JohanaOvšena
23.01.12,07:38
Účtujem firmu, ktorá sa zaoberá fotením detí v školách a školských zariadeniach. Ak vyfakturovaná suma presiahne hodnotu 50€, majiteľ firmy na základe vlastného rozhodnutia predáva rôzne pozornosti (napr. hračky, školské pomôcky, drobná elektronika aj vo vyššej hodnote - napr. počítač v hodnote 500€, atd...) a to za symbolickú hodnotu 1€, ktorá je uvedená na faktúre spolu s vyhotovenými fotkami (A ktorú účtujem na účet 604 - Tržby za tovar). Je to na rozhodnutí majiteľa, či tieto pozornosti ponúkne aj ku faktúre menšej ako 50€, ale nakoľko je doba aká je, týmito pozornosťami si často pritiahne zákazníkov.
Rada by som sa presvedčila o tom, či moje účtovanie týchto pozorností (ktoré nazývam bonusy) je správne, ak ich účtujem priamo do nákladov na účet 504 ako predaný tovar. Je správne ak to všetko zahŕňam do dane z príjmu a dph?
Pozornosti (bonusy) a ich prehľad si vediem v tabuľke v Exceli.
Zároveň by som sa chcela opýtať, či musím používať registračnú pokladňu, pokiaľ tento majiteľ fotky iba fotí (vytvára službu), ich výroba prebieha v inej firme (nie jeho).Vopred ďakujem všetkým, ktorí budú na túto moju otázku reagovať :)