anina
31.01.06,10:06
Pri nakupe stravnych listkov uctujem naklad, prispevok zo SF...
Pri inventarizacii str.listkov je zostatok napr.20 ks za 80 Sk.To znamena, ze sa viac nakupilo, ako vydalo zamestnancom. Zauctuje sa tento stav opacnym zapisom -527, -472, tak aby na ucte 213 bol zostatok 1600,-Sk? Alebo to robite iným spôsobom?
Tweety
31.01.06,09:21
Pri nakupe stravnych listkov uctujem naklad, prispevok zo SF...
Pri inventarizacii str.listkov je zostatok napr.20 ks za 80 Sk.To znamena, ze sa viac nakupilo, ako vydalo zamestnancom. Zauctuje sa tento stav opacnym zapisom -527, -472, tak aby na ucte 213 bol zostatok 1600,-Sk? Alebo to robite iným spôsobom?
Robíš to nesprávne, pretože nákup účtujeme na účet 213AE. Ak si účtovala dopredu náklad, tak to musíš vystornovať z účtovníctva., tak aby Ti ostalo na účte 213, 20 ks á 80.-.:)
anina
31.01.06,09:50
Vsak v konecnom dosledku to bude to iste, nie?
Na zaklade akeho dokladu stravne listky zuctujes do nakladov? Mas nejaky doklad o tom, kolko listkov vydas zamestnancom?
U nas sa listky nakupuju mesacne, vydavaju sa zalohovo na prislušný mesiac a podla odpracovanych dni /za predchadzajuci mesiac /sa v nasledujucom kratia.
Cize v mesiaci december sa listky vydali, ale kedze mali ludia dovolenky, o to menej by mali dostat v januari.
Tweety
31.01.06,10:58
Vsak v konecnom dosledku to bude to iste, nie?
Na zaklade akeho dokladu stravne listky zuctujes do nakladov? Mas nejaky doklad o tom, kolko listkov vydas zamestnancom?
U nas sa listky nakupuju mesacne, vydavaju sa zalohovo na prislušný mesiac a podla odpracovanych dni /za predchadzajuci mesiac /sa v nasledujucom kratia.
Cize v mesiaci december sa listky vydali, ale kedze mali ludia dovolenky, o to menej by mali dostat v januari.
Práve o to ide, že nákupom ešte nevznikne náklad, o náklade na stravenku môžme v PÚ účtovať až pri predaji zamestnancom. Podkladom je výdajka, kde je presne rozpis zamestnancov s ich počtom odobratých straveniek.:eek:
anina
31.01.06,11:33
No a prave o to ide, ze sa listky vydali fyzicky v 12/2005 ale v podstate nemali na ne narok, lebo neodpracovali tolko dni, kolko dostali listkov. Tak ako to potom riesis?V nakladoch mas vsetky ale nemali by byt, lebo nebol na to pravny narok.
Tweety
31.01.06,11:38
No a prave o to ide, ze sa listky vydali fyzicky v 12/2005 ale v podstate nemali na ne narok, lebo neodpracovali tolko dni, kolko dostali listkov. Tak ako to potom riesis?V nakladoch mas vsetky ale nemali by byt, lebo nebol na to pravny narok.
V tomto prípade si naúčtovala náklady roku 2006 do decembra 2005. Porušila si zákon o účtovníctve, tak rýchlo urob ID na opravu účtovania.
Dostaneš potom stav pred výdajom straveniek a budeš mať stav na účte 213.V januári naúčtuješ predaj podľa toho, čo si vydala v decembri a nebolo to správne.:eek:
anina
31.01.06,14:26
Práve o to ide, že nákupom ešte nevznikne náklad, o náklade na stravenku môžme v PÚ účtovať až pri predaji zamestnancom. Podkladom je výdajka, kde je presne rozpis zamestnancov s ich počtom odobratých straveniek.:eek:


No to si uz odporujes so svojimi dalsimi odpovedami....,
Tweety
31.01.06,14:35
[/B]


No to si uz odporujes so svojimi dalsimi odpovedami....,
A v čom?;)
Marianna01
31.01.06,15:02
Tiež nemám pocit, že by Majka hovorila odveci...;) V decembri si vydala napr. 20 lístkov - tie idú do nákladov. Zbytok prevedieš do nového roka na 213. V januári vydáš opäť 20 lístkov - v 01/2006 ide do nákladov a odúčtuješ z 213. Zbytok opäť eviduješ na 213
KEJKA
31.01.06,19:13
Tiež nemám pocit, že by Majka hovorila odveci...;) V decembri si vydala napr. 20 lístkov - tie idú do nákladov. Zbytok prevedieš do nového roka na 213. V januári vydáš opäť 20 lístkov - v 01/2006 ide do nákladov a odúčtuješ z 213. Zbytok opäť eviduješ na 213
ak ide o prípad výdaja SL vopred - v decembri si nakúpia zamestnanci už na januáč, tak sa zaúčtuje náklad 2006 na účet 381 v 12/2005.
Aj na 213 musí súhlasiť stav so skutočnosťou. A ak tie SL majú zamestnanci a nie firma, tak potom nie 213.
M3G
12.02.06,17:40
ak ide o prípad výdaja SL vopred - v decembri si nakúpia zamestnanci už na januáč, tak sa zaúčtuje náklad 2006 na účet 381 v 12/2005.
Aj na 213 musí súhlasiť stav so skutočnosťou. A ak tie SL majú zamestnanci a nie firma, tak potom nie 213.

A prečo 381?

Aj keď boli tieto lístky vydané v roku 2006, tak príspevok zamestnávateľa 55% na stravovanie zamestnancom(vzhľadom na to, že sa týka roku 2005) by nemal byť nákladom roku 2005 ??
liba2
12.02.06,21:23
A prečo 381?

Aj keď boli tieto lístky vydané v roku 2006, tak príspevok zamestnávateľa 55% na stravovanie zamestnancom(vzhľadom na to, že sa týka roku 2005) by nemal byť nákladom roku 2005 ??Ak to boli lístky na január 2006 (ako sa uvádza v predchádzajúcich príspevkoch) potom to nemôže byť náklad roka 2005 aj keď boli vydané v decembri. V takomto prípade treba použiť účet 381.
M3G
13.02.06,12:57
Ak to boli lístky na január 2006 (ako sa uvádza v predchádzajúcich príspevkoch) potom to nemôže byť náklad roka 2005 aj keď boli vydané v decembri. V takomto prípade treba použiť účet 381.

Hej, ale myslel som lístky, ktoré boli vydané pozadu v januári 2006 za december 2005. V tomto prípade príspevok zamestnávateľa je nákladom roku 2005.
liba2
13.02.06,14:10
Hej, ale myslel som lístky, ktoré boli vydané pozadu v januári 2006 za december 2005. V tomto prípade príspevok zamestnávateľa je nákladom roku 2005.Súhlasím, v tom prípade treba zaúčtovať v r. 2005 náklad oproti výdavky budúcich období 383.
Beatrice
07.10.08,16:18
Prevzala som účtovníctvo v roku 2008. k 31.12.2007 na účte 213 mám celý nákup stravných lístkov, čiže nedávala to do nákladov v roku 2007. Čo viem urobiť s tým v roku 2008?
Ďakujem
L-M
20.10.08,10:47
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať-
máme zabezpečenú stravu v jednej stravovacej prevádzke. Sme dvaja zamestnanci- napr. kúpime 20 lístkov pre každého - niekedy sa stane,že nejdeme na obed a lístky nám ostanú.
Netreba viesť záznam o počte minutých lístkov? - V podstate kúpime lístky,až keď ich znovu potrebujeme. Je to neskôr ako po 20 -tich pracovných dňoch. Nemalo by to vadiť??? Problém by bol,keby sme ich kúpili skôr ako by na ne vznikol nárok?? Ak ich kúpime neskôr nevadí??? Zamestnávateľ zabezpečil stravovanie,len zamestnanec to niekedy nevyužije.
Ďakujem
Lucia
sway
20.10.08,11:09
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať-
máme zabezpečenú stravu v jednej stravovacej prevádzke. Sme dvaja zamestnanci- napr. kúpime 20 lístkov pre každého - niekedy sa stane,že nejdeme na obed a lístky nám ostanú.
Netreba viesť záznam o počte minutých lístkov? - V podstate kúpime lístky,až keď ich znovu potrebujeme. Je to neskôr ako po 20 -tich pracovných dňoch. Nemalo by to vadiť??? Problém by bol,keby sme ich kúpili skôr ako by na ne vznikol nárok?? Ak ich kúpime neskôr nevadí??? Zamestnávateľ zabezpečil stravovanie,len zamestnanec to niekedy nevyužije.
Ďakujem
Lucia

Evidenciu o minutých lístkoch by som robila v zmysle nároku, teda každý mesiac počet odpracovaných dní a podľa toho nárok na lístky a podľa neho kúpa lístkov. Je to ideálny stav.
používam pri spracovaní miezd tabuľku na stravenky a následne podľa nej lístky nakupujeme, priložím ju.;)
L-M
20.10.08,11:26
Evidenciu o minutých lístkoch by som robila v zmysle nároku, teda každý mesiac počet odpracovaných dní a podľa toho nárok na lístky a podľa neho kúpa lístkov. Je to ideálny stav.
používam pri spracovaní miezd tabuľku na stravenky a následne podľa nej lístky nakupujeme, priložím ju.;)
Ďakujem za radu a ešte jedna asi dosť hlúpa otázka, ale prečo pri spracovaní miezd??? ( tú tabuľku )- nemám šajnu :confused:
L
sway
20.10.08,14:01
Ďakujem za radu a ešte jedna asi dosť hlúpa otázka, ale prečo pri spracovaní miezd??? ( tú tabuľku )- nemám šajnu :confused:
L

..lebo vtedy vlastne vypočítavam koľko dní ma odpracovaných a koľko má teda nárok lístkov a ja v mzde strhávam zrážky za stravenky zamestnancovi ktorú si vyrátam v priloženej tabuľke.;)
L-M
20.10.08,15:39
..lebo vtedy vlastne vypočítavam koľko dní ma odpracovaných a koľko má teda nárok lístkov a ja v mzde strhávam zrážky za stravenky zamestnancovi ktorú si vyrátam v priloženej tabuľke.;)
Ďakujem pekne :)
Si zlata,že si si našla čas na vysvetlenie
Lucia
sway
20.10.08,15:41
Ďakujem pekne :)
Si zlata,že si si našla čas na vysvetlenie
Lucia


OK :);)