Zuzana711
23.01.12,13:53
Boli ste niekto v poslednom čase v opere? S priateľom ideme do opery. Je to predstavenie La traviata v Národnom moravsko-sliezskom divadle v Ostrave o 3 týždne. Ja neviem čo si mám obliecť. Uvažujem nad krátkymi spoločenskými šatami ale neviem čo si mám k nim obuť. Na lodičky je zima a čižmy mám síce na vysokom podpätku pod kolená ale neviem, či to nebude k tým šatám pôsobiť rušivo. Teraz vraj už chodia aj do opery v rifliach, tak neviem. Ešte som v ostravskej opere nebola. Poraďte prosím.
arizona
23.01.12,15:02
Melnick
23.01.12,15:19
9.1 Divadlo
Do divadla volíme společenský oděv – muž tmavý oblek, žena malou večerní nebo kostým. Na premiéry je vhodné slavnostnější oblečení – muž tmavý oblek nebo smoking, žena nejlépe velkou večerní.
Do budovy vstupuje první muž, nebo osoba společensky méně významná, jako první. Vždy chodíme včas, abychom pozdním příchodem nerušili ostatní. V mnoha divadle ani po začátku do sálu nepouštějí. Muž pomůže u šatny ženě z kabátu, pak odloží svůj, zaplatí a odvede partnerku do sálu. Při odchodu je tomu naopak – nejdříve si navléknu svůj a pak pomáhá partnerce. Vysvětlení je jednoduché – aby partnerce nebylo v kabátě zatím horko. Má-li dáma klobouk, v divadle ho odkládá (výjimka je lóže, ale i zde může vadit ve výhledu).
V některých zemích návštěvníci neodkládají svrchní oděv do šatny a drží jej po celou dobu představení na kolenou. Tento zvyk se bohužel přenáší i k nám.
Pán platí i za program a občerstvení o přestávce. Do hlediště vstupuje první žena. Jestliže vstupujeme do zaplněné řady, jde pán první, vždy čelem k sedícím, každému poděkuje, stejně tak i žena. Čestné místo je to, ze kterého je lépe vidět.
Máme-li lóži, nemusíme si odkládat kabáty v šatně, odložíme je až v lóži. Do lóže smíme přijít i po začátku představení, ale není to zdvořilé vůči vystupujícím. Přední místa v lóži jsou vyhrazena společensky významným osobám.
Při příchodu do divadle je samozřejmostí vypnout si mobil. Během divadelního představení se nic nemlsá. V divadle můžeme používat divadelní kukátko, ale ne lovecký triedr. Kukátko je určeno zásadně ke sledování děje ne jevišti, ne přítomných dam, abychom zjistily, jaké si dnes vzaly šaty.
V divadle je zvykem tleskat po každém jednání a na konci představení. Při návštěvě opery se někdy tleská i při vynikajícím sólovém výkonu.
Nechce-li žena o přestávce opustit své místo, muž se také nikam nevzdaluje. S odchodem počkáme až do konce představení. Na konci představení se nesnažíme dostat se z řady tak, abychom předběhli ostatní a byli u šatny co nejdříve.

V každom prípade sa k tomu postav tak, že to nie je každodenná záležitosť a slávnostné oblečenie aspoň u mňa umocní príjemný pocit z predstavenia.

mimotemy : neviem prečo sa máme na spoločenských podujatiach cítiť zle, ak sme oblečení pekne. Nech sa hanbia tí čo tam prídu v rifliach - toť môj skromný názor . :D
alabut
23.01.12,15:42
Dziny a kanady. Ide sa pocuvat, ci na prehliadku? :-)
Melnick
24.01.12,10:33
Dziny a kanady. Ide sa pocuvat, ci na prehliadku? :-)Super !!! Iba doplním: nezabudni na vidly a slamený klobúk. Chceš byť predsa in.
A tuším je kdesi na svete v predaji aj "voňavka - nevoňavka" s vôňou hnoja, čo tak ešte stihnúť do termínu opery, kúpiť si ju cez internet ? Pôjdeš na "kompletku". :D

mimotemy: moja reakcia na alabuta :D
Tweety
24.01.12,10:36
Dziny a kanady. Ide sa pocuvat, ci na prehliadku? :-) Nie, nie je to prehliadka oblečenia. Je to ale kultúrne podujatie a každý kultúrny človek tam ide aj kultúrne oblečený. Ak tam budeš v rifliach, to tiež hovorí o tvojej kultúre-neultúre.
zk24
24.01.12,10:50
Chlapi to maju take jednoduche.... všade sa ide v tmavom obleku... nikdy nic nepokazia...
Zuzana711
24.01.12,11:21
Hlavne neviem čo si obuť. V čižmách budem ako vidlaňa. Možno by som sa mohla prezuť v aute a prejsť v lodičkách z parkoviska. Ešte som nikdy nebola v opere, veľmi sa teším a nechcem sa cítiť zle resp. si pokaziť zážitok z umenia tým, že sa budem cítiť zle kvôli oblečeniu.
zk24
24.01.12,11:31
Povedala by som že treba byť oblečený slušne, ale až tak by som to neprežívala ako prežívaš ty.

ostatní tam idu kvoli predstaveniu a prepáč, ale bude im ukradnuté či máš lodičky s otvorenou špičkou alebo nie, alebo čižmičky.


Pokial by niekto nedosiel naouzaj v tých riflách s vidlami, tak si ani nevšimnem že tam bol.
Zuzana711
24.01.12,11:47
Neprežívam to až tak. Skrátka ma to zaujíma ako sa obliecť, keď bežne do opery nechodím.
maja
24.01.12,11:48
V divadle sú šatne, tak sa môžeš prezuť :)
luja5
24.01.12,11:49
Boli ste niekto v poslednom čase v opere? S priateľom ideme do opery. Je to predstavenie La traviata v Národnom moravsko-sliezskom divadle v Ostrave o 3 týždne. Ja neviem čo si mám obliecť. Uvažujem nad krátkymi spoločenskými šatami ale neviem čo si mám k nim obuť. Na lodičky je zima a čižmy mám síce na vysokom podpätku pod kolená ale neviem, či to nebude k tým šatám pôsobiť rušivo. Teraz vraj už chodia aj do opery v rifliach, tak neviem. Ešte som v ostravskej opere nebola. Poraďte prosím.
Ak by si sa mala cítiť nepríjemne len kvôli čižmám, môžeš si zobrať aj lodičky, prezuť sa a čižmy odložiť v šatni. Ja som to robievala, ale preto, že mi bolo pri sedení v čižmách dosť teplo ... ;)
alabut
24.01.12,16:38
No neviem, ak by prisiel mohamedan s haremom a plnym pudilarom, bolo by mu odpustene? Ani radsej nespomeniem africkeho nacelnika s jeho kolegynami alebo indianskeho nacelnika so zivotnou suputnickou z wigwamu. :-)

Ja uprednostnujem pohodlie a ciste usi pred krvilacnymi zrakmi okolosediacich.
buchač
24.01.12,16:42
No neviem, ak by prisiel mohamedan s haremom a plnym pudilarom, bolo by mu odpustene? Ani radsej nespomeniem africkeho nacelnika s jeho kolegynami alebo indianskeho nacelnika so zivotnou suputnickou spod wigwamu. :-)

Ja uprednostnujem pohodlie a ciste usi pred krvilacnymi zrakmi okolosediacich.

...alabut .......


...porovnávaš neporovnávateľné ...
alabut
24.01.12,18:02
Ty si zacal ludi kastovat, mne je to jedno, kludne moze v prvej rade sediet eskimak s cinskym mandarinom. Ci pokazia akusticke vlastnosti priestoru? :-)
buchač
24.01.12,18:27
...jááááááááááááááááá .......:eek:

...a kde , kua .....:confused:
alabut
24.01.12,19:05
Este nespis? Ja idem hodit slofika. :-)
Melnick
24.01.12,22:18
A robíš správne Zuzana711, že chceš byť vhodne oblečená a zaujímaš sa o to, čo na seba. Mňa nezaujíma, či sa budem niekomu páčiť, ale to, či sa budem dobre cítiť.

A napokon : LA TRAVIATA si takúto pozornosť od kultúrnych ľudí zaslúži !!!!!!
Petra Nová
25.01.12,20:06
A robíš správne Zuzana711, že chceš byť vhodne oblečená a zaujímaš sa o to, čo na seba. Mňa nezaujíma, či sa budem niekomu páčiť, ale to, či sa budem dobre cítiť.

A napokon : LA TRAVIATA si takúto pozornosť od kultúrnych ľudí zaslúži !!!!!!
Pekne si to napísala. Možno by som k tomu dodala, že k celkovému dobrému pocitu patrí, aby sa aj ostatní okolo cítili dobre. Normálny človek by mal tak trochu brať ohľad na druhých. Predsa v reštaurácii nebudem žiadať servírovať jedlo do spoločnej misy a nebudem ho jesť rukami, keď ostatní ho jedia z tanierov a príbormi.

Poznám to divadlo a svojho času som tam zašla vždy,keď som bola v Ostrave. Ale to už bolo dávnejšie a vtedy tam mali celkom dobrých sólistov. Pekný zážitok z Traviaty.:)
alabut
27.01.12,06:01
Fuuuj, nekulturni zabozruti. Isto sa zle citia.
ludmilla
27.01.12,07:03
Oblečenie do divadla sa riadi vždy podľa typu divadla, podľa typu predstavenia. Ale ty ideš na predstavenie opery a tá si vyžaduje eleganciu.
Dôležité je: neobliecť si veci pokrčené, ošúchané, zašpinené a to isté platí o topánkach. Oblečenie by malo byť spoločenské, pretože opera je umenie, ktoré si to zaslúži. Nie je vhodné veľmi odhalené - veľké dekolty, skôr elegantné decentné.
Chodievam na predstavenia do viedenskej štátnej opery a vždy je dobré mať na takéto príležitosti čierne kokteilové šaty po kolená (tie sú využiteľné na veľa iných príležitostí)
alabut
27.01.12,15:27
Snimka je z parizskej opery, balet.

A alabut co si ma obliect a obut do viedenskej statnej opery, aby uspokojil hladisko? Vidly som ozelel, aj cizmy. :-)
Melnick
27.01.12,15:54
alabut (http://www.porada.sk/member.php?u=71179) Dnes, 17:27
Snimka je z parizskej opery, balet.

A alabut co si ma obliect a obut do viedenskej statnej opery, aby uspokojil hladisko? Vidly som ozelel, aj cizmy. :-)

alabut a čo tak vyraziť v cisárových nových šatách ? :D:D:D:D
ludmilla
27.01.12,17:08
... tak s tým zaujme určite :D:D:D
alabut
27.01.12,17:57
Pokojne ich necham cisarovi, najma ked su nove. Ja sa uskromnim s osuchanym overalom, hatisakom a kanadami, ak by bola nahodou zima. :-)
Melnick
27.01.12,19:55
Vyber operu - mám doma hubertus ( nečítaj Hubert ) a kapce, pridám sa. :D
alabut
27.01.12,20:41
Este tretieho ... s krojom a krpcami a mozme ist. :-)
Melnick
28.01.12,07:45
No, myslela som, že môjho starého, čo je v kroji a krpcoch od rána do večera, zo sebou brať nebudeme. :D Ale keď ináč nedáš.......?! :D
hubatá
28.01.12,08:01
Mne toto príde ako veľmi divná téma: normálne klasické tmavšie šaty, lodičky strčím do igelitky a v šatni alebo ak idete autom sa prezujem. Nenechám si predsa takouto kravinou pokaziť pekný večer. Za socíka chodili do Národného divadla v Bratislave celé autobusy družstevníkov, robotníkov, roľníkov cez ROH a operní speváci ako bol M. Kišoňová-Hubová, Malachovský, nepozerali na to čo majú oblečené, ale spievali na živo bez techniky ako by mali v hľadisku ministrov typu Gorila.
alabut
28.01.12,09:39
Ved furt vravim, ze niekto ide na modnu prehliadku, niekto si pospat, niekto ukazat, ze na to ma, hadam sa najde aj niekto, kto chce zazitok z hudby. Ja by som i krpce i Dunca vzal nech si popocuva, on zavyjanie rad. :-)
Melnick
28.01.12,09:53
....................
alabut
29.01.12,07:08
Rad by som bol na tom vokzale v krpcoch a kroji s miestnou luzou, prijemny zazitok kazia len antikulturalni cestujuci a dirigent. Preco mam dojem, ze umelci tentokrat nehrali pre pandrlakov vo frakoch a princezny v crievickach? Bol sprievodca alebo vodic sanitky o nieco ochudobneny? :-)

http://www.youtube.com/watch?v=obDXLlpENUQ

http://www.youtube.com/watch?v=jeQvydKmBYQ