olidata
21.01.12,11:02
Dobrý deň, môžete mi niekto vysvetliť, ako je to po novom (od 1.1.2012)
s platbami pre soc. a zdrav. poisťovňu pre študenta - t.r. maturanta
a zároveň podnikateľa (živnostník) ?. Ďakujem.
up4anything
21.01.12,17:30
nezabudaj ze dnom vykonania maturitnej skusky prestavas byt studentom .. a k teme student a zivnost je tu dost popisane, nejake zmeny po 1.1.2012 neboli ak sa nemylim ... :O
olidata
21.01.12,18:12
No, ja som práve našiel, že vlastne ani nezáleží na tom, či je podnikateľ študent, alebo nie,
podľa Zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 Z.z. po novele 250/2011 s účinnosťou od 1.8.2011
§11 Platitelia poistného
(7) Štát je platiteľom poistného za
a) nezaopatrené dieťa; za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia, atď.

a ďalej
(8) Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz. Štát platí poistné aj v prípade, ak osoby uvedené v odseku 7 majú príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b (písmeno b) dosahovanie príjmu z podnikania ). Osoby uvedené v odseku 7 sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13 (Určenie vymeriavacieho základu),

vlastne platí presne také isté odvody, ako keby študent nebol.
To sa mi však veľmi nezdalo, preto som chcel počuť iné názory.
Ale aj tak ďakujem.
up4anything
21.01.12,18:27
vlastne platí presne také isté odvody, ako keby študent nebol.
To sa mi však veľmi nezdalo, preto som chcel počuť iné názory.
Ale aj tak ďakujem. Vidim ze nie si velmi kamarat s vykladom pravnych noriem...

Ako mozes povedat ze nezalezi na tom ci si student alebo nie a vzapati si odporujes citaciuou zakona : za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia, atď..Takze student VS podla teba nie je student ?

A stat za teba-studenta ktory je zaroven zivnostnik plati odvody, ide len o to ze ak presiahnes vymeriavaci zaklad tak tato povinnost prechadza na teba.. a : Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz. -to je predsa logicke ci aj to treba objasnit ?
olidata
21.01.12,19:21
Asi som sa zle vyjadril. Samozrejme, že viem, čo obnášajú tieto paragrafy,
formuláciu "...ako keby študent nebol..." som použil na vyjadrenie toho, že aj pre študenta
platí to isté, čo napr. pre SZČO a zároveň zamestnanca, t.j. že platí odvody z každého
svojho príjmu, myslel som, že pre študentov (áno aj študentov VŠ) je trebárs nejaká hranica,
od ktorej do až začína platiť, skrátka, hľadal som nejakú výnimku alebo úľavu.
P.S.
Veta "Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz", nemá s týmto
problémom nič spoločné, skrátka som len skopíroval celý odstavec z citácie zákona.
Asi som inak rozmýšľal, ako písal.
up4anything
21.01.12,19:36
radim citat pozorne ..