OlgaM
21.01.12,17:50
Máte niekto skúsenosti s úžívaním motorového vozidla zamestnanca na súkromné účely/zdaňuje sa mu 1 percento z OC/ a uplatňovaním DPH keď bola v plnej výške z mot. vozidla odpočítaná DPH ?

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_auta_par49_ods5.pdf
Tweety
21.01.12,16:53
Máte niekto skúsenosti s úžívaním motorového vozidla zamestnanca na súkromné účely/zdaňuje sa mu 1 percento z OC/ a uplatňovaním DPH keď bola v plnej výške z mot. vozidla odpočítaná DPH ?

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_auta_par49_ods5.pdf Zdaňuje, za každý mesiac.
3) Príjmom zamestnanca je aj

a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,
OlgaM
21.01.12,17:15
...ale tu ide o niečo iné, viď link, ktorý som pripojila, vraj má zamestnanec ak používa auto na súkr.účely okrem toho 1 percenta ešte odvádzať DPH - par. 49 ods.5
Tweety
21.01.12,17:19
...ale tu ide o niečo iné, viď link, ktorý som pripojila, vraj má zamestnanec ak používa auto na súkr.účely okrem toho 1 percenta ešte odvádzať DPH - par. 49 ods.5 ALe veď to tam máš, treba len vedieť správne čítať:
Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,
takže to má zdanené.
OlgaM
21.01.12,17:34
sorry, ale nerozumiem tomu, a potom kedy sa používa to ako je te príklad č,1 v tom usmernení z DÚ

Príklad č. 1 (aplikácia prvého postupu)
Platiteľ dane kúpil motorové vozidlo za cenu s daňou 24.000 eur (cena bez dane 20.000 eur, daň 4.000 eur). Platiteľ dane vie, že toto motorové vozidlo sa bude používať aj na iný účel ako na podnikanie, napr. ho poskytne zamestnancovi na súkromné užívanie, pričom za toto užívanie nebude požadovať od zamestnanca protihodnotu. Platiteľ dane zistí rozsah použitia motorového vozidla zamestnancom na súkromné účely v príslušnom zdaňovacom období, napr. v rozsahu 30 %.
V zmysle § 49 ods. 2 zákona o DPH platiteľ dane pri kúpe motorového vozidla uplatnil odpočítanie dane v plnej výške 4.000 eur. Súčasne mu však vzniká povinnosť podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH zdaňovať užívanie motorového vozidla na súkromné účely v príslušných zdaňovacích obdobiach. Z ustanovenia § 9 ods. 2 zákona o DPH totiž vyplýva, že užívanie motorového vozidla, ktoré je vo vlastníctve platiteľa dane a pri ktorého kúpe bola daň odpočítaná, na osobnú spotrebu jeho zamestnanca sa považuje za dodanie služby za protihodnotu. Uvedené znamená, že nakoľko bolo motorové vozidlo oddanené a využíva sa na iné účely ako na podnikanie, platiteľ dane poskytuje zamestnancovi službu za protihodnotu, ktorá je podľa § 2 ods. 1 písm. b) zákona o DPH predmetom dane.
Základ dane pri dodaní služby podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH upravuje § 22 ods. 5 zákona o DPH. Podľa tohto ustanovenia sú základom dane náklady na službu. Ktoré všetky vynaložené náklady na službu je platiteľ dane povinný zahrnúť do základu dane v takomto prípade nie je možné paušalizovať, je potrebné vychádzať z objektívneho posúdenia konkrétneho prípadu. Pri určení výšky základu dane je potrebné vychádzať predovšetkým z daňových odpisov, ale treba zohľadniť aj ďalšie vstupy, ktoré môžu byť spojené s používaním daného automobilu ako sú náklady na údržbu, opravy, garážovanie, atď. (takýmto nákladom môže byť napr. oprava vozidla vykonaná neplatiteľom dane), okrem tých vstupných plnení, pri ktorých už platiteľ podľa § 49 ods. 5 tretia veta zákona o DPH odpočítal len pomernú výšku dane z dôvodu použitia na súkromné účely .
Pokiaľ platiteľ dane pri určení základu dane vychádza z daňových odpisov, znamená to, že vstupná cena motorového vozidla sa rozdelí na štyri roky, suma pripadajúca na každý rok sa rozdelí na príslušný počet zdaňovacích období v roku (štyri alebo dvanásť zdaňovacích období), zo sumy pripadajúcej na zdaňovacie obdobie sa vypočíta 30 % (zistený rozsah použitia na súkromné účely v príslušnom zdaňovacom období), čím sa určí základ dane, z ktorého daň by bola 20 %.
Ak má platiteľ dane zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac, zo vstupnej ceny 20.000 eur je základ dane mesačne 125 eur (20.000 : 4 : 12 x 30 %), sadzba dane je 20 % zo základu dane, t.j. suma 25 eur.
Tweety
21.01.12,17:37
Nebudem to čítať celé, len uvediem lopaticky. OC 20000 dph 4000.- takže VC na zdanenie 1% bude 24000.
AK by nemal zmluvu o jeho používaní aj na súkromní účely aj na služboné, museli by ste mu prejazdené fakturovať ako službu s dph.
OlgaM
21.01.12,17:48
Ale ja nehovorím o dani zo závislej činnosti,že sa zamestnancovi zdaňuje,ale hovorím o DPH par.49,ods.5 - asi si nerozumieme. Ten príklad si treba prečítať.
Tweety
21.01.12,17:52
Ale ja nehovorím o dani zo závislej činnosti,že sa zamestnancovi zdaňuje,ale hovorím o DPH par.49,ods.5 - asi si nerozumieme. Ten príklad si treba prečítať. Ja tam nevidím nič také, hovorí o platiteľovi dane a tým zamestnanec nie, takže ani žiadnu dph neodvádza.
Rozalka
21.01.12,18:05
Podľa tohto pokynu by bolo treba zrátať za bežný mesiac všetky náklady spojené s prevádzkou, ktoré podliehajú DPH, napr. opravy, parkovné + alikv. čiastka odpisov; vypočítať % súkr. km z celkových a takým istým % odpočítanú DPH z nákladov za daný mesiac odviesť.
Ruku na srdce: kto to tak robí?
OlgaM
21.01.12,18:08
Tak to odvedie zamestnávateľ?
Rozalka
21.01.12,18:13
Áno, odvedie zamestnávateľ.
Teraz mám dilemu - ak to zamestnanec nenahradí, ide o nepeňažný príjem?
OlgaM
21.01.12,18:13
No veď práve - kto to tak robí ? - usmernenie je na stránkach z decembra 2011
OlgaM
21.01.12,18:14
No tak to sa už úplne zamotáva? :)
OlgaM
21.01.12,18:17
Len mi neide do hlavy ako to zaúčtovať - základ a DPH na výstup, kam ten základ v účtovníctve?
Tweety
21.01.12,18:18
1%, či? Lebo toto neúčtuješ, to je nepeň. príjmom zamestnanca.
OlgaM
21.01.12,18:31
Stále sa nerozumieme ja hovorím o DPH nie o 1% - to mi je jasné. Ja hovorím o informácii pre platiteľov DPH

...http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_auta_par49_ods5.pdf

Je to aj v časopise Dane a účtovníctvo 11/2011 článok od Zdenky Jablonkovej
Tweety
21.01.12,18:34
Viem, že ti ide o dph, a postupujete podľa toho?
OlgaM
21.01.12,18:59
No veď preto sa pýtam ako sa to robí a účtuje v praxi, keď zamestnanec používa motor. vozidlo aj na súkromné účely, z hľadiska DPH čo musí zamestnávateľ urobiť? Nakoľko uplatnil DPH na vstupe pri kúpe vozidla v plnej výške.
Stefan2005
28.02.12,22:57
Podľa tohto pokynu by bolo treba zrátať za bežný mesiac všetky náklady spojené s prevádzkou, ktoré podliehajú DPH, napr. opravy, parkovné + alikv. čiastka odpisov; vypočítať % súkr. km z celkových a takým istým % odpočítanú DPH z nákladov za daný mesiac odviesť.
Ruku na srdce: kto to tak robí?

... Predvlani sme to už rozoberali, Lubo44 v poslednom článku pripol aj odpoveď DRSR. Ovšem podrobovať DPH by sa mali odpisy + ďalšie náklady (napr. oprava od neplatcu), kým "prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa zákona o dani z príjmov odpisovaným majetkom, na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia."

Rád by som však konfrontoval postup s niekým, kto to robí a aj účtuje o tom.

Teda pre zjednodušenie zadania:

za daný mesiac boli iba náklady za odpisy, ktoré predstavoli sumu vypočítanú z pomeru využívania na súkromné účely vo výške 100€, z toho je DPH 20€.

Ako to účtujete, aby ste to dostali do účtovníctva (povinnosť 343), i do evidencie DPH (základ dane, daň) ? rieši váš program danú situáciu ?
Stefan2005
29.02.12,08:09
... posúvam
Katarína Cigánová
29.02.12,08:17
Podľa tohto pokynu by bolo treba zrátať za bežný mesiac všetky náklady spojené s prevádzkou, ktoré podliehajú DPH, napr. opravy, parkovné + alikv. čiastka odpisov; vypočítať % súkr. km z celkových a takým istým % odpočítanú DPH z nákladov za daný mesiac odviesť.
Ruku na srdce: kto to tak robí?
Rozálka ja to tak robím ,
máme vo firme 5 aut , z toho 3 su aj pre sukr použitie a okrem toho , že sa 1% z OC vozidla / vrátane DDPH/ zamestnancovi zdaňuje a od 1.1.2012 aj zodvoduje , tak mesačne alikvotne krátim uplatnenú DPH pomerom k najazdeným km - sukr - služ. Okrem toho samozrejme za odjazdené sukr km a spotrebované PHM - tieto musia zamestanci uhradit / .
Máme na to takú tabulečku , ktorú každý mesiac poctivo vyplname .
Jana Acsová
29.02.12,08:20
Ako to účtujete, aby ste to dostali do účtovníctva (povinnosť 343), i do evidencie DPH (základ dane, daň) ? rieši váš program danú situáciu ?
Obdobné situácie riešime týmto spôsobom:

plus základ dane a DPH
mínus suma mimo režimu DPH

v rámci toho istého DPH dokladu ... v závislosti od toho, aký výsledok potrebujeme. Suma mínus mimo režimu je vlastne korekčná.
Stefan2005
29.02.12,08:25
... tak mesačne alikvotne krátim uplatnenú DPH pomerom k najazdeným km - sukr - služ....

... ktorú (t.j. z ktorých vstupov) DPH krátiš?


... potiaľto o.k. a ďalej ?

DPH z odpisov (z ostatných nákladov) za daný mesiac predpisuješ ?
Ako to účtuješ ?
Stefan2005
29.02.12,08:37
Obdobné situácie riešime týmto spôsobom:

plus základ dane a DPH
mínus suma mimo režimu DPH

v rámci toho istého DPH dokladu ... v závislosti od toho, aký výsledok potrebujeme. Suma mínus mimo režimu je vlastne korekčná.

... vďaka Janka za reakciu ale ešte rád by som ten predpis - zdanenie daňou z pridanej hodnoty alikvotnej výšky odpisov v danom mesiaci...

uvažoval som pôvodne, že odpis v danom mesiaci by som členil:

MD 551 - 300€ - mimo DPH (odpisy za služobné použitie)
MD 551 - 100€ - ZD 20% (za odpisy za súkromné použitie)
MD 343 - 20€ - DPH (z odpisov za súkromné použitie)
DAL 082 - 400€ (t.j. suma odpisov)
DAL xxx - 20€ (t.j. suma DPH)

no a tu mám dilemu - nie je to správne, pretože sa účtuje na strane MD 343 a my potrebujem dostať DPH na výstupe, takže členenie odpisov na ZD a mimo DPH padá...
Katarína Cigánová
29.02.12,08:40
... ktorú (t.j. z ktorých vstupov) DPH krátiš?


... potiaľto o.k. a ďalej ?

DPH z odpisov (z ostatných nákladov) za daný mesiac predpisuješ ?
Ako to účtuješ ?

DPH krátim zo všetkých vstupov daného masiaca / toto sú autá na lesing / tak z lesingovej prirážky , z tankovaných phm , prípadne z opravy apod.
Odpisy predsa nepodliehaju DPH , taktiež poistky nepodliehaju dph .
My riešime krátenie DPH . Len pozor . toto je prípad Sro voči svojim zamestnancom .

Iná je situácia pre SZČO - tam sa zrejme krátia aj iné výdavky - ako su odpisy apod.
Stefan2005
29.02.12,08:47
Odpisy predsa nepodliehaju DPH , taktiež poistky nepodliehaju dph . My riešime krátenie DPH ...

... ako vidím, dobre že som otvoril tému - názory máme veľmi rozdielne....

Krátenie DPH na vstupe je bod a)
Podrobenie odpisov (ostatných nákladov, napr. od neplátcov) DPH na výstupe je bod b)

Jedine, že by som nesprávne pochopil výklad zákona, resp. i info DRSR z decembra 2011.
Ak sa mýlim, opravte ma !
Katarína Cigánová
29.02.12,08:48
Obdobné situácie riešime týmto spôsobom:

plus základ dane a DPH
mínus suma mimo režimu DPH

v rámci toho istého DPH dokladu ... v závislosti od toho, aký výsledok potrebujeme. Suma mínus mimo režimu je vlastne korekčná.
može byt aj takto .
ja to učtujem nasledovne :
v priebehu mesiaca odpočet DPH učtujem riadne na 343 .
na konci mesiaca , ked vidím pomer súkromných a služobných km / priložim vám svoje tabulky / tak vidím , že mám napr.90% služ a 10% súkromných / tak všetky vstupy -ktoré sa viažu na dané auto urobím int zápis 548. / 343 - s nasmerovaném do dph - korekcia odpočtov / 548 - samozrejem nedaňovo - to su pre sro nedaňové/ . sukromné PHM prefakturujem zamestnancovi / Kedže krátim odpočet DPH za PHM na vstupe , na výstupe /faktura voči zamestnancovi/ neuplatnujem DPH .
Niekedy asi pred tromi rokmi sme nekrátili DPH na vstupe , ale sme potom fakturu voči zamestnacovi - teda výstup zatažili DPH .
Stefan2005
29.02.12,08:54
Katka,

krátenie DPH na vstupe (metodika, účtovanie, a pod.) mi je známa, nemám problém.

Pýtam sa náklady súvisiace s prevádzkou vozidla (uvedené v materiáli DRSR - odpisy HM, opravy od neplátcu DPH,...), ktoré treba podrobiť DPH na výstupe !

P.S. okrem toho, ak sa majú do základu pre výpočet DPH zahrnúť i prijaté služby a tovary od neplatcov, tak podľa môjho názoru sa musí zahrnúť i poistenie aut ...
Stefan2005
29.02.12,08:56
ak je niekto on-line a má 10-15 minút času venovať sa tejto otázke, bol by som rád - aby sme nemuseli vždy čakať pol hodiny - hodinu na reakciu :)
ďakujem.
Stefan2005
29.02.12,09:03
...Teraz mám dilemu - ak to zamestnanec nenahradí, ide o nepeňažný príjem?

Rozalka, dilemu mám aj ja - vôbec z celkového riešenia osobného užívania služobných aut v zákone o DzP, DPH - a rozdielov u PO, FO, ...
Stefan2005
29.02.12,09:12
plus základ dane a DPH, mínus suma mimo režimu DPH

v rámci toho istého DPH dokladu ... v závislosti od toho, aký výsledok potrebujeme. Suma mínus mimo režimu je vlastne korekčná.

rozmýšľal som aj nad takýmto účtovaním:

MD 551 - 100€ - mimo DPH
DAL 551 - 100€ - základ DPH
DAL 343 - 20€ - DPH

ovšem aký protiúčet 343 ? dať to na MD 548 nedaňovú, alebo 335, 355 pohľadávku (aby sa rozptýlili aj obavy z nepeňažného príjmu) ?
Stefan2005
29.02.12,09:27
...Ruku na srdce: kto to tak robí?

alebo by diskusia viazla pre vyššie uvedené ? :mee:
Katarína Cigánová
29.02.12,09:28
Katka,

krátenie DPH na vstupe (metodika, účtovanie, a pod.) mi je známa, nemám problém.

Pýtam sa náklady súvisiace s prevádzkou vozidla (uvedené v materiáli DRSR - odpisy HM, opravy od neplátcu DPH,...), ktoré treba podrobiť DPH na výstupe !

P.S. okrem toho, ak sa majú do základu pre výpočet DPH zahrnúť i prijaté služby a tovary od neplatcov, tak podľa môjho názoru sa musí zahrnúť i poistenie aut ...
Štefan , bola som chvilku mimo kancelárie . Popravde som nečítala metodický pokyn - idem si ho naštudovat .
Na prednáške o DPH - som Ing KOváčikovej zadala otázku ohladom krátenia DPH týmto sposobom čo som popísala , a nemala žiadne námietky ani doplnujúce informácie . No v každom prípade si spomínaný metodický pokyn idem naštudovat .

No a samozrejme , že sa nepasujem do role najmúdrejšej a 100% správneho postupu - tiež je možné , že nepostupujem 100% správne .
Mimochodom ma porada neustále "vyhadzuje " z online - , každu chvilku sa musím prihlasovat
Katarína Cigánová
29.02.12,10:09
Mna tá porada asi nechce - v kuse ma vyhodí z online :)
No nevadí ,
naštudovala som si Informáciu DRSR z decembra 2011 ,
ja postupujem presne podla príkladu č.2 - krátim odpočet DPH z obstarávania vozidla -/ už som písala , že je na leasing - pretomám odpočet DPH mesačne / na vstupe podla pomeru na sukropmné a služobné použitie . Taktiež pomerom krátim všetky ostatné vstupy DPH - výdavky súvisiace s prevádzkou - t.j. opravy, tankovanie apod.

podla uvedeného pokynu je podla mna prvá varianta zložitejšia . tuto ale aplikuješ , podla mojho názoru, v prípade , ak na vstupe bol odpočet DPH v plnej výške .
Vtedy si naozaj je potrebné stanovit nejaký základ dane , ktorý bude slúžit na výpočet DPH na výstupe / lebo na vstupe bol odpočet 100% /.

prikladám tabulky , ktoré používam ja . tabulka PHM 2012 mi služi na výpočet pomeru služobné súkromné , ako aj na výpočet pre preučtovanie voči zamestnancovi súkromné PHM,

druhá tab - DPH krátenie mi služi na korekciu všetkých vstupov DPH v danom mesiaci . Možno niekomu posluži ako pomocka .
Tolko moj názor .
Stefan2005
29.02.12,10:24
som rád, že sme si vyjasnili problematiku


podla uvedeného pokynu je podla mna prvá varianta zložitejšia . tuto ale aplikuješ , podla mojho názoru, v prípade, ak na vstupe bol odpočet DPH v plnej výške ...

... o tomto je celá téma - OľgaM to uviedla v už v zadaní témy


...Vtedy si naozaj je potrebné stanovit nejaký základ dane , ktorý bude slúžit na výpočet DPH na výstupe ...

toto práve chcem, a

1. vymedziť jednoznačne základ dane, čo do neho bude vstupovať

2. vymedziť, či účtovať DPH ako nedaňové/daňové náklady, alebo pohľadávku voči užívateľovi služobnej výhody

3. ako to účtovať - hľadám alternatívy účtovania (ktorí to už robia), lebo mám dojem, že v mojom softe na tieto prípady autor nemyslel...
GABAZ
29.02.12,10:42
Čo sa týka súkromného používania vozidiel - zdaňujem 1% z OC vozidla, zrážam zo mzdy náklady na PHM na súkromné jazdy, z čoho sa odvádza DPH.
V januári 2012 som navyše odviedla DPH na výstupe z pomernej časti odpisov vypočítaných podľa podielu súkromných jázd. Účtovala som :

548xxx/343xxx - účet 548 je nedaňový

Ale tiež dumám nad tým, že či sa potom nemá vylučovať z daňových nákladov aj pomerná časť nákladov súvisiacich so súkromným používaním vozidiel.
Stefan2005
29.02.12,11:08
...548xxx/343xxx - účet 548 je nedaňový...

... to beriem ako minimum - ale zdieľam obavu Rozalky - či to nie je nepeňažný príjem !

účtovanie 548/343 môj soft dokáže, ale evidenciu DPH berie výlučne z účtovníctva, a keď nemám základ dane, nedostane sa zápis do evidencie (manuálne neviem vstúpiť)


Ale tiež dumám nad tým, že či sa potom nemá vylučovať z daňových nákladov aj pomerná časť nákladov súvisiacich so súkromným používaním vozidiel.

vylučovanie z nedaňových nákladov je jedna vec (hodnotiť podľa ZoDP), zdaňovanie nákladov na výstupe druhá (ZoDPH) - história nám potvrdila, že logika v ich vzťahu neplatí


.... zrážam zo mzdy náklady na PHM na súkromné jazdy, z čoho sa odvádza DPH....V januári 2012 som navyše odviedla DPH na výstupe z pomernej časti odpisov vypočítaných podľa podielu súkromných jázd...

v podstate by to šlo, pokiaľ neboli v danom mesiaci iné náklady;
pýtam sa - keď sa PHL podrobuje DPH, prečo nie ostatné náklady, ktoré priamo úmerne slúžia s počtom najazdených km ? napr. čím viac km, tým viac napr. aditív do PHL, kvapaliny do ostrekovačov, frekvencia mytia aut, opotrebovanie pneumatík (teda potreba nových), ....

Nie som uzrozumený ako je to s poistením....
To, že poistenie je oslobodené od DPH (na vstupe), ešte podľa mňa neznamená, že musí byť v prípade súkr. využívania auta oslobodené (mimo DPH) aj na výstupe.
Ďalej - ak prácne budem vysledovávať všetky náklady súvisiace s prevádzkou auta (t.j. náklady navyše PHL a odpisov ) - teda opravy, údržba, STK, mytie, pneumatiky, náplne, .... dospejem k nejakej sume - súčet ktorej ale vo väčšine prípadov nedosahuje výšku nákladov poistenia - tie sú bežne 1.000-1.500 € na jedno vozidlo - a o tejto sume netreba uvažovať (zdaňovať) ???
Stefan2005
29.02.12,11:27
budem teraz pár hodín off-line, ale v podvečer si rád podiskutujem (mám dojem, že nezaškodí)
GABAZ
29.02.12,14:25
účtovanie 548/343 môj soft dokáže, ale evidenciu DPH berie výlučne z účtovníctva, a keď nemám základ dane, nedostane sa zápis do evidencie (manuálne neviem vstúpiť)

Ja účtujem v SAPe - je to dosť nepríjemný účt.program, ale toto mi výnimočne vie urobiť - pri priamom účtovaní na účet 343 viem zadať základ dane. a potom to potiahne aj do evidencie DPH.

K tým ostatným bodom Stefan005 - zdieľam tvoj názor, že aj ostatné náklady na vozidlo používané na súkr.účely by sa mali zrejme dodaniť DPH na výstupe - ja som v januári zatiaľ nemala ďalšie náklady. Čo sa týka poistenia - to by podľa mňa nemalo podliehať DPH vôbec, keďže je to oslobodené od DPH.
Katarína Cigánová
29.02.12,15:09
Dodanenie na výstupe podla §9 odst.2 použijem v prípade , ak bola pri obstaraní odpisovaného majetku – teda auta – odpočítaná DPH v plnom rozsahu . Nevyužila som teda možnost podľa §49 odst.5 uplatnit pomerný odpočet – či už z titulu , že som to nevedela , alebo vtedy ešte nebol predpoklad sukromného použitia . §49ods5 prvá veta mi dáva možnost rozhodnut sa , ako budem postupovat pri odpočte . Ak teda použijem 100% odpočet a začnem auto poskytovat aj na sukr. účely , musím postupovat podla §9 ods2 a zistovat si teda mesačne základ dane , aby som mala čo zdaňovat na výstupe.
Pri výpočte by som ale vychádzala iba z obstarávacej ceny vozidla – výpočet by bol
/ základ dane = ročný daňový odpis /12 krát sukromné % použitia / , DPH potom zo základu dane .
V obstarávacej cene možeš mat aj iné ako len nákupnú cenu vozidla , ale určite ti do OC nejde poistné , prípadne opravy apod . Toto už sú prevádzkové náklady a tu sa už musíš riadiť §49odst5 tretia veta , kde musíš krátit DPH na vstupe podľa rozsahu použitia – tam nemáš inú možnosť .
No a kedže poistné je prevádzkovým nákladom nie je predmetom DPH - nemáš čo krátit , a do OC auta ti nejde .
pozorne som si preštudovala aj pokyn DRSR , kde /podla mna / nie je celkom zrovnalost - a to že v príklade č. 1 do základu dane chcu dostat aj náklady na opravy, garážovanie apod , a vzápatí to vylučujú , že ak pri týchto nebol požitý odpočet podl §49 odt5 tretia veta – teda krátený odpočet . , a samotný výpočet už pozostáva iba z OC vozidla .
Pokial využijem pri obstaraní vozidla možnost odpočtu podla §49 odst5 druhej vety - je to bez probémov , krátim odpočet už na vstupe a rovnako krátim aj odpočet z prevádzkových nákladov . / a nikde mi žiadne poistné nevystupuje – tak prečo by mi malo poistné vstupovat do základu dane pri prvom prípade ? /
tolko moj názor .
no a k učtovaniu : kedže nie je nárok na odpočet je to pre firmu náklad – v tomto prípade nedaňový , učtujem 548/343 - softver ma pustí do evidencie DPH – no musím si to ručne doladit – to je už vec softveru
Eva
29.02.12,16:18
Ak sa vozidlo zakúpilo v roku 2011 na leasing , daňové odpisy sú účtovné odpisy 36 mesiacov a na súkromné účely sa pridelilo v roku 2012, ako sa vypočíta základ dane? Vstupná cena MV sa rozdelí na 4 roky alebo 3 roky?
Stefan2005
29.02.12,16:22
..pozorne som si preštudovala aj pokyn DRSR , kde /podla mna / nie je celkom zrovnalost - a to že v príklade č. 1 do základu dane chcu dostat aj náklady na opravy, garážovanie apod , a vzápatí to vylučujú , že ak pri týchto nebol požitý odpočet podl §49 odt5 tretia veta – teda krátený odpočet . , a samotný výpočet už pozostáva iba z OC vozidla ...

... o zvýraznené mi aj ide.
rád by som preto čo najviac relevatných argumentov pre aj proti...
Stefan2005
29.02.12,16:29
... Čo sa týka poistenia - to by podľa mňa nemalo podliehať DPH vôbec, keďže je to oslobodené od DPH.

... dám takýto príklad: konateľ-spoločník absolvuje nadštandartnú zdravotnú prehliadku v zdravotníckom zariadení, na ktorú nie je povinnosť zo zákona.
Zaplatí to spoločnosť. Zdravotná starostlivosť je oslobodená od DPH. Plnenie bolo jednoznačne v prospech zamestnanca, konateľa, spoločníka...

V tomto prípade platí alebo neplatí §9 ods.
(3) Bezodplatné dodanie služby iné ako v odseku 2 na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.

t.j. mal by som, alebo nemal by som odviesť DPH ?
Katarína Cigánová
29.02.12,20:01
... dám takýto príklad: konateľ-spoločník absolvuje nadštandartnú zdravotnú prehliadku v zdravotníckom zariadení, na ktorú nie je povinnosť zo zákona.
Zaplatí to spoločnosť. Zdravotná starostlivosť je oslobodená od DPH. Plnenie bolo jednoznačne v prospech zamestnanca, konateľa, spoločníka...

V tomto prípade platí alebo neplatí §9 ods.
(3) Bezodplatné dodanie služby iné ako v odseku 2 na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.

t.j. mal by som, alebo nemal by som odviesť DPH ?

No nie som taká odborníčka na DPH , naštastie ani nemám takéto prípady . Pripájam výklad z Poradcu :
Podla tohto výkladu ods.3 by som asi neuplatnovala DPH na výstupe , pretože pri obstaraní služby som odpočet DPH nemala .
Komentár k § 9

ods. 2 Poskytnutie práva užívať hmotný majetok (hnuteľnú alebo nehnuteľnú vec) sa považuje za poskytnutie služby. Ak platiteľ dane poskytuje právo užívať hmotný majetok za odplatu, je nesporné, že ide o zdaniteľný obchod, ktorý je predmetom dane podľa § 2 ods. 1 písm. b) tohto zákona.
Zákon však ustanovuje, že v určitých prípadoch bezodplatného poskytnutia práva užívať vec alebo v prípade užívania veci samotným platiteľom dane alebo jeho zamestnancami na súkromné účely, kedy vo všeobecnosti ide o užívanie veci v majetku podnikateľa na iný účel ako na podnikanie, sa takéto poskytnutie práva užívať vec považuje za poskytnutie služby za protihodnotu a je predmetom dane.
Uvedené prípady sa posudzujú ako poskytnutie služby za protihodnotu len v tom prípade, ak ide o poskytnutie práva užívať vec, pri kúpe ktorej alebo vytvorení ktorej si platiteľ dane mohol čiastočne alebo úplne odpočítať daň. V týchto prípadoch platiteľ dane určí základ dane podľa § 22 ods. 5.

Judikatúra ESD:
- C-193/91 (Mohsche)
Stručný opis:
Podnikateľ používal na súkromné účely automobil zaradený do obchodného majetku. Správca dane stanovil základ dane zodpovedajúci odpisom automobilu a zodpovedajúci percentu výdavkov vynaložených v súvislosti s používaním a údržbou automobilu (nájom garáže, poistenie, parkovné, cestná daň). Správca dane zastával názor, že využitie tovaru musí byť vykladané v širšom zmysle a do základu sa musia zahrnúť všetky náklady, ktoré možno priradiť k tomuto tovaru bez ohľadu na to, či daň bola alebo nebola odpočítateľná.
Rozhodnuie ESD:
ESD konštatoval, že pojem „ využitie majetku“ musí byť vykladaný jednoznačne ako zahrňujúci len samotné využívanie majetku. Doplnkové služby súvisiace s využitím majetku (tovaru) nespadajú pod čl. 6 (2) Šiestej smernice, ktorý zamedzuje zdaneniu súkromného využitia tovaru tvoriaceho súčasť obchodného majetku, pri ktorého obstaraní bola zdaniteľná osoba oprávnená uplatniť odpočet dane v tej miere, kedy toto využitie majetku zahŕňa služby, ktoré zdaniteľná osoba nadobudla bez možnosti odpočtu dane na vstupe.

- ods. 3 Za poskytnutie služby za protihodnotu, ktoré je predmetom dane, sa považuje aj bezodplatné poskytnutie služby iné ako je uvedené v ods. 2, na súkromné účely platiteľa dane alebo jeho zamestnancov alebo na iné účely ako na podnikanie. Napr., ak fyzická osoba je majiteľom stavebnej firmy (platiteľ dane) a zamestnanci firmy opravia podnikateľovi jeho rodinný dom, pričom pri oprave použijú aj stavebný materiál – zásoby firmy, platiteľ dane uskutoční zdaniteľný obchod, ktorý je predmetom dane.
Zmyslom ustanovenia ods. 2 a 3 je zaistiť, aby konečná spotreba nebola bez dane. Z rozsudkov ESD C-50/88 a C-193/91 vyplýva, že zámerom Smernice Rady o DPH je zabrániť nezdaneniu podnikateľských tovarov použitých pre súkromné účely a nezdaneniu služieb poskytnutých podnikateľom pre súkromné účely. Zároveň je však potrebné zdôrazniť, že toto ustanovenie nesmie spôsobiť zdanenie služby dvakrát.
Stefan2005
29.02.12,20:28
Vďaka za užitočný príspevok.


No nie som taká odborníčka na DPH , naštastie ani nemám takéto prípady ...

Ani ja som ich nemával, preto som problematiku sledoval len okrajovo, a utkvelo mi v pamäti asi toto:


...Správca dane zastával názor, že využitie tovaru musí byť vykladané v širšom zmysle a do základu sa musia zahrnúť všetky náklady, ktoré možno priradiť k tomuto tovaru bez ohľadu na to, či daň bola alebo nebola odpočítateľná.
...


....ESD konštatoval, že pojem „ využitie majetku“ musí byť vykladaný jednoznačne ako zahrňujúci len samotné využívanie majetku. Doplnkové služby súvisiace s využitím majetku (tovaru) nespadajú pod čl. 6 (2) Šiestej smernice, ktorý zamedzuje zdaneniu súkromného využitia tovaru tvoriaceho súčasť obchodného majetku, pri ktorého obstaraní bola zdaniteľná osoba oprávnená uplatniť odpočet dane v tej miere, kedy toto využitie majetku zahŕňa služby, ktoré zdaniteľná osoba nadobudla bez možnosti odpočtu dane na vstupe....

... no vyššie uvedené potom ako korešponduje s materiálom DRSR:

Pri určení výšky základu dane je potrebné vychádzať predovšetkým z daňových odpisov, ale treba zohľadniť aj ďalšie vstupy, ktoré môžu byť spojené s používaním daného automobilu ako sú náklady na údržbu, opravy, garážovanie, atď. (takýmto nákladom môže byť napr. oprava vozidla vykonaná neplatiteľom dane),

... teda z materiálu DRSR mi jednoznačne vychádza, že do základu dane treba zahrnúť aj služby dodané neplatiteľom dane, napr. spomínanú opravu, u ktorej som nemal DPH na vstupe...

dúfam, že ešte niekto nájde k danej problematike niečo prínosné; fakt je, že v dobe uzávierok moc času na štúdium novôt nezostáva - ale aj tak ich treba riešiť zachodu...
Eva
06.03.12,12:22
Odpovie mi niekto na moju otázku č. 41?
marjankaj
06.03.12,12:29
Ak sa vozidlo zakúpilo v roku 2011 na leasing , daňové odpisy sú účtovné odpisy 36 mesiacov a na súkromné účely sa pridelilo v roku 2012, ako sa vypočíta základ dane? Vstupná cena MV sa rozdelí na 4 roky alebo 3 roky?

Auto obstarané v roku 2011 odpisuješ podľa splátkového kalendára.
Ak ho zároveň používaš na podnikanie a aj na súkromné účely, môžeš uplatniť v odpise iba pomernú čiastku. Teda podľa evidencie kilometrov.
Eva
06.03.12,16:43
Myslela som mojou otázkou uplatnenie postupu podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH. Pri leasingu motorového vozidla bola odpočítaná DPH v plnej výške na základe ustanovenia § 49 ods. 2 zákona o DPH. Teraz pri používaní MV aj na súkromné účely musí firma postupovať podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH. V informácii DRSR z 12/2011 príklad č. 1 sa píše, že ak platiteľ dane pri určení základu dane vychádza z daňových odpisov, znamená to, že vstupnú cenu MV rozdelí na 4 roky. Ako je to teda pri leasingu ? Vstupná cena sa rozdelí na 4 roky alebo 3 roky?
Tweety
06.03.12,16:59
Myslela som mojou otázkou uplatnenie postupu podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH. Pri leasingu motorového vozidla bola odpočítaná DPH v plnej výške na základe ustanovenia § 49 ods. 2 zákona o DPH. Teraz pri používaní MV aj na súkromné účely musí firma postupovať podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH. V informácii DRSR z 12/2011 príklad č. 1 sa píše, že ak platiteľ dane pri určení základu dane vychádza z daňových odpisov, znamená to, že vstupnú cenu MV rozdelí na 4 roky. Ako je to teda pri leasingu ? Vstupná cena sa rozdelí na 4 roky alebo 3 roky?
Pri lízingu do roku 2011 sa odpisy účtovali pravidelne, rovnomerne po celú dobu lízingu.
§26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
marjankaj
07.03.12,08:50
Myslela som mojou otázkou uplatnenie postupu podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH. Pri leasingu motorového vozidla bola odpočítaná DPH v plnej výške na základe ustanovenia § 49 ods. 2 zákona o DPH. Teraz pri používaní MV aj na súkromné účely musí firma postupovať podľa § 9 ods. 2 zákona o DPH. V informácii DRSR z 12/2011 príklad č. 1 sa píše, že ak platiteľ dane pri určení základu dane vychádza z daňových odpisov, znamená to, že vstupnú cenu MV rozdelí na 4 roky. Ako je to teda pri leasingu ? Vstupná cena sa rozdelí na 4 roky alebo 3 roky?
Ty neodpočítavaš DPH podľa splátkového kalendára mesačne?:eek:
Eva
07.03.12,14:36
Odpočítavam mesačne podľa splátkového kalendára. Pri obstaraní na leasing bola odpočítaná DPH zo zvýšenej splátky vopred, kedy sa ešte nevedelo, že MV sa bude používať aj na súkromné účely.
marjankaj
07.03.12,14:54
Odpočítavam mesačne podľa splátkového kalendára. Pri obstaraní na leasing bola odpočítaná DPH zo zvýšenej splátky vopred, kedy sa ešte nevedelo, že MV sa bude používať aj na súkromné účely.
No najprv si sa pýtala na odpisy.
Minulý rok platilo toto


§26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.