hanka k
23.01.12,18:42
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť aké daňové priznanie podáva FO, ktorá vedie PÚ, keďže v daňovom priznaní FO sa uvádzajú píjmy a výdaje a PÚ je o nákladoch a výnosoch. Nemám v tom úplne jasno. Naša firma prešla od nového roka z JÚ na PÚ. ďakujem za odpovede.
tictac7
23.01.12,17:52
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť aké daňové priznanie podáva FO, ktorá vedie PÚ, keďže v daňovom priznaní FO sa uvádzajú píjmy a výdaje a PÚ je o nákladoch a výnosoch. Nemám v tom úplne jasno. Naša firma prešla od nového roka z JÚ na PÚ. ďakujem za odpovede.

...daňové priznanie sa neurčuje podľa toho, aké účtovníctvo vedenie účtovná jednotka, ale podľa formy účtovnej jednotky...
....daňové priznania sa volajú:
1. Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb (typ A alebo B)
2. Daňové priznanie k dani z príjmov právnických osôb
hanka k
23.01.12,17:58
Ďakujem, viem ,že podáva daňové priznanie ako FO, typ B, ale ako zistím základ dane.
tictac7
23.01.12,18:03
Ďakujem, viem ,že podáva daňové priznanie ako FO, typ B, ale ako zistím základ dane.

...pýtala si sa, aké DP máš podať, nie ako zistíš základ dane....

...keďže sa jedná o FO, bez ohľadu na to, aké účtovníctvo vedie, základ dane je rozdiel medzi príjmami a výdavkami....

.
.
.
.
.
.
nič?
Tweety
23.01.12,18:05
Ďakujem, viem ,že podáva daňové priznanie ako FO, typ B, ale ako zistím základ dane.
Účtovník, a nevie, ako zistí základ dane?:confused:
tictac7
23.01.12,18:05
...upraviš si o neuhradené faktúry náklady a výnosy... ZLE!!! (neviem to preškrtnúť :mad:)
hanka k
23.01.12,18:11
ďakujem tictac7, to som chcela vedieť ako sa upravia náklady a výnosy.
Rozalka
23.01.12,18:17
...pýtala si sa, aké DP máš podať, nie ako zistíš základ dane....

...keďže sa jedná o FO, bez ohľadu na to, aké účtovníctvo vedie, základ dane je rozdiel medzi príjmami a výdavkami....
.
.
.
nič?


...upraviš si o neuhradené faktúry náklady a výnosy.. ​?????

NESÚHLASÍM!
Ak FO vedie PÚ, podáva priznanie pre FO typ B, a to z údajov, ktoré zistil z PÚ. Prípadné úpravy vykoná tak ako pre PO (napr. reprezentačné je položka zvyšujúca základ dane, r. 41 resp. 49).
V priznaní nevyplní tabuľku č. 1 na str. 3 (časť VI.), ale až na str. 4, pričom pre náklady a výnosy upravujúce základ dane použije r. 41,42,49 a 50.

Výkazy: podáva Súvaha a Výkaz ziskov a strát + Poznámky.

Nerobí Zápis valného zhromaždenia a neukladá účtovnú závierku do Obchodného registra.
zk24
23.01.12,18:19
Suhlasim s Rozalkou. Vedie to ako PO. A podla mojho názoru tiez neupravuje základ dane o uhradené a neuhradené príjmy/výnosy.. postupuje tak ako PO akurát ze vyplna DzP FO B.
hanka k
23.01.12,18:33
Ďakujem Rozalka za Tvoj príspevok.
hanka k
23.01.12,18:37
Tweety, chcela by som od Teba príspevok k veci, viackrát si mi poradila. Ďakujem
tictac7
23.01.12,18:38
NESÚHLASÍM!
Ak FO vedie PÚ, podáva priznanie pre FO typ B, a to z údajov, ktoré zistil z PÚ. Prípadné úpravy vykoná tak ako pre PO (napr. reprezentačné je položka zvyšujúca základ dane, r. 41 resp. 49).
V priznaní nevyplní tabuľku č. 1 na str. 3 (časť VI.), ale až na str. 4, pričom pre náklady a výnosy upravujúce základ dane použije r. 41,42,49 a 50.



Výkazy: podáva Súvaha a Výkaz ziskov a strát + Poznámky.

Nerobí Zápis valného zhromaždenia a neukladá účtovnú závierku do Obchodného registra.

...opravujem sa
zk24
23.01.12,18:41
ja by som sa chcela uistit v jednej veci... FO, ktorá je zapísaná v ORSR a preto vediet PU, tiež nie je povinná ukladať závierku do OR alebo musí?
JankaO
23.01.12,18:47
ja by som sa chcela uistit v jednej veci... FO, ktorá je zapísaná v ORSR a preto vediet PU, tiež nie je povinná ukladať závierku do OR alebo musí?
Túto povinnosť majú obchodné spoločnosti (a.s., s.r.o., družstvá) § 21 ZoU
zk24
23.01.12,18:58
Vrelá vďaka. Hladala som to v zákon o obchodnom registri... a nevedela som sa z toho dočítať :)
lejka
10.03.12,15:39
Keď daňovníík, ktorý vedie PÚ a nevyplňuje v priznaní tabuľku č. 1 na str. 3, kde je úhrn príjmu, z ktorého sa ráta výška odvodov pre Sociálnu poisťovňu od 1.7.2012, odkialľ budú vedieť v Sociálnej poisťovni, akú má výšku príjmu pre odvody? Lebo do Sociálnej poisťovne sa už nepodáva ani Výpis z DP.
zk24
10.03.12,16:00
Ja sa rozpisujem do oddielu XIV - osobitné záznamy. Píšem tam že účtuje v PU, aké mal príjmy a výdavky a základ dane.
avalik
10.03.12,16:19
ja by som sa chcela uistit v jednej veci... FO, ktorá je zapísaná v ORSR a preto vediet PU, tiež nie je povinná ukladať závierku do OR alebo musí?

§ 3
Obsah zbierky listín

(1) Zbierka listín obsahuje dokumenty vyhotovené v štátnom jazyku alebo v cudzom jazyku s overeným prekladom do štátneho jazyka (ďalej len "uložené listiny"), ktorými sú:
...
g) riadna individuálna účtovná závierka a mimoriadna individuálna účtovná závierka, konsolidovaná účtovná závierka a priebežná účtovná závierka zapísanej osoby, a ak to ukladá osobitný zákon, aj výročná a audítorská správa zapísanej osoby, ktorá obsahuje meno, priezvisko a bydlisko fyzickej osoby alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby audítora, ako aj evidenčné číslo zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov; účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy,
lejka
11.03.12,05:42
Áno, aj ja, ale keď sa už nepodáva výpis z DP, či budú v Sociálnej poisťovni namiesto toho brať údaj z
oddielu XIV - osobitné záznamy., alebo im treba poslať ešte zvlášť nejaké písomné oznámenie o výške príjmu za rok 2011.