jeso
22.01.12,20:14
podnikateľ sa stal platitelom DPH 15.5.2011
obdržal faktúru za výčtovanie elektriny za obdobie 1.1.2011-31.12.2011-nedoplatok - má nárok na uplatnenie celej DPH na základe faktúry v plnej výške , alebo musím DPH rozpočítavať - nakoľko do 15.5.2011 platiteľom DPH nebol - pozerám §49 ods.2 - dan , ktorú použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ...


§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7.


vopred dakujem za pomoc
betka
22.01.12,19:36
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t183848-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-do-31-12-2011-a.html#hore)

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

-?????????
ewita888
22.01.12,19:50
jeso
22.01.12,20:09
Betka, viem o tomto § ...

ale vyúčtovacia faktúra za elektriku prišla teraz / podnikateľ je už od mája platitelom / s dátumom dodania 31.12.2011, obdobie 1.1.-31.12.2011
ak nemá nárok na odpočítanie DPH za obdobie do 15.5. - akým pomerom vypočítať na akú sumu DPH má nárok - ved viac elektriky mohol minúť ked bol platitelom - neviem aký klúč zvoliť ...alebo sa nad tým velmi zamýšlam ?
Mila123
22.01.12,20:15
zálohové fa zrejme nechodili........

prepočítaj na kal. dni .....
Rozalka
22.01.12,20:17
Katka, riaď sa dátumom dodania - a vtedy už bol platiteľom.
A zálohy - ako si si počínala pri účtovaní záloh?
jeso
22.01.12,20:20
zálohové faktúry chodili, na základe fa som do 5.2011 DPH neuplatnovala a od 6/2011- už bol platitelom - som DPH uplatnovala - táto fa je vyúčtovacia ...len za celý rok ...
promont maja
23.01.12,07:19
.. jednoznačne § 49/2 ... platiteľ si môže odpočítať DPH vtedy, ak túto daň použije v súvislosti s dodávkou tovaru alebo služby ...! ... tak aj moja rada: prepočet na kalendárne dni ... a s ohľadom na preddavkové platby, ak sú mesačne v iných výškach ..
Rozalka
23.01.12,11:01
Prepočet na kalendárne dni nepovažujem za správny - iná je spotreba v máji-júni a iná v novembri.
Okrem toho, veď zálohy zhruba zodpovedali spotrebe (v texte je uvedené, že ide o faktúru za opakované dodanie) kým nebol platiteľ, ani sa neodpočítavalo. Táto faktúra je len doúčtovaním rozdielu v spotrebe s dňom dodania 31.12.2011.
zk24
23.01.12,19:33
Ahojte,

potrebovala by som sa poradiť:

1) Robím DP DPH 4Q/2011. V bločkoch od klienta som našla bločky aj z obdobia 3Q/2011. Môžem ich s čistým svedomím zaradiť do DP DPH 4Q/2011 (§51 odst.2)? Ak áno, dám ich do účtovného denníka všetky s dátumom 1.10.2011 aj ked su napriklad zo septembra? ak ich totižto zadam s reálnym dátumom na bločku, tak mi to nezahrnie do DP DPH 4Q...

2) Sro kupila motorove vozidlo od FO. V septembri. 19.9.2011 na neho dala namontovat ťažné zariadenie a kupila na neho zimné pneumatiky. Automobil zaradila do majetku a začala používať na podnikanie od oktobra (DP DMV za 3 mesiace: 10,11,12). Môže si táto sro uplatniť náklady na auto pred jeoh zaradením do podnikania - ak áno, takisto aj DPH?

Dakujem. Už som si neni istá ničím :(
Tweety
24.01.12,06:23
Ahojte,

potrebovala by som sa poradiť:

1) Robím DP DPH 4Q/2011. V bločkoch od klienta som našla bločky aj z obdobia 3Q/2011. Môžem ich s čistým svedomím zaradiť do DP DPH 4Q/2011 (§51 odst.2)? Áno. Ak áno, dám ich do účtovného denníka všetky s dátumom 1.10.2011 aj ked su napriklad zo septembra? ak ich totižto zadam s reálnym dátumom na bločku, tak mi to nezahrnie do DP DPH 4Q... Môžeš takto.

2) Sro kupila motorove vozidlo od FO. V septembri. 19.9.2011 na neho dala namontovat ťažné zariadenie a kupila na neho zimné pneumatiky. Automobil zaradila do majetku a začala používať na podnikanie od oktobra (DP DMV za 3 mesiace: 10,11,12). Môže si táto sro uplatniť náklady na auto pred jeoh zaradením do podnikania - ak áno, takisto aj DPH? Áno.

Dakujem. Už som si neni istá ničím :( V texte.
zk24
24.01.12,07:05
Srdečná vdaka.
Betina2
25.01.12,13:43
ZK, ešte to oživím....
k bodu 1)
ja také bločky dávam až s dátum nasledujúcim po dni podania DP DPH za predchádzajúce obdobie,.....ak teda mám bločky trebárs aj z júla, ale dostanem ich až po spracovaní a podaní DP za 3 Q, tak kludne do 10/2011 zaevidovať a účtovať, ale dala by som termín až po 25.10. alebo po 26.10./27.10....proste až nasledujúci deň po podaní DP by som ich zaúčtovala a odpočítala, lebo v zákone sa píše, že platiteľ má faktúru do dňa podania DP. Takže ak som podla 25.10., tak yaradáím a yaúčtujem a odpočítam takéto bločkz až 26.10., nie skôr...pretože dátum 1.10. by Ti podla mňa mohli napadnúť, teda pokial si DP nepodávala už 30.9 , čo zrejme nie.....a ja sa zichrujem aj tak, že na každý takýto bloček dám červený štempel s dátumovkou zaúčtované dňa xx.xx.xxxx resp. preplatené dňa......sú také kombi razítka, alebo že došlo dňa....a v tomto prípade 26.10.2011. Ak máš doklad o podaní DP s dátumom 15.10., tak také bločky účtovať a odrátať až 16.10. To je moj názor.
zk24
25.01.12,13:45
Znie to logicky. Spravím to tak. Dakujem.
KEJKA
25.01.12,13:48
ZK, ešte to oživím....
k bodu 1)
ja také bločky dávam až s dátum nasledujúcim po dni podania DP DPH za predchádzajúce obdobie,.....ak teda mám bločky trebárs aj z júla, ale dostanem ich až po spracovaní a podaní DP za 3 Q, tak kludne do 10/2011 zaevidovať a účtovať, ale dala by som termín až po 25.10. alebo po 26.10./27.10....proste až nasledujúci deň po podaní DP by som ich zaúčtovala a odpočítala, lebo v zákone sa píše, že platiteľ má faktúru do dňa podania DP. Takže ak som podla 25.10., tak yaradáím a yaúčtujem a odpočítam takéto bločkz až 26.10., nie skôr...pretože dátum 1.10. by Ti podla mňa mohli napadnúť, teda pokial si DP nepodávala už 30.9 , čo zrejme nie.....a ja sa zichrujem aj tak, že na každý takýto bloček dám červený štempel s dátumovkou zaúčtované dňa xx.xx.xxxx resp. preplatené dňa......sú také kombi razítka, alebo že došlo dňa....a v tomto prípade 26.10.2011. Ak máš doklad o podaní DP s dátumom 15.10., tak také bločky účtovať a odrátať až 16.10. To je moj názor.
tento názor je v poriadku, ak ide o faktúry.
Bločky neobstoja, pretože ich jednoznačne firma dostala - firma nie je účtovník.
Takže je zbytočne posúvať a tváriť sa inak, než to je.
Ale pravda, tiež dávam kludne bločky do iného obdobia a preplácam ich cez pokladnicu s dátumom reálneho preplatenia konateľovi, avšak v tom zdaňovacom období, za ktorý budem dávať DP DPH.
zk24
25.01.12,13:50
Teraz neviem či dobre rozumiem...

Dostal sa mi do ruk bloček z obdobia 19.9.2011. Je už 4Q/2011. Do účtovného denníka to zaúčtujem trebárs 1.11.2011 ako výdaj z pokladne a preplatenie bločku a zahrniemd o DPH 4Q.

Je to zle?
Betina2
25.01.12,13:51
A ešte k bodu 2/
môže odpočítať DPH, ale otázkou je, ako o takom nákupe účtovať....nákup auta ste mali na obstaraní 042 až do jeho zaradenia v októbri.
Ak nakúpili pneumatiky a ťažné zaraiadenie ešte predtým, než auto zaradili do používania, podla môjho názoru by tieto nákupy mali byť tiež účtované ako súčasť obstarania a zvyšovať VC toho auta....keby to bolo po zaradení, tak normálne do spotreby..... predsa ked to auto nebolo zaradené a ani používané, tak sa ako naň vynakladali priame daňové výdavky/náklady? , či?
nič to však nemení na veci, že dph môžeš odpočítať.....
zk24
25.01.12,13:53
ano jasne.... kym nebolo auto zaradené do majetku, učtovala som pneumatiky aj ťažné zariadenie na 042-jku.
KEJKA
25.01.12,13:53
Teraz neviem či dobre rozumiem...

Dostal sa mi do ruk bloček z obdobia 19.9.2011. Je už 4Q/2011. Do účtovného denníka to zaúčtujem trebárs 1.11.2011 ako výdaj z pokladne a preplatenie bločku a zahrniemd o DPH 4Q.
Je to zle?
je to dobre. DPH odpočítaš v 4.Q. - už sa zrejme stalo, je takmer po termíne.
zk24
25.01.12,13:53
jj. podala som včera... :)
KEJKA
25.01.12,13:56
A ešte k bodu 2/
môže odpočítať DPH, ale otázkou je, ako o takom nákupe účtovať....nákup auta ste mali na obstaraní 042 až do jeho zaradenia v októbri.
Ak nakúpili pneumatiky a ťažné zaraiadenie ešte predtým, než auto zaradili do používania, podla môjho názoru by tieto nákupy mali byť tiež účtované ako súčasť obstarania a zvyšovať VC toho auta....keby to bolo po zaradení, tak normálne do spotreby..... predsa ked to auto nebolo zaradené a ani používané, tak sa ako naň vynakladali priame daňové výdavky/náklady? , či?
nič to však nemení na veci, že dph môžeš odpočítať.....
pneumatiky .....spotreba, alebo sklad a spotreba po zaradení
a
ťažné zariadenie...............áno je to TZ zvyšujúce jeho hodnotu.
ale súčasne
auto síce nebolo prihlásené na DU, ale mohlo byť zaradené do používania, považujem to za dve odlišné veci. Takže t.z. by event, mohla byť tiež nákladová položka.
Čistejšie je však dať to do OC auta - teda ťažné zariadenie, pneumatiky isto nie, auto nebude nikdy behať s 8 pneumatikami.
Betina2
25.01.12,13:58
tento názor je v poriadku, ak ide o faktúry.
Bločky neobstoja, pretože ich jednoznačne firma dostala - firma nie je účtovník.
Takže je zbytočne posúvať a tváriť sa inak, než to je.
Ale pravda, tiež dávam kludne bločky do iného obdobia a preplácam ich cez pokladnicu s dátumom reálneho preplatenia konateľovi, avšak v tom zdaňovacom období, za ktorý budem dávať DP DPH.

A nie je v zákone uvedené aj, že za faktúru pre účely dph sa považuje aj doklad vyhotovený ERP, ak nepresahuje limit stanovený zákonom?
Ja neposúvam tie termíny nejako úmyselne, len má to logiku, ak mi konatel predloží doklad y júla napr. 10.októbra a ja ešte nemám uyavreté a odovydané DP, tak prečo bz som ten doklad ešte nemohla zaúčtovať a odpočítať ešte v septembri, že? Ale ak odovydám DP 9.10. a blok dostanem na preplatenie (?) 10.10., tak určite preň nebudem otvárať septembrovú DP a podávať DDP. Tieto termínz sú však hlvne u externého spracovania také šibeničné, že preto som to tak predtým uviedla. Mne sa bežne stáva, že v októbri, novembri dostanem nejaký zapatrošený blok, čo sa 3 mesiace vozil v priehradke v aute a po robení poriadku a upratovaní auta sa to nájde a predloží k zaúčtovaniu.....bežná vec.
zk24
25.01.12,13:58
s osmimi nie, ale kupilo sa bez pneumatik :)
KEJKA
25.01.12,14:02
no ak skutočne bez pneumatík, tak potom nemôže jazdiť, kúpené pneu by som dala do NC. To som však ešte nezažila kúpu auta bez pneumatík,............hm
Betina2
25.01.12,14:13
pneumatiky .....spotreba, alebo sklad a spotreba po zaradení
a
ťažné zariadenie...............áno je to TZ zvyšujúce jeho hodnotu.
ale súčasne
auto síce nebolo prihlásené na DU, ale mohlo byť zaradené do používania, považujem to za dve odlišné veci. Takže t.z. by event, mohla byť tiež nákladová položka.
Čistejšie je však dať to do OC auta - teda ťažné zariadenie, pneumatiky isto nie, auto nebude nikdy behať s 8 pneumatikami.

Ano, tie pneumatiky by sa dali, najmä ak rozmerovo sedia aj na iné auto v majetku...ale áno, určite to auto mohlo byť aj bez nich prevádykzschopné....aj ked...zimné pneu sú aj u nás už povinnou výbavou a v zime by bez nich auto na cestu vyjsť nemalo........

Ešte k tomu zaradeniu a prihláseniu na DU.
Ja aj iní účtovníci y môjho okolia sme názoru, že ak raz auto zaradím, tak ho začínam tým mesiacom aj účtovne odpisovať, čiže je to môj firmený majetok, ktorý kedykolvek môžem po zaradení použiť v súvislosti s podnikaním....A kedže ho odpisujem, tak ho aj používam už len tým, že uplatňujem odpis.....takže ked v čase jeho ešte nezaradenia chcem uplatniť nejakú nákladovú položku, ktorá sa viaže čisto len k tomu konkrétnemu autu, tak bz to nemal bzť priamy náklad....resp. ak áno, tak ho vlastne už používam v súvislosti s poodnikaním a tak bz sa yaň mala aj ya tento mesiac platiť daň z MV...., ktorú bz som chcela účtovať priamo do spotreby a zároveň odpočítať DPH....DPH áno, ale 501AE asi ťažko....a rovnako sme to chápali aj s pneumatikami, dodatočne namontovaným nosičom, fóliami.....tiež sa dalo používať aj bez nich, ale....

no ja už fakt teraz neviem, kde je pravda a ako je to správne :(:(:(
Betina2
25.01.12,14:14
no ako sa to pekne vyjasňuje.....takže tie konkrétne pneu predsa len idú na 042....to sa malo hned povedať, že bolo bez pneu :(
Betina2
25.01.12,14:16
takže nejde len o pneu ale aj napr. o disky alebo elektróny, na ktoré sa tie pneu nasadia a tiež aj o ich 1.obutie a vyváženie + nasadenie na auto....
Betina2
25.01.12,14:18
Kejka, ked kupovali v bazáre alebo na inzerát nejaké staršie odstavené..... no ako ste ho dostali do firmz? odťahovkou? prevezené? Nemalo bz aj to ísť do OC ?
KEJKA
25.01.12,15:55
v zásade všetko, čo súvisí s obstaraním auta a jeho uvedením do prevádzky ide do obstarávacej ceny. teda prípadne aj tá odťahovka, aj ŠPZ-kolky, a všetko medzitým. Aj pneumatiky, disky, ak sa kupil šrot s nepoužiteľnými pneumatikami a museli sa kúpiť nové.
Až potom nasleduje zaradenie a odpisovanie - účtovné.
Kedy pôjde oznámenie na DU, že ho využívam na podnikanie - to je na rozhodnutí firmy, ale s účt.odpismi to nemá nič spoločné. Daňové opdisy by som samozrejme zvažovala, ale neodmietam ich len z dôvodu nenahlásenia DMV.
Mária Mojžišová
20.08.12,15:54
Prosím o radu. Sme štvrťroční plátcovia DPH- JÚ. Dnes mi bol predložený bloček vyhotovený ERP-úhrada platobnou kartou z podnikateľského účtu zo dňa 26.6.2012. Môžem tento bloček zaučtovať a odpočítať v 3.Q.2012 alebo budem musieť podať dodatočné daňové priznanie za 2.Q.2012? Ak áno s akým dátumom? Môžem zaučtovať dnešným i keď v mesiaci júni 2012 je dátum úhrady 26.6.2012? Túto čiastku som účtovala ako osobnú spotrebu. Ďakujem vrele za objasnenie.
emma01
22.08.12,10:42
Nemusíš podávať DDP. Miliónkrát zodpovedaná otázka!!!
srska
22.08.12,10:46
Nemusíš podávať DDP. Miliónkrát zodpovedaná otázka!!!

mimotemyopakovanie - matka múdrosti
účtovníčka_prešov
22.08.12,11:36
Prosím o radu. Sme štvrťroční plátcovia DPH- JÚ. Dnes mi bol predložený bloček vyhotovený ERP-úhrada platobnou kartou z podnikateľského účtu zo dňa 26.6.2012. Môžem tento bloček zaučtovať a odpočítať v 3.Q.2012 alebo budem musieť podať dodatočné daňové priznanie za 2.Q.2012? Ak áno s akým dátumom? Môžem zaučtovať dnešným i keď v mesiaci júni 2012 je dátum úhrady 26.6.2012? Túto čiastku som účtovala ako osobnú spotrebu. Ďakujem vrele za objasnenie.

dodatočné daňové podávať nemusíš, ale nieje my jasné za čo je ten bloček? nákup tovaru či drogérie? chápem to tak, že ten bloček bol zaplatený kartou nie v hotovosti.
Mária Mojžišová
22.08.12,14:05
Áno ten bloček bol zaplatený kartou a išlo o drobnosti materiál-kancelárske potreby, žiarovky... Mám to zaučtovať s dátumom po 25.7.2012 ? Ďakujem za pomoc.
Tweety
22.08.12,14:22
Prosím o radu. Sme štvrťroční plátcovia DPH- JÚ. Dnes mi bol predložený bloček vyhotovený ERP-úhrada platobnou kartou z podnikateľského účtu zo dňa 26.6.2012. Môžem tento bloček zaučtovať a odpočítať v 3.Q.2012 alebo budem musieť podať dodatočné daňové priznanie za 2.Q.2012? Ak áno s akým dátumom? Môžem zaučtovať dnešným i keď v mesiaci júni 2012 je dátum úhrady 26.6.2012? Túto čiastku som účtovala ako osobnú spotrebu. Ďakujem vrele za objasnenie.
Nárok na odpočet si môžeš uplatniť aj neskôr, najneskôr na konci roka. Pozri §51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.


(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.