Silviah1
22.01.12,19:23
Dobrý deň chcem sa opýtať som SZČO platím odvody do ZP a SP a ostanem na OČR, SP mi to zaplatí, Ale tie dní sú vylúčené z poistenie aspoň si myslím. Musím sa odhlásiť - prihlásiť na SP a aj ZP? Dík Sis
Mila123
22.01.12,18:27
v žiadnom prípade sa neodhlasuješ.....
na odhlásenie z poistenia (povinného) zo SP a ZP musíš mať napr. rozhodnutie o zrušení živnosti (popr. nejakej stavovskej org.)
tinkas
22.01.12,18:37
do SP posielaš Potvrdenie o PN a do ZP posielaš rozhodnutie o priznaní nemocenských dávok a po ukončení je potrebné tiez do ZP zaslat potvrdenie zo SP, že bola PN ukončená....samozrejeme za obdobie PN nie je potrebné platiť odvody....
Katy a R
22.01.12,18:41
do SP posielaš Potvrdenie o PN a do ZP posielaš rozhodnutie o priznaní nemocenských dávok a po ukončení je potrebné tiez do ZP zaslat potvrdenie zo SP, že bola PN ukončená....samozrejeme za obdobie PN nie je potrebné platiť odvody....

.. len trošku poopravím .. do ZP netreba rozhodnutie o priznaní ND .. treba potvrdenie o dobe poberania nem. dávky (zo SP - stačí povedať, že pre ZP:)).
Silviah1
23.01.12,18:06
Takže sa nenahlasuje prerušenie positenia iby sa neplatí, ak som správne porozumela. Známi si neplatil odvody do SP, PN mu uznali, s tým, že nebude mať nič vyplatené, ale nemusí za tie dni platiť odvody do SP. Ale ZP mu to neuznala, že keď nemá nárok na ND tak musí platiť aj keď je na PN. Čo s tým pri RZZP? dík
veronikasad
23.01.12,18:22
Takže sa nenahlasuje prerušenie positenia iby sa neplatí, ak som správne porozumela. Známi si neplatil odvody do SP, PN mu uznali, s tým, že nebude mať nič vyplatené, ale nemusí za tie dni platiť odvody do SP. Ale ZP mu to neuznala, že keď nemá nárok na ND tak musí platiť aj keď je na PN. Čo s tým pri RZZP? dík
Silvia, kolko trvala OČR-ka ? Ak viac ako 10 dní - od 11. dňa sa poistenie v soc.poisťovni prerušuje a v zdr.poisťovni sa musí prihlásiť ako samoplatitel.

RZZP bude robiť zdr.poisťovňa. SP ti doklad o výplate nemocenského nevydá (štát je platitelom poistného za SZČO v čase keď poberajú nemocenské, ošetrovné). Preddavky musí platiť v plnej výške, ak nárok na výplatu nemocenského nevznikne.
katarina.j
10.10.12,07:31
Ahojte, ako je to, ak zamestnanec je na OČR-ke viac ako 10 dni? prvých 10 dní platí zamestnavatel a od 11 dna je zamestnanec samoplatiteľ-musi sa sam zaevidovat na SP+ZP? prosim o radu....dakujem....
Tweety
10.10.12,07:32
Ahojte, ako je to, ak zamestnanec je na OČR-ke viac ako 10 dni? prvých 10 dní platí zamestnavatel a od 11 dna je zamestnanec samoplatiteľ-musi sa sam zaevidovat na SP+ZP? prosim o radu....dakujem....
Ošetrenie neplatí zamestnáv. ale od prvého dňa SP.
katarina.j
10.10.12,07:42
ano-dakujem Tweety za opravenie....to je tak, ked robim 10 vecí naraz....nevadi, človek je tvor mylný...No podla zákona SP plati prvých 10 dní a čo potom ma robit zamestnanec? od 11dna?
Jana Motyčková
10.10.12,07:46
Ahojte, ako je to, ak zamestnanec je na OČR-ke viac ako 10 dni? prvých 10 dní platí zamestnavatel a od 11 dna je zamestnanec samoplatiteľ-musi sa sam zaevidovat na SP+ZP? prosim o radu....dakujem....

Do SP dá zamestnávateľ prerušenie poistenia. Zamestnanec sa do SP neprihlasuje.
Pre ZP počas OČR po 10. dni je zamestnanec naďalej poistencom štátu podľa §11 ods.7 písm. m), čiže ani do ZP sa zamestnanec nehlási ako samoplatiteľ. Zamestnávateľ nahlási len zaícatok OČR (kód 1O Z) a až ukončnenie OČR (1O K). Po uplynutí 10 dní nehlási nič. Čiźe ak OČR trvá 20 dní, 1O K dá až s dátumom 20.-teho dňa.