Stefan2005
22.01.12,13:49
V apríli 2011 sme s manželkou navštívili príslušné pracovisko (na okr. pošte), kde sme dali prekontrolovať, či máme ešte nejaké akcie vedené na CDCP-SR; že vraj áno, tak sme obaja uzatvorili Zmluvu o bezodplatnom prevode CP na FNM SR, ktorou sme previedli akcie na FNM. Príslušná pracovníčka potvrdila, že teraz už nič nemáme, a prípadné poplatky sa nás už netýkajú.

Na naše prekvapenie sme dnes obaja obdržali faktúru z CDCP SR každý vo výške 9,60 €. V prílohách k faktúram je uvedené, že do výpočtu poplatku boli zahrnuté CP za mesiace január, február, marec 2011. Za predchádzajúce roky 2008-2010 je uvedená výška poplatku 0,00. Zároveň v prílohe je výpis z účtu majiteľa CP k 31.12.2011, kde obaja máme uvedené "Na tomto účte nie sú evidované žiadne údaje o cenných papieroch".

Zároveň je tam informačný leták, že "Akcie bez hodnoty možno previesť na FNM do konca roka 2012" a FNM vám vráti poplatok aj za predchádzajúce roky..

Som teraz z toho mimo, čo máme ešte urobiť !

1. Neurobili sme nejaký úkon a preto nám vyrúbili poplatok ?
2. Alebo sme urobili všetko, len CDCP nám zaslal za rok 2011 faktúry "zo zotrvačnosti", lebo bol stav na účtoch do 31.03.2011 ?
3. Treba tieto faktúry zaplatiť a následne žiadať FNM o vrátenie poplatku (ak áno, tak toto pokladám za debilitu) ?

Ďakujem za informácie.
Rozalka
22.01.12,12:59
Obrátila by som sa listom na FNM, či mám platiť, keď som im všetko previedla.
Stefan2005
22.01.12,18:03
napadá ma otázka:

- stačí previesť všetky akcie na FNM

- alebo treba ešte osobitne požiadať o zrušenie účtu majiteľa CP ?
Stefan2005
22.01.12,18:21
tu som niečo našiel: http://www.cdcp.sk/general/faq.php napr.

40. Dokedy môžem previesť cenné papiere na FNM?


Poslednou novelou zákona o cenných papieroch a investičných službách bol bezodplatný prevod na FNM obmedzený len do konca roka 2012.


41. Môžem previesť cenné papiere na FNM a neuhradiť faktúru?


V súvislosti s bezodplatným prevodom cenných papierov máte dve možnosti



Previesť cenné papiere na FNM pred dňom splatnosti faktúry za vedenie účtu majiteľa (t.j. do 28.2.2012)
Uhradiť faktúru za vedenie účtu majiteľa do dátumu splatnosti a následne zvážiť bezodplatný prevod na FNM počas roku 2012. Ak sa pre bezodplatný prevod rozhodnete FNM Vám vráti poplatok, ktorý ste už uhradili (ak bol Váš účet spoplatnený aj v predchádzajúcich obdobiach, FNM Vám vráti uhradený poplatok aj za 2 predchádzajúce roky)


nie som z toho o moc múdrejší - hoci mi z toho vychádza (aj keď nenapísali vyslovene, že sa nemusí uhradiť faktúra) - že treba previesť CP - a teraz sú tu dva termíny - obmedzený prevod do konca roka 2012, resp. do splatnosti faktúry do 28.2.2012 - a vtedy by sa nemusela uhradiť faktúra !

Ovšem prečo potom vystavili faktúru keď som previedol svoje akcie v 04/2011 ??? nu na tej istej stránke som našiel odpoveď:

11. Prečo mi CDCP SR poslal faktúru za vedenie účtu majiteľa cenných papierov aj po tom ako som previedol všetky cenné papiere na Fond národného majetku SR a zrušil účet majiteľa cenných papierov?


CDCP SR je povinný vystaviť a zaslať faktúru s poplatkom za vedenie účtu majiteľa cenných papierov v zmysle zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov t.j. CDCP SR je povinný vystaviť a zaslať faktúru aj v prípade, ak FNM SR prevzal Váš záväzok na úhradu poplatku za vedenie účtu majiteľa CP.


no ale ak nie som povinný uhradiť tú faktúru a CDCP ju muselo vystaviť zo zákona, tak už bude všetko v poriadku ?

Čo bude s pohľadávkou ? Budú neustále upomínať, vymáhať ?
Nestačilo, že desiatky tisíc ľudí pripravili o hodnotu akcií, ešte ich budú roky rokúce obťažovať ?

Som presvedčený, že ľudí, ktorí dostanú teraz faktúry, bude neúrekom....
Stefan2005
23.01.12,07:52
tak ešte na stránke FNM ( http://www.natfund.gov.sk/index.php/sk/bezodplatny-prevod-cp-na-fnm-sr/77.html ) som našiel toto:

Musím zaplatiť faktúry za vedenie účtu, ktoré som obdržal od CDCP?

Ak prevediete cenné papiere na FNM, nemusíte zaplatiť faktúry za kalendárny rok, v ktorom ste previedli cenné papiere na FNM, ani za dva kalendárne roky predchádzajúce tomuto roku (t.j. ak prevediete cenné papiere na FNM v roku 2011, FNM za Vás uhradí poplatky za vedenie účtu za roky 2009, 2010 a 2011; ak prevediete cenné papiere na FNM v roku 2012, FNM za Vás uhradí poplatky za vedenie účtu za roky 2010, 2011 a 2012). V prípade, že ste faktúru/faktúry už uhradili, FNM Vám tento poplatok alebo jeho časť vráti, a to do 30.6. kalendárneho roka nasledujúceho po roku, v ktorom bol vykonaný prevod cenných papierov na FNM.

... potom ozaj nechápem, prečo táto informácia nemôže byť priložená hneď pri faktúre;
prečo treba posielať občanom faktúry za x-stotisíc krát poštovné, x-stotisíc krát bank. poplatky za prípadné vrátenie poplatku....
deli.
23.01.12,09:01
no, nam prisiel ten poplatok na meno svokra, ktorý je uz vela rokov mrtvy. Ako tak citam, ked neboli CP zahrnute v dedicskom konani, musi sa znovu otvorit dedicske konanie. Nevie niekto, kolko by to stálo? Svokra ma s tym zasa zbytocne starosti.
deli.
23.01.12,09:10
evinana
23.01.12,13:38
mna by zaujimalo, ked ten poplatok ktory prisiel na zosnulu osobu neuhradim, tak potom od koho cdcp bude vymahat tento neuhradny poplatok? od mrtveho? od dedica - a ak dedicke konanie vobec nikdy neprebehlo?
Rozalka
26.01.12,16:31
Dnes taká faktúra prišla aj môjmu manželovi, hoci vlani všetko previedol na FNM.
Kopec papierov, množstvo informácií, faktúar na 9,60 .... ale šek je na 0,00.
Chápem dobre, že netreba platiť nič?
To je len oznámenie, koľko za nás FNM zaplatí?
Stefan2005
26.01.12,16:45
Dnes taká faktúra prišla aj môjmu manželovi, hoci vlani všetko previedol na FNM.
Kopec papierov, množstvo informácií, faktúar na 9,60 .... ale šek je na 0,00.
Chápem dobre, že netreba platiť nič?
To je len oznámenie, koľko za nás FNM zaplatí?

"3. Čo znamená, ak mám na poštovej poukážke uvedenú sumu 0,00 EUR (nula)
Splnili ste podmienky, ktoré umožnili Fondu národného majetku SR prevziať hodnotu Vášho záväzku v plnej sume t.j. vy nehradíte nič pretože celú výšku poplatku za Vás uhradí fond. CDCP SR je však povinný vystaviť a zaslať faktúru s poplatkom za vedenie účtu majiteľa cenných papierov v zmysle zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a to aj v prípade, ak je hodnota záväzku nulová."

... nechápem, že ak mohli poslať 5 listov, aj týchto pár riadkov mohli pripojiť k faktúre.

"FNM prevádzkuje 2 bezplatné telefonické infolinky 0800 888 250 alebo 0800 888 260, na ktorých Vám budú poskytnuté všetky potrebné informácie týkajúce sa bezodplatných prevodov cenných papierov na FNM."

...FNM ich síce "prevádzkuje", ale dovolať sa na nie je nemožné... sieť preťažená, číslo obsadené, nedostupné,....
Ale aby som bol úprimný, dvakrát sa mi podarilo dovolať (už po ich pracovnej dobe) - pekný ženský hlas mi poďakoval za zavolanie a oznámil, kedy sú pracovné hodiny...
Rozalka
26.01.12,16:47
Nie je škoda peňazí za poštovné a toľko hárkov papiera?
Tweety
26.01.12,16:49
Rozalka, veď musia niekde minúť rozpočtované jurášiky, nie? Škoda len, že my musíme zaplatiť 9,60, ale terazky im ich už prevediem, nech majú z nich zisky, keď už my nie.
Stefan2005
26.01.12,16:51
... ešte by ma zaujímalo, či aj za rok (po prevode a vynulovaní účtu) budú posielať nulové faktúry /poukážky, resp. ak je na účte nulový stav akcií, tak už nie - alebo či treba zrušiť účet ?
Stefan2005
26.01.12,16:58
Rozalka, veď musia niekde minúť rozpočtované jurášiky, nie? Škoda len, že my musíme zaplatiť 9,60, ale terazky im ich už prevediem, nech majú z nich zisky, keď už my nie.

... asi fakt na tom si chcel niekto privyrobiť... veď keď už "musia" vystaviť faktúru zo zákona - podľa mňa mohli - jednu celkovú pre FNM (veď on to platí !), prílohou ktorej by bol rozpis, za ktoré účty / akcie má zaplatiť
porada-forum
29.01.12,15:50
Diskusné fórum - čo s akciami IF PSIPS : http://www.psips-forum.websk.sk
porada-forum
29.01.12,15:53
Diskusné fórum - čo s akciami IF PSIPS : http://www.psips-forum.websk.sk
command
30.01.12,12:09
Chcem sa spytat ze nam prisla zaplatit faktura za otca ktory je 3 roky po smrti cele dedicske konanie prebehlo vsetko sa poprepisovalo a takisto sa poslalo na FNM doklady o umrti ale aj tak nam prislo platit za minuly rok co s tym?
Zita5
31.01.12,05:26
Ja riešim ten istý problém pre moju svokru. V roku 1999 zdedila po manželovi 3 cenné papiere .V Dedičskom osvedčení sa písalo vtedy o hodnote 10 000 SK.Lenže po dedičskom to nedala prepísať na seba , neposlala nikam Osvedčenie a tak pošta chodí na nebohého svokra no a tu je problém, treba zaplatiť 9,60 eur a ona je veľmi podráždená z toho .
Roky predtým, ale brala od poštárky nejaké drobné 5,6,8 euro ako ktorý rok.Poštárka jej to vyplácala, aj keď to bolo na svokrove meno, ktorý je od 1999 nebohý.Keď nejaké drobné prišli, peniaze prevzala, to nepovedala nikomu, nechcela riešiť, lenže teraz má platiť, tak už je zle .

Tak som si to začala overovať , a prišla som zatiaľ k tomu, že ISIN v dedičskom osvedčení je iné, ako teraz na výpise.Snažila som sa včera telefonovať do BA na CDCP, len sa nedalo kvôli zrejme preťaženým linkám.
Uvažujem, že teraz aj keď by chcela previesť cenné papiere na FNM, tak musí sa začať odznovu, poslať Osvedčenie o dedičskom konaní ,overené notárom a začať od prepisu .Máte niekto s tým prepisom na základe Osvedčenia o dedičstve skúsenosť ?

Majú vôbec tieto cenné papiere hodnotu ? Vo výpise je to ocenené 3 CP 99,90 eur.Je to možné predať , alebo to má fakt hodnotu 0.No svokra by bola najradšej, keby z toho nejakú korunu mala :)
deli.
31.01.12,06:47
Chcem sa spytat ze nam prisla zaplatit faktura za otca ktory je 3 roky po smrti cele dedicske konanie prebehlo vsetko sa poprepisovalo a takisto sa poslalo na FNM doklady o umrti ale aj tak nam prislo platit za minuly rok co s tym?
http://www.porada.sk/t184832-cdcp-cenne-papiere.html
Zita5
31.01.12,07:23
Ja riešim ten istý problém pre moju svokru. V roku 1999 zdedila po manželovi 3 cenné papiere .V Dedičskom osvedčení sa písalo vtedy o hodnote 10 000 SK.Lenže po dedičskom to nedala prepísať na seba , neposlala nikam Osvedčenie a tak pošta chodí na nebohého svokra no a tu je problém, treba zaplatiť 9,60 eur a ona je veľmi podráždená z toho .
Roky predtým, ale brala od poštárky nejaké drobné 5,6,8 euro ako ktorý rok.Poštárka jej to vyplácala, aj keď to bolo na svokrove meno, ktorý je od 1999 nebohý.Keď nejaké drobné prišli, peniaze prevzala, to nepovedala nikomu, nechcela riešiť, lenže teraz má platiť, tak už je zle .

Tak som si to začala overovať , a prišla som zatiaľ k tomu, že ISIN v dedičskom osvedčení je iné, ako teraz na výpise.Snažila som sa včera telefonovať do BA na CDCP, len sa nedalo kvôli zrejme preťaženým linkám.
Uvažujem, že teraz aj keď by chcela previesť cenné papiere na FNM, tak musí sa začať odznovu, poslať Osvedčenie o dedičskom konaní ,overené notárom a začať od prepisu .Máte niekto s tým prepisom na základe Osvedčenia o dedičstve skúsenosť ?

Majú vôbec tieto cenné papiere hodnotu ? Vo výpise je to ocenené 3 CP 99,90 eur.Je to možné predať , alebo to má fakt hodnotu 0.No svokra by bola najradšej, keby z toho nejakú korunu mala :)
Dohľadala som nasledovné info, ak by niekto riešil to čo ja , tak prikladám

Osobitnou témou je prevod zdedených cenných papierov. Ako postupovať v tomto prípade?


Cenné papiere zomrelého musia byť zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve. Ak cenné papiere nie sú zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve, musí dedič požiadať o obnovu dedičského konania z dôvodu novoobjaveného majetku, t. j. cenných papierov zomrelého. V osvedčení o dedičstve musí byť uvedené, ktorý dedič (dedičia) dedí cenné papiere. Originál alebo úradne overenú fotokópiu osvedčenia o dedičstve treba doložiť ako prílohu požiadavky na prevod cenných papierov. Výpis z majetkového účtu zomrelého (v prípade riešenia alebo obnovenia dedičského konania) bude poskytnutý výhradne notárovi, ktorý ako súdny komisár prerokováva dedičstvo, resp. príslušnému súdu. Dedič musí uskutočniť prevod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet. Ak nemá otvorený účet, je potrebné, aby si tento účet otvoril. Potom môže uskutočniť prevod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet. Za otvorenie majetkového účtu a prevod cenných papierov dedič platí poplatky podľa cenníka CDCP, resp. člena CDCP. Služby spojené s prevodom cenných papierov z majetkového účtu zomrelého na majetkový účet fyzickej osoby – dediča, sú spoplatnené. V prípade, že dedič následne bezodplatne prevedie tieto cenné papiere na FNM, fond po predložení relevantných pokladničných, resp. iných účtovných dokladov o úhrade poplatkov za vykonané služby a na základe doručenej žiadosti na úhradu poplatkov, poplatky dedičovi uhradí. Aby sme však predišli nedorozumeniam, treba uviesť, že fond nebude uhrádzať poplatky spojené s obnovením dedičského konania, resp. iné hradené notárovi, resp. súdu, poplatky spojené s overením listín a podpisov.


Zdroj :
http://www.inprost.sk/index.php?q=bezodplatny-prevod-cennych-papierov
command
31.01.12,19:47
http://www.porada.sk/t184832-cdcp-cenne-papiere.htmlV tom vlakne je velke nic o tom co potrebujem vediet. mi mame vsetko prevedene dedicske ukoncene rozposlane a zrusene. ale platit prislo aj tak.
heja3
28.02.12,12:10
Chcem sa spytat ze nam prisla zaplatit faktura za otca ktory je 3 roky po smrti cele dedicske konanie prebehlo vsetko sa poprepisovalo a takisto sa poslalo na FNM doklady o umrti ale aj tak nam prislo platit za minuly rok co s tym?


V tom vlakne je velke nic o tom co potrebujem vediet. mi mame vsetko prevedene dedicske ukoncene rozposlane a zrusene. ale platit prislo aj tak.

Akým spôsobom ste "poprepisovali"? Zjednodušené vysvetlenie:
1) akcie treba mať zapísané v dedičskom
2) dedič - mať/urobiť si účet na prevod cenných papierov
3) na základe dedičského previesť akcie z účtu zomrelého na účet dediča
4) zrušiť účet zomrelého (keď je prázdny - skôr sa nedá)
5) previesť akcie z účtu dediča na FNM
6) zrušiť účet dediča, keď je prázdny
7) za toto všetko poplatky - za papiere, ktoré k tomuto prevodu potrebujete, ktoré vystavia RM-S market - tieto poplatky vám vrátia po 1 roku od prevodu!!!!! (Ja som to vybavovala minulý rok a stálo ma to 44,60 €, len na RM-S, mimo poplatkov na kopírovanie a overovanie u notára - to vám nikto nevráti!!!!!!)
PIKOŠKA: vybavovala som to 06/2011 a prišlo zaplatiť za celý rok zasa 9,60€ - ročný poplatok. Ale v sadzobníku sa píše, že keď ku koncu mesiaca nie je zostatok na účte, tak sa neplatí poplatok - takže keď som si to prerátala - ku koncu 06/2011 nebolo nič na účte, tak sa musí platiť len za 5 mesiacov= 4,-- € - to som im poslala a musím zasa pýtať tento poplatok od FNM :mad:

TAKŽE, KEĎ SA PÍŠE, ŽE VÁM VRÁTI FNM POPLATKY ZA VEDENIE ÚČTU, TAK ÁNO - ALE AŽ ZA ROK!!!!!!!