brem55
22.01.12,13:48
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať ako je to so s daňovaním, ak mám príjmy zo zahraničia - z USA - napr. za reklamné služby (obdoby AdSense, kde ale prevádzkovatelia majú sídlo v USA), za prevádzku affiliate programov, či prácu pre zahraničné portály.

Našiel som tento článok - http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/422/category/dane-a-odvody/article/zdanovanie-prijmov-google-adsense.xhtml , ktorý výborne ilustruje všetky potrebné daňové náležitosti pre zdaňovanie príjmov zo zahraničia, ak ide o krajiny EÚ na príklade Google AdSense.

Píše sa tam okrem iného: Ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre DPH pri prijatí alebo poskytovaní služieb do členských štátov Európskej únie (podľa §7a zákona o DPH), nestáva sa klasickým platiteľom DPH, stáva sa osobou registrovanou pre DPH. Svoje IČ DPH bude používať iba pri prijímaní, resp. poskytovaní služieb v rámci EÚ, v tuzemsku bude stále vystupovať ako neplatiteľ DPH a na tuzemských faktúrach toto číslo uvádzať nebude.

Ako je to teda s príjmami z krajín, ktoré nie sú členmi EÚ. Vzťahuje sa ne tiež §7a zákona o DPH? Som povinný pri takýchto zahraničných príjmoch požiadať o IČ DPH a následne odvádzať DPH? (zatiaľ som SZČO neplatca DPH)