Mirkaska
31.01.06,11:46
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, akým spôsobom účtujete odvody SZČO v podvojnom účtovníctve? Každý mesiac predpis záväzku a náklad cez ID a cez banku úhradu? Alebo priamo cez banku len náklad? Naša účtovníčka to účtuje len cez banku a dochádza nám podľa môjho názoru k nesprávnemu zahrnutiu nákladov, lebo v januári zaúčtuje do N decembrové odvody napr. vo výške 10 000,- toto až do júla, kedy sa naposledy platí 10 000,- za jún. V auguste sa platba zvyšuje (zvýšený VZ od júla) napr. na 11 000,- až do decembra, kedy platí za november. Za december zaplatí až v januári nasledujúceho roku a to má v nákladoch až vtedy. V sumáre máme v nákladoch 7*10 000,- + 5 * 11 000,-, t.j. o 1 000,- menej. Teraz bude zmena odvodov 2 krát do roka, kvôli zdravotnému poisteniu.
Neviem, či je to takto správne alebo nie? Ide aj o daňové hľadisko. (dúfam, že sa aj k tomu niekto vyjadrí, lebo nechcem zadávať tému duplicitne)

Ďakujem krásne.
KEJKA
31.01.06,10:50
pre upresnenie : ide naozaj o SZČO, ktorá si zvolila účtovanie v PU namiesto v JÚ?
Aj pre SZČO platia potom zásady účtovania v PU a teda má účtovať predpis.
ormika
31.01.06,11:07
Ja tiež účtujem SZČO, ktorá vedie PÚ. Odvody SZČO účtujem každý mesiac cez ID a potom klasické úhrady cez BÚ alebo v hotovosti. Podľa toho, ako to SZČO uhradil.
Mirkaska
31.01.06,11:23
pre upresnenie : ide naozaj o SZČO, ktorá si zvolila účtovanie v PU namiesto v JÚ?
Aj pre SZČO platia potom zásady účtovania v PU a teda má účtovať predpis.

Áno, PÚ.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
V prípade, že to nebolo účtované a zahrňované do nákladov správne, myslíte, že môžem urobiť sek a začať? V r. 2005 budem mať odvody 13x. Risknúť?
ormika
31.01.06,11:33
fJa by som to opravila. Doúčtovala by som interné doklady (12x náklady) a v úhradách by som opravila účtovanie.
Mirkaska
31.01.06,12:25
fJa by som to opravila. Doúčtovala by som interné doklady (12x náklady) a v úhradách by som opravila účtovanie.

Ale neopravím už január - čo bola úhrada za december ...:(
ormika
31.01.06,13:14
Ale neopravím už január - čo bola úhrada za december ...:(
V januári by som úhradu za december opravila v úhradách a tú úhradu by som zaúčtovala ako nedaňovú. A rok 2004 by som už neopravovala. Veď keď uvažujem, tak v roku 2004 december v nákladoch nemáš (na tvoju škodu) a v roku 2005 v úhradách to budeš mať tiež ako výdaj nedaňový. A predpisy v roku 2005 by som účtovala cez interné doklady, takže to budú náklady a v úhradách to len vypáruješ. Dodá niekto niečo k tomu?
Mirkaska
31.01.06,14:05
V januári by som úhradu za december opravila v úhradách a tú úhradu by som zaúčtovala ako nedaňovú. A rok 2004 by som už neopravovala. Veď keď uvažujem, tak v roku 2004 december v nákladoch nemáš (na tvoju škodu) a v roku 2005 v úhradách to budeš mať tiež ako výdaj nedaňový. A predpisy v roku 2005 by som účtovala cez interné doklady, takže to budú náklady a v úhradách to len vypáruješ. Dodá niekto niečo k tomu?

Určite jeden mesiac bude ako nedaňový - a dám tam tú úhradu z januára. V r. 2004 mám náklad 12 krát - ale s mesačným posunom, toto sa ťahá určite od začiatku podnikania, t.j. v prvom roku bolo o jeden mesiac v nákladoch menej.
No je načase to zmeniť.
Ďakujem za radu. Mirka:)
ormika
31.01.06,14:11
Ale v roku 2005 budeš mať odvody pre SZČO v nákladoch cez interné doklady, čiže ich tam budeš mať 12x a potom opravíš len úhrady, aby si v úhradách nemala nákladový účet, no v januári v úhradách (za 12/04)nákladový účet budeš mať, ale bude to pripočítateľná položka (čiže nedaňový náklad). Vyjadrí sa k tomu ešte niekto? Ďakujem
kalkulka
03.02.06,04:34
Normálne sa odvody účtujú v PÚ: predpis /ID/ 524/336 - zamestnávateľ
331/336 - zamestnanec
takýmto spôsobom zaúčtuješ záväzok voči jednotlivým poisťovniam za zdaňovacie obdobie 2005, každý mesiac. Úhrada - zníženie záväzku /výpis z banky/ zaúčtuješ 336/221. Opravila by som na tvojom mieste výšku záväzku, ktorá mi mala prejsť z minulého účtovného obdobia, čiže stav 1. 1. 2005 samozrejme nedaňovo. V tomto prípade, ako hovoríš aj náklady roku 2004 myslím si, že nie sú celkom v poriadku. Tak veľa zdaru.