INA777
23.01.12,07:53
Ahojte,

po novom roku sme dostali faktúru za telekomunikačné služby, na ktorej sú náklady minulého aj súčasného roku. Okrem toho je na faktúre aj položka "objemová zľava", pri ktorej nie je uvedené obdobie, ktorého sa týka, ale predpokladám, že patrí k pretelefonovaným minútam celého minulého roku. Problém je, že neviem akým spôsobom mám tú zľavu v tomto roku zaúčtovať, keďže my máme už minulý rok uzavretý, nemôžem už doň vstupovať. K nákladom za služby r. 2011 sme minulý rok vytvorili rezervu a tak ma napadlo, že by som to mohla účtovať cez ňu, ale neviem či je to úplne najsprávnejšie....totiž náklady minulého roku na danej faktúre sú menšie ako tá zľava, čiže by som účet rezervy musela zaúčtovať na stranu D, namiesto na MD ako sa účtuje čerpanie. Taktiež asi nie je OK ponížiť náklady tohto roku, keďže sa to týka roku minulého. Ešte som našla na internete možnosť účtovať to cez výnosy do tohto roku.

O tom,že by mala prísť takáto zľava som ani len netušila, pozerala som sa na predošlé faktúry z prelomov rokov a ani na jednej táto zľava nebola, toto je prvýkrát, čo sme ju obdržali.

Čo je podľa Vás najsprávnejší spôsob účtovania? Je to malá suma, pribl. 800 €.


ďakujem vopred za pomoc
INA777
26.01.12,15:09
nikto neporadí?:mee:
KEJKA
26.01.12,15:16
s tým uzatváraním ste sa nejako poponáhľali......
ale DPPO ešte nie je, či áno? a aj keby bolo, môžeš urobiť opravné - času je dosť.
tú zľavu zaúčtuje v r.2012 do výnosov, ale nedaňovo a pripočítaj ju ešte k ZD2011 do riadku pre sumy, ktoré nie sú súčasťou riadku 100. DPPO bude mať v poriadku a taká suma nemôže vadiť z hľadiska správnosti výkazov 2011.
INA777
26.01.12,16:43
s tým uzatváraním ste sa nejako poponáhľali......
ale DPPO ešte nie je, či áno? a aj keby bolo, môžeš urobiť opravné - času je dosť.
tú zľavu zaúčtuje v r.2012 do výnosov, ale nedaňovo a pripočítaj ju ešte k ZD2011 do riadku pre sumy, ktoré nie sú súčasťou riadku 100. DPPO bude mať v poriadku a taká suma nemôže vadiť z hľadiska správnosti výkazov 2011.

Sme súčasťou medzinárodnej firmy a máme určité pravidlá, ktoré musíme dodržiavať aj keď niekedy nie sú zrovna najlepšie...DPPO ešte nie je, ale to nemám na starosti ja, takže budem musieť podebatovať s kolegyňou. Veľmi pekne ďakujem za pomoc!