juraj:-)
23.01.12,10:26
Dobrý deň,
chcem si popri zamestnaní založiť živnosť na projektovanie elektrotechnických zariadení (domy, byty, firmy) a montáž elektrotechnických zariadení. Viem že ta montáže by mama byť viazaná živnosť, to projektovanie neviem prosím o radu.
Tiež by ma zaujímalo ako to funguje s poplatkami ak som zamestnaný. Je v tom rozdiel oproti samotnej živnosti? V čom?
Ďakujem.
duves
23.01.12,09:31
Poplatky, alebo odvody? Aka mama?
srska
23.01.12,09:44
sekol sa o rádek
juraj:-)
23.01.12,10:09
mama= mala (preklep)
a odvody. Viem, že teraz to za mňa rieši zamestnávateľ. Ako to bude potom?
duves
23.01.12,12:52
mama= mala (preklep)
a odvody. Viem, že teraz to za mňa rieši zamestnávateľ. Ako to bude potom?
No ja som iba laik, nie účtovník. Takže ti narastú odvody na zdravotné poistenie, za živnosť každy mesiac. Či máš, alebo nemáš tržby. Odvody na zdravotne poistenie v tej min.výške. Potom v dalšom roku (2013) si urobiš zúčtovanie odvodov na zdravotné poistenie za rok 2012.
Daň je asi jasna vec, urobíš daňove priznanie za rok 2012 do 31.03.2013. A odvody na starobne poistenie za živnost podla mna až od jula dalšieho roku (od 07/2013), ak rozdiel príjmov a výdavkov presiahne presiahne min.mzdu. Ta je teraz stanovena na 327,20 € mesačne, takže ak bude ten rozdiel nad 3926,40 EUR (za celý rok 2012), tak maš povinnost robiť odvody na starobné dochodkove poistenie.

Uf, to som zvedavy na účtovníkov, čo je to OK?;)
tinkas
23.01.12,13:06
teraz skúsim ja....

odvody na ZP sú vo výške 47,58e...to musiš začať platiť hned ako založiš živnosť. (Výška sa potom odvíja od dosiahnutého príjmu za rok 2012 - zúčtovanie už robí zp sama )
odvody do Sp zatiaľ platiť nemusíš ale ak dosiahnes za rok 2012 príjmy vyššie ako 3 948,72 EUR stávaš sa povinne poistená osoba a od 01.07.2013 budes musiť platiť odvody už aj do SP a tiež sa odvíja výška podľa dosiahnutého príjmu - základu dane...
Xanti
23.01.12,13:11
A ja doplním, ako zamestnanec si môžeš zvoliť preddavky do ZP vo výške 0 €, nedoplatok vysporiadaš pri RZZP. :)

Tinkas hranica 3948,72 eur platila pre rok 2010, pre rok 2011 platí hranica 4078,68 eur a pre rok 2012 táto hranica ešte nie je známa. :D
tinkas
23.01.12,13:13
A ja doplním, ako zamestnanec si môžeš zvoliť preddavky do ZP vo výške 0 €, nedoplatok vysporiadaš pri RZZP. :)

Tinkas hranica 3948,72 eur platila pre rok 2010, pre rok 2011 platí hranica 4078,68 eur a pre rok 2012 táto hranica ešte nie je známa. :D

Ďakujem za upozornenie.... :)
duves
23.01.12,15:47
A ja doplním, ako zamestnanec si môžeš zvoliť preddavky do ZP vo výške 0 €, nedoplatok vysporiadaš pri RZZP. :)

Tinkas hranica 3948,72 eur platila pre rok 2010, pre rok 2011 platí hranica 4078,68 eur a pre rok 2012 táto hranica ešte nie je známa. :D
Takže som sa sekol iba v sume. Princip mi je zrozumitelny.
juraj:-)
24.01.12,05:38
A čo sa týka účtovníctva, môže byť jednoduché, alebo musí už byť podvojné?
veronikasad
24.01.12,06:00
No ja som iba laik, nie účtovník. Takže ti narastú odvody na zdravotné poistenie, za živnosť každy mesiac. Či máš, alebo nemáš tržby. Odvody na zdravotne poistenie v tej min.výške. Potom v dalšom roku (2013) si urobiš zúčtovanie odvodov na zdravotné poistenie za rok 2012.
Daň je asi jasna vec, urobíš daňove priznanie za rok 2012 do 31.03.2013. A odvody na starobne poistenie za živnost podla mna až od jula dalšieho roku (od 07/2013), ak rozdiel príjmov a výdavkov presiahne presiahne min.mzdu. Ta je teraz stanovena na 327,20 € mesačne, takže ak bude ten rozdiel nad 3926,40 EUR (za celý rok 2012), tak maš povinnost robiť odvody na starobné dochodkove poistenie.

Uf, to som zvedavy na účtovníkov, čo je to OK?;)
Duves, nie rozdiel príjmov a výdavkov, ale príjmy=tržby, ak presiahnu 12-násobok min. vymeriavacieho základu (nie min.mzdy), stáva sa živnostník povinným platitelom odvodov od 1.7.nasl. kl.roku.
Xanti
24.01.12,06:03
Juraj,
účtovníctvo môžeš robiť jednoduché, podvojné, zjednodušenú daňovú evidenciu, ale i paušal.
Záleží od toho, či budeš ešte niekoho zamestnávať, či budeš platiteľom DPH a podobne.

A čo sa týka toho projektovania aj to je voľná živnosť ako tak pozerám :
31.23 Projektovanie a konštruovanie elektrických zariadení
akurát viem, že treba mať na to aj vzdelanie a papiere, a ešte okrúhlu pečiatku ale to netuším kto vydáva. :D
veronikasad
24.01.12,06:06
Gabika, nie je to podnikanie podla osobitných predpisov, kde IČO vydáva namiesto ŽU štatistický úrad ?
Xanti
24.01.12,06:11
Veronika,
netuším toto som našla medzi volnými živnosťami, a ich špecifikáciou ktorú uvádza živnostenský úrad. A ked chce aj montovať a robiť elektroinštaláciu tak toto je viazaná živnosť,
"Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických elektrických zariadení" - presný názov zo živnostenského, teda na to potrebuje prax.
veronikasad
24.01.12,06:15
Mám klienta, ktorý takúto činnosť robí dlhšie a asi pred tromi rokmi menil IČO (vlastne mu zostalo pôvodné, len "správcom" je štat.úrad). Možno to súvisí práve s tou okrúhlou pečiatkou. Bližšie som sa o to nezaujímala.
Xanti
24.01.12,06:17
Nehádam sa,
je to možné. Ale ak zadávateľ chce robiť aj elektromontáže tak tie spadajú pod žrsr. :D
veronikasad
24.01.12,06:21
Klient mal dlhé roky živ.list, možno keď dostal okrúhlu pečiatku, musel prejsť pod štatistiku (neviem dôvod-neskúmala som). Okrúhlu pečiatku v začiatkoch nemal, možno sú tam nejaké podmienky jej získania.
Xanti
24.01.12,06:27
To áno, mám pocit, že pre okrúhlu pečiatku je dôležitá prax a ešte aj práca pod niekým kto tú pečiatku má, teda akoby pod nejakým garantom. A potom vyhláška pre elektrikárov nesmie mať tuším nižší § ako § 23. Ale fakt sa tomu nevyznám. :D
Ak tu zablúdia poraďácky elektrikári, teda projektanti tak hádam to uvedú na správnu mieru.
juraj:-)
24.01.12,07:08
Na montáž potrebujem vyhlášku 509. Tú mám spravenú. To som našiel ako viazanú živnosť a aj logicky mi to tak vychádza (viazaná na osvedčenie). To projektovanie by malo byť od roku 2010 iné ako viazaná, lebo už nie je potrebné mať na to papier. projektovať môže ktokoľvek. Avšak ak chcete projektovať pre stavebný úrad, musíte si požiadať o zapísanie do slovenskej komory stavebných inzinierov. Na to je potrebné 3 roky projektovať. Moja situácia je taká, že 3 roky musím projektovať pod projektantom, nemám teda ani peciatku. Ale zivnost si musim spraviť aby som mohol predávať projekty.
A ako to bude ked jedná je viazaná a druha je voľná?
Ja som elektrikár a tie paragrafy, trošku vás opravím stačí § 21 na získanie osvedčenia.
Xanti
24.01.12,07:11
Ja som elektrikár a tie paragrafy, trošku vás opravím stačí § 21 na získanie osvedčenia.No vera na volnú živnosť pod číslom 19.6 netreba ani len § 21. A tento § neoprávňuje k samostatnej práci. Preto treba vyšší § lebo podnikanie je vo vlastnom mene na vlastnú zodpovednosť.


A ako to bude ked jedná je viazaná a druha je voľná?
Normálne, akurát v cene je rozdiel, ja volnú zaplatíš na živnostenskom 5 eur a za viazanú 15 eur. Vytlačia ti to spolu na jednom osvedčení ak o to požiadaš spolu.
juraj:-)
24.01.12,07:33
číslo 19.6 čo som niečo našiel tak to je len bezpečné napätie, skôr elektornika. A keď som pozeral to 31.23 Projektovanie a konštruovanie elektrických zariadení tak by to malo splňať oboje. Ale je mi divné, že to nie je viazaná živnosť. Povedal by som, podľa mojich všeobecných poznatkov, že to mám hľadať vo viazaných, lebo človek v tom musí byť vyučený v obore.
Xanti
24.01.12,07:36
Toto hladaj medzi viazanými "Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických elektrických zariadení" je to číslo 28.
to by malo byť pre teba to pravé orechové.
juraj:-)
24.01.12,07:53
Medzi viazanými som našiel iba 202 2. a 3. ale skupina hovorí o výrobe strojov a prístrojov. Zoznam má z http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie ale tak pod tým číslom je niečo úplne iné. Nemáte starší zoznam?
VieraPopluharova
03.02.12,17:30
Takže ak som z vyššie uvedených príspevkov dobre pochopila založenie SZČO popri zamestnaní :

1/ prvý rok odvody do SP žiadne, pri prekročení stanoveného MVZ za rok 2012 vznikne potom povinnosť od 1.7.2013 platiť
2/ prvý rok odvody do ZP môže platiť z MVZ , ale môže si určiť i 0, no pri RZZP za rok 2012 bude musieť
doplatiť ? Počula som, že pri súbehu už sa nebude doplácať či......?
Xanti
03.02.12,17:40
Medzi viazanými som našiel iba 202 2. a 3. ale skupina hovorí o výrobe strojov a prístrojov. Zoznam má z http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie ale tak pod tým číslom je niečo úplne iné. Nemáte starší zoznam?Ospravedlnujem sa to čo som napísala je z obsahových náplní remeselných živností Obsahové náplne remeselných živností (1,4 MB) (http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=39260)
sorry. :)
veronikasad
03.02.12,17:53
Takže ak som z vyššie uvedených príspevkov dobre pochopila založenie SZČO popri zamestnaní :

1/ prvý rok odvody do SP žiadne, pri prekročení stanoveného MVZ za rok 2012 vznikne potom povinnosť od 1.7.2013 platiť ano
2/ prvý rok odvody do ZP môže platiť z MVZ , ale môže si určiť i 0, no pri RZZP za rok 2012 bude musieť
doplatiť ? výšku VZ si určuje sám, môže byť aj nula. Prihlášku vybavovať osobne, nie KM ŹU. Počula som, že pri súbehu už sa nebude doplácať či.O tom nič neviem.....?
v texte
VieraPopluharova
03.02.12,18:09
Veronika,

vďaka,