raynita
23.01.12,19:36
Veľmi pekne Vás poprosím o radu, pretože som sa v tom trošku zamotala. Manžel zamestnal manželku na dohodu o pracovnej činnosti od januára. Manželka je evidovaná na ÚP, nemá žiadny iný príjem. Mesačný príjem bude 100.-€. V odvodoch do SP mám jasno. 0,8 a 0,25% (0,80 a 0,25 €). Neviem si poradiť s preddavkami. Podpísať vyhlásenie alebo nie, ak bude podpísané vyhlásenie, budem posielať nulové výkazy? Resp. podpísať a posielať mesačné preddavky? Ako to podom bude s daňovým priznaním, kde si manžel uplatňuje nezd. časť na manželku. Poraďte mi ako to urobiť, čo najjednoduchším spôsobom. Ďakujem
veronikasad
23.01.12,18:38
Nech dá manželke podpísať vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, nevyjde jej žiadny základ dane = preddavky platiť nebude.
Hrubý príjem z dohody sa započítava do vlastného príjmu manželky. NČZD si môže uplatniť len vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky.
raynita
24.01.12,19:05
Ďakujem
raynita
23.01.13,19:54
Chcela by som sa vrátiť k tejto téme. Manželka podpísala u manžela vyhlásenie, preddavky sa neplatili, za rok 2012 mala príjem z tejto dohody 370 €. Bola celý rok evidovaná na ÚP. Teraz .... manžel si na ňu uplatní rozdiel nezd. časť 3644,74 - 370 ? Aký doklad resp. potvrdenie je potrebné priložiť na DÚ k tomuto príjmu 370 € ? A ešte by som sa chcela opýtať na daňové priznanie manžela. Robí si B, má príjem zo zametnania aj zo živnosti. V práci mu dnes bolo vydané potvrdenie o príjmoch fyz. osoby ..... a má tam nezd.časť vo výške 3340,92, pretože celý apríl bol PN. Ešte pôjde po potvrdenie do SP. Má nárok si odpočítať v DP celú nezd.časť vo výške 3644,74 alebo len tú bez jedného mesiaca?
veronikasad
23.01.13,19:57
Chcela by som sa vrátiť k tejto téme. Manželka podpísala u manžela vyhlásenie, preddavky sa neplatili, za rok 2012 mala príjem z tejto dohody 370 €. Bola celý rok evidovaná na ÚP. Teraz .... manžel si na ňu uplatní rozdiel nezd. časť 3644,74 - 370 ? Aký doklad resp. potvrdenie je potrebné priložiť na DÚ k tomuto príjmu 370 € ? A ešte by som sa chcela opýtať na daňové priznanie manžela. Robí si B, má príjem zo zametnania aj zo živnosti. V práci mu dnes bolo vydané potvrdenie o príjmoch fyz. osoby ..... a má tam nezd.časť vo výške 3340,92, pretože celý apríl bol PN. Ešte pôjde po potvrdenie do SP. Má nárok si odpočítať v DP celú nezd.časť vo výške 3644,74 alebo len tú bez jedného mesiaca?
Manžel má nárok na uplatnenie celoročnej NČZD, potvrdenie zo SP nepotrebuje, nemocenské nie je zdanitelný príjem.

Ak manželka okrem príjmu na dohodu iný príjem nemala, uplatní si na ňu rozdiel ročnej NČZD a hrubého príjmu z dohody.