JankaDa
23.01.12,20:23
Dobry vecer, poradaci,

mala by som 2 otazocky ohlavom DPH:

1./ Ak mam pokl. bloky z nakupov, ale je na nich zle zaokruhlena dan uvediem priklad:
napr. na bloku je uvedene:
zakl.dane 10,32eur
DPH 20% je uvedena: 2,07eur
a pritom ak to vypocitas, tak spravna DPH vyjde: 2,064eur tj. by tam malo byt spravne podla mna 2,06eur.
Ako toto riesit? Dat do danoveho priznania DPH pri odpocte tu sumu, co je na bloku: tj. 2,07eur alebo upravit to na spravnu, tj. 2,06eur?
Mam takychto blokov v 4.stvrtroku 2011 asi 6-7 a tym padom mi vyjde ten odpocet o tych 6-7 centov viac. Co mam s tym robit?

a otazocka c. 2.:

2./ A co sa tyka zasa DPH z nasich vystavenych faktur tiez mi za stvrtrok vyjde nejaky zaklad dane a tym ze sa tiez DPH zaokruhuje na kazdej fa. na 2 desatinne miesta, tak celkova DPH mi vyjde z tohto zakladu pri vypocte iny ako sucet DPH-ciek z jednotlivych faktur za stvrtrok. Co tam mam dat? Skutocny vypocet z toho celkoveho zakladu DPH alebo sucet tych DPH?

Poradte mi prosim, ako to robite vy? :(
Katarina
23.01.12,19:55
DPH z bloku 2,07 €.... pri vystavených fakt. DPH výstup = súčet fakt. za štvrťrok.
Lubaba
23.01.12,20:42
ja píšem dph čo je na bločku, je to dobre? tiež to niekedy nesedí...
zk24
23.01.12,20:53
No pravdu povedať... ja to nekontrolujem. Mám tu momentálne pred sebou cca 1,000 bločkov a ked si predstavím ze by som ich mala začať checkovat.... chytim blok.... opisem do SW sumu DPH, zaklad dane a skontrolujem ci sedi sucet...

keby si do DP DPH davala 2,06 a nie 2,07 zas by ti to asi niekde inde nesadlo... výška celkovo uhradenej dane... s tým čo máš v účtovníctve. alebo by si aj v účtovníctve zadala zle? potom by ti asi nesedela pokladna keby si dala 10,32 + 2,06 = 12,38 a ty máš na bločku 12,39 €. Tu ti bude lietať cent. alebo dáš 10,33 + 2,06 = 12,39 €? to zas budes mať o cent viac v nákladoch...

teda nedám za nič ruku do ohna, ale ja to nekontrolujem :)
Anja111
24.01.12,10:06
ja píšem dph čo je na bločku, je to dobre? tiež to niekedy nesedí...
Je to správne...
JankaDa
24.01.12,11:44
Dakujem pekne za cenne rady. Ja to robim takisto, ze davam tu DPH co je na blocku, aj ked je to nie je vzdy dobre zaokruhlene, lebo ako pisala zk24 tak by mi ten 1 cent lietal hore dolu a zasa by mi nesedela celkova suma blocku atd..
Len ta moja druha otazka ma este trapi, tj. dan na vystupe. Neviem, ci sa da z toho mojho predchadzajuceho opisu dobre pochopit o co mi ide. Ked si vytlacim zoznam nami vystavenych fa. tak mi to v jednom stlpiku zrata celkovo sucet zakladov dane vsetkych faktur a v druhom stlpiku mam sucet vsetkych DPH, ktore boli na fakturach. Tak napr. za stvrtrok mam sucet zakl.dane: 15034,89eur a sucet vsetkych DPH 3007 eur. Ak by ste vyratali ale tu DPH z tej sumy zakladov dane tak ta DPH vyjde: 3006,98eur. Co mam dat teda do DP? Asi tu sumu 3006,98eur co je vlastne skutoncne 20% z celk.zakl. dane. Tak mi to totiz vypocita aj ked to nahodim do formulara v E-DANE ked to vyplnam a ak tam dam tych 3007eur tak mi to pise ze systemova chyba. Nevadi teda, ze skutocny sucet vsetkych DPH s faktur za stvrtrok je o 2 centy vyssi? Dufam, ze som vas velmi nepoplietla. :) Dakujem vopred za vase odpovede. Keby niet Porady, asi by som sa z niektorych problemov "nevysomarila" nikdy. :)
Anja111
24.01.12,11:57
Dakujem pekne za cenne rady. Ja to robim takisto, ze davam tu DPH co je na blocku, aj ked je to nie je vzdy dobre zaokruhlene, lebo ako pisala zk24 tak by mi ten 1 cent lietal hore dolu a zasa by mi nesedela celkova suma blocku atd..
Len ta moja druha otazka ma este trapi, tj. dan na vystupe. Neviem, ci sa da z toho mojho predchadzajuceho opisu dobre pochopit o co mi ide. Ked si vytlacim zoznam nami vystavenych fa. tak mi to v jednom stlpiku zrata celkovo sucet zakladov dane vsetkych faktur a v druhom stlpiku mam sucet vsetkych DPH, ktore boli na fakturach. Tak napr. za stvrtrok mam sucet zakl.dane: 15034,89eur a sucet vsetkych DPH 3007 eur. Ak by ste vyratali ale tu DPH z tej sumy zakladov dane tak ta DPH vyjde: 3006,98eur. Co mam dat teda do DP? Asi tu sumu 3006,98eur co je vlastne skutoncne 20% z celk.zakl. dane. Tak mi to totiz vypocita aj ked to nahodim do formulara v E-DANE ked to vyplnam a ak tam dam tych 3007eur tak mi to pise ze systemova chyba. Nevadi teda, ze skutocny sucet vsetkych DPH s faktur za stvrtrok je o 2 centy vyssi? Dufam, ze som vas velmi nepoplietla. :) Dakujem vopred za vase odpovede. Keby niet Porady, asi by som sa z niektorych problemov "nevysomarila" nikdy. :)
Do DP k DPH dáš tú sumu, ktorá je skutočne na vystavených faktúrach. Podľa príkladu je to suma 3007. Toľko si aj odberatelia uplatnia na odpočte, takže je to správne. Nevadí, že eDANE upozorňujú na chybu. Odošlú to aj tak...
JankaDa
24.01.12,12:14
A nevadi, ze dam do DP zaklad dane (ten sucet zakladov) tj. 15034,98eur a DPH bude tych 3007eur? Ved to si tetusky na Dan.urade lahko vypocitaju 20% toho zakl. dane a nebude im to o tie 2 centy sediet. :( Nebudu to reklamovat, ze je to zle vypocitane DPH? Skutocne neviem, ci tam dat tych 3007 a zaplatit DPH o tie 2 centy viac alebo tam dat tych 3006,98eur tj. skutocnych 20% zo zakl.dane. :(
Anja111
24.01.12,12:17
A nevadi, ze dam do DP zaklad dane (ten sucet zakladov) tj. 15034,98eur a DPH bude tych 3007eur? Ved to si tetusky na Dan.urade lahko vypocitaju 20% toho zakl. dane a nebude im to o tie 2 centy sediet. :( Nebudu to reklamovat, ze je to zle vypocitane DPH? Skutocne neviem, ci tam dat tych 3007 a zaplatit DPH o tie 2 centy viac alebo tam dat tych 3006,98eur tj. skutocnych 20% zo zakl.dane. :(
Nie, nevadí. DPH sa vykazuje zo skutočných dokladov a nie z prepočtov v DP...
JankaDa
24.01.12,12:28
Dakujem velmi pekne Anja za ochotu. Spravim a odovdam to teda tak. Mozno je aj lepsie, zaplatit o 2 centy viac ako malo. :) Tak este raz velmi pekne dakujem vsetkym poradakom!!!