honzo1
23.01.12,10:51
Ahojte,

chcem sa poradiť ohľadne nároku vrátenie nájomného. V októbri som odišiel z jedného podnájmu, pretože som si našiel lepší. Majiteľovi som to oznámil v podstate v hodine dvanástej a teda 30. októbra.
Majiteľ bytu mi teraz nechce vrátiť 1-mesačné nájomné (200€), ktoré som platil vždy mesiac vopred, pretože som mu svoj odchod neoznámil skôr. V nájomnej zmluve ale nie je spomenuté, či som, alebo nie som povinný predčasné ukončenie nájomného nahlásiť, ale tiež tam nie je spomenuté, či mi je on povinný predplatené nájomné vrátiť.

Je teda majiteľ povinný vrátiť mi zaplatené nájomné alebo nie?

Ďakujem.

kópia zmluvy:
zmluvu o podnájme bytu(uzavretá podľa §719 a násl. občianskeho zákonníka v platnom znení)

I.Predmet zmluvy

Predmetom tejto zmluvy je 1 izba a spoločné priestory (chodba, kuchyňa, kúpeľňa a WC) v 4- izbovom byte nachádzajúceho sa v Bratislave na ulici ... na 3. poschodí, dvere číslo .... Príslušenstvo bytu tvorí: práčka, chladnička, posteľ, skrine, rohová lavica, stôl a stoličky, kuchynská linka, mikrovlnka, fritéza, TV, internet, plynový šporák.

II. Práva a povinnosti zmluvných strán
1. Izba a spoločné priestory, ktoré sú predmetom podľa tejto zmluvy prenajíma prenajímateľ podnájomcovi na dobu určitú od 01.07.2011 do 30.06.2012. Prenajímateľ odovzdá izbu a spoločné priestory podnájomcovi v stave vhodnom k riadnemu užívaniu. Podnájomca sa so stavom prenajímaného bytu zoznámil a v tomto stave ho preberá.
2. Podnájomca sa zaväzuje platiť po dobu trvania podnájmu čiastku 200,- Eur mesačne, v hotovosti alebo na číslo účtu: ..................a to mesiac vopred, vždy k 15-temu dňu v mesiaci, pričom tento deň je posledný termín pripísania nájomného na účet prenajímateľa.
Skutočná výška cien a celkových preddavkov za jednotlivé služby sa zúčtuje vždy za kalendárny rok najneskôr s vyúčtovaním vykurovacej sezóny, ktoré vystaví správca poverený správou bytového domu.
Vyúčtovanie elektrickej energie a plynu bude v zhode s vyúčtovacími faktúrami Západoslovenskej energetiky, a.s. a SPP, a.s.
Zmluvné strany berú na vedomie, že spôsob výpočtu nájomného, úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu, spôsob ich platenia a prípady, v ktorých je prenajímateľ oprávnený jednostranne zvýšiť nájomné, úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu a zmeniť ďalšie podmienky nájomnej zmluvy, ustanoví osobitný právny predpis (§ 696 ods. 1 OZ).

3. Podnájomca je povinný platiť nájomné v dohodnutej výške a termínoch. Podnájomca zodpovedá za škody v byte a na bytovom zariadení, ktoré spôsobil nesprávnym a nevhodným zachádzaním. Podnájomca sa zaväzuje užívať byt riadne a vykonávať všetky povinnosti spojené s užívaním bytu.

4. Podnájomca berie na vedomie právo prenajímateľa na okamžité odstúpenie od zmluvy bez zabezpečenia náhradného ubytovania, ak:
- napriek jeho písomnej výstrahe bude prenajatý byt užívať, resp. trpieť jeho užívanie takým spôsobom, že prenajímateľovi vzniká škoda alebo že mu hrozí značná škoda,
- ak podnájomca vykoná zmeny v predmete nájmu bez súhlasu prenajímateľa a tomuto v dôsledku vykonaných zmien hrozí značná škoda.
- ak podnájomca neuhradí nájomné v stanovenej výške do termínu určeného v bode 2. tejto zmluvy.

5. Po skončení doby podnájmu odovzdá podnájomca prenajímateľovi byt v stave v akom ho prevzal, s prihliadnutím k obvyklému opotrebeniu.

III. Záverečné ustanovenia

1. Účinky tejto zmluvy nastanú okamžikom podpisu.

2. Táto zmluva je vyhotovená v dvoch vyhotoveniach, každý účastník obdrží jedno vyhotovenie.

3. Účastníci tejto zmluvy prehlasujú, že si text zmluvy dôkladne prečítali, s obsahom súhlasia a že táto zmluva bola uzavretá podľa ich skutočnej, slobodnej a vážnej vôle, nie v tiesni a za nápadne nevýhodných podmienok a na dôkaz toho pod ňu pripojujú svoje podpisy.
ivka70
23.01.12,10:11
To znamena, ze si dal vypoved 30.10. a k 1.11. si uz v byte nebol ani neplatil najom?

§ 719
...
(1) Prenajatý byt alebo jeho časť možno inému prenechať do podnájmu na dobu určenú v zmluve o podnájme alebo bez časového určenia len s písomným súhlasom prenajímateľa. Zmluva o podnájme upravuje podmienky skončenia podnájmu, najmä možnosť dať výpoveď zo strany prenajímateľa; ak sa nedohodlo inak, platí, že podnájom možno vypovedať bez uvedenia dôvodov v lehote podľa § 710 ods. 3.

§ 710
...
(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)


Takze tvoja vypovedna doba bola od 1.11. 2011 do 31.1.2012.
nielen ze by ti prenajimatel nemal nic vracat, ale ty by si mu mal zaplatit prenajom za vypovednu dobu ...este za 2 mesiace.