tam byt prítomný aj jeho otec?

Ďalej sa chcem opýtať, že ak jeho otec ma dlžoby a boja sa, že by mohli exekútori siahnuť aj na niečo čo vlastní jeho mama. Napríklad, či môžu začať sťahovať peniaze z ich účtu, ak aj vlastníkom je len čisto jeho mama. Alebo môžu siahnuť len nato, čo vlastnia spoločne.

Posledná otázka sa týka kamaráta osobne, aký je postup, alebo či to vôbec je možné, ak mu otec neprispieva vôbec žiadne peniaze. Dokonca ani tie vyššie spomínané detské prídavky. Môže ho ísť dať nahlásiť niekde na sociálku?

Komunikácia s nim je veľmi ťažká, takže by potreboval nejaké právne rady, ako sa to dá riešiť právnikom, alebo súdnou cestou.

Za poradenie vopred ďakujem, je to pre neho dôležite.
avalik
21.01.12,09:41
Na to aby otec mohol poberat RP, kamarat musel odovzdat otcovi potvrdenie o navsteve skoly.

Nech zajde s mamou na UPSVaR aj s potvrdenim o navsteve skoly, tam napisu ziadost o zasielanie pridavkov matke.
Zaroven mu tam pomozu napisat navrh na sud na urcenie vyzivneho pre dospele dieta. Za podanie navrhu sa neplatia sudne poplatky. Tento navrh podava tvoj kamarat sam za seba a urcene vyzivne potom bude chodit priamo jemu.
Mila123
21.01.12,09:56
Na to aby otec mohol poberat RP, kamarat musel odovzdat otcovi potvrdenie o navsteve skoly.

Nech zajde s mamou na UPSVaR aj s potvrdenim o navsteve skoly, tam napisu ziadost o zasielanie pridavkov matke.
Zaroven mu tam pomozu napisat navrh na sud na urcenie vyzivneho pre dospele dieta. Za podanie navrhu sa neplatia sudne poplatky. Tento navrh podava tvoj kamarat sam za seba a urcene vyzivne potom bude chodit priamo jemu.

návrh na určenie výživného mu na UPSVaR nenapíšu, je už dospelý.....môže využiť inštitút bezplátnej právnej pomoci ( s podmienkami .......)
chamaco
21.01.12,10:01
Kde nájde ten inštitút bezplatnej právnej pomoci? a aké podmienky tam su?
chamaco
21.01.12,10:04
A to výživné musí určiť súd? A platiť mu ho bude otec? Nie celkom rozumiem tej časti s tým výživným. :confused:
Mila123
21.01.12,10:15
zagoogluj si ......popr. kontakt ti dajú u Vás na UPSVaR.......
avalik
21.01.12,10:15
A to výživné musí určiť súd? A platiť mu ho bude otec? Nie celkom rozumiem tej časti s tým výživným. :confused:

no ked mu otec dobrovolne neprispieva na vyzivu tak by mal poziadat sud
pepsikova
21.01.12,10:20
A to výživné musí určiť súd? A platiť mu ho bude otec? Nie celkom rozumiem tej časti s tým výživným. :confused:..

..no napíšeš si na súd návrh na určenie výživného , (oprávnený xxx žiada, aby povinný yyy,)platil výživné v sume XXX, ktorú súd schváli, alebo upraví podľa situácie..súd vypočuje obe strany, tj. oprávneného aj povinného a rozhodne..a keďže vek je už 23 rokov, peniaze-výživné, si môže dať posielať na svoj účet..a ak otec doteraz neplatil a ani nedával rodinné prídavky, dá sa toto vymáhať spätne, tuším za tri roky...
chamaco
21.01.12,10:24
Veľmi pekne ďakujem, takto tomu rozumiem už lepšie. A to nevadí ak aj sú manželia ale nežijú spolu? Výživné môže dostávať aj tak od otca?
mattto
21.01.12,10:27
povedz kamarátovi, že v 23 rokoch by si už mohol niečo zarobiť sám, aj keď keď chodí na VŠ. Viem, čo hovorí zákon o rodine, ale z morálneho hľadiska je rozdiel vyživovať malé dieťa a 23 ročného chlapa, ktorý môže cez prázdniny, víkendy a kľudne aj bežné dni brigádovať/pracovať.
avalik
21.01.12,10:28
Veľmi pekne ďakujem, takto tomu rozumiem už lepšie. A to nevadí ak aj sú manželia ale nežijú spolu? Výživné môže dostávať aj tak od otca?

odporucam prestudovat zakon o rodine

TRETIA ČASŤ
VÝŽIVNÉ


PRVÁ HLAVA
DRUHY VYŽIVOVACÍCH POVINNOSTÍ A ROZSAH VÝŽIVNÉHO


Prvý oddiel
Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom


§ 62


(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)

(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

(6) Ak je maloleté dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti rodičov, súd pri určení výživného prihliadne na dĺžku striedavej osobnej starostlivosti každého rodiča alebo súd môže rozhodnúť aj tak, že počas trvania striedavej osobnej starostlivosti rodičov výživné neurčuje.

.....

§ 65


(1) Ak rodičia maloletého dieťaťa spolu nežijú, súd upraví rozsah ich vyživovacej povinnosti alebo schváli ich dohodu o výške výživného.

(2) Súd postupuje rovnako aj v prípade, ak rodičia spolu žijú, ale jeden z nich svoju vyživovaciu povinnosť voči maloletému dieťaťu dobrovoľne neplní.

(3) Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh.
chamaco
21.01.12,10:29
povedz kamarátovi, že v 23 rokoch by si už mohol niečo zarobiť sám, aj keď keď chodí na VŠ. Viem, čo hovorí zákon o rodine, ale z morálneho hľadiska je rozdiel vyživovať malé dieťa a 23 ročného chlapa, ktorý môže cez prázdniny, víkendy a kľudne aj bežné dni brigádovať/pracovať.


Keby si poznal ich situáciu tak to nenapíšeš. A nehľadám tu tvoj názor, ale to čo o tom hovorí štát. :)
Darina1234
21.01.12,10:29
povedz kamarátovi, že v 23 rokoch by si už mohol niečo zarobiť sám, aj keď keď chodí na VŠ. Viem, čo hovorí zákon o rodine, ale z morálneho hľadiska je rozdiel vyživovať malé dieťa a 23 ročného chlapa, ktorý môže cez prázdniny, víkendy a kľudne aj bežné dni brigádovať/pracovať.
Nie je to take jednoduche,
mattto
21.01.12,10:31
..

..no napíšeš si na súd návrh na určenie výživného , (oprávnený xxx žiada, aby povinný yyy,)platil výživné v sume XXX, ktorú súd schváli, alebo upraví podľa situácie..súd vypočuje obe strany, tj. oprávneného aj povinného a rozhodne..a keďže vek je už 23 rokov, peniaze-výživné, si môže dať posielať na svoj účet..a ak otec doteraz neplatil a ani nedával rodinné prídavky, dá sa toto vymáhať spätne, tuším za tri roky...

výživné na plnoleté dieťa sa priznáva iba od podania návrhu, iba pri maloletých možno priznať 3 roky spätne
avalik
21.01.12,10:31
povedz kamarátovi, že v 23 rokoch by si už mohol niečo zarobiť sám, aj keď keď chodí na VŠ. Viem, čo hovorí zákon o rodine, ale z morálneho hľadiska je rozdiel vyživovať malé dieťa a 23 ročného chlapa, ktorý môže cez prázdniny, víkendy a kľudne aj bežné dni brigádovať/pracovať.

s brigadami suhlasim ... ale z moralneho hladiska preco otec neprispieva na vyzivu ked je dieta este student a jeho prvorada povinnost je ucit sa?
Mila123
21.01.12,10:32
aj tak, prečo dáva otcovi potvrdenie o návšteve školy??????
mattto
21.01.12,10:32
Keby si poznal ich situáciu tak to nenapíšeš. A nehľadám tu tvoj názor, ale to čo o tom hovorí štát. :)

čo o tom "hovorí štát" je jedna vec, ale právo aplikuje súd a sudca... :D
mattto
21.01.12,10:35
Nie je to take jednoduche,

samozrejme, že starať sa o seba, pracovať/brigádovať nie je ľahké, musíš ráno vstávať, nemôžeš sa venovať, čomu chceš... :D ešteže máme ľudí, ktorí sú takí hlúpi, chodia do práce, platia dane a všetkých týchto "chudákov" živia
pepsikova
21.01.12,10:35
povedz kamarátovi, že v 23 rokoch by si už mohol niečo zarobiť sám, aj keď keď chodí na VŠ. Viem, čo hovorí zákon o rodine, ale z morálneho hľadiska je rozdiel vyživovať malé dieťa a 23 ročného chlapa, ktorý môže cez prázdniny, víkendy a kľudne aj bežné dni brigádovať/pracovať...

..no to máš pravdu...a kde je morálne hľadisko otca, ktorý berie prídavky na 23 ročného študujúceho syna?..




..a dodám..ak rodičia nežijú spolu, tak si cez UPSVaR daj posielať prídavky na svoj účet..treba si tam zájsť a vybaviť to...
chamaco
21.01.12,10:35
aj tak, prečo dáva otcovi potvrdenie o návšteve školy??????


Pretože platil, ale posledný polrok sa to zmenilo a nechce zaplatiť ani cent. A kým nezačne nový školský rok, tak to nevie zmeniť.
mattto
21.01.12,10:36
s brigadami suhlasim ... ale z moralneho hladiska preco otec neprispieva na vyzivu ked je dieta este student a jeho prvorada povinnost je ucit sa?

lebo syn má 23 rokov a ty ho staviaš na úroveň 10 ročného školáka, ktorý sa o seba nedokáže postarať. Brigádovať/pracovať neznamená, že sa nemôžeš učiť, hlavne ak študuješ na VŠ na Slovensku, ale chápem určite je pohodlnejšie sedieť doma pred PC, resp. byť niekde s kamošmi a dostávať peniaze od ostatných, ako blokovať v TESCU na pokladni za 2,5 EUR/hod.
chamaco
21.01.12,10:37
samozrejme, že starať sa o seba, pracovať/brigádovať nie je ľahké, musíš ráno vstávať, nemôžeš sa venovať, čomu chceš... :D ešteže máme ľudí, ktorí sú takí hlúpi, chodia do práce, platia dane a všetkých týchto "chudákov" živia

Prosím ťa ak nevieš nič normálne a k veci napísať, tak opusť túto tému a nezavadzaj tu, nezaberaj miesto na nástenke. Nepoznáš tú situáciu, tak sa do toho nemiešaj s takýmito rečami.
pepsikova
21.01.12,10:41
samozrejme, že starať sa o seba, pracovať/brigádovať nie je ľahké, musíš ráno vstávať, nemôžeš sa venovať, čomu chceš... :D ešteže máme ľudí, ktorí sú takí hlúpi, chodia do práce, platia dane a všetkých týchto "chudákov" živia..

mimotemy....ale mato, však nebuc taký!...prečítaj si zadanie a podľa toho posudzuj, čo píšeš...ak by sme sa chceli zaoberať detailami a rozpitvať tu situáciu chalana, čo chodí do školy, v podstate nemá zázemie u oboch rodičov a ešte mu tatko berie tú trochu, čo mu dá štát, skončili by sme v pästnom súboji, v lepšom prípade...
chamaco
21.01.12,10:45
Ďakujem za tú radu s výživným, určite mu o tom ešte dnes poviem a podnikne nejaké kroky. A tie detské prídavky tiež skúsi vybaviť. Pretože ak má nato právo, prečo by to nemal využiť a zaslúži si to. Chodí na Farmáciu do KE a vôbec to nie je jednoduchá škola a ani lacná. A viem, že by to využil dobrým spôsobom. Chcem sa opýtať ešte s tými dlhmi, ak ich má, však nemôžu siahnuť na niečo čo je ich.
Mila123
21.01.12,10:45
Mato ......nakoniec ani nevieš akú VŠ, aký odbor navštevuje........má voľný čas na brigádu???? netuším ani ja a ani ty.....tak prečo také súdy?????
Katy a R
21.01.12,10:49
Pretože platil, ale posledný polrok sa to zmenilo a nechce zaplatiť ani cent. A kým nezačne nový školský rok, tak to nevie zmeniť.
.. ale vie to zmeniť! treba tam zájsť s potvrdením..
avalik
21.01.12,10:50
lebo syn má 23 rokov a ty ho staviaš na úroveň 10 ročného školáka, ktorý sa o seba nedokáže postarať. Brigádovať/pracovať neznamená, že sa nemôžeš učiť, hlavne ak študuješ na VŠ na Slovensku, ale chápem určite je pohodlnejšie sedieť doma pred PC, resp. byť niekde s kamošmi a dostávať peniaze od ostatných, ako blokovať v TESCU na pokladni za 2,5 EUR/hod.

ty musis byt asi tiez nejaky "super otec" - to o studiu pises z vlastnej skusenosti alebo to mas podane JPP? studium na VS nie je zalezitost bez nakladov - knihy, skripta, pomocky, ... a student este potrebuje jest, byvat a cestovat. preco by vsetky tieto naklady mala znasat matka? - len preto ze otec sa rozhodol? jasne na telefon a ine vydavky by si student mal najst brigadu.

zakon hovori o povinnosti vyzivy na deti ... preco ta nezaujima aj moralne hladisko otca opustenia rodiny?
chamaco
21.01.12,10:50
Ďakujem za úprimný záujem múdrych ľudí, ktorí chcú pomôcť môjmu kamarátovi. Snáď sa mu to podarí vyriešiť tak aby to bolo dobre. :)
mattto
21.01.12,10:51
Mato ......nakoniec ani nevieš akú VŠ, aký odbor navštevuje........má voľný čas na brigádu???? netuším ani ja a ani ty.....tak prečo také súdy?????

áno každý má voľný čas, ostatné sú iba výhovorky, na Slovensku neexistuje VŠ ani odbor, kde by nemali prázdniny (podľa šikovnosti v skúškovom) cca. 3 mesiace v lete

rozmýšľať, prečo sa veci nedajú urobiť, miesto toho, ako sa dajú urobiť, mi je cudzí...
chamaco
21.01.12,10:51
.. ale vie to zmeniť! treba tam zájsť s potvrdením..


To nemusí čakať na nový školský rok? A nieje tam potrebný jeho otec na podpis nejakých papierov?
mattto
21.01.12,10:56
ty musis byt asi tiez nejaky "super otec" - to o studiu pises z vlastnej skusenosti alebo to mas podane JPP? studium na VS nie je zalezitost bez nakladov - knihy, skripta, pomocky, ... a student este potrebuje jest, byvat a cestovat. preco by vsetky tieto naklady mala znasat matka? - len preto ze otec sa rozhodol? jasne na telefon a ine vydavky by si student mal najst brigadu.

zakon hovori o povinnosti vyzivy na deti ... preco ta nezaujima aj moralne hladisko otca opustenia rodiny?

píšem z vlastnej skúsenosti, VŠ som vyštudoval popri zamestnaní a od rodičov som nezobral ani korunu... Nemusí tieto náklady znášať matka, má ich znášať študent, ktorý je dospelý, zdravý, svojprávny... Ako som hovoril, za letné prázdniny dokáže zarobiť 1000-1500 EUR a nehovor, že skriptá, knihy, pomôcky stoja toľko... Nevieme, ako to bolo medzi nimi, preto nemôžeš hovoriť, kto koho opustil a koho to je vina...

Opakujem, nehovoríme o malom dieťati, ale o 23 ročnom dospelom človeku... Neviem, koľko máš rokov, či patríš k tým starším, ak áno, spomeň si, čo si robila ty v 23 rokoch, kopec ľudí malo vlastné rodiny, živili sa sami a ani vo sne by ich nenapadlo pýtať peniaze od rodičov
avalik
21.01.12,11:02
píšem z vlastnej skúsenosti, VŠ som vyštudoval popri zamestnaní a od rodičov som nezobral ani korunu... Nemusí tieto náklady znášať matka, má ich znášať študent, ktorý je dospelý, zdravý, svojprávny... Ako som hovoril, za letné prázdniny dokáže zarobiť 1000-1500 EUR a nehovor, že skriptá, knihy, pomôcky stoja toľko... Nevieme, ako to bolo medzi nimi, preto nemôžeš hovoriť, kto koho opustil a koho to je vina...

Opakujem, nehovoríme o malom dieťati, ale o 23 ročnom dospelom človeku... Neviem, koľko máš rokov, či patríš k tým starším, ak áno, spomeň si, čo si robila ty v 23 rokoch, kopec ľudí malo vlastné rodiny, živili sa sami a ani vo sne by ich nenapadlo pýtať peniaze od rodičov

V 23 som uz bola vydata a mala dieta. tiez som studovala dialkovo. svoje studium som si financovala sama - uz ako rozvedena. ak by moje dieta studovalo na farmacii, tak budem dbat na to, aby hlavne studovalo a aby otec platil vyzivne.
chamaco
21.01.12,11:05
píšem z vlastnej skúsenosti, VŠ som vyštudoval popri zamestnaní a od rodičov som nezobral ani korunu... Nemusí tieto náklady znášať matka, má ich znášať študent, ktorý je dospelý, zdravý, svojprávny... Ako som hovoril, za letné prázdniny dokáže zarobiť 1000-1500 EUR a nehovor, že skriptá, knihy, pomôcky stoja toľko... Nevieme, ako to bolo medzi nimi, preto nemôžeš hovoriť, kto koho opustil a koho to je vina...

Opakujem, nehovoríme o malom dieťati, ale o 23 ročnom dospelom človeku... Neviem, koľko máš rokov, či patríš k tým starším, ak áno, spomeň si, čo si robila ty v 23 rokoch, kopec ľudí malo vlastné rodiny, živili sa sami a ani vo sne by ich nenapadlo pýtať peniaze od rodičov


Ešte raz ti hovorím aby si tu nerozoberal to čo si robil ty a čo by si robil so svojim deckom. Nejde tu o teba, ani o tvoje decko. NEPÍŠ TU VIAC mimotemymimotemymimotemymimotemy
mattto
21.01.12,11:08
Ešte raz ti hovorím aby si tu nerozoberal to čo si robil ty a čo by si robil so svojim deckom. Nejde tu o teba, ani o tvoje decko. NEPÍŠ TU VIAC mimotemymimotemymimotemymimotemy

pravda sa zle číta ;)
mattto
21.01.12,11:13
V 23 som uz bola vydata a mala dieta. tiez som studovala dialkovo. svoje studium som si financovala sama - uz ako rozvedena. ak by moje dieta studovalo na farmacii, tak budem dbat na to, aby hlavne studovalo a aby otec platil vyzivne.

takže človek v 23 rokoch sa dokáže postarať sám o seba, poprípade aj o rodinu a ešte k tomu aj študovať, niekto to asi nedokáže, radšej bude svojho 50-60 ročného rodiča posielať do práce, aby mu mohol dávať peniaze...

študovať farmáciu a pracovať cez prázdniny sa nevylučuje, nestavaj to do roviny buď - alebo

asi som tu jediný, komu sa zdá normálne vyžadovať od 23 ročného dospelého človeka nejaké povinnosti, koniec koncov takto to na Slovensku aj vyzerá...
Katy a R
21.01.12,11:22
To nemusí čakať na nový školský rok? A nieje tam potrebný jeho otec na podpis nejakých papierov?
.. už to mali dávno spraviť! .. hneď, ako prestal platiť!
avalik
21.01.12,11:25
takže človek v 23 rokoch sa dokáže postarať sám o seba, poprípade aj o rodinu a ešte k tomu aj študovať, niekto to asi nedokáže, radšej bude svojho 50-60 ročného rodiča posielať do práce, aby mu mohol dávať peniaze...

študovať farmáciu a pracovať cez prázdniny sa nevylučuje, nestavaj to do roviny buď - alebo

asi som tu jediný, komu sa zdá normálne vyžadovať od 23 ročného dospelého človeka nejaké povinnosti, koniec koncov takto to na Slovensku aj vyzerá...

mam pocit, ze si dnes vstal hore ri.ou :)

zakon hovori:

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Kedze chlapec studuje v dennej forme studia, nie je schopny sa sam zivit - brigada v lete nie je "schopnost sam sa zivit". Pokial viem, tak farmacia sa neda studovat dialkovo - takze tvoje spekulacie tu nie su na mieste.
Mila123
21.01.12,11:27
mam pocit, ze si dnes vstal hore ri.ou :)

zakon hovori:

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Kedze chlapec studuje v dennej forme studia, nie je schopny sa sam zivit - brigada v lete nie je "schopnost sam sa zivit". Pokial viem, tak farmacia sa neda studovat dialkovo - takze tvoje spekulacie tu nie su na mieste.

jednoznačne súhlasím........zadavateľka je z Rožňavy, jej kamoš predpokladám tiež, popr. z blízkeho okolia.....

Mato , opýtam sa odkiaľ si Ty? kde si študoval? a aký odbor?
mattto
21.01.12,11:41
mam pocit, ze si dnes vstal hore ri.ou :)

zakon hovori:

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Kedze chlapec studuje v dennej forme studia, nie je schopny sa sam zivit - brigada v lete nie je "schopnost sam sa zivit". Pokial viem, tak farmacia sa neda studovat dialkovo - takze tvoje spekulacie tu nie su na mieste.

vďaka, mne nemusíš citovať zákon o rodine :) ako som už písal, z morálneho hľadiska treba rozlišovať výživné na mal. dieťa a na dospelého 23 ročného človeka.

ok beriem späť všetko, čo som napísal. Je odo mňa neľudské chcieť po 23 ročnom človeku, aby sa pričinil o svoj príjem. Je odo mňa neľudské, že 23 ročného človeka neradím do skupiny 10 ročných detí s rovnakými právami. Je absurdné chcieť od 23 ročného človeka, aby sa nespoliehal iba na svojich rodičov, ktorí v jeho veku mali odrobených už pár rokov. Je absurdné chcieť po 23 ročnom, aby si zarobil niečo sám, argument, že to tak robí pár desať tisíc 23 ročných študentov sa nepripúšťa :rolleyes:
mattto
21.01.12,11:47
jednoznačne súhlasím........zadavateľka je z Rožňavy, jej kamoš predpokladám tiež, popr. z blízkeho okolia.....

Mato , opýtam sa odkiaľ si Ty? kde si študoval? a aký odbor?

nejde tu o mňa, opakujem sa, netreba hľadať výhovorky prečo veci nejdú, ale snažiť sa nájsť spôsob, ako ich realizovať...

takže tu máme obvyklú výhovorku, že nenájde prácu, ani brigádu, lebo je z Rožňavy... čo mu bráni nájsť si ju v lete v inom meste alebo v inej krajine?

S takýmto prístupom a myslením pribudne na Slovensku ďalší neschopný a nepoužiteľný člen spoločnosti, ktorý sa bude sťažovať, prečo mu nepadajú pečené holuby do pusy

Na ľudí a hlavne na seba musíš mať vysoké nároky, inak ich šikovní prevalcujú
Mila123
21.01.12,11:48
vďaka, mne nemusíš citovať zákon o rodine :) ako som už písal, z morálneho hľadiska treba rozlišovať výživné na mal. dieťa a na dospelého 23 ročného človeka.

ok beriem späť všetko, čo som napísal. Je odo mňa neľudské chcieť po 23 ročnom človeku, aby sa pričinil o svoj príjem. Je odo mňa neľudské, že 23 ročného človeka neradím do skupiny 10 ročných detí s rovnakými právami. Je absurdné chcieť od 23 ročného človeka, aby sa nespoliehal iba na svojich rodičov, ktorí v jeho veku mali odrobených už pár rokov. Je absurdné chcieť po 23 ročnom, aby si zarobil niečo sám, argument, že to tak robí pár desať tisíc 23 ročných študentov sa nepripúšťa :rolleyes:

máš sparťanskú výchovu? už teraz ľutujem tvoje deti.......aký je to otec, kt. zhrabne od štátu PnD a synovi nedá nič????? moje seti majú takého podobného......nelíšia sa ničím iným, iba tým, že sa sa mi nedokážu postarať o seba a nie to ešte zabezpečiť budúcnosť svojmu dieťaťu......jeho otec by mohol byť hrdý na to, že mu syn študuje na farmácií ......
Darina1234
21.01.12,11:53
Ja hovorim, ze tak ako mne prispievali rodicia na skoly, tak to predavam svojim detom ja a samozrejme aj vraciam rodicom v podobe, ze som s nimi a pomaham im ked treba.je to kolobeh, ktory by mohol fungovat, keby nebolo keby
avalik
21.01.12,11:54
mattto, tu ide o konkretny pripad - student farmacie ... je rozdiel ci niekto studuje denne socialnu pracu, ekonomiu a podobne ... ked ma moznost studovat dialkovo - ale za dialkove studium sa plati, ak nema stalu pracu ako si to studium ma financovat?

je rozdiel po strednej skole zacat pracovat, mat urcite uspory a uz vytvorene zazemie a potom sa rozhodnut studovat dialkovo. ja som zacala studium 8 rokov po maturite, mala som statny byt, dobre platenu pracu a dialkove studium bolo bez poplatkov - cize mala som podmienky na studium. studovala som po veceroch - dieta spalo, aj tak som musela byt doma, tak som ten cas vyuzila na studium :)
mattto
21.01.12,11:56
máš sparťanskú výchovu? už teraz ľutujem tvoje deti.......aký je to otec, kt. zhrabne od štátu PnD a synovi nedá nič????? moje seti majú takého podobného......nelíšia sa ničím iným, iba tým, že sa sa mi nedokážu postarať o seba a nie to ešte zabezpečiť budúcnosť svojmu dieťaťu......jeho otec by mohol byť hrdý na to, že mu syn študuje na farmácií ......

sparťanskú nie, iba ma rodičia nevychovali ako darmožráča, ktorý čaká s natrčenou paprčou :D učili ma, že keď niečo chcem dosiahnuť, musím sa o to postarať sám a nečakať, že to príde samé...

ok študuje farmáciu, robí to z neho nadčloveka? treba mu hádzať pod nohy lupene ruží?
Darina1234
21.01.12,11:57
Vidis, presne, nedostal si nic od rodicov, teda nedas ani ty tomu svojmu
mattto
21.01.12,12:01
Vidis, presne, nedostal si nic od rodicov, teda nedas ani ty tomu svojmu

typicky hlúpe a obmedzené videnie sveta :) moji rodičia ma naučili veľa vecí a tým mi dali veľmi veľa... ale viem, že pre niektorých menej rozhľadených ľudí, je všetko okrem peňazí nič
avalik
21.01.12,12:02
sparťanskú nie, iba ma rodičia nevychovali ako darmožráča, ktorý čaká s natrčenou paprčou :D učili ma, že keď niečo chcem dosiahnuť, musím sa o to postarať sám a nečakať, že to príde samé...

ok študuje farmáciu, robí to z neho nadčloveka? treba mu hádzať pod nohy lupene ruží?

mna to nemuseli ucit ... videla som priklad v mojich rodicoch :) napriek tomu som sa vzdy snazila vytvorit svojmu dietatu podmienky na slusny zivot - aj ked moj ex ma podobne nazory ako ty

farmacia nerobi "nadcloveka" - len sa neda studovat dialkovo - ak ano, rada sa necham poucit :)
mattto
21.01.12,12:06
mna to nemuseli ucit ... videla som priklad v mojich rodicoch :) napriek tomu som sa vzdy snazila vytvorit svojmu dietatu podmienky na slusny zivot - aj ked moj ex ma podobne nazory ako ty

farmacia nerobi "nadcloveka" - len sa neda studovat dialkovo - ak ano, rada sa necham poucit :)

niekde som tvrdil, že sa dá študovať diaľkovo? čo robí ten 23 ročný 3 mesiace cez prázdniny? oddychuje po náročných dvoch semestroch a hovorí, že nedokáže zarobiť, lebo je z Rožňavy - veľmi perspektívny prístup do života, určite to v živote vyplakávaním dotiahne ďaleko :D
avalik
21.01.12,12:09
niekde som tvrdil, že sa dá študovať diaľkovo? čo robí ten 23 ročný 3 mesiace cez prázdniny? oddychuje po náročných dvoch semestroch a hovorí, že nedokáže zarobiť, lebo je z Rožňavy - veľmi perspektívny prístup do života, určite to v živote vyplakávaním dotiahne ďaleko :D

a je niekde napisane, ze chalan cez prazdniny nebrigadoval? to otca ale stale nezbavuje zodpovednosti za vyzivu syna - a este je taky hajzlik ze ani RP synovi neda - toto je moralne?
Mila123
21.01.12,12:09
niekde som tvrdil, že sa dá študovať diaľkovo? čo robí ten 23 ročný 3 mesiace cez prázdniny? oddychuje po náročných dvoch semestroch a hovorí, že nedokáže zarobiť, lebo je z Rožňavy - veľmi perspektívny prístup do života, určite to v živote vyplakávaním dotiahne ďaleko :D

zrejme bývaš v hlavnom meste.......
a vieš ako sa ťažko zamestnáva v hladovej doline???? netušíš.......
Xanti
21.01.12,12:10
Mattto
ako vieš, že dotyčný mladý človek nezarába cez prázdniny? Kde si to čítal? Prečo odsudzuješ?
A prečo má tento mladý človek nechať prídavky na deti otcovi, ktorí ich možno prepije. Ved je to štátna dávka určená pre toho mladého človeka a nie pre otca ani pre jeho výživu ani na jeho chlast ani na jeho potreby.

Argumentuješ čo je pekné, ale naozaj nevieš ako to je. A zadávateľ chce radu, ako má postupovať. Myslím, že zadávateľa z biedy nevytrhne 22,54 eur čo sú rodinné prídavky, ale prečo ich má prepiť jeho otec????
mattto
21.01.12,12:16
a je niekde napisane, ze chalan cez prazdniny nebrigadoval? to otca ale stale nezbavuje zodpovednosti za vyzivu syna - a este je taky hajzlik ze ani RP synovi neda - toto je moralne?

tvojou logikou: je niekde napísané, že jeho otec nie je invalid a syn ho núti pracovať? Ak to nie je napísané, asi to bude pravda. Ak nie je napísané, že syn nebrigádoval, tak asi brigádoval. Čo nie je napísané, je teda pravda :)

Či mu dáva rodičovský príspevok nemení nič na otázke, či je morálne, aby 23 ročný pýtal peniaze od svojich rodičov miesto toho, aby si ich išiel zarobiť, alebo aspoň ich časť

Ženy tu to berú veľmi osobne a tým pádom aj subjektívne, vychádzajúc zo svojich negatívnych skúseností so svojimi rozvodmi a ex manželmi. Samozrejme, že sa na to budete vždy pozerať z pohľadu matky, ktorej sú zverené deti a najradšej by ste boli, aby ten hajzel exmanžel platil výživné dieťaťu až do jeho 30tky najlepšie doživotne, len nech si to pekne zlízne, ak opustil rodinu, ale takto to nemôže fungovať :)
mattto
21.01.12,12:19
zrejme bývaš v hlavnom meste.......
a vieš ako sa ťažko zamestnáva v hladovej doline???? netušíš.......

pred 100-200 rokmi odchádzali Slováci s jedným kufrom bez znalosti reči, bez akýchkoľvek informácií do USA, keď najďalej boli v susednej dedine a dokázali to. Dnes mladý človek s dnešnými možnosťami, informáciami, pracovnými agentúrami to nedokáže...

správne, treba hľadať výhovorky prečo to nejde, nie ako to pôjde
avalik
21.01.12,12:23
tvojou logikou: je niekde napísané, že jeho otec nie je invalid a syn ho núti pracovať? Ak to nie je napísané, asi to bude pravda. Ak nie je napísané, že syn nebrigádoval, tak asi brigádoval. Čo nie je napísané, je teda pravda :)

Či mu dáva rodičovský príspevok nemení nič na otázke, či je morálne, aby 23 ročný pýtal peniaze od svojich rodičov miesto toho, aby si ich išiel zarobiť, alebo aspoň ich časť

Ženy tu to berú veľmi osobne a tým pádom aj subjektívne, vychádzajúc zo svojich negatívnych skúseností so svojimi rozvodmi a ex manželmi. Samozrejme, že sa na to budete vždy pozerať z pohľadu matky, ktorej sú zverené deti a najradšej by ste boli, aby ten hajzel exmanžel platil výživné dieťaťu až do jeho 30tky najlepšie doživotne, len nech si to pekne zlízne, ak opustil rodinu, ale takto to nemôže fungovať :)

nazory na vyzivne mam rovnake aj keby islo o matku, ktora sa nestara o svoje dieta
mattto
21.01.12,12:25
nazory na vyzivne mam rovnake aj keby islo o matku, ktora sa nestara o svoje dieta

sama tomu neveríš...
Katy a R
21.01.12,12:26
Ženy tu to berú veľmi osobne a tým pádom aj subjektívne, vychádzajúc zo svojich negatívnych skúseností so svojimi rozvodmi a ex manželmi. Samozrejme, že sa na to budete vždy pozerať z pohľadu matky, ktorej sú zverené deti a najradšej by ste boli, aby ten hajzel exmanžel platil výživné dieťaťu až do jeho 30tky najlepšie doživotne, len nech si to pekne zlízne, ak opustil rodinu, ale takto to nemôže fungovať :)
.. samozrejme, každý to berie subjektívne .. a ty vari nie:confused:;) - zrejme na základe svojích skúseností ... :confused: si napísal svoj názor. To ale ešte neznamená, že je správny .. či :confused:

A keďže zadávateľka sa pýta - čo treba robiť v danej situácii .. tak jej treba podľa možnosti poradiť v rámci zákona, čo a ako (aj keď názor ti nikto neberie).
Jednoducho - Otec v tomto prípade nemá čo poberať prídavok na dieťa - to je jednoznačné. A čo sa týka vyživovacej povinnosti - rodič ju má, samozrejme - tam už sa zisťujú všetky skutočnosti - a zohľadní sa, či vôbec môže platiť :confused::confused: to už je na kompetentných. (nie na nás;))
avalik
21.01.12,12:27
sama tomu neveríš...

;) ale ano - aj ked ty tomu neveris
Xanti
21.01.12,12:27
sama tomu neveríš...mimotemy Čo ťa opustila žena, že si taký nabrúsený na všetky?
Alebo deti naťahujú ruky ....?
mattto
21.01.12,12:33
pre Xanti, nie, nie, ani jedno :) a nemyslím si, že som nabrúsený, len mi prekáža to myslenie porazených "dajte mi veci zadarmo, ja som chudáčik, poviem Vám 10 dôvodov, prečo si nemôžem zarobiť peniaze a ani jeden dôvod, prečo si ich môžem zarobiť"
alaya1
21.01.12,12:35
A to výživné musí určiť súd? A platiť mu ho bude otec? Nie celkom rozumiem tej časti s tým výživným. :confused:

Poznam podobny, aktualny pripad z mojho okolia. Studensta VS- denne studium, otec odmietal platit vyzovne, rodicia su sice uz rozvedeni, Isla na UPSVAR , odb. kurately a jej dali potrebne instrukcie.
1. mala ist za mediatorom- ten sa mal pokusit o zmier.
2. ak by to u metiatora nevyslo- mohla poziadat o nahradne vyzivne.
3. kym je studentka dennej formy studia, na kuratele jej pomohli s vypisanim zaloby na otca a navrhu na urcenie vyzivneho na sud.

Moj postreh k "plodnej" diskusii- je jednoduche si dieta urobit, no uz vtedy sa treba zamysliet nad tym, ze s tym budu suvisiet aj povinnosti, hoci mu pomahat cely zivot!!
Mila123
21.01.12,12:38
Poznam podobny, aktualny pripad z mojho okolia. Studensta VS- denne studium, otec odmietal platit vyzovne, rodicia su sice uz rozvedeni, Isla na UPSVAR , odb. kurately a jej dali potrebne instrukcie.
1. mala ist za mediatorom- ten sa mal pokusit o zmier.
2. ak by to u metiatora nevyslo- mohla poziadat o nahradne vyzivne.
3. kym je studentka dennej formy studia, na kuratele jej pomohli s vypisanim zaloby na otca a navrhu na urcenie vyzivneho na sud.
UPSVaR pre nezaopatrené dospelé dieťa nič neurobí, max. dá vzor návrhu na súd......
Xanti
21.01.12,12:40
Mattto,
prečo porazených? Je správne, že peniaze kt. štát dáva na dieťa si necháva rodič? Podľa mna nie. A je jedno či tým rodičom je otec alebo matka.

Mattto, len jednu otázku. Odkiaľ si?
Lebo ak dotyčný študuje v KE, no to nie je BA. Vždy tam boli menšie možnosti nájsť si brigádu počas semestra. Viem to, lebo moja alma mater je v KE . Je tam veľa škôl, málo možností.
Nielen študenti hladajú práce, ale aj bežný ludia ktorí potrebujú prežiť a myslím, že by kvičali šťastím ak by mali 2,50 € na hodinu. Majú oveľa menej.
Preto nesúď dotyčného, naozaj nevieš ako to je. A ak niekto chce radu právnu radu, tak nebudeme rozoberať to, že si má ísť zarobiť.

Ved to potom ak niekto napíše na poradu, či má nárok na dávku v hmotnej núdzi, lebo prišiel o prácu a novú sa mu za pol roka nepodarilo nájsť tak tiež ho budeme súdiť a posielať ho zarábať, pokiaľ sa mu nedarí? A odsudzovať? Alebo mu napíšeme to čo chce vedieť či má právo a či má možnosti ...
avalik
21.01.12,12:40
UPSVaR pre nezaopatrené dospelé dieťa nič neurobí, max. dá vzor návrhu na súd......

aj to pomoze :)
mattto
21.01.12,12:51
Mattto,
prečo porazených? Je správne, že peniaze kt. štát dáva na dieťa si necháva rodič? Podľa mna nie. A je jedno či tým rodičom je otec alebo matka.

Mattto, len jednu otázku. Odkiaľ si?
Lebo ak dotyčný študuje v KE, no to nie je BA. Vždy tam boli menšie možnosti nájsť si brigádu počas semestra. Viem to, lebo moja alma mater je v KE . Je tam veľa škôl, málo možností.
Nielen študenti hladajú práce, ale aj bežný ludia ktorí potrebujú prežiť a myslím, že by kvičali šťastím ak by mali 2,50 € na hodinu. Majú oveľa menej.
Preto nesúď dotyčného, naozaj nevieš ako to je. A ak niekto chce radu právnu radu, tak nebudeme rozoberať to, že si má ísť zarobiť.

Ved to potom ak niekto napíše na poradu, či má nárok na dávku v hmotnej núdzi, lebo prišiel o prácu a novú sa mu za pol roka nepodarilo nájsť tak tiež ho budeme súdiť a posielať ho zarábať, pokiaľ sa mu nedarí? A odsudzovať? Alebo mu napíšeme to čo chce vedieť či má právo a či má možnosti ...


prečo? lebo porazení hľadajú výhovorky prečo to nejde. Súhlasím, že nie všade sú rovnaké podmienky zamestnať sa, chalanisko má 23 rokov, nemá ženu, deti, čo mu bráni ísť v lete zbierať jahody do Anglicka, alebo hocičo iné?

Ešte raz, ľudia za prácou chodia za oveľa horších okolností, ženy v dôchodkovom veku chodia na dvojtýždňovky do Rakúska opatrovať starých ľudí, miesto toho, aby ich niekto doma opatroval, ich manželia so synmi makajú niekde na stavbe v ČR - klobúk dole pred takými ľuďmi, obdivujem ich. A ona sa pýta, ako jej 23 ročný kamoš má pýtať peniaze od svojho otca. Viem, čo je v zákone o rodine, iba som poukazoval, že zákon treba vykladať aj v určitej morálnej rovine a tá rovina je, že 23 ročný študent nie je to isté ako 10 ročné malé dieťa...

o rodičovskom príspevku som nenapísal ani slovo, poukazoval som na výživné, ktoré chce od otca, píšem iba o tom.
Xanti
21.01.12,12:54
Mattto,
ale ved ak mladý skončí farmaciu, tak bude zarábať slušné peniaze. Potom jeho otcovi nič nebude brániť v tom, žiadať príspevok na výživu od svojho syna, ved aj o tom hovorí zákon.

Zabúdame na rozprávku "O troch grošoch", jeden požičaj , druhý vráť a z tretieho ži.

PS: nikde nebolo spomenuté, že mladý váľa šunky v lete, a dalšia vec sesterka mi skončila farmaciu a pokiaľ si spomínam tak cez leto mala povinné praxe v lekárni. A povinná prax značí zadarmo. Takže neodsudzuj.
mattto
21.01.12,13:04
Mattto,
ale ved ak mladý skončí farmaciu, tak bude zarábať slušné peniaze. Potom jeho otcovi nič nebude brániť v tom, žiadať príspevok na výživu od svojho syna, ved aj o tom hovorí zákon.

Zabúdame na rozprávku "O troch grošoch", jeden požičaj , druhý vráť a z tretieho ži.

PS: nikde nebolo spomenuté, že mladý váľa šunky v lete, a dalšia vec sesterka mi skončila farmaciu a pokiaľ si spomínam tak cez leto mala povinné praxe v lekárni. A povinná prax značí zadarmo. Takže neodsudzuj.

ale no tak :D výživné od detí by nikdy nedostal, jednak by sa musel najprv domáhať výživného od manželky, resp. príspevku na rozvedeného manžela a jednak bude mať otec dôchodok (keďže narozdiel od svojho syna je slušný človek a má prácu) a preto výživné od syna nedostane.

P.S. nikde nebolo spomenuté, že mladý neváľa šunky v lete
Xanti
21.01.12,13:11
ale no tak :D výživné od detí by nikdy nedostal, jednak by sa musel najprv domáhať výživného od manželky, resp. príspevku na rozvedeného manžela len do 5 rokov od rozvodu. potom nastupuje iná rodina . a jednak bude mať otec dôchodok a si si istý, že ten dôchodok dostane? Jedna pani dostáva dôchodok 15 eur, a z toho má vyžiť. ... (keďže narozdiel od svojho syna je slušný to myslíš vážne? slušný človek? človek ktorý si prisvojuje peniaze čo mu nepatria???? človek a má prácu asi tú prácu už nemá ak okráda vlastné dieťa. ) a preto výživné od syna nedostane. no tiež si myslím, že by nedostal ak by súd vzal do úvahy ako sa správal k dieťaťu ked mal voči nemu vyživovaciu povinnosť.

P.S. nikde nebolo spomenuté, že mladý neváľa šunky v lete
Mattto,
máš svoju pravdu a iný názor nepripúšťaš. Diskusia nemá zmysel. A právne rady zadávateľ témy dostal.

Mimochodom ak taký poctivý otec rodiny, odišiel od nej a robí dlhy ktoré bude splácať matka rodiny kedže je to v rámci BSM , tak to bude asi správne čo?
A že to dieťa možno o dva roky školu skončí .. farmacia je 6 ročná , 19r ak nastúpil na školu tak mu ešte ostávajú 2 roky, a bude splácať otcove dlhy čo narobil počas BSM kedy nežil s matkou .....
Mila123
21.01.12,13:12
ale no tak :D výživné od detí by nikdy nedostal, jednak by sa musel najprv domáhať výživného od manželky, resp. príspevku na rozvedeného manžela a jednak bude mať otec dôchodok (keďže narozdiel od svojho syna je slušný človek a má prácu) a preto výživné od syna nedostane.

P.S. nikde nebolo spomenuté, že mladý neváľa šunky v lete

je podľa teba morálne poberať PnD na syna, kt. študuje a nedať mu ich?????
mattto
21.01.12,13:26
ale no tak :D výživné od detí by nikdy nedostal, jednak by sa musel najprv domáhať výživného od manželky, resp. príspevku na rozvedeného manžela len do 5 rokov od rozvodu. potom nastupuje iná rodina . a jednak bude mať otec dôchodok a si si istý, že ten dôchodok dostane? to nikto nevie, možno sa otec dôchodku nedožije, lebo sa upracuje k smrti, aby mohol svojmu dospelému synovi platiť výživné, aby ten mohol v lete oddychovať. Jedna pani dostáva dôchodok 15 eur, a z toho má vyžiť. ... (keďže narozdiel od svojho syna je slušný to myslíš vážne? áno myslím, človek, ktorý pracuje a platí dane je v mojich očiach slušný človek narozdiel od darmožráčov, čo sedia s vytrčenými paprčami. slušný človek? človek ktorý si prisvojuje peniaze čo mu nepatria???? človek a má prácu asi tú prácu už nemá ak okráda vlastné dieťa. ) áno väčšina ľudí dá výpoveď, aby mohli žiť z rodičovského príspevku nejakých 24 eur a preto výživné od syna nedostane. no tiež si myslím, že by nedostal ak by súd vzal do úvahy ako sa správal k dieťaťu ked mal voči nemu vyživovaciu povinnosť. Ak by som to dostal do svojho senátu, rozhodol by som spravodlivo :)



Mattto,
máš svoju pravdu a iný názor nepripúšťaš. Diskusia nemá zmysel. A právne rady zadávateľ témy dostal.

Mimochodom ak taký poctivý otec rodiny, odišiel od nej a robí dlhy ktoré bude splácať matka rodiny kedže je to v rámci BSM , tak to bude asi správne čo?
A že to dieťa možno o dva roky školu skončí .. farmacia je 6 ročná , 19r ak nastúpil na školu tak mu ešte ostávajú 2 roky, a bude splácať otcove dlhy čo narobil počas BSM kedy nežil s matkou .....

ale no tak druhý krát :D v praxi som sa už dávno naučil, že robiť si názor na základe tvrdení jednej strany je nesprávne. Na 100% je otec ten zlý, opustil ženu, deti, vyhodil ich na ulicu, teraz robí dlhy, lebo kamarátka jeho syna to napísala na porade. Keďže neviem, ako to bolo a čo je pravda, prešiel som to bez povšimnutia a vôbec som na to nereagoval
mattto
21.01.12,13:31
je podľa teba morálne poberať PnD na syna, kt. študuje a nedať mu ich?????

už som ti odpovedal, otázka morálnosti tohto konania nič nemení na veci, že je nemorálne pýtať peniaze od svojich rodičov vo svojich 23 rokoch miesto toho, aby si ich išiel zarobiť a prosím nezačínaj zase v hľadaní výhovoriek, prečo si ich nemôže zarobiť
Xanti
21.01.12,13:31
... ale áno Mattto,
všetci vysokoškoláci sú darmožráci s natrčenými dlaňami, hlavne ak chcú to na čo zo zákona majú právo ...

všetci majú možnosti pracovať, áno máš pravdu... vyhodme živiteľov rodín z práce aby mohli robiť vysokoškoláci počas štúdia a aby mohli živiť oni svojich rodičov ....
mattto
21.01.12,13:35
pre Xanti: nevkladaj mi do úst slová, ktoré som nepovedal :) Nikde som nenapísal, že všetci. Tí normálni, ktorí vedia, že nie je normálne pýtať peniaze vo svojich 23 rokoch, keď si ich môžu zarobiť sami, miesto hľadania výhovoriek, určite nie sú darmožráči, práve naopak, darmožráči, ktorých tu tak obhajujete, by si z nich mali brať príklad, že sa to naozaj dá
Xanti
21.01.12,13:40
Ako na rovinu,
mala som šťastie, že moji rodičia sa nerozvádzali, že sa nehádali, a že mi platili školu aj ked som mala viac ako 23 rokov.
A že som nebola odkázaná hladať si brigády cez semester aby som sa uživila ( aj ked pokusy boli, penazí nikdy nie je dosť ), ale brigády som mala len na prilepšenie.

Takže ja podla teba som darmožráč, a mnoho iných študentov, ktorým rodičia rovnako bez rozdielu prispievajú na štúdium. Darmožráčom nie je len ten, čo maká ako farebný po nociach a cez den trávi 10 hodín na cvikách a prednáškach v škole.

Prepáč tvoje názory sú úbohé. A hovorím je obrovský rozdiel kde sa študuje na vysokej škole. Lebo v BA sesterky našli brigádu raz dva, v KE človek mal čo robiť aby niečo zohnal aj to krátkodobé.
mattto
21.01.12,13:56
"A že som nebola odkázaná hladať si brigády cez semester aby som sa uživila ( aj ked pokusy boli, penazí nikdy nie je dosť ), ale brigády som mala len na prilepšenie."

týmto si zhrnula všetky názory tvojej skupiny :) :

1. brigádovať môžem, ale nechce sa mi, radšej budem dostávať peniaze od rodičov, veď tí sú zvyknutí pracovať. Je to pohodlnejšie a stačí to iba obhájiť tým, že oni mi chcú dať peniaze... Aj zákon stojí na mojej strane, tak nech rodičia platia, nebudú prispievať dobrovoľne, podám návrh na súd

2. aj keď som išla brigádovať, peniaze som si nechala, rodičom netreba prispieť, určite by ich nepotešilo, keby si peniaze, ktoré si zarobili, mohli nechať. Radšej som si svoje peniaze kúpila handry, alebo ich prepila

3. vždy sa nájde výhovorka, prečo nemôžem zarábať peniaze, raz je to náročné štúdium, raz nedostatok voľných miest, potom ma bolí päta na ľavej nohe. Vôbec ma nenapadlo nájsť si sezónnu brigádu inde
Xanti
21.01.12,13:59
Mattto,
dakujem za zaškatulkovanie...

"A že som nebola odkázaná hladať si brigády cez semester aby som sa uživila ( aj ked pokusy boli, penazí nikdy nie je dosť ), ale brigády som mala len na prilepšenie."

týmto si zhrnula všetky názory tvojej skupiny :) :

1. brigádovať môžem, ale nechce sa mi, radšej budem dostávať peniaze od rodičov, veď tí sú zvyknutí pracovať. Je to pohodlnejšie a stačí to iba obhájiť tým, že oni mi chcú dať peniaze... Aj zákon stojí na mojej strane, tak nech rodičia platia, nebudú prispievať dobrovoľne, podám návrh na súd samozrejme

2. aj keď som išla brigádovať, peniaze som si nechala, rodičom netreba prispieť, určite by ich nepotešilo, keby si peniaze, ktoré si zarobili, mohli nechať. Radšej som si svoje peniaze kúpila handry, alebo ich prepila určite, bo handry počas výšky sú dôležité, čo tak PC alebo knihy, skriptá... ale ty podla seba súdiš iných čo :D

3. vždy sa nájde výhovorka, prečo nemôžem zarábať peniaze, raz je to náročné štúdium, raz nedostatok voľných miest, potom ma bolí päta na ľavej nohe. Vôbec ma nenapadlo nájsť si sezónnu brigádu inde Vidíš to ešte že ja som brigádovala aj v BA ale do toho teba nič nie je ... ty si zaslepený svojou úbohosťou a nenávisťou ...

mimochodom v 23 r. som ochorela, dosť vážne. Teraz som na invalidnom.... ale ty si si názor urobil. Som darmožráč a mimochodom som ním stále, lebo štát mi dáva invalidný dôchodok.
avalik
21.01.12,14:04
mattto, aj tvoje dieta podalo na teba navrh na urcenie vyzivneho?
mattto
21.01.12,14:05
zase mi vkladáš do úst niečo, čo som nepovedal. Je mi ľúto, že sa ti niečo stalo.

Je rozdiel niečo požadovať od niekoho, kto to môže plniť a kto nie... Ak ten 23 ročný chalanisko bude chorý, nech sa dovoláva všetkých zákonných dávok a príspevkov, ak je zdravý a iba lenivý, platí, čo som písal vyššie
mattto
21.01.12,14:08
mattto, aj tvoje dieta podalo na teba navrh na urcenie vyzivneho?

nie, nie, kdeže... nepatrím k miestnym ľudom typu rozvedená žena, ktorá sa chce pomstiť bývalému manželovi a preto bude považovať lenivosť svojho syna za normálnu a ešte ho v tom podporovať, len aby musel jej bývalý platiť výživné ich synovi aj v čase, keď ten bude pomaly plešatieť :D
Xanti
21.01.12,14:10
zase mi vkladáš do úst niečo, čo som nepovedal. Je mi ľúto, že sa ti niečo stalo.
No mna lutovať nemusíš, mne je lúto teba a toho aký si úbohý .

Je rozdiel niečo požadovať od niekoho, kto to môže plniť a kto nie... a ty vieš ako je na tom zadávateľ? Nevieš ale odsudzuješ ..... Ak ten 23 ročný chalanisko bude chorý, nech sa dovoláva všetkých zákonných dávok a príspevkov, ak je zdravý a iba lenivý, platí, čo som písal vyššie... no šak všetci sme lenivý, načo robiť naj nás živia rodičia ... načo robiť naj nás živí štát... nepomýlil si si tému?

Istá skupina ludí čo to takto robí výšky nanevštevuje.
Mila123
21.01.12,14:13
... no šak všetci sme lenivý, načo robiť naj nás živia rodičia ... načo robiť naj nás živí štát... nepomýlil si si tému?

Istá skupina ludí čo to takto robí výšky nanevštevuje.

mimotemy skoro som padla na zadok, keď som začula, že nedošlo výživné...
od koho? od štátu......
ewita888
21.01.12,14:14
No teda mattto.. súdiš tu ľudí, ktorých nepoznáš, ani ich životy..
Čo ak matka toho ,,darmožráča,, je tiež na invalidke, čo ak zarába minim. mzdu, lebo naviac nemá.. čo ak ten ,,chalanisko,, maká kedy môže, ale finančne im to spolu aj tak nevychádza.... zmenil by si prosím ťa názor?? je zlá doba.. ťažko je to veru s robotami aj s peniazmi.. možno ten jeho tatinko nemá núdzu o peniažky, len je z neho sebec.. nesúď teda, keď nevieš.. kamarátka chcela len radu, na čo majú nárok..
mattto
21.01.12,14:16
... no šak všetci sme lenivý, načo robiť naj nás živia rodičia ... načo robiť naj nás živí štát... nepomýlil si si tému?

Istá skupina ludí čo to takto robí výšky nanevštevuje.

vidím, že zachádzaš do osobných útokov a nadávaš ľudom do úbohých a nenávistných, k tomu sa ja neznížim :D Mať vysoké nároky na ľudí si môžem dovoliť preto, lebo na seba mám ešte vyššie a to ma dostalo tam, kde teraz som...
Xanti
21.01.12,14:18
Aha ty škatulkovať môžeš,
ja svoj názor na teba vyjadriť nemôžem... no tak odpustia pán dokonalý Mattto.

Ale vyjadrím sa opäť ja tvoju lútosť nepotrebujem, som dosť silná aby som bojovala s tým čo ma stretlo.
avalik
21.01.12,14:20
nie, nie, kdeže... nepatrím k miestnym ľudom typu rozvedená žena, ktorá sa chce pomstiť bývalému manželovi a preto bude považovať lenivosť svojho syna za normálnu a ešte ho v tom podporovať, len aby musel jej bývalý platiť výživné ich synovi aj v čase, keď ten bude pomaly plešatieť :D

platenie vyzivneho je o zodpovednosti, nie o pomste ... a o vyske vyzivneho v konecnom dosledku rozhoduje sud

to ze 23 rocny student, je podla teba darmozrac je tvoj nazor

som rozvedena a vychovala som dieta, ktore je uz schopne sa samo zivit - a som na to hrda, preto tvoje skatulkovanie ma neurazi :D
mattto
21.01.12,14:21
No teda mattto.. súdiš tu ľudí, ktorých nepoznáš, ani ich životy..
Čo ak matka toho ,,darmožráča,, je tiež na invalidke, čo ak zarába minim. mzdu, lebo naviac nemá.. čo ak ten ,,chalanisko,, maká kedy môže, ale finančne im to spolu aj tak nevychádza.... zmenil by si prosím ťa názor?? je zlá doba.. ťažko je to veru s robotami aj s peniazmi.. možno ten jeho tatinko nemá núdzu o peniažky, len je z neho sebec.. nesúď teda, keď nevieš.. kamarátka chcela len radu, na čo majú nárok..

čo keby a keby a keby... nikto nevie. Ak je to pravda, mala napísať, že chalanisko robí od nevidím do nevidím, nie ona nič také nenapísala...
ewita888
21.01.12,14:27
čo keby a keby a keby... nikto nevie. Ak je to pravda, mala napísať, že chalanisko robí od nevidím do nevidím, nie ona nič také nenapísala...

nenapísala veru, takže si nemal prečo ho takto zaškatulkovať.. ale nenapísala ani, že jeho otec je chudobný a invalid a jeho matka bohatá.. robíš záver bez úvodu.. sklidni sa a neurážaj.. keď nevieš okolnosti..
mattto
21.01.12,14:30
nenapísala veru, takže si nemal prečo ho takto zaškatulkovať.. ale nenapísala ani, že jeho otec je chudobný a invalid a jeho matka bohatá.. robíš záver bez úvodu.. sklidni sa a neurážaj.. keď nevieš okolnosti..

neurážam, pozri si Xantine príspevky, nadáva mi v každom vlákne, kde som niečo napísal...
Xanti
21.01.12,14:32
Ja ti nadávam Mattto?
Spamätaj sa, a čítaj poriadne.... ty si ma zaškatulkoval , urobil si zo mňa darmožráča. Ešte že neurazil.. lebo to dokáže len inteligent...
ewita888
21.01.12,14:32
neurážam, pozri si Xantine príspevky, nadáva mi v každom vlákne, kde som niečo napísal...
no prepáč,ale keby ma niekto označil bezdôvodne za darmožráča, to by som sa veru riadne urazila.. a Xanti si urazil tiež.. prečítaj si, ak si nepamätáš..
mattto
21.01.12,14:37
no prepáč,ale keby ma niekto označil bezdôvodne za darmožráča, to by som sa veru riadne urazila.. a Xanti si urazil tiež.. prečítaj si, ak si nepamätáš..

dostávame sa do poriadného offtopicu, kde som xanti urazil? kde som ju nazval darmožráčom, odcituj mi to, prosím :) Uraziť niekoho ješitnosť tým, že nesúhlasím s jeho názorom, nie je urážka.
ewita888
21.01.12,14:44
dostávame sa do poriadného offtopicu, kde som xanti urazil? kde som ju nazval darmožráčom, odcituj mi to, prosím :) Uraziť niekoho ješitnosť tým, že nesúhlasím s jeho názorom, nie je urážka.

príspevok 74.. napríklad..
bod dva.. napríklad..
Xanti
21.01.12,14:46
dostávame sa do poriadného offtopicu, kde som xanti urazil? kde som ju nazval darmožráčom, odcituj mi to, prosím :) Uraziť niekoho ješitnosť tým, že nesúhlasím s jeho názorom, nie je urážka.Môžem Ti odpovedať ja pán dokonalý?
Zaškatulkoval si ma, neurazil... urazí ma len inteligent.
Ty máš svoj názor ostatný máme iný názor. Ty považuješ vysokoškolákov za darmožráčov, to vyplýva z tvojich príspevkov.


týmto si zhrnula všetky názory tvojej skupiny :) :

Obhajuješ niečo, čo zrejme pravdou ani nie je.
Obhajuješ konanie otca, ktorí si rodinné prídavky na dieťa necháva pre seba.

Prídavok na dieťa
Prídavok na dieťa je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa.
Právny predpis:


zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

Zákon hovorí jasne, rodinný prídavok je dávka určená pre nezaopatrené dieťa,
čo dieťa študujúce na VŠ je. A je jedno či má 10 rokov alebo 23 rokov.
Tebe neprichodí toto posudzovať a už vôbec nemáš právo odsudzovať niekoho iného, ak nevieš aký je.

Mňa si zaškatulkoval, fajn. Tvoju lútosť si môžeš strčiť vieš kam, a k polutovaniu si len ty.
mattto
21.01.12,14:48
príspevok 74.. napríklad..
bod dva.. napríklad..

kde tam vidíš urážku? :) ak sa na toto niekto po celej diskusii urazí, hlavne po tom, čo napísal, nemal by zapínať ani internet...

páči sa mi tvoja "objektivita", že rovnako sa zastávať mňa a cepuješ Xanti, keď mi tu opakovane vypisuje aký som úbohý, ako ma ľutuje a pod. :)
mattto
21.01.12,14:52
Môžem Ti odpovedať ja pán dokonalý?
Zaškatulkoval si ma, neurazil... urazí ma len inteligent.
Ty máš svoj názor ostatný máme iný názor. Ty považuješ vysokoškolákov za darmožráčov, to vyplýva z tvojich príspevkov.

Obhajuješ niečo, čo zrejme pravdou ani nie je.
Obhajuješ konanie otca, ktorí si rodinné prídavky na dieťa necháva pre seba.

Prídavok na dieťa
Prídavok na dieťa je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa.
Právny predpis:


zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

Zákon hovorí jasne, rodinný prídavok je dávka určená pre nezaopatrené dieťa,
čo dieťa študujúce na VŠ je. A je jedno či má 10 rokov alebo 23 rokov.
Tebe neprichodí toto posudzovať a už vôbec nemáš právo odsudzovať niekoho iného, ak nevieš aký je.

Mňa si zaškatulkoval, fajn. Tvoju lútosť si môžeš strčiť vieš kam, a k polutovaniu si len ty.


skús si v kľude prejsť moje príspevky a veľmi rýchlo zistíš, že som vôbec neobhajoval konanie otca ohľadom príspevkov, ak je to vôbec pravda. Vždy som písal o výživnom. Reči o úbohosti, ľutovaní a strkaní si niečo niekam si nechaj pre niekoho iného
Xanti
21.01.12,14:53
No ja tie reči mám pre teba Mattto . Tiež si si nekládol servítku pred ústa. :---

A nadávaním na to študujúce decko nech si zarobí samo, si obhajoval nepriamo konanie otca.
alaya1
21.01.12,16:44
nie, nie, kdeže... nepatrím k miestnym ľudom typu rozvedená žena, ktorá sa chce pomstiť bývalému manželovi a preto bude považovať lenivosť svojho syna za normálnu a ešte ho v tom podporovať, len aby musel jej bývalý platiť výživné ich synovi aj v čase, keď ten bude pomaly plešatieť :D

Je velmi, velmi smutne, ak jeden otec neprisieva na vyzivu svojho dietata. Ak by to dieta toho "otca" nemalo, mal by ine moznosti, ktore bohuzial teraz nema, lebo ma akoze OTCa, ktory je podla zakona POVINNY,syna podporovat, kym studuje.

Tvoj nazor je pre mna nepochopitelny a dakujem panu Bohu za mojich rodicov, ktorym nebolo luto zivit ma, kym som nedostudovala.....

A povinnosti rodicov by deti same duplovat nemali.
...o tvojich nazoroch som si mienku urobila sama, .....