Kubokubko
22.01.12,13:40
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ohladom zrušenia otcovstva.
V roku 2005 som si osvojil mojej bývalej manželky syna. Sme rozvedený už skoro dva roky, za to obdobie som sa s jej synom vôbec nestretával, len platím výživné.
Podal som na súd návrh na zrušenie otcovstva, ktoré pozastavili z dôvodu uplynutia 3 rokov.
Niekto mi spomínal, že sa to otcovstvo dá i tak zrušit, kedže nenaplna svoj zmysel, len finančne.
Môhli by ste mi prosím nejak poradiť, ako by sa to dalo vyriešiť?
hubatá
22.01.12,12:45
Prestaň posielať výživné.
Myslíš že by ťa bývalá dala k súdu aby si jej platil na dieťa ktoré nie je dokázateľne tvoje? Myslím že súd by musel rozhodnúť v tvoj prospech a jej poradiť aby si na platenie výživného hľadala biologického otca dieťaťa.
Mila123
22.01.12,12:48
Prestaň posielať výživné.
Myslíš že by ťa bývalá dala k súdu aby si jej platil na dieťa ktoré nie je dokázateľne tvoje? Myslím že súd by musel rozhodnúť v tvoj prospech a jej poradiť aby si na platenie výživného hľadala biologického otca dieťaťa.
ak je výživné určené súdom, resp. potvrdené súdom jeho neplateným spáchaš trestný čin......tak teda neviem, neviem či ti tie poťahovačky stoja za to........
Kubokubko
22.01.12,12:49
To výživné bolo určené súdom po rozvode... tak platiť zatial musím. Samozrejme, že mojej ex sa tie peniaze zídu.
Xanti
22.01.12,12:53
Prestaň posielať výživné.
Myslíš že by ťa bývalá dala k súdu aby si jej platil na dieťa ktoré nie je dokázateľne tvoje? Myslím že súd by musel rozhodnúť v tvoj prospech a jej poradiť aby si na platenie výživného hľadala biologického otca dieťaťa.Hubatá zle píšeš.
Osvojením dieťaťa sa na to dieťa pozerá ako na vlastné, takže aj súd bude prihliadať hlavne na záujem dieťaťa.
Ak toto dieťa nemá biologického otca známeho tak veľmi pochybujem Kubokubko, že sa tohto záväzku zbavíš. Lebo určite podľa súdu bude pre dieťa najlepšie ak niekto na neho platí.
To osvojenie bolo dosť neuvážené. :(
lujza.j
22.01.12,12:55
hubatá
22.01.12,12:56
Myslím že tie poťahovačky by mal len ako biologický otec, ale ak preukáže že dieťa nie je jeho, nestýkajú sa, nemá určenú úpravu styku s dieťaťom, matka mu ho nedáva - musel by súd rozhodnúť v jeho prospech a nemohol by konštatovať len premlčanie 3-ročnej lehoty o premlčaní žiadosti o zrušenie otcovstva. To som mala na mysli.
Kubokubko
22.01.12,13:00
V relácii SUDNA SIEN bol podobný prípad ,kde si muž osvojil manželikino dieťa a po 5 rokoch podal návrh na zrušenie otcovstva.
Tam mu zrušenie sudca schválil, z dôvodu, že sa s dieťaťom nestretávajú, a ani dieťa nemá o stretnutia záujem, takže nenaplna otcovstvo svoj zmysel.
U mna je to rovnaké, syn mojej ex ma anilen nepozdraví ked sa náhodou niekde stretneme.
Xanti
22.01.12,13:04
Kubokubko,
držím palec.
arizona
22.01.12,13:12
Mária27
22.01.12,13:59
V súčasnosti je to už nezrušiteľné. Prikladám ti zákon o rodine, pozri najmä § 107 a 119.
luja5
22.01.12,15:22
...
Podal som na súd návrh na zrušenie otcovstva, ktoré pozastavili z dôvodu uplynutia 3 rokov.
Niekto mi spomínal, že sa to otcovstvo dá i tak zrušit ... ?
Ust. § 96 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine umožňuje za určitých podmienok, v záujme dieťaťa, konať súdu vo veci zapretia otcovstva aj po uplynutí lehoty ustanovenej na zapretie otcovstva, a to na návrh dieťaťa; maloleté dieťa musí byť v tomto konaní zastúpené kolíznym opatrovníkom:
§ 96
(1) Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.
(2) Ak súd rozhodne tak, že návrhu podanému podľa odseku 1 vyhovie, a určí, že zapretie otcovstva po uplynutí zákonnej lehoty je v záujme dieťaťa, môže dieťa po právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie otcovstva.
(3) Ak jeden z rodičov nežije, môže dieťa podať návrh na zapretie otcovstva proti druhému rodičovi; ak nežije ani jeden z rodičov, návrh nemožno podať.

V súvislosti s osvojením, ktoré si v zadaní témy tiež uviedol, na doplnenie dávam do pozornosti aj ust. § 109 zákona o rodine, podľa ktorého po uplynutí lehoty na zrušenie osvojenia podľa § 107 ods. 1 osvojenie nebráni, aby osvojenec mohol byť znova osvojený.
hubatá
22.01.12,15:33
Teda ľudovo povedané: navrhovateľ bude dieťa zast. ÚPSVaR a Kubokubko.
Odporcom bude matka dieťaťa.
Teda je možné aby súd zrušil tvoje otcovstvo.
Takže milý Kubokubko začni na Úrade práce SVaR v mieste bydliska dieťaťa a požiadaj aby v mene dieťaťa podal návrh na zapretie tvojho otcovstva. Sociálna si preverí vaše vzťahy, stretávanie, atď tak ako pri všetkých pojednávaniach doteraz.:)
Veľa šťastia a už si neosvojuj nič čo nie je tvoje.
Aj tak na tvojom mieste by som peniaze od podania návrhu na súd už neposielala, lebo kým to uznesenie nenadobudne účinnosť (môže sa bývalá odvolať na Krajský súd) prídeš o kopu peńazí a takto si to rozmyslí a budeš to mať rýchlejšie. Takže zajtra choď na úrad práce.
Mária27
22.01.12,17:43
Zapretie otovstva je v štvrtej časti zákona v prvej hlave (Určenie otcovstva), nie v druhej (Osvojenie). Ak by sa to týkalo oboch hláv, bolo by to v spoločnýh ustanoveniach - piata časť - tam je § 119.

Predchádzajúci zákon poznal dva druhy osvojenia - zrušiteľné a nezrušiteľné. Podľa § 73 ods. 2 predchádzajúceho zákona bolo možné zrušiť osvojenie po nadobudnutí plnoletosti osvojenca dohodou medzi ním a osvojiteľom, spisoval ju súd. Dohodou sa to dalo podľa tohto zákona do pol roka po nadobudnutí jeho účinnosti.