LenkaTr
23.01.12,13:04
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Dnes som bola na sociálnej poisťovni a bola to hodinová katastrofa. Chcem si platiť DNP kôli materskej a nikto mi tam nevedel povedať ako si mám vypočítať výšku materskej z vymeriavacieho základu. Mala som tam napísať len vymeriavací základ, ale poradiť mi nevedeli ako to vypočítať aby mi vyhovovala aj mesačná splátka a aj výška materskej. Dala som si vymeriavací základ 600 eur a pani mi ani nevedela povedať koľko budem mesačne platiť a asi koľko by bola materská. Vie mi poradiť niekto vzorec ako sa to vyráta? Moc ďakujem
Xanti
23.01.12,12:07
No a to panie nevedie čítať na vlastnej stránke? A ani ty si nepostrehla, že mesačná platba je 4,4% z VZ .. takže si kludne vyrátaj 600 x 4,4% a vieš koľko budeš platiť.

A materská z DNP je predsa 65% z VZ... takže znova rátať 600 x 65% a vieš výšku materskej.
LenkaTr
23.01.12,12:15
ďakujem moc. Po dnešnom dni na úrade som taká zmagorená, že už neviem ani rátať a pritom je to jednoduché.dík
Xanti
23.01.12,12:20
To sa stáva. :D

Za mnou prišla známa, kt. som povedala že má nárok na materské z DNP a z ochrannej lehoty. Ale na SP jej panie povedali, že nemá nárok na materské, len po narodení na rodičovský. Panie čítať na vlastnej stránke nevedia ...

Výzva pre zamestnávateľa tých paničiek, ... PREVERTE ICH SCHOPNOSTI .. lebo sú neschopné vykonávať svoju prácu na pozíciach kde sú.
Katy a R
23.01.12,12:31
mimotemyGabi, ber to tak, že je to ako všade inde .... tiež niekde naďabíš na ochotných ľudí a niekde "na menej ochotných a menej znalých";) ..
a veru ani neviem, či poradenstvo majú v pracovnej náplni. :confused: - možno aj nie .. :mee::confused:
Ja akurát teraz - pri prihlasovaní, som naďabila na veľmi ochotnú pani - podrobne všetkým vysvetľovala... a veru sa aj potešila, že mne nemusí :D - hrdlo už mala vysušené ..
Xanti
23.01.12,12:38
mimotemy Tak to sú skôr výnimky.
Ale pravdu povediac aj tá známa ma trošku vytočila, lebo na kieho frasa sa pýta dalších ked som jej povedala že nárok má ...
... a oni tam úžasné ... aktívne DNP viac ako rok .. PP ukončený v lete .. pohodka ochranná lehota 8 m. .. ale vyhlásia, že nárok na materské nevznikne.

Alebo tie na SP, ak už nechcú vysvetlovať, tak prečo potom ludí klamú??? Posledný prípad .. známy .. šiel odniesť odhlášku a nanovo prihlášku ... povedali mu, že to netreba lebo mu to automaticky skončí 31.1.2012 a že všetko je zbytočné ... no nehodí ťa o zem :---
LenkaTr
23.01.12,18:37
keď sóm sa dnes prihlásila na DNP v udala som si vymeriavaci základ 600 eur môžem to ešte zmeniť? Dať odhlášku a znovu prihlášku s vyžším vymeriavacím základom?ďakujem
Mila123
23.01.12,18:40
keď sóm sa dnes prihlásila na DNP v udala som si vymeriavaci základ 600 eur môžem to ešte zmeniť? Dať odhlášku a znovu prihlášku s vyžším vymeriavacím základom?ďakujem
áno môžeš......max. VZ pre tento rok je 1 153.50 €
veronikasad
23.01.12,18:41
keď sóm sa dnes prihlásila na DNP v udala som si vymeriavaci základ 600 eur môžem to ešte zmeniť? Dať odhlášku a znovu prihlášku s vyžším vymeriavacím základom?ďakujem
Zmeniť (podať odhlášku a prihlášku) môžeš do 30.1.2012.
Poistenie uplynutím 270 dní zanikne, ak do tej doby nebudeš tehotná. Vtedy pre teba platí ešte ďalších 8 mesiacov ochranná doba.
Grišula
23.01.12,18:58
Takže podľa Vás keď sa stihnem poisťiť do konca 31.1.2012 tak platím len 4,4% z VZ a keď po tak už celý balík tých 23% .
ja som sa dala poistiť ešte v dec. 2011 na SP mi dala len min VZ. Pani mi povedala, že aj tak to asi už nemá zmysel platiť tak mi nanútila min Vz a povedala že si ho môžem zmeniť a že to sa mi bude rátať ???????:eek::eek:
Mila123
23.01.12,18:59
jasne, choď do SP do 31 01 2012 a odhlás sa a znovu prihlás, max VZ je 1 153.50, budeš platiť 270 dní od nového prihlásenia , výška je 4.4 %.....
LenkaTr
23.01.12,19:21
Tie Pani sú naozaj veľké Pani ani neviem čo by som ti napísala. Ja mám dnes hodinovú skúsenosť na SP a stačilo mi a už teraz sa hrozím, že tam pôjdem zas.
A ďakujem za odpovede teším sa ako pani drzá bude reagovať
LenkaTr
23.01.12,19:27
áno stačí platiť 4,4% z vym.základu - ale miusíš to stihnúť do 31.01.2012. Dnes som to riešila aj ja
LenkaTr
23.01.12,19:29
áno je to presne tak
harctom
23.01.12,19:41
Potreboval by som poradit,
DPO po 1.2.2012 ktora si bude nadalej platit poistne po novom a zaroven bude na materskej alebo PN, pocas tohto obdobia (materska ci nemoc) nemusi platit ziadne odvody? Cize ostalo to po starom podla zak. o soc. poisteni paragraf 140 ??? Alebo to neplati? Ak manzelka pobera matersku od decembra 2011 v tom pripade sa jej oplati ostat nadalej poistena z maxima nakolko poistne nebude platit ziadne? Az po zaniku materskej platit z minima a v pripade PN dostane max. davku z Vym.zak. r.2011 a pocas PN nemusi platit ziadne odvody ? (ani starobne, nezamestn.,nemoc.)
Vdaka za odpoved.
Katy a R
23.01.12,19:48
Tie Pani sú naozaj veľké Pani ani neviem čo by som ti napísala. Ja mám dnes hodinovú skúsenosť na SP a stačilo mi a už teraz sa hrozím, že tam pôjdem zas.
A ďakujem za odpovede teším sa ako pani drzá bude reagovať
.. a čo takto riešiť to poštou:confused: - doporučene samozrejme. Je to síce 1 evri navyše za list .. ale ušetrený čas (a možno aj nervy:confused::D)
Mila123
23.01.12,20:12
Potreboval by som poradit,
DPO po 1.2.2012 ktora si bude nadalej platit poistne po novom a zaroven bude na materskej alebo PN, pocas tohto obdobia (materska ci nemoc) nemusi platit ziadne odvody? Cize ostalo to po starom podla zak. o soc. poisteni paragraf 140 ??? Alebo to neplati? Ak manzelka pobera matersku od decembra 2011 v tom pripade sa jej oplati ostat nadalej poistena z maxima nakolko poistne nebude platit ziadne? Az po zaniku materskej platit z minima a v pripade PN dostane max. davku z Vym.zak. r.2011 a pocas PN nemusi platit ziadne odvody ? (ani starobne, nezamestn.,nemoc.)
Vdaka za odpoved.
máš pravdu.....
Katy a R
23.01.12,20:16
Potreboval by som poradit,
DPO po 1.2.2012 ktora si bude nadalej platit poistne po novom a zaroven bude na materskej alebo PN, pocas tohto obdobia (materska ci nemoc) nemusi platit ziadne odvody? Cize ostalo to po starom podla zak. o soc. poisteni paragraf 140 ??? Alebo to neplati? Ak manzelka pobera matersku od decembra 2011 v tom pripade sa jej oplati ostat nadalej poistena z maxima nakolko poistne nebude platit ziadne? Az po zaniku materskej platit z minima a v pripade PN dostane max. davku z Vym.zak. r.2011 a pocas PN nemusi platit ziadne odvody ? (ani starobne, nezamestn.,nemoc.)
Vdaka za odpoved.
ak sa rozhodne pre túto "variantu" - tak sa musí ísť niekedy vo februári prihlásiť na nový balík poistení. (jediná výnimka - že aj spätne sa dá - od 1.2.)! V takom prípade sa bude považovať toto poistenie za nepretržité. Čiže aj nároky na dávky budú ako z nepretržitého poistenia.:)
Počas poberania dávky sa odvody neplatia (žiadne)! Ale platiť treba podľa predpisu poistného ... ak chceš neskôr platiť inak (či už menej, alebo viacej) - treba spraviť riadnu zmenu cez RLFO.;) (samozrejme, podľa zák o SP)
harctom
24.01.12,08:00
Katy a R: čo tým myslíš? ,,Ale platiť treba podľa predpisu poistného ..." - Treba niečo platit pocas materskej alebo PN?
Katy a R
24.01.12,10:55
Katy a R: čo tým myslíš? ,,Ale platiť treba podľa predpisu poistného ..." - Treba niečo platit pocas materskej alebo PN?
.. počas poberania dávky sa neplatí :)... ale tak som to myslela, že nemôžeš si len tak hocikedy (neskôr) platiť poistné z minima .. vždy máš nejaký predpis poistného podľa tebou zvoleného VZ - a musíš platiť z toho VZ, na ktorý si aktuálne prihlásená!
vinka31
25.01.12,10:18
Ahojte!
Potrebujem pomoc :-( Som SZČO, od roku 2003 som PNP z minima a od decembra 2010 DPN z rozdielu do max VZ. 270 dní mám splnené z obidvoch poistení. Teraz neviem ako ďalej. Plánujeme bábätko a neviem ktorá varianta je pre mňa lepšia?
1.Ak sa odhlásim do konca januára a nasledujúci deň sa prihlásim (ešte v januári) s rozdielom do max.VZ , a na MD nastúpim ešte v roku 2012 z ktorého obdobia mi vypočítajú materskú?
2.Alebo sa neodhlásim a od 1.2.2012 sa prihlásim na balík z min VZ ? Budú mi počítať z VZ z roku 2011?

A ešte jedna otázka, ak sa odhlásím a znovu sa prihlásim v januári ,odo dňa prihlásenia počítajú znovu 270 dní? Nevädí, že ja už mám viac ako 270 dní DPN? Mám z toho zmätok!

Prosím Vás poraďte mi!
Ďakujem
harctom
25.01.12,19:03
Caute, potreboval by som poradit, manzelka na rodicovskej dov. si plati DNPO od 1.juna 2011 z maxima. Od 10.novembra do 20. decembra bola na PN. Za mesiac november dostala davku z PDVZ cize minimum, kedze nedosiahla potrebnych 26 tyzdnov na maximalnu davku.
Vypocital som ze 23.novembra vychadza potrebnych 26 tyzdnov na dosiahnutie VZ z maxima. Lenze manzelka dostala nem. davku za december z minima, ako je to mozne?
Je v tom nejaky figel? Rozmyslam ci tam nieje nieco take, ze ked sa zacne PN este pred 26.tyzdom a pokracuje nepretrzite pocita sa to aj tak z minima?
Alebo sa pomylili v Soc. poist.? Vie niekto v tom zrucny poradit? Vdaka pekne
Xanti
25.01.12,19:04
No ak PN vyrátali z minima, a aj keby marodovala rok tak by stále bola platená z minima. To len pri PN vystavenej po 26 týždni by sa týkal skutočný VZ.

SP rátala správne.
Mila123
25.01.12,19:06
začiatok PN bol pred 26 týždňom......preto bola z minima......ak ste chceli mali ste prerušiť PN k 23.11.2011 tá nová by už bola z maxima.....
harctom
25.01.12,19:18
Sakra.......tak sme prisli o par sto eur :(
Vdaka za odpovede
Katy a R
26.01.12,10:19
Sakra.......tak sme prisli o par sto eur :(
Vdaka za odpovede
Treba čítať Rozhodnutie ... tam to je uvedené..:mee:
Zase ale nie vždy sa dá (záleží od lekára a asi aj od diagnózy) ukončiť PNka .. a nanovo vypísať ďalšia ;)