babs
31.01.06,12:14
ahojte,
potrebujem poradiť ako účtovne pokračovať, ak sme investovali svoje peniaze do podielových fondov VUBky (peňažný korunový fond, dlhopisový konvergentný fond, vyvážený rastový fond). nemám žiadne skúsenosti, čo sa týka účtovania takýchto fondov. prosím niekoho o radu. sama sa neviem v tom zorientovať.
ďakujem:(
Najka
16.01.07,10:15
ahojte, aj môj šéf na začiatku roka previedol určitú sumu z účtu na nákup investičných nástrojov v ČSOB - privátny korunový o.p.f.. Dnes mi priniesol potvrdenie o spätnom odkupe časti vložených prostriedkov. Ako to zaúčtovať v PÚ?
Braňo
16.01.07,10:17
Ja by som si vytvoril zvlášť analytiku na 221xxx. Prevod normálne cez peniaze na ceste. Okrem zhodnotenia môže fond aj klesnúť, takže na konci roka treba mať potvrdenie a upraviť cez výnosy na reálnu cenu k 31/12
andrej_rv
16.01.07,15:22
ahojte, aj môj šéf na začiatku roka previedol určitú sumu z účtu na nákup investičných nástrojov v ČSOB - privátny korunový o.p.f.. Dnes mi priniesol potvrdenie o spätnom odkupe časti vložených prostriedkov. Ako to zaúčtovať v PÚ? Záleží od toho, ako ste účtovali nákup i od znenia a podmienok zmluvy. Podielové fondy majú spravidla charakter dlhodobej finačnej investície, účtovať by sa mali na syntetických účtoch 06x (obstaranie cez účet 043 - súčasťou obstarávacej ceny sú aj nálkady na obstaranie, najmä provízie maklérom, sprostredkovateľom, burzám). Na členenie, oceňovanie a účtovanie podielových fondov sa vzťahuje § 14 Postupov PÚ platný pre cenné papiere a podiely. Pre nejaký konkrétnejší postup pri zaúčtovaní chýbajú údaje o nominálnej hodnote, nákladoch súvisiacich s obstaraním, spôsobe úročenia, zdaňovania, o cene pri predaji (spätnom odkúpení a pod.) atď.
Vo všeobecnosti by sa malo podľa mňa účtovať (veľmi) približne takto:
nákup....................................... 043/221
náklady na obstaranie ................. 043/2xx
zaevidovanie do najetku v OC ....... 06x/043
úrokový výnos (?) ku dňu predaja ...065/665
predaj podielov............................221/661
zrážková daň z príjmu (?)...............591/221
Úbytok predaných podielov v OC ... 561/065
Úročenie (či výnos z držby podielu), spôsob zdaňovania a ďalšie konkrétne podmienky a údaje potrebné pre správne zaúčtovanie by mal byť uvedený v zmluve alebo interných podmienkach banky, naznačené účtovanie je preto naozaj len orientačné.
Najka
02.03.07,05:53
ahojte, aj môj šéf na začiatku roka previedol určitú sumu z účtu na nákup investičných nástrojov v ČSOB - privátny korunový o.p.f.. Dnes mi priniesol potvrdenie o spätnom odkupe časti vložených prostriedkov. Ako to zaúčtovať v PÚ?

Ide o krátkodobé investovanie. Chodia mi taktiež dekádne výpisy obchodov s CP, kde je uvedený počet kusov a cena. Čo s tým?
Najka
02.03.07,07:48
Posúvam....
Najka
05.03.07,10:53
Poradí niekto?
-Dana-
05.03.07,15:28
Skus si prečítať z tejto stránky návod http://www.ako-investovat.sk/viewtopic.php?t=49
a potom keď veľmi nepochopiš a napíšeš viac údajov, to môžme prebrať.
Najka
14.03.07,12:23
Stále si neviem pomôcť s tými CP, poradí niekto?