sito
23.01.12,22:51
sito
23.01.12,21:57
IV. uzavreli, PASKOV, 17,52, bodliak, 21,06, Mila 123, 21,12.

Však keď ich to nebaví, čo si nejdu čítať to, čo ich zaujíma?!


Re: Sú merače na radiátoroch podvod???? IV. Príspevok č. 4, autor PASKOV

PRVN není měřidlo, aproto nic nenaměří.

Doporučuji autorovi témy nastudovat základy metrologie.

Děkuji za pochopení.

-------------------

http://www.youtube.com/watch?v=q-dUVO8JCig&feature=related


Re: Sú merače na radiátoroch podvod ?? III. Príspevok č. 6, autor, PASKOV
Doporučuji do pozornosti diskusi:


Re: Rozúčtování tepla - kapacitní a spotřební složka faktury (http://www.portalsvj.cz/diskuse/rozuctovani-tepla-kapacitni-a-spotrebni-slozka-faktury#comment-48820)
Vložil Petr Patočka (http://www.portalsvj.cz/user/petr-patocka), 11. Leden 2012 - 12:15

Vyhláška 372/2001 bere fakturu jako celek. Jestli teplo dodavatel fakturuje jedno, dvou nebo vícesložkově nemá na rozdělení nákladů žádný vliv.

Absolutně není možné zaměňovat (spojovat) základní a spotřební složku úhrady s konkrétní částí faktury od dodavatele tepla.

Možná by spíše stálo za to se zeptat, proč V minulých letech firma provádějící vyúčtování musela často přistoupit ke korekcím tak, aby náklady na vytápění na m2 nepřesáhly rozmezí ±40% průměru.

Pokud náměry indikátorů zohledňují chování uživatelů bytů fyzikálně zdůvodnitelným náměrem, není třeba žádných podezřelých korekcí.

Petr Patočka VIPA CZ s.r.o. (http://www.vipa.cz/)

Zdroj:

http://www.portalsvj.cz/diskuse/rozu...slozka-faktury (http://www.portalsvj.cz/diskuse/rozuctovani-tepla-kapacitni-a-spotrebni-slozka-faktury)


PS
Doc. Patočka je guru na PRVN v ČR



------------------------------------------

Dám do pozornosti link VIPA CZ s.r.o. Je tam príklad rozpočítania nákladov uvedenej firmy, aj ich bulharské konštanty. A PS? Kto je v Česku guru na PRVN. Teda koho vychvaľuje, ale už v príspevku č. 54 na tu firmu kydá. Aj na guru? Začina sa dvojiť.


Re: Sú merače na radiátoroch podvod ?? III. príspevok č. 54, autor, PASKOV
Trubičková lobby je mocná a často používá lež jako pracovní metodu.

Vyúčtování za teplo v BD mají často mnoho Bulharských konstant.


Například: VIPA , TECHEM ....



----------------------------------

Kámo, vycapli si tu cudzie argumenty, ktorými sa ma snažíš presvedči, že nemám pravdu. Nemám, ale je to môj názor a za tým si stojím.

Ale nejako sa začínaš dvojiť, viď príspevky.

Uvedomujem si, že obchodný vzťah čo sa týka dodávky tepla do bytového domu, odberné miesto je na päte domu, dodávateľ je povinný na svoje náklady osadiť na odbernom mieste, fakturačný merač a starať sa o jeho kalibráciu, overenie.

Všetko to čo sa s teplom deje za pätou domu je vecou vlastníkov bytov nebytových priestorov, teda spoluvlastníkov domu, ktorých v obchodnom styku zastupuje správa domu. Štatutár, správca. Správa domu je povinná náklady dodávateľovi uhradiť a náklady na základe dohody vlastníkov rozpočítať na jednotlivé byty, priestory.

Ak sa vlastníci nedohodnú na inom spôsobe rozpočítania správa domu musí zabezpečiť pomerové meranie v bytoch, Pomerovými rozdeľovačmi tepla, alebo Určenými meradlami, ktorými sa získajú iné čísla na rozpočítanie nákladov za teplo. Je vecou vlastníkov čo si môžu vybrať a či im to vykurovací systém aj umožní?

Bola trubička, vedľa stupnica z trubičky sa odparovala kvapalina, na konci roka sa zistil stav odparenia podľa stupnice, počet odparených dielikov slúžil na rozpočítanie nákladov za teplo podľa dohodnutého spôsobu rozpočítania.

Modernejšie, elektronické sú aj dvoj čidlové, je vlastne minipočítač, ktorému sadá zadať viac informácii, ktoré vyhodnocuje a zaznamenáva v jednotkovej sústave, teda v jednotkách, kusoch, ktoré sú vyjadrené číslom. Každý výrobca prístrojov má svoj spôsob úpravy zaznamenaných jednotiek, ktoré potom slúžia na rozpočítanie nákladov dohodnutým spôsobom.

Za pätou domu sú dve veci pomerové meranie a spôsob rozpočítania nákladov. Prvé si musia vlastníci vybrať. Na druhom sa dohodnúť a schváliť.

Predložil si propagačný spôsob rozpočítania nákladov firmy VIPA. Sú tam dve bulharské konštanty, počet jednotiek na rozpočítanie nákladov a odchýlka teploty v miestnostiach. Nie je možné zistiť z výpisu ako boli napočítané. Takže nie ako propaguje: Jediné rozúčtovanie kde opravdu viete za čo platíte.

Z ostatných údajov sa dá spraviť pohľad na ten spôsob rozpočítania. Je to spôsob na čo najmenších rozdieloch v úhradách. Teda na dodané teplo sa až tak nehľadí do popredia sa dostala teplota v °C a tá je v minimálnych rozdieloch. Je pravdou, že tým sa ide po tých vlastníkoch, ktorí nepotrebujú kúriť a ani nekúria. Ale a druhej strane zasa podporuje tých , ktorí s teplom plytvajú a zaťažujú vyššou úhradou každý byt v dome. Nie len tie ktoré nekúria.

V príklade pri nulovej základnej zložke je odchýlka +/-, 16,95 / -19,96 %, ale zadanú základnú zložku majú 40 %. Potom sa odchýlka zmení na 10,17 / -11,98 %. Aký je dô-vod na 40 % nákladov rozdeliť podľa m2.


Zmysel sa dá pochopiť aj v prílohe, teda ten kto si ju pozrie, vidí dôsledok základnej zložky. Takýto spôsob nemotivuje k optimálnemu nastaveniu termostatických hlavíc, tých čo s teplom plytvajú. Ak v dome investovali kopec peňazí do obnovy domu, návratnosť investícii sa tým predlžuje, ale to vôbec nemusí firme prekážať, ani neprekáža. Kúria predsa vlastníci bytov, aj zaplatia za teplo, aj za rozpočítanie.

Na to či sa s teplom v dome hospodári, alebo plytvá nestačí pohľad na údaje jedného roku, jedného bytu, jedného PRT. Treba sa dívať na celok, všetky PRT a viac rokov. A potom hľadať čo najoptimálnejší spôsob rozpočítania nákladov, prípadne aj zmeny PRT.
PASKOV
24.01.12,02:32
Vidím, že autor témy je nepřekonatelný bavič.

Stačí mu libovolné číslo ( nejlépe na displeji PRVN ) a dokáže cokoliv.
PASKOV
24.01.12,02:37
PRVN není měřidlo, aproto nic nenaměří.


Doporučuji autorovi témy ( * sito * ) nastudovat základy metrologie.


PS.
Snad někdy * sito * pochopí meritum problému.

Děkuji za pochopení.
uno81
24.01.12,09:14
Ahojte chlapci-pekné čítanie:rolleyes:..podme sa baviť tiež o meračoch,či vôbec niečo zaznamenávajú a ako!
Mali sme odpočet pred Vianocami a som rozčarovaná:-( Dom máme zateplený už 2 roky,ale až toto leto som konečne vymenila okná a na jeseň som zistila,že mám super teplo v byte a nekúrim vôbec:-)
Logicky som očakávala,že ušetrím,nakoľko za rok 2011 som prakticky kúrila len na začiatku roka a teraz v jeseni už nie-teda len 1/2 vykurovacieho obdobia!Ale odpočet na meračoch tomu žiaľ nesvedčí-ušetrila som sotva 10 "dielikov" oproti roku 2010! :mee:
Minulý rok mi vrátili za kúrenie cez 400€,teraz som logicky čakala ešte viac,ale asi zbytočne..
Otázka znie: Ako im to odreklamovať,či preukázať,že som menej kúrila a oni namerali viac??Upresňujem,že toto nie je ešte vyúčtovanie,len klasický odpočet,ktorý som si porovnala s min.rokom.Už teraz viem,že mi reklamačku neuznajú..Samozrejme,že stále nekúrim,doma mám v 3-izb. byte približne 20-22 stupňov,takže neni o čom..
Mám si ich znova zavolať po skončení tejto vykurovacej sezony na kontrolný odpočet??Mali by mi namerať všade "0" dielikov,ale ak zas merače niečo zaznamenali,čo nemali,ako preukážem,že mám radiátory stále vypnuté?
Dakujem za radu:)
Halli
24.01.12,11:13
Ahojte chlapci-pekné čítanie:rolleyes:..podme sa baviť tiež o meračoch,či vôbec niečo zaznamenávajú a ako!
Mali sme odpočet pred Vianocami a som rozčarovaná:-( Dom máme zateplený už 2 roky,ale až toto leto som konečne vymenila okná a na jeseň som zistila,že mám super teplo v byte a nekúrim vôbec:-)
Logicky som očakávala,že ušetrím,nakoľko za rok 2011 som prakticky kúrila len na začiatku roka a teraz v jeseni už nie-teda len 1/2 vykurovacieho obdobia!Ale odpočet na meračoch tomu žiaľ nesvedčí-ušetrila som sotva 10 "dielikov" oproti roku 2010! :mee:
Minulý rok mi vrátili za kúrenie cez 400€,teraz som logicky čakala ešte viac,ale asi zbytočne..
Otázka znie: Ako im to odreklamovať,či preukázať,že som menej kúrila a oni namerali viac??Upresňujem,že toto nie je ešte vyúčtovanie,len klasický odpočet,ktorý som si porovnala s min.rokom.Už teraz viem,že mi reklamačku neuznajú..Samozrejme,že stále nekúrim,doma mám v 3-izb. byte približne 20-22 stupňov,takže neni o čom..
Mám si ich znova zavolať po skončení tejto vykurovacej sezony na kontrolný odpočet??Mali by mi namerať všade "0" dielikov,ale ak zas merače niečo zaznamenali,čo nemali,ako preukážem,že mám radiátory stále vypnuté?
Dakujem za radu:)

No tááák Uno :) a vieš nám povedať aký ste mali pomer rozpočítania minulý rok a aký tento rok? To je totiž dôležitý údaj a tak sa mohlo stať, že hlavne kôli "eskimákom" čo je tu zaužívaný termín :) sa u Vás rozhodlo, že väčšie percento bude rozpočítané na plochu ako na PRVN/laicky volane ľudmi merače/
uno81
24.01.12,12:11
ajajajajááj:-) halli..nebavíme sa o nejakom rozpočítaní atd:-) to máme pevne stanovené schôdzou,na ktorej som samozrejme bola..a kedže ešte logicky nebolo vyúčtovanie za rok 2011,čo býva až niekedy v máji,neriešim,ako a čo komu narátali:-)
Riešim to,že na "odpočtovom " papieriku som mala napísaných dosť "dielikov" a nemala som mať-čiže otázka znela:Ako sa brániť proti tomu,ked merač zaznamená aj to,čo nemá??!
Zaraduješ aj mňa medzi eskimákov?20-22 stupňov je málo a treba kúriť a púšťať to následne von oknom?predpokladám,že nie:-))
Ale dík za komentár:-)
Halli
24.01.12,12:44
ajajajajááj:-) halli..nebavíme sa o nejakom rozpočítaní atd:-) to máme pevne stanovené schôdzou,na ktorej som samozrejme bola..a kedže ešte logicky nebolo vyúčtovanie za rok 2011,čo býva až niekedy v máji,neriešim,ako a čo komu narátali:-)


Riešim to,že na "odpočtovom " papieriku som mala napísaných dosť "dielikov" a nemala som mať-čiže otázka znela:Ako sa brániť proti tomu,ked merač zaznamená aj to,čo nemá??!
Zaraduješ aj mňa medzi eskimákov?20-22 stupňov je málo a treba kúriť a púšťať to následne von oknom?predpokladám,že nie:-))
Ale dík za komentár:-)

ááále Uničko :) to nie teba medzi eskimákov radím , aj keď nekúriš a máš teplo ako píšeš:).... No ťažko mi je radiť, ak neviem podrobnosti k celkovej vykurovanosti domu...no reklamačku? to myslíš vážne? však máš tie iste merače, ako minulý rok,nie?

no neva, sorry nemala som sa ozývať, nie som chlapec :D...ale hádam ti poradia tí naši dvaja mediátori :D:D ..
...možno jedna rada, ...ak vypneš merač termostatický ventil na nulu a otvoríš okno, ventil sa otvorí a začne radiator hriať...možno tam je pes zakopaný :)
uno81
24.01.12,13:09
čoooo??? :-)ved práve všetci "múdri" tvrdili,že ked sa vetrá,treba to vypať na nulu,aby to nekúrilo ešte viac-takže na nule pri vetraní by to nemalo písať nič...no ja som Ti z toho jelenica:DD
Jasne,že mám tie isté merače-len ked menej kúrim,mali by aj menej zaznamenať??!A je mi jasné,že s reklamačkou nepochodím,ako som už písala v prvom príspevku,ale na druhej strane-mám platiť za nič-čo som pako?:D
Halli
24.01.12,13:20
čoooo??? :-)ved práve všetci "múdri" tvrdili,že ked sa vetrá,treba to vypať na nulu,aby to nekúrilo ešte viac-takže na nule pri vetraní by to nemalo písať nič...no ja som Ti z toho jelenica:DD
Jasne,že mám tie isté merače-len ked menej kúrim,mali by aj menej zaznamenať??!A je mi jasné,že s reklamačkou nepochodím,ako som už písala v prvom príspevku,ale na druhej strane-mám platiť za nič-čo som pako?:D

tíško, neboj tak hrozné to nie je, ventily majú protimrazovú poistku a ak na ne fúka dlhšiu dobu studený vzduch zapnú sa...no nie pri rýchlom vetrani. Jedna vlastníčka robila to, že vypla na nulu, pootvorila okno v zime a išla do obchodu..
A véééľmi sa čudovala, keď sa vrátila a radiator hrial a vyvolávala mi, že má pokazený ventil a merač a ....všetci za to mohli, len ona nie :)...kým som jej to neišla osobne ukázať...nuž tak je to.
Daj si k ventilu chladničku, aby ho motor ohrieval a radiator ti prestane kúriť...hádaj prečo ? :D
Zitulda
24.01.12,13:24
Bolo už tu pár tém, ktoré sú uzavreté a pokračujeme . Sito dobre urobil že otvoril novú IV, lebo naozaj je kopec nezrovnalostí ktoré merače - elektronické, či kapilárne sú dobré a spravodlivo riešia pomer vykurovania. Možná, že je to môj názor,ale podľa mňa, sú naozaj obe podvod. Vidíme to z príspevkov, že problémy sú a budú a iba na škodu jedných, alebo druhých. Osobne si myslím, že najspravodlivejšie by bolo rozúčtovanie podľa plochy bytu. Tým, že niektorí vlastníci šetria a uzatvárajú ventíly naozaj ako Halli píše nič nezískajú.
A niečo mimo témy... pri odpočitávaní som sa pýtala technika či sa dá nastaviť hlavica, ktorá má po vyragulovaní stop na "2", aby bolo možné ňou otočiť až na bod mrazu v domnení, že pri správnom vetraní -okna dokorán na 5 minút - nekúril ako divý. Ukázal mi to na jednej hlavici, ktorú na ""-ke vytiahol a také malé čierne čudo ako zarážku treba posunúť a hlavicu znova na"5"-ke zatlačiť. VTá zarážka mu vyskočila a ani po úmornom hľadaní som ju nenašla. Teraz však neviem, prečo, ale ten radiátor nám nekúri ani na jednom stupni:( Vie mi niekto poradiť prečo a čo mám podniknúť? Keď je zima, tak už sa tam nezíska ani 15°C v izbe.
Zitulda
24.01.12,13:29
Uno81 a Halli...kde ste si zapotrošili tlačítko "súhlasím?:)
uno81
24.01.12,14:16
ale mne sa pri vetraní nezačne kúriť-radiátory sú stále studené:-)
sito
24.01.12,17:18
Ahojte chlapci-pekné čítanie:rolleyes:

Aaaahoj! Dlho Ťa nebolo? ... pekné, pekné, ale ktosi oblbuje a ktosi sa nechá ...

..podme sa baviť tiež o meračoch,či vôbec niečo zaznamenávajú a ako!

Nie sú to merače, ale prístroje na získanie iných čísel podľa ktorých sa rozpočítajú náklady domu za teplo na jednotlivé byty. Zaznamenávajú ktorým radiátorom sa do domu dostane viac tepla, prípadne menej.

Mali sme odpočet pred Vianocami a som rozčarovaná:

Ja tiež, elektronické sa prepínajú 31.12. z toho usudzujem, že máte ešte odparovacie PRT.

-( Dom máme zateplený už 2 roky,ale až toto leto som konečne vymenila okná a na jeseň som zistila,že mám super teplo v byte a nekúrim vôbec:-)

Suuuuuper!!!

Logicky som očakávala,že ušetrím,nakoľko za rok 2011 som prakticky kúrila len na začiatku roka a teraz v jeseni už nie-teda len 1/2 vykurovacieho obdobia!Ale odpočet na meračoch tomu žiaľ nesvedčí-ušetrila som sotva 10 "dielikov" oproti roku 2010! :mee:

Logicky nemáš už teraz dôvod na nariekanie. Ono nestačí vidieť len svoje dieliky, treba vedieť spotrebu domu, cenu schválenú URSOm, teda náklady, a aj dieliky ostatných bytov. To bude až 31.5.2012.

Minulý rok mi vrátili za kúrenie cez 400€,teraz som logicky čakala ešte viac,ale asi zbytočne..

Ako som napísal 31.5. Ale preplatok závisí od úhrady a uhradenej zálohy, či nie? Pod tých 400 € sa podpísalo asi to zateplenie a tvoj postoj k termostatickým hlaviciam.

Otázka znie: Ako im to odreklamovať,či preukázať,že som menej kúrila a oni namerali viac??

Ak sú to tie odparovacie, odparuje sa aj v lete, keď sa nekúri.

Upresňujem,že toto nie je ešte vyúčtovanie,len klasický odpočet,ktorý som si porovnala s min.rokom.Už teraz viem,že mi reklamačku neuznajú..

A čo ak budeš mať toho 31.5. preplatok? Pôjdeš reklamovať, že si s preplatkom nepočítala?

Samozrejme,že stále nekúrim,doma mám v 3-izb. byte približne 20-22 stupňov,takže neni o čom..

Ale kúriť treba, primerane, aby o Tebe susedia nehovorili, že ich okrádaš. Záleží na polohe bytu. Ak si zabalená medzi susedmi?

Mám si ich znova zavolať po skončení tejto vykurovacej sezony na kontrolný odpočet??Mali by mi namerať všade "0" dielikov,ale ak zas merače niečo zaznamenali,čo nemali,ako preukážem,že mám radiátory stále vypnuté?

Napíš aké máte tie MERAČE.

Dakujem za radu:)

Aaaa, už sa dali dvaja do kopy, spriadajú prúty. Snáď sa nepoponáhľa aj tretí, ktorý Ti nedopraje odpísať. Alebo, že by ... :);)
PASKOV
24.01.12,17:24
PRVN namontované na radiátorech jsou jen chytrá hračka pro dospělé.

Nevíme, co vlastně zobrazují.
sito
24.01.12,17:28
PASKOV
24.01.12,17:37
Hlavní problém je v tom, že * sito * dokolečka mele vlastní fantasmagorie, neboť neovládá základy stavební fyziky, metrologie atd.

Zřejmě pohádky pro dospělé mají úspěch.

Škoda.
uno81
24.01.12,17:43
Ahojky sitečko:):) máme klasické pomerné merače VIPA,čo nám prídu každý rok vybrať z toho nejaké snímače a dajú do toho nové;)

Ja tu priebežne nakuknem,takže situáciu sledujem:--- a vedela som,že zareaguješ rovnako svižne ako vždy:)

Či budem brblať,aj ked bude preplatok??jasne,že hej,ved on bude,kedže záloha je ešte z minulých rokov dosť vysoká a neznižovala som zatiaľ.Vravíš,že kúriť by som mala-ale môj 9 roč.syn mi tu behá od pol pása holý,čo mu je stále teplo a to sme vypnutý!tak mám prekurovať a vetrať to von? asi nie:eek:
Ide mi fakt len o to,že tie VIPA merače mi mali zaznamenať min o 1/3 menej,ked už nie o polovicu a nič--len tých 10"dielikov":confused:
Chceš mi povedať,že mi to ráta aj v lete,ked je v bytoch horko???? A to máme platiť za to,že je leto?:---Tak to je pekná lumpáreň-tak potom by to mali odpisovať za každé vykurovacie obdobie zvlášť a leto z toho vyčleniť,či?? zas som z toho jeleň:confused:
duves
24.01.12,17:46
PRVN namontované na radiátorech jsou jen chytrá hračka pro dospělé.

Nevíme, co vlastně zobrazují.
A kto vraví že su merače?
Iba rozdelovače.
http://www.yzamer.sk/produkty/meracia-technika/pomerove-rozdelovace-vykurovacich-nakladov

Vieš ako to funguje? Nevieš.
Vieš trt.
Halli
24.01.12,18:01
A kto vraví že su merače?
Iba rozdelovače.
http://www.yzamer.sk/produkty/meracia-technika/pomerove-rozdelovace-vykurovacich-nakladov

Vieš ako to funguje? Nevieš.
Vieš trt.

presne tak Duves, niekto sa tu vyžíva v poučkách a odvolávkach na články, naťahujú sa za slovíčka ako malí fagani.... zatiaľ čo iní riešia reálne problémy s vlastníkmi. Som tu dlho nepísala, ale fakt to tu stojí za prd... zas urobím pauzu...
PASKOV
24.01.12,18:04
VIPA má chytrý trik na laiky, neboť snímá teplotu mimo radiátor, aproto nemá nulu na PRVN i při úplně vypnutých radiátorech.
PASKOV
24.01.12,18:16
Vybrané z porady:

...možno jedna rada, ...ak vypneš merač na nulu a otvoríš okno, ventil sa otvorí a začne radiator hriať...možno tam je pes zakopaný :)

PS
Nová fantastická rada .....????
Halli
24.01.12,18:19
Vybrané z porady:

...možno jedna rada, ...

ak vypneš merač na nulu a otvoríš okno, ventil sa otvorí a začne radiator hriať...možno tam je pes zakopaný :)

PS
Nová fantastická rada .....????


Paskov toto je príklad z reality!!! u jednej vlastníčky, samozrejme myslela som ventil-nie merač!....tak buď taký dobrý a nemontuj sa do toho, do čoho je ťa prd! Nikto tu nič o tebe nevieme. proste si sa tu zjavil!...tak nereaguj a nevytrhavaj z kontextu ak "je to nezbytňe nutné" dík.
duves
24.01.12,19:08
Vybrané z porady:

...možno jedna rada, ...ak vypneš merač na nulu a otvoríš okno, ventil sa otvorí a začne radiator hriať...možno tam je pes zakopaný :)

PS
Nová fantastická rada .....????
Ty máš doma merač radiátore?
Môžeš to prosím ťa nafotiť?
Halli
24.01.12,19:10
Ty máš doma merač radiátore?
Môžeš to prosím ťa nafotiť?

:D on si robí prču z môjho príspevku, myslela som termostatický ventil :)...a hneď mi napísal, že oblbujem...nie že by napísal, že som sa pomýlila...ja tu predsa dávno prezentujem že pomerové rozdeľovače nie su merače ako to ľudia laicky nazývajú....ááále to je fuk, chlapec sa "vydováďel"
sito
24.01.12,19:29
Ahojky sitečko:):) máme klasické pomerné merače VIPA,čo nám prídu každý rok vybrať z toho nejaké snímače a dajú do toho nové;)

Ja tu priebežne nakuknem,takže situáciu sledujem:--- a vedela som,že zareaguješ rovnako svižne ako vždy:)

Či budem brblať,aj ked bude preplatok??jasne,že hej,ved on bude,kedže záloha je ešte z minulých rokov dosť vysoká a neznižovala som zatiaľ.Vravíš,že kúriť by som mala-ale môj 9 roč.syn mi tu behá od pol pása holý,čo mu je stále teplo a to sme vypnutý!tak mám prekurovať a vetrať to von? asi nie:eek:
Ide mi fakt len o to,že tie VIPA merače mi mali zaznamenať min o 1/3 menej,ked už nie o polovicu a nič--len tých 10"dielikov":confused:
Chceš mi povedať,že mi to ráta aj v lete,ked je v bytoch horko???? A to máme platiť za to,že je leto?:---Tak to je pekná lumpáreň-tak potom by to mali odpisovať za každé vykurovacie obdobie zvlášť a leto z toho vyčleniť,či?? zas som z toho jeleň:confused:

Noooo, a sme doma! VIPA! Nie sú to klasické, alebo klasické podľa VIPA. Máte ?MERAČE? mimo radiátor, na spiatočke. Dáva sa tam niečo ako sklíčko, to sa pôsobením tepla sfarbí, na základe sfarbenia sa určí počet dielikov.

Vieš, niekde tu ten brblavý, bla, bla, bla dal aj dobrú vec, tie sklíčka sa sfarbujú úž pri 10 °C, tak nejak to tu propagoval ten jeho český GURU.

Nemáš dôvod na nárek, môžeš vyskakovať! Vieš, každá ta firma má svoje bulharské konštanty, VIPA tiež, Áno, vám to meria aj v lete.


No ale propagovali tu už aj elektronický, ten sa dá naprogramovať, to sklíčko, nie!

Tak žiadnu paniku, treba len vydržať do toho 31.5.

Vieš tu je teraz taká novota traja sa dajú dokopy a správajú sa ako gorily, že nad nich niet. Zavierajú ako je ... zavrieť môžu, otvoriť sa dá ... aj poradiť ... :) :D:D:D ;)

Nech si len bla, bla, bla, blabocu ...
duves
24.01.12,19:31
Inak, ja doporučujem termostatické hlavice, programovatelne, napr.z Conrad-u
http://www.conrad.cz/termostaticke-hlavice.c0812040
treba si to vyhladať na slovenskom: http://www.conradshop.sk/
Čo to mam, tak som na tom stale lepšie ako okolite byty. A o tom je!
Halli
24.01.12,19:41
Paskov si človek bez mena a tváre, neviem, čo tu hľadáš a čo chceš dokázať? Žiadam ťa aby si sa o nás nevyjadroval v súkromných správach a poznámkach s inými prispievateľmi, ktorým dáš pochvalu a myslíš si, že im tak dáš najavo "svoji přízeň s které se pose.....".

http://www.porada.sk/member.php?u=195637
http://www.porada.sk/member.php?u=258969 si ako stará baba na trhu....
sito
24.01.12,19:42
Hlavní problém je v tom, že * sito * dokolečka mele vlastní fantasmagorie, neboť neovládá základy stavební fyziky, metrologie atd.

Zřejmě pohádky pro dospělé mají úspěch.

Škoda.

Jedná sa o dve veci meranie odobratého tepla a to je merané v súlade so zákonom! Druhá vec je rozpočítanie nákladov za teplo. Na to stačia počty. ( + - * / ) Magorov tu robíš s ľudí ty, nie so mňa sa ti nepodarí, zo seba, už sa začína prejavovať tvoja ...... píšeš si protiklady. Raz je GURU a potom bulhar ... Všetkym ide o kšeft, nie o ľudí, o ich peniaze. :);)
sito
24.01.12,19:59
Bolo už tu pár tém, ktoré sú uzavreté a pokračujeme . Sito dobre urobil že otvoril novú IV, lebo naozaj je kopec nezrovnalostí ktoré merače - elektronické, či kapilárne sú dobré a spravodlivo riešia pomer vykurovania. Možná, že je to môj názor,ale podľa mňa, sú naozaj obe podvod. Vidíme to z príspevkov, že problémy sú a budú a iba na škodu jedných, alebo druhých. Osobne si myslím, že najspravodlivejšie by bolo rozúčtovanie podľa plochy bytu. Tým, že niektorí vlastníci šetria a uzatvárajú ventíly naozaj ako Halli píše nič nezískajú.
A niečo mimo témy... pri odpočitávaní som sa pýtala technika či sa dá nastaviť hlavica, ktorá má po vyragulovaní stop na "2", aby bolo možné ňou otočiť až na bod mrazu v domnení, že pri správnom vetraní -okna dokorán na 5 minút - nekúril ako divý. Ukázal mi to na jednej hlavici, ktorú na ""-ke vytiahol a také malé čierne čudo ako zarážku treba posunúť a hlavicu znova na"5"-ke zatlačiť. VTá zarážka mu vyskočila a ani po úmornom hľadaní som ju nenašla. Teraz však neviem, prečo, ale ten radiátor nám nekúri ani na jednom stupni:( Vie mi niekto poradiť prečo a čo mám podniknúť? Keď je zima, tak už sa tam nezíska ani 15°C v izbe.

Zitka, ale ktosi musí, nie zatvoriť, ale optimálne nastaviť tie hlavice, ak chce dom znížiť spotrebu. Ak všetci, tak stačí rozpočítať podľa m2. Ale ako vieš, dozvieš sa, že všetci???

Ta záražka by nemala mať vplyv na na funkčnosť ventilu. Na našich sú dve, ak sa zaistia, hlavicou sa nepohne doprava, ani doľava. Treba skúsiť odmontovať hlavicu, viac krát stlačiť ihlu ventilu a poklepať po ventile, možno je zanesený nijakou špinkou. Viac krát som to spravil, a začali fungovať.
PASKOV
24.01.12,20:02
Problém rozpočítaní tepla v BD je dost kompexní problém, aproto zatím neexistuje všeobecné a přijatelné řešení.
sito
24.01.12,20:16
Problém rozpočítaní tepla v BD je dost kompexní problém, aproto zatím neexistuje všeobecné a přijatelné řešení.

:eek: Káááámo! Tak toto nie je s tvojej hlavy, to teda nie! :);)

A predsa sa točí!

Predsa v každom bytovom dome nejaké riešenie prijali, asi prijateľné, či nie? Ale nákladov za teplo, teplo ako také nikoho netrápi, každý môže koľko chce odobrať tepla, ale nech platia za teplotu, v tej sú rozdiely minimálne, nech sú aj v úhrade nákladov, to je tvrdenie tých tvojich GURU, GORÍL ...
verkaz
24.01.12,21:01
Už som z toho nejako zblbla. Začínam pracovať na vyúčtovaní.
Táto téma je dobrá ale kde je riešenie ?:mee::rolleyes::confused:

Vraj existujú nejaké nové merače (laicky povedané), ktoré zaznamenajú aj to, že sa otvorilo okno a neotvoria hlavicu. Viete o tom niečo ?

Ja som poradila tým, čo dlhšie vetrajú, že nestačí len dať ventil na 0 ale je dobré ho aj prikryť a myslím, že to pomohlo. Radiátor nezačne hriať:)
Orim
25.01.12,01:04
Ja som tu niekoľkokrát písal ako je to s tým meraním, tak sa nebudem opakovať. :D V súčasnej dobe tak ako sa byty u nás stavali a stavajú, sa nedá rozpočítať spotreba tepla, aby to bolo urobené tak, že spotreba tepla bude zaplatená presne podľa toho čo si kto spotrebuje. (to je teda za formulácia :D)
Hovorím tu o prestupe tepla medzi bytmi, ale aj tými čo sú na jednotlivých okrajoch bytového domu.
Je to len na vlastníkoch čo si odhlasujú ako sa to bude merať a rozpočítavať. :)
Presnosť jednotlivých meračov a pomerových meračov je rozdielna. Každý výrobca chváli to svoje. Povedzme, že sa možno všetci snažia aby sa tá spotreba blížila čo najviac k pravde. :D
Náklady na teplo trápia všetkých tých čo ich platia, ale aj tých čo teplo vyrábajú. Lenže obidve tieto skupiny sa snažia o opak. Tí čo ich platia o čo najnižšiu cenu a tí čo ho vyrábajú o čo najvyššiu cenu. :)
Povedal by som, že na túto tému tu už bolo napísané všetko.
duves
25.01.12,06:16
Ja som tu niekoľkokrát písal ako je to s tým meraním, tak sa nebudem opakovať. :D V súčasnej dobe tak ako sa byty u nás stavali a stavajú, sa nedá rozpočítať spotreba tepla, aby to bolo urobené tak, že spotreba tepla bude zaplatená presne podľa toho čo si kto spotrebuje. (to je teda za formulácia :D)
Hovorím tu o prestupe tepla medzi bytmi, ale aj tými čo sú na jednotlivých okrajoch bytového domu.
Je to len na vlastníkoch čo si odhlasujú ako sa to bude merať a rozpočítavať. :)
Presnosť jednotlivých meračov a pomerových meračov je rozdielna. Každý výrobca chváli to svoje. Povedzme, že sa možno všetci snažia aby sa tá spotreba blížila čo najviac k pravde. :D
Náklady na teplo trápia všetkých tých čo ich platia, ale aj tých čo teplo vyrábajú. Lenže obidve tieto skupiny sa snažia o opak. Tí čo ich platia o čo najnižšiu cenu a tí čo ho vyrábajú o čo najvyššiu cenu. :)
Povedal by som, že na túto tému tu už bolo napísané všetko.
Orim, nespravny vyraz. To nemeria. Je to iba klúčom na rozpočítavanie nákladov.
duves
25.01.12,07:02
Ak budem mať čas a tema sa nezamkne, dam sem prehlad o dielikoch z 3 PRVN z mojich 3 radiatorov v byte, kde bude prehlad pred montažou programovatelneho temostatu a po montaži programovatelneho temostatu (jesen 2009), takže roky 2010 a 2011 si porovname s predchadzajúcimi rokmi.
uno81
25.01.12,07:20
Tak som rada,že téma ostala"živá":)

Píšete,že to nie sú merače,ALE dodavateľ sám nám dal "papieriky",kde sa doslovne píše: "Princíp funkcie pomerného merača VIPA...Inštalácia meračov" atd.--takže oni to sami nazývajú merače,nie len my bežní ľudkovia;)
Takže zjavne my máme tie obyčajné a problém je,že si to musí chcieť dať vymeniť a hlavne zaplatiť celý dom-takže keby som chcela len ja sama nejaký elektronický,zjavne nepochodím:mee: A tu je pes zakopaný-v lete mi vždy niečo namerajú,jedine,že nebudem vetrať a púšťať teplo do bytu:---takže zas blbosť!
A zistila som pri porovnávaní vyúčtovaní,že čím ako barák menej nakúrime",tým máme menšiu pálku za m2 pri jednotlivých miestnostiach v byte-ak sa teda nemýlim:confused: takže ak nepotrebuješ kúriť,ked máš teplo,má to svoj význam aj pre ostatných:)

Jedine,že by som si mohla aj ako jednotlivec namontovať tie elektronické "merače,ale naša domovníčka tvrdí ,že nie..či?

A záverom: mne pri vetraní a nastavení hlavice na "0" nekúri radiátor-je stále studený-takže asi fajn:rolleyes:
uno81
25.01.12,07:23
VIPA má chytrý trik na laiky, neboť snímá teplotu mimo radiátor, aproto nemá nulu na PRVN i při úplně vypnutých radiátorech.

No ak to je tak,to je prúser!:-(
uno81
25.01.12,07:27
Inak, ja doporučujem termostatické hlavice, programovatelne, napr.z Conrad-u
http://www.conrad.cz/termostaticke-hlavice.c0812040
treba si to vyhladať na slovenskom: http://www.conradshop.sk/
Čo to mam, tak som na tom stale lepšie ako okolite byty. A o tom je!

Z tohto mi teda vyplýva,že môžeš aj ako jednotlivec mať iný " merač"??a susedia zas iné??
duves
25.01.12,10:52
Z tohto mi teda vyplýva,že môžeš aj ako jednotlivec mať iný " merač"??a susedia zas iné??
To nie je merač. To je automaticka regulacia. Napr. rano vstaneš o 07:00, tak si nastavíš, že sa radiator prepne z nočneho režimu o 6:50 z hladiny 16 st.C na 21 st.C. O 8 hod. ideš do prace a radiator nastavíš (teda termostaticku hlavicu), aby sa znížila teplota z 21 na 16 st. Potom prídeš domov o 17 hod. a o 16:30 sa zvyši teplota v miestnosti zo 16 st. na 21. To nechaš do 22:00 a potom príde nočny režim 16 stupnov až do rana 6:50 a potom sa to opakuje.
Aký merač preboha živého? Ludia, ujasnite si pojmy.
Temostatická hlavica - manuálna
Temostatická hlavica - automatická (programovatelna)
teplo
Teplota
merač tepla
meradlo teploty
PRVN
sito
25.01.12,16:14
Tak som rada,že téma ostala"živá":)

Píšete,že to nie sú merače,ALE dodavateľ sám nám dal "papieriky",kde sa doslovne píše: "Princíp funkcie pomerného merača VIPA...Inštalácia meračov" atd.--takže oni to sami nazývajú merače,nie len my bežní ľudkovia;)

Tak aspoň vidíš, že je to podvod, A kámo je v prdeli. Ale niečo to meria, len niekoho to štve, že nie v kWh, GJ.

Takže zjavne my máme tie obyčajné a problém je,že si to musí chcieť dať vymeniť a hlavne zaplatiť celý dom

Vy máte tie na úrovni trubičiek, trubičkovej lobby.

-takže keby som chcela len ja sama nejaký elektronický,zjavne nepochodím:mee:

Jasné, že nepochodíš, vyhláška 358/2009 to nepripúšťa, musia byť rovnaké na všetkých radiátoroch a na rovnakom mieste.

A tu je pes zakopaný-v lete mi vždy niečo namerajú,jedine,že nebudem vetrať a púšťať teplo do bytu:---takže zas blbosť!

Nie, nie, nie! Jasne, že ak to sklíčko reaguje na 10 °C, tak reaguje na všetkých tých PRT, PRVN, VIPAmeračoch. V podstae to čo namerá Tebe, to namerá aj všetkým ostatným a tým ostatným, ak kúria viac sa viac sfarbí aj to sklíčko a majú viac dielikov. Viac tepla sa dostalo do domu cez tie radiátory. Aj budú viac platiť. Ale o koľko???

A zistila som pri porovnávaní vyúčtovaní,že čím ako barák menej nakúrime",tým máme menšiu pálku za m2 pri jednotlivých miestnostiach v byte-ak sa teda nemýlim:confused:

Kámo tu vycapil ten ich príklad rozpočítania pre byt, pozrel som si ho a ako napísal Orim, každý svoje chváli, aby zarobil. Ale záleží na tom ako ste sa dohodli vy v dome a ako oni použijú bulharské konštanty. Tie náklady v miestnostiach sú závisle od určenia základnej zložky, ak je základná zložka vyššia, náklady na jeden m2 v miestnostiach sú nižšie. V tvojom prípade, ak by bola základná zložka nižšia, v miestnostiach by si mala náklady na jeden m2 vyššie, ale celkové náklady by si mala nižšie.

takže ak nepotrebuješ kúriť,ked máš teplo,má to svoj význam aj pre ostatných:)

Má! Ale ak niekto nemá taký názor ako Ty a kúri aj keď nemusí, tiež to má význam aj pre ostatných, ale taký, že všetci musia platiť viac. lebo zvyšuje spotrebu domu a aj náklady.

Jedine,že by som si mohla aj ako jednotlivec namontovať tie elektronické "merače,ale naša domovníčka tvrdí ,že nie..či?

Už bolo napísané, že nie!

A záverom: mne pri vetraní a nastavení hlavice na "0" nekúri radiátor-je stále studený-takže asi fajn:rolleyes:

To je v poriadku, tak to má byť, ale ak ho necháš na hviezdičke. Tak až klesne teplota pod istú úroveň, začne a sám radiátor kúriť. Ale sem - tam je treba aj kúriť, aby keď budeš chcieť, aby si aj mohla. Prípadne odstránenie závady potom musí ktosi uhradiť.




Ono je to tak, investovali ste značné peniaze do zateplanie, Ty aj do okien. Nie je taký bytový dom, obývaný v ktorom netreba kúriť. V niektorých bytoch, ale môže vlastník dospieť k tomu, že nemusí kúriť, mal by, primerane, aby bola odchýlka bytov od priemeru čo najrovnomernejšia a aby bol priemer čo najnižší! Potom je návratnosť investícii rýchlejšia. Na tom znížení nákladov by sa mali podieľať všetci, no nie je to tak, ak je spôsob rozpočítania nákladov nastavený tak, aby nemotivoval tých čo s teplom plytvajú k optimálnemu nastaveniu hlavíc, tak je to spôsob o ničom. Myslíš, že máte taký spôsob, ktorý ich motivuje, alebo kašľu na to, môžu, však ostatní to uhradia.
sito
25.01.12,16:17
Ja som tu niekoľkokrát písal ako je to s tým meraním, tak sa nebudem opakovať. :D V súčasnej dobe tak ako sa byty u nás stavali a stavajú, sa nedá rozpočítať spotreba tepla, aby to bolo urobené tak, že spotreba tepla bude zaplatená presne podľa toho čo si kto spotrebuje. (to je teda za formulácia :D)
Hovorím tu o prestupe tepla medzi bytmi, ale aj tými čo sú na jednotlivých okrajoch bytového domu.
Je to len na vlastníkoch čo si odhlasujú ako sa to bude merať a rozpočítavať. :)
Presnosť jednotlivých meračov a pomerových meračov je rozdielna. Každý výrobca chváli to svoje. Povedzme, že sa možno všetci snažia aby sa tá spotreba blížila čo najviac k pravde. :D
Náklady na teplo trápia všetkých tých čo ich platia, ale aj tých čo teplo vyrábajú. Lenže obidve tieto skupiny sa snažia o opak. Tí čo ich platia o čo najnižšiu cenu a tí čo ho vyrábajú o čo najvyššiu cenu. :)
Povedal by som, že na túto tému tu už bolo napísané všetko.

Skoro máš pravdu, ale ľudia sa stále sa pýtajú. Aj čítajú.
PASKOV
25.01.12,16:41
Prosím laskavě * sito * aby konečně nastudoval:

co je a co není měřidlo.

Děkuji za pochopení.


PS
To že drzá trubičková lobby ( VIPA, TECHEM .... )
účelově pojmenuje PRVN - " měřidly "
neznamená, že tomu musím věřit.
sito
25.01.12,16:56
Prosím laskavě * sito * aby konečně nastudoval:

co je a co není měřidlo.

Děkuji za pochopení.


PS
To že drzá trubičková lobby ( VIPA, TECHEM .... )
účelově pojmenuje PRVN - " měřidly "
neznamená, že tomu musím věřit.

Nie, never tomu v žiadnom prípade! A veríš aspoň tomu čo kopíruješ? A veríš aspoň sebe, to čo tu píšeš? :);)
PASKOV
25.01.12,17:09
Já jsem dával odkazy jen na některé zdroje informací - dostupné internetem.

Okolo PRVN je mnoho balastu.

Oficiální metrologie PRVN neřeší, neboť nejsou měřidly.

Např. - OIML.
PASKOV
25.01.12,17:26
Česká republika:

Národní metrologický systém je tvořen soustavou právních a technických předpisů, vymezujících postavení orgánů státní správy a dalších subjektů a subjekty vyrábějícími, opravujícími a montujícími měřidla a uživateli měřidel. Systém je vytvořen nad komplexem technických prostředků a zařízení.
Základními oblastmi působnosti systému jsou:

- fundamentální metrologie, která se zabývá soustavou měřicích jednotek a státními etalony

- legální metrologie, která zabezpečuje jednotnost a správnost měření v regulované sféře podle platné právní úpravy


- průmyslová metrologie, zaměřená na obsluhu měřidel v průmyslu, zajišťující předpoklady pro dosažení vysoké jakosti výrobků a služeb v širokém oboru měření a zkoušení.

Pokračování....

http://www.cmi.cz



Mezinárodní metrologie….

http://www.oiml.org/


PS

PRVN uvedené autority neřeší, neboť PRVN nejsou měŕidly.
Jednoduché a jasné.
sito
25.01.12,17:27
Já jsem dával odkazy jen na některé zdroje informací - dostupné internetem.

Okolo PRVN je mnoho balastu.

Oficiální metrologie PRVN neřeší, neboť nejsou měřidly.

Např. - OIML.

Suhlasim, že oficiálne, ale čo koho potom,

tí, ktorí si dajú namontovať PRT, PRVN, vedia čo robia, aj prečo, alebo nie? Nie je to ich vec, čo a ako sa s teplom a nákladmi za teplo, ako sa podelia. Poradil si niekomu, tu na PORADE?

Áno, nie, oficialne nie sú meradlá, ale 99% ľudí ich má za, alebo aspoň ich nazýva MERAČE!!! PREČO???
misoft
25.01.12,17:33
mimotemy
aspoň ich nazýva MERAČE!!! PREČO???..Že by preto, lebo NIEČO merajú a ukazujú nejaké ČÍSELKÁ (DIELIKY)??
sito
25.01.12,17:37
Česká republika:

Národní metrologický systém je tvořen soustavou právních a technických předpisů, vymezujících postavení orgánů státní správy a dalších subjektů a subjekty vyrábějícími, opravujícími a montujícími měřidla a uživateli měřidel. Systém je vytvořen nad komplexem technických prostředků a zařízení.
Základními oblastmi působnosti systému jsou:

- fundamentální metrologie, která se zabývá soustavou měřicích jednotek a státními etalony

- legální metrologie, která zabezpečuje jednotnost a správnost měření v regulované sféře podle platné právní úpravy


- průmyslová metrologie, zaměřená na obsluhu měřidel v průmyslu, zajišťující předpoklady pro dosažení vysoké jakosti výrobků a služeb v širokém oboru měření a zkoušení.

Pokračování....

http://www.cmi.cz



Mezinárodní metrologie….

http://www.oiml.org/


PS

PRVN uvedené autority neřeší, neboť PRVN nejsou měŕidly.
Jednoduché a jasné.

Ozaj si taký natvrdlý? Tých, ktorí ich chcú, takéto blbosti nezaujímajú. Ich zaujíma, možno, návratnosť investovaných peňazí do zamedzenia únikov tepla z domu, bytov, miestnosti, zníženia spotreby tepla v dome, bytoch, miestnostiach a konečný podiel úhrady z nákladov domu na jednotlivé byty. Či nie? Ak nie, tak nemali investovať do hlúposti! Či áno?
PASKOV
25.01.12,17:47
Český metrologický institut


ČASTÉ DOTAZY k problematice metrologie

Rozpočítávače ( na Slovensku PRVN )
nejsou uvedeny v seznamu druhů měřidel v příloze vyhlášky MPO č. 345/2002 Sb., kterou se stanovují měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.
Nejde tedy o pracovní měřidla stanovená.
Podle stanoviska ČMI se dokonce ani o měřidla nejedná.
S ohledem na tyto skutečnosti nepodléhají rozpočítávače ( PRVN ) povinnosti schvalování typu ani ověřování.
ČMI tyto rozpočítávače (PRVN ) nezkouší ani jinak neposuzuje.
Informace o tomto výrobku je podle našeho názoru povinen podat zejména výrobce resp. prodejce. Povinnost poskytnout příslušné informace o výrobku je obecně stanovena zákonem o ochraně spotřebitele číslo 634/1992 Sb. (především § 9 až 11).
Následně pak může poskytnout relevantní informace o způsobu instalace a použití rozpočítávače případně i jeho uživatel (majitel), který jej obvykle používá k rozpočtu úhrady za teplo dodané uživatelům jednotlivých bytů apod. nebo jím zmocněná firma.
Pozn. Český metrologický institut zabezpečuje jednotnost a přesnost měřidel a měření ve všech oborech vědecké, technické a hospodářské činnosti v rozsahu podle § 14 zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii, ve znění pozdějších předpisů.
Pokračování...
www.cmi.cz


PS
Pochopitelně plnou 100 % zodpovědnost za aplikaci PRVN mají vlastníci v BD, neboť se tak svobodně rozhodli.

To, že se nechají ohlupovat trubičkovou lobby, je jen jejich pitomost.
PASKOV
25.01.12,17:58
Autorita na Slovensku

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky ÚNMS SR:


Nakoľko pomerové rozdeľovače tepla:

( PRVN ) nie sú meradlami

a nie sú ani určenými meradlami,

je zrejmé, že pojem „overovanie“ sa vzťahuje len na „určené meradlá tepla“.

Pojmy dodávateľ, odberateľ, konečný spotrebiteľ a pomerový rozdeľovač tepla ( PRVN ) sú vysvetlené v § 2 zákona 657 / 2004 Zz. Pokiaľ je množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi rozpočítavané v zmysle § 18 ods. 4 zákona o tepelnej energetike za pomoci určených meradiel, potom tieto meradlá musia vyhovovať požiadavkám zákona o metrológii. Musia byť schváleného typu a musia mať platné overenie.


Požiadavky na pomerové rozdeľovače tepla - (PRVN ) zákon 657 / 2004 Zz o tepelnej energetike neupravuje.
Osoba je pracovníkom UNMS SR - Odbor metrológie. Osoba je poverená odborne a fundovane odpovedať na vaše otázky.


Kontakt:
Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky ÚNMS SRŠtefanovičova 3
P. O. Box 76
810 05 Bratislava 15
IČO: 30810710
www.unms.sk (http://www.unms.sk/)


PS
Je jasné, že očekávat nějakou přesnost u PRVN je jen falešná iluze.

Nekonečná hra s čísly na jejich displejích je jen hra pro dospělé.

To je hlavní rozdíl mezi měřidlem a PRVN.


PS
Prosím ostatní o schovívavost, neboť Vás tím unavují.
PASKOV
25.01.12,18:05
ON-LINE poradna Asociace ARTAV Odpovídáme na dotazy z oblasti rozúčtování nákladů za spotřebu tepla a vody mezi konečné spotřebitele.
Odpovědi na dotazy jsou odborným názorem Rady Asociace a z hlediska práva ČR mají informační charakter.
Nenahrazují tedy jakákoliv rozhodnutí příslušných orgánů státní správy.
z 08. 02. 2008, od: Dušan Capko
Nadpis:
Meranie E-PRVN
Otázka:
Prajem dobrý deň. V dizertačnej práci od "ing.Taťjany Jánoškovej, Príspevok k návrhu mtodiky hodnotenia potreby a spotreby tepelnej energie v bytových domoch" obhájenej 10.12 2002 na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, som našiel na str.135 tabuľku "Tab.8.9 Závislosť spotrebných jednotiek elektronických PRVN " doprimo ISTA" na množstve dodaného tepla", z ktorej som urobil porovnanie spotreby tepla "kWh" s odpovedajúcimi hodnotami "spotrebných jednotiek" s hodnotami nad 1000, a z toho vyšiel "prevod", že "1kWh je rovná 1spotrebnému dieliku" s presnosťou 1,5%. Otázka je:

1.Prečo sa tento prevod neudáva u týchto meračov obecne myslené, na elktronických PRVN, dokonca každý predajca tvrdí, že tento prepočet nie je vôbec možný pre ten či onen radiátor. Tak sa to odmieta pri meraní spotreby tepla v bytoch. Veď zaujmavá je aj dodávka tepla pre každý radiátor v byte, aj keď to presne neodpovedá spotrebe tepla vykurovaním. To by predsa umožnilo určiť dodanú tepelnú energiu každým článkovým radiátorom vo fyzikálnych jednotkách energie.
2. Prevod určený pre "doprimo ISTA" v "kWh / spotr.dielik" je náhoda, alebo aj u ostatných typov meračov sa takýto prevod dá určiť, resp. je blízky spomenutej hodnote.
3.Na výstave "aquterm-ther" v Nitre o vykurovaní,..., som od firmy "V.I.TRADE" získal pospekt pre e-PRVN typ "E-ITN 30.xx", v ktorom figuruje "Celkový vyhodnocovací súčiniteľ K=1". Môžete vysvetliť jeho použitie v súvislosti so "spotrebnými jednotkami" a dodanou energiou vykurovacím telesom v "kWh"?


Odpoved:
Pro používání E-PRVN (elektronických poměrových rozdělovačov vykurovacích nákladov) je základním technickým předpisem ČSN EN 834. V této technické normě najdete odpověď na většinu vašich otázek. Především se v ní dozvíte, že přepočet dílků odečtených na indikátorech (PRVN) na množství spotřebovaného tepla závisí na celé řadě technických okolností: výkon otopného tělesa, způsob připojení do rozvodu ÜT, případný zákryt OT, tvar a kvalita povrchu OT ovlivňující koeficient přestupu tepla do indikátoru apod. Mimo to při rozúčtování se vždy jedná jen o poměrové rozdělení nákladů na vytápění celého domu. Při tom hrají roli i další okolnosti: Rozsah topných rozvodů, velikost společných prostor domu apod.

Přepočet dílků na množství tepla v kWh tedy obecně opravdu není možný.

V případě zmíněné disertační práce, kterou neznám, mohlo jít o jeden určitý případ, ve kterém byly definovány počáteční a okrajové podmínky výpočtu.

Odpovídal: -japo-

Internet: 8.11.2008 www.artav.cz




PS

Trubičková lobby často uvedený text ignoruje např. TECHEM, VIPA …
sito
25.01.12,18:09
PS
Prosím ostatní o schovívavost, neboť Vás tím unavují.

Pravda, pravda. Veru, tak, tak. :);)
duves
25.01.12,19:27
Prosím laskavě * sito * aby konečně nastudoval:

co je a co není měřidlo.

Děkuji za pochopení.


PS
To že drzá trubičková lobby ( VIPA, TECHEM .... )
účelově pojmenuje PRVN - " měřidly "
neznamená, že tomu musím věřit.
PASKOV, ja si myslim, že sito dostatočne dobre rozumie problematike a nemusí poznat ziadne premenné ako docenti z odboru stavieb. To su tlachalkovia, knihomolkovia, teoretici...a skutekutek.
PRVN nie je meradlom, no vytvara pocit, že je. Nahradza drahe meranie tepla. Pretože teplo by sa muselo merať tak, že by sa merala teplota media pri vstupe do bytu (radiotora), pri vystupe a pretečny objem. A zo znamych veličín by sa vyjadrilo množstvo tepla v jauloch (kilo a mega atd atd), ktore bolo odovzdane v priestore toho ktoreho bytu. A to človek nemusí byt prof.ing.arch.Stern a Sternová, Csc a tralalalalala.
duves
25.01.12,19:30
Přepočet dílků na množství tepla v kWh tedy obecně opravdu není možný.

Veru tak
PASKOV
26.01.12,00:45
Vybrané z porady č 54 včera 20:27 * duves *:

PRVN nie je meradlom, no vytvara pocit, že je.



PS1
Velmi přesný postřeh.
DĚKUJI.

PS2
Bohužel je ještě jeden rozdíl a to věrohodnost čísel na jejich displejích.

Praktické nezávislé a objektivní zkoušky např. na TU Liberec prokázaly rozdíl až +- 45% mezi hodnotami PRVN a měřidly.

PS3
Je jasné, že potom i jakékoli počítání s čísly PRVN má stejnou kvalitu.

PS4
PRVN a doplňková hra +-*/ s jejich čísly na displejích je vynikající aplikace Bulharské konstanty.

PS5
Existuje niekoľko spôsobov použitia bulharskej konštanty:

Existujú dve základné metódy výpočtu:

Podiel správneho a nesprávneho výsledku: B = Vs / Vn, správny výsledok je potom Vs = Vn * B



Rozdiel správneho a nesprávneho výsledku: B = Vs - Vn, správny výsledok je potom Vs = Vn + B

Pokračování.......

http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Bulharsk%C3%A1_kon%C5%A1tanta
uno81
26.01.12,06:57
To nie je merač. To je automaticka regulacia. Napr. rano vstaneš o 07:00, tak si nastavíš, že sa radiator prepne z nočneho režimu o 6:50 z hladiny 16 st.C na 21 st.C. O 8 hod. ideš do prace a radiator nastavíš (teda termostaticku hlavicu), aby sa znížila teplota z 21 na 16 st. Potom prídeš domov o 17 hod. a o 16:30 sa zvyši teplota v miestnosti zo 16 st. na 21. To nechaš do 22:00 a potom príde nočny režim 16 stupnov až do rana 6:50 a potom sa to opakuje.
Aký merač preboha živého? Ludia, ujasnite si pojmy.
Temostatická hlavica - manuálna
Temostatická hlavica - automatická (programovatelna)
teplo
Teplota
merač tepla
meradlo teploty
PRVN


Duves,prepáč;) rýchlo som čítala a poplietla som si hrušky s jablkami:eek:..viem,čo je hlavica:)
uno81
26.01.12,07:03
Ono je to tak, investovali ste značné peniaze do zateplanie, Ty aj do okien. Nie je taký bytový dom, obývaný v ktorom netreba kúriť. V niektorých bytoch, ale môže vlastník dospieť k tomu, že nemusí kúriť, mal by, primerane, aby bola odchýlka bytov od priemeru čo najrovnomernejšia a aby bol priemer čo najnižší! Potom je návratnosť investícii rýchlejšia. Na tom znížení nákladov by sa mali podieľať všetci, no nie je to tak, ak je spôsob rozpočítania nákladov nastavený tak, aby nemotivoval tých čo s teplom plytvajú k optimálnemu nastaveniu hlavíc, tak je to spôsob o ničom. Myslíš, že máte taký spôsob, ktorý ich motivuje, alebo kašľu na to, môžu, však ostatní to uhradia.


Sitečko,opäť dík za vyčerpávajúcu reakciu:)

Takže k čomu sme sa vlastne dopracovali:confused: že máme nie kvalitné snímače tepla a budeme platiť aj za to,že je v lete fajn:cool:teda až do chvíle,ked si ich dom ako celok vymeníme za kvalitnejšie! čo sa tak skoro asi nestane,lebo vraj sú dosť drahé a domovníčka to z fondu už platiť nechce:mee:
Halli
26.01.12,08:16
Sitečko,opäť dík za vyčerpávajúcu reakciu:)

Takže k čomu sme sa vlastne dopracovali:confused: že máme nie kvalitné snímače tepla a budeme platiť aj za to,že je v lete fajn:cool:teda až do chvíle,ked si ich dom ako celok vymeníme za kvalitnejšie! čo sa tak skoro asi nestane,lebo vraj sú dosť drahé a domovníčka to z fondu už platiť nechce:mee:

Uničko a čo má s tým domovníčka?..., sice je Váš zástupca, ale o týchto veciach rozhodujete LEN a LEN všetci vlastníci...takže šup šup zvolať schôdzu a opýtať sa ľudí, či chcú doplácať na teplo, alebo na pomerové rozdeľovače :)
My máme rádiové, nikoho to nezabilo...tá cena..a je to super, lebo nikto sa mi nebude plajdať po byte, očítava sa bez vstupu do bytu.
uno81
26.01.12,08:33
Uničko a čo má s tým domovníčka?..., sice je Váš zástupca, ale o týchto veciach rozhodujete LEN a LEN všetci vlastníci...takže šup šup zvolať schôdzu a opýtať sa ľudí, či chcú doplácať na teplo, alebo na pomerové rozdeľovače :)
My máme rádiové, nikoho to nezabilo...tá cena..a je to super, lebo nikto sa mi nebude plajdať po byte, očítava sa bez vstupu do bytu.

Halli,takže ak sa mi rozhodneme,že ich chceme a chceme to uhradiť z fondu,bude po našom?? ona tvrdí,že jeden taký stojí okolo 40-50€:eek: to by bola pekná pálka,ved len ja potrebujem 4ks:rolleyes:
Halli
26.01.12,09:23
Halli,takže ak sa mi rozhodneme,že ich chceme a chceme to uhradiť z fondu,bude po našom?? ona tvrdí,že jeden taký stojí okolo 40-50€:eek: to by bola pekná pálka,ved len ja potrebujem 4ks:rolleyes:

Naše stáli cca 26 €/ks a platili sme si polovicu z fondu a polovicu sme dali do vyučtovania...nech nepreháňa, lebo podľa najnovších info sú už lacnejšie ako sme mali my pred rokom a pol...Dúfam máte riadne vyregulovanú sústavu a osadené termostatické ventily a hlavice...to by boli vyššie náklady....no idem pracovať, papa...

...áno a rozhodujete o tom VY nie ona...
uno81
26.01.12,10:32
Naše stáli cca 26 €/ks a platili sme si polovicu z fondu a polovicu sme dali do vyučtovania...nech nepreháňa, lebo podľa najnovších info sú už lacnejšie ako sme mali my pred rokom a pol...Dúfam máte riadne vyregulovanú sústavu a osadené termostatické ventily a hlavice...to by boli vyššie náklady....no idem pracovať, papa...

...áno a rozhodujete o tom VY nie ona...


Ano,máme to vyregulované a hlavice tiež máme..možno sú drahé len tie,čo ponúka firma,ktorá nám dodala tieto geniálne,čo máme teraz:rolleyes:

Ešte ma napadlo...čo by sa stalo,keby som ten snímač obalila niečim,aby nereagoval na teplotu z okolia????:---napr.alobalom,ako mi poradili,ked som mala odmontovaný radiátor i ten snímač..
verkaz
26.01.12,10:56
To by som ti neradila, lebo by sa to mohlo brať ako manipulovanie so snímačom a neviem ako to máte zmluvne odobrené. V našom spoločenstve si odsúhlasili za akúkoľvek manipuláciu nejaké sankcie.
Nám boli teraz ponúknuté najnovšie a cena bez montáže je 21 €. Myslím si, že sa táto investícia oplatí a financie sa vrátia.
uno81
26.01.12,12:15
To by som ti neradila, lebo by sa to mohlo brať ako manipulovanie so snímačom a neviem ako to máte zmluvne odobrené. V našom spoločenstve si odsúhlasili za akúkoľvek manipuláciu nejaké sankcie.
Nám boli teraz ponúknuté najnovšie a cena bez montáže je 21 €. Myslím si, že sa táto investícia oplatí a financie sa vrátia.

Myslíš?hmm,ved by to len bolo prekryté z vonka,bez nejakého iného zásahu do funkčnosti...Tá cena je fajn..s montážou asi 32€,ale ešte by to mohlo byť lacnejšie:rolleyes:
PASKOV
26.01.12,15:50
Systém VIPA nelze ohlupovat zabalením.

Prosím * uno81 *, aby přímo kontaktovala p. Patočku jako autora VIPA na adrese:

www.vipa.cz


PS.
Všechny PRVN a samozřejmě i ty Vaše mají v podstatě stejné možnosti.
( Ostatní je jen drzá lež )

PRVN s rádiovým přenosem dat nepotřebují vstup do bytu, ale jinak nic nového nedávají.
( Je to chytrý trik na laiky )

PS
PRVN nejsou měřidla, aproto nelze v jednom BD pro některé byty namontovat jiný typ, neboť každý má úplně jiné a nepoužitelné čísla na svých displejích.

PS
Odhalila jste jistou slabinu PRVN od firmy VIPA, ale ostatní PRVN jich mají na vagóny.

Nikdo PRVN neověřuje a samozřejmě neschvaluje.

Je to drzá hra trubičkové lobby.
Elektronické PRVN poskytují větší zábavu, ale jinak nic víc.
PASKOV
26.01.12,16:06
Systém VIPA

Výhody indikátorů VIPA:

není třeba hledat referenční místo na otopném tělese;
odečet a vyhodnocení snímače se provádí na denzitometru mimo vlastní byt;
indikátor není ovlivnitelný spotřebitelem.



Indikátory založené na degradaci metastabilních barevných center - VIPA

Datum: 2.11.2006 |


Autor: Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor


Indikátory jsou založeny na degradaci metastabilních barevných center v původně transparentním materiálu. Neexistuje pro ně žádná obdoba norem ČSN EN 834 nebo 835. Pokud tedy jde o jejich vlastnosti, musíme se opírat pouze o prospektové materiály nebo o publikace jejich původců.

Jde o indikátory s jedním snímačem, které se instalují na vratnou přípojku otopného tělesa. Není blíže specifikována ani vzdálenost od výstupního šroubení otopného tělesa ani minimální vzdálenost od stoupacího potrubí, což je pro indikovanou teplotu povrchu vratné přípojky otopného tělesa podstatně důležitější.
Konečným spotřebitelům (uživatelům bytů) se doporučuje, aby neuzavírali otopná tělesa. Toto doporučení je ovšem v praxi obtížně realizovatelné u otopných těles s termostatickými ventily. Přitom nemusí jít o přestavování polohy termostatických hlavic spotřebitelem při jejich odchodu z bytu, což se ovšem běžně provádí. I při trvale stejném nastavení termostatických hlavic dojde při stoupání venkovní teploty během dne, kdy se např. polední teplota zvýší oproti teplotě ranní o 6 až 8 °C, ke škrcení až uzavření termostatického ventilu a k přerušení průtoku vody otopným tělesem. Takové uzavření průtoku může trvat až 6 hodin, tj. 25 % času celého dne.
Z úryvků publikovaných v odborném tisku (zejména v placené inzerci v časopise Energie a peníze) však vyplývají zásadní chyby, které podstatně ovlivňují výpočet součinitele prostupu tepla k a tím i celého tepelného výkonu otopných těles.
Pro stanovení součinitelů přestupu tepla z povrchu otopných těles do vzduchu ve vytápěné místnosti je užito kriteriálních vztahů
Nu = f (Gr . Pr),
které jsou obsaženy v publikaci M. A. Michejev: Základy sdílení tepla, kterou vydalo Průmyslové nakladatelství Praha v roce 1952 (viz tabulka 5 na str. 78). Je nutno konstatovat, že uvedené vzorce platí pouze pto přestup tepla do neomezeného prostoru při volném proudění tekutin, u nichž platí, že Pr ≤ 0,7 . Pro (Gr . Pr) ≤ 10-3 je Nu = konst. a α = 0,5 λ/d, čili součinitel přestupu tepla je dán tepelnou vodivostí prostředí.
Pro výpočet součinitelů přestupu tepla na vnitřní straně otopných těles αi je ovšem nutno použít jiných kriteriálních vztahů ve tvaru
Nu = f (Re, Gr, Pr),
kde je hlavním kritériem Re. To rovněž určuje, o jaký typ proudění půjde (laminární, přechodové nebo turbulentní). U otopných těles půjde vždy o proudění laminární, u přípojek o laminární nebo přechodové, u stoupacích potrubí pak o všechny tři typy.
U otopných těles s termostatickými ventily pak vychází hodnota součinitele přestupu tepla na vnitřní straně tělesa v rozmezí od cca 35 W/m2 . K při jmenovitém průtoku topné vody otopným tělesem až po nulu při uzavření otopného tělesa.
Pokud by se pracovalo s tímto součinitelem prostupu tepla při stanovení velikosti otopných těles, byla by tato tělesa o cca 30 % poddimenzována.
Při dalších početních operacích s takto nesprávně stanoveným tepelným výkonem bychom dospěli k vnitřní teplotě ve vytápěné místnosti + 26 °C. Z této teploty by pak odvozoval i přestup tepla mezi sousedními místnostmi a byty.
Původci indikátorů rovněž často zdůrazňují, že se při svých výpočtech obejdou bez opravných koeficientů na polohu místností a počet ochlazovaných stěn (vyhl. MMR č. 372/2001 Sb. (http://www.tzb-info.cz/pravni-predpisy/zakon-c-458-2000-sb-a-souvisejici-predpisy#p170) § 4, odst.) a omezení rozmezí ± 40 % od střední úplaty (vyhl. MMR č. 372/2001 Sb. § 4 odst. 4). Tím se ovšem dostávají do kolize s uvedenou vyhláškou, která má podle vyjádření MMR závazný charakter. Rozúčtování provedené tímto způsobem je pak právně napadnutelné.
Z prospektových materiálů výrobce není jasné, jak se mění denzita snímače mimo otopné období při vnitřních teplotách nad 20 °C v místnostech a tedy i na povrchu vratné přípojky. Firma často uvádí, že u jejích indikátorů neexistují nulové náměry. Není-li však známa změna denzity v letním období je tato údajná výhoda kontraproduktivní.
Zcela neprůhledná je výpočtová metoda, která je součástí "know-how" firmy. Z jediné hodnoty (snímače na vratné přípojce otopného tělesa) počítá mimo jiné i teploty vnitřních prostorů v domě a přestup tepla mezi sousedními byty.
Mimo zájem zůstává teplo předávané do místností neizolovaným potrubím. To však může činit až 100 % tepla spotřebovávaného v dané místnosti.
U krátkých přípojek otopných těles, kdy je indikátor instalován blízko stoupacího potrubí (v praxi zjištěna i vzdálenost 14 cm), je dána teplota snímaná indikátorem vedením tepla od stoupačky a může dosahovat při plném vypnutí otopného tělesa poměrně vysokých hodnot, což má pak na vyhodnocení a rozúčtování nákladů značný vliv. Údaj indikátoru na velmi krátké přípojce je pro další zpracování zcela irelevantní.

Pokračování….


http://www.tzb-info.cz/3637-nejcasteji-pouzivane-typy-indikatoru-jejich-vyhody-a-nevyhody-iii
uno81
26.01.12,16:09
Systém VIPA nelze ohlupovat zabalením.

Prosím * uno81 *, aby přímo kontaktovala p. Patočku jako autora VIPA na adrese:

www.vipa.cz (http://www.vipa.cz)


PS.
Všechny PRVN a samozřejmě i ty Vaše mají v podstatě stejné možnosti.
( Ostatní je jen drzá lež )

PRVN s rádiovým přenosem dat nepotřebují vstup do bytu, ale jinak nic nového nedávají.
( Je to chytrý trik na laiky )

PS
PRVN nejsou měřidla, aproto nelze v jednom BD pro některé byty namontovat jiný typ, neboť každý má úplně jiné a nepoužitelné čísla na svých displejích.

PS
Odhalila jste jistou slabinu PRVN od firmy VIPA, ale ostatní PRVN jich mají na vagóny.

Nikdo PRVN neověřuje a samozřejmě neschvaluje.

Je to drzá hra trubičkové lobby.
Elektronické PRVN poskytují větší zábavu, ale jinak nic víc.

Dakujem za príspevok,no najviac sa mi páčil ten začiatok,že VIPA nelze ohlupovat"..podla celého príspevku to vyzerá tak,že všetky PRVN sú dosť "hlúpe" sami o sebe,takže ich ani ohlupovať netreba:cool: otázka teda znie:Prečo to máme väčšina doma??:---A kto vyrobí taký "merač",čo zaznamená len to,čo má???:)
PASKOV
26.01.12,16:23
Nainstalované PRVN jsou jen chytrým trikem trubičkové lobby.

Měřiče tepla sice existují, avšak rozdělení topných nákladú na všeobecné a přijatelné úrovni neexistuje.
Gapo
26.01.12,17:24
Ano,máme to vyregulované a hlavice tiež máme..možno sú drahé len tie,čo ponúka firma,ktorá nám dodala tieto geniálne,čo máme teraz:rolleyes:

Ešte ma napadlo...čo by sa stalo,keby som ten snímač obalila niečim,aby nereagoval na teplotu z okolia????:---napr.alobalom,ako mi poradili,ked som mala odmontovaný radiátor i ten snímač..
????alobal je tepelný izolant???, náhodou je to vynikajúci vodič tepla.
uno81
26.01.12,17:30
????alobal je tepelný izolant???, náhodou je to vynikajúci vodič tepla.

Tak to mi poradil zamestnanec firmy,ktorá mám PRVN dodala a montovala,že ked pri výmene radiatora musím dať tento snímač dole,mám si ho dať do alobalu:-)
Gapo
26.01.12,17:32
To nie je merač. To je automaticka regulacia. Napr. rano vstaneš o 07:00, tak si nastavíš, že sa radiator prepne z nočneho režimu o 6:50 z hladiny 16 st.C na 21 st.C. O 8 hod. ideš do prace a radiator nastavíš (teda termostaticku hlavicu), aby sa znížila teplota z 21 na 16 st. Potom prídeš domov o 17 hod. a o 16:30 sa zvyši teplota v miestnosti zo 16 st. na 21. To nechaš do 22:00 a potom príde nočny režim 16 stupnov až do rana 6:50 a potom sa to opakuje.
Aký merač preboha živého? Ludia, ujasnite si pojmy.
Temostatická hlavica - manuálna
Temostatická hlavica - automatická (programovatelna)
teplo
Teplota
merač tepla
meradlo teploty
PRVN
Tomu všetkému verím, ale to by musel byť sakra výkonný radiátor čo by tak expresne zadovážil tepelnú pohodu. :D
Programovateľná hlavica = VYHODENÉ PENIAZE. Podľa mňa, kto tomu verí, že je to dobrá vec, nech si kúpi.
V malej miestnosti to môže mať nejaký efekt, ale vo veľkej ako u nás, nie. Jednoducho by to musel byť generátor tepla s okamžitým účinkom.
sito
26.01.12,17:40
Sitečko,opäť dík za vyčerpávajúcu reakciu:)

Takže k čomu sme sa vlastne dopracovali:confused: že máme nie kvalitné snímače tepla a budeme platiť aj za to,že je v lete fajn:cool:teda až do chvíle,ked si ich dom ako celok vymeníme za kvalitnejšie! čo sa tak skoro asi nestane,lebo vraj sú dosť drahé a domovníčka to z fondu už platiť nechce:mee:

Janka, naše sú najlepšie, najkvalitnejšie hovorí, ich výrobca. Prečo asi? Je na vás vlastníkoch na koľko podľahnete ich reklame, keď zistíte, že klame už je neskoro.

Domovníčka je vaša, ale nemusí byť, ak sa ju rozhodnete zhodiť! FOaÚ je váš, a všetci vlastníci ste povinní prispievať do FOaÚ podľa majetkového podielu v dome, teda m2 bytu. O výške sa rozhoduje na schôdzi nadpolovičnou väčšinou. Je domovníčka nadpolovičná väčšina?
Gapo
26.01.12,17:41
Ono je to tak, investovali ste značné peniaze do zateplanie, Ty aj do okien. Nie je taký bytový dom, obývaný v ktorom netreba kúriť. V niektorých bytoch, ale môže vlastník dospieť k tomu, že nemusí kúriť, mal by, primerane, aby bola odchýlka bytov od priemeru čo najrovnomernejšia a aby bol priemer čo najnižší! Potom je návratnosť investícii rýchlejšia. Na tom znížení nákladov by sa mali podieľať všetci, no nie je to tak, ak je spôsob rozpočítania nákladov nastavený tak, aby nemotivoval tých čo s teplom plytvajú k optimálnemu nastaveniu hlavíc, tak je to spôsob o ničom. Myslíš, že máte taký spôsob, ktorý ich motivuje, alebo kašľu na to, môžu, však ostatní to uhradia.
Sito, nemáš pravdu, my sme ešte nezateplený dom a napriek tomu sa v OBÝVANÝCH bytoch nekúri, resp. kúri tak, že radiátor má teplotu 17 st.C !!! Tak načo zateplovať. To je zúfalé, keď niekto má spotrebu tepla za vykurovacie obdobie nižšie ako ja v jednej miestnosti za mesiac a to mám spiatočku studenú.
sito
26.01.12,17:43
Uničko a čo má s tým domovníčka?..., sice je Váš zástupca, ale o týchto veciach rozhodujete LEN a LEN všetci vlastníci...takže šup šup zvolať schôdzu a opýtať sa ľudí, či chcú doplácať na teplo, alebo na pomerové rozdeľovače :)
My máme rádiové, nikoho to nezabilo...tá cena..a je to super, lebo nikto sa mi nebude plajdať po byte, očítava sa bez vstupu do bytu.

A už celý rok? Dúfam, že sa pochlapíš, eeeee pochváliš! Ako si ... vytopila susedov ...
uno81
26.01.12,17:45
Janka, naše sú najlepšie, najkvalitnejšie hovorí, ich výrobca. Prečo asi? Je na vás vlastníkoch na koľko podľahnete ich reklame, keď zistíte, že klame už je neskoro.

Domovníčka je vaša, ale nemusí byť, ak sa ju rozhodnete zhodiť! FOaÚ je váš, a všetci vlastníci ste povinní prispievať do FOaÚ podľa majetkového podielu v dome, teda m2 bytu. O výške sa rozhoduje na schôdzi nadpolovičnou väčšinou. Je domovníčka nadpolovičná väčšina?

Jasne,že nie je:--- len kopec ľudí kašle na to,čo má doma-alebo len pindá a nechce nič otvorene povedať,tobôž riešiť na schôdzi:cool:
sito
26.01.12,17:52
Halli,takže ak sa mi rozhodneme,že ich chceme a chceme to uhradiť z fondu,bude po našom?? ona tvrdí,že jeden taký stojí okolo 40-50€:eek: to by bola pekná pálka,ved len ja potrebujem 4ks:rolleyes:

Ak to chcete uhradiť z FOaÚ, a z čoho iného, na merače nie je nikto povinný prispievať, ani uhradiť správcovi faktúru za ne, do FOaÚ, všetci! Len na tom fonde musia byť peniaze. Z hovna sa nedá upliesť bič, ba, dá, ale nebude sa dať s ním plieskať. U nas, stál 30 eur jeden. Na byt 120 z FOaÚ s montážou. A nemuseli sme, nie sú zo zákona povinnosť, ak sa vlastníci rozhodnú rozpočítať náklady inak.
sito
26.01.12,17:54
Ano,máme to vyregulované a hlavice tiež máme..možno sú drahé len tie,čo ponúka firma,ktorá nám dodala tieto geniálne,čo máme teraz:rolleyes:

Ešte ma napadlo...čo by sa stalo,keby som ten snímač obalila niečim,aby nereagoval na teplotu z okolia????:---napr.alobalom,ako mi poradili,ked som mala odmontovaný radiátor i ten snímač..

A nemyslíš, ako by to dopadlo?
PASKOV
26.01.12,17:55
V zateplených BD lze mít trvale vypnuté radiátory v bytě.

Teplota vzduchu a stěn v tomto bytě je na úrovni 20 - 21 *C.

Mnohým to vyhovuje.
sito
26.01.12,18:11
Systém VIPA nelze ohlupovat zabalením.

Prosím * uno81 *, aby přímo kontaktovala p. Patočku jako autora VIPA na adrese:

www.vipa.cz (http://www.vipa.cz)


PS.
Všechny PRVN a samozřejmě i ty Vaše mají v podstatě stejné možnosti.
( Ostatní je jen drzá lež )

PRVN s rádiovým přenosem dat nepotřebují vstup do bytu, ale jinak nic nového nedávají.
( Je to chytrý trik na laiky )

PS
PRVN nejsou měřidla, aproto nelze v jednom BD pro některé byty namontovat jiný typ, neboť každý má úplně jiné a nepoužitelné čísla na svých displejích.

PS
Odhalila jste jistou slabinu PRVN od firmy VIPA, ale ostatní PRVN jich mají na vagóny.

Nikdo PRVN neověřuje a samozřejmě neschvaluje.

Je to drzá hra trubičkové lobby.
Elektronické PRVN poskytují větší zábavu, ale jinak nic víc.

Niekedy je jeden vagón viac, ako celý vlak vagónov.


To nevadí, že nikto neoveruje, vlastníci musia veriť a samozrejme aj schváliť. No nemusia, nie sú povinné.

Ale ty máš povinnosť trepat bla, bla, bla ...
uno81
26.01.12,18:12
V zateplených BD lze mít trvale vypnuté radiátory v bytě.

Teplota vzduchu a stěn v tomto bytě je na úrovni 20 - 21 *C.

Mnohým to vyhovuje.


aj mne...
sito
26.01.12,18:22
Dakujem za príspevok,no najviac sa mi páčil ten začiatok,že VIPA nelze ohlupovat"..podla celého príspevku to vyzerá tak,že všetky PRVN sú dosť "hlúpe" sami o sebe,takže ich ani ohlupovať netreba:cool: otázka teda znie:Prečo to máme väčšina doma??:---A kto vyrobí taký "merač",čo zaznamená len to,čo má???:)

Ale dá, dá sa. Ak reaguje na teplotu 10 °C, tak ak bude v okolí merača teplota len 9 °C farba sa nezmeni. Na elektronickom bude nula. Ale zasa v byte len 9 °C nepríchádza do úvahy, leda, že by bol bez okien ako na Luniku. To je ten chytrý trik na tých, čo nekúria.

Tým čo s teplom plytvajú stačí jednoduchá vec, nedať vymeniť sklíčko, opdísať elektronický. Ak zaplatí 1,5 násobok priemeru, aj tak zaplatí menej ako preplytval.

Prečo? Lebo sa tak väčšina v bytovom dome rozhodla, nemusí. Ale ...

Nikto! Nikto nevýrobí taký, aby zmeral, zmerali to, čo sa s teplom deje v bytovom dome za fakturačným meračom.
sito
26.01.12,18:25
Nainstalované PRVN jsou jen chytrým trikem trubičkové lobby.

Měřiče tepla sice existují, avšak rozdělení topných nákladú na všeobecné a přijatelné úrovni neexistuje.

Pane Bože, že by si mu osvietil ...

Ale podľa dohody existujú, a v každom bytovom dome, na takej úrovni akú si schvália vlastníci.
sito
26.01.12,18:37
Sito, nemáš pravdu, my sme ešte nezateplený dom a napriek tomu sa v OBÝVANÝCH bytoch nekúri, resp. kúri tak, že radiátor má teplotu 17 st.C !!! Tak načo zateplovať. To je zúfalé, keď niekto má spotrebu tepla za vykurovacie obdobie nižšie ako ja v jednej miestnosti za mesiac a to mám spiatočku studenú.

Že tie čísla ako celok vyznejú inak, ako keď sa pozerá človek len na svoje.

Nie spotrebu, potrebu. Tie prístroje nie sú schopné merať spotrebu, ale zaznamenané čísla, indikujú potrebu bytu tepla z nameranej spotreby tepla na fakturačnom merači. Viac jednotiek vyššia úhrada, málo jednotiek, alebo nula, vysoká úhrada. Ale tie prístorje za to nemôžu, môže ten človek, vlastník, ten by to mal pocítiť na úhrade nákladov, aby tie prístorie niečo, niekoľko indikovali.

A to sa dá len spôsobom rozpočítania ...
sito
26.01.12,18:38
Jasne,že nie je:--- len kopec ľudí kašle na to,čo má doma-alebo len pindá a nechce nič otvorene povedať,tobôž riešiť na schôdzi:cool:

Nooo, ale to vám na Porade nikto nevyrieši ...
sito
26.01.12,18:43
V zateplených BD lze mít trvale vypnuté radiátory v bytě.

Teplota vzduchu a stěn v tomto bytě je na úrovni 20 - 21 *C.

Mnohým to vyhovuje.

Jasné, že vyhovuje, ak sú oblkopené zo všetkých strán inými bytmi. A kradnú teplo susedom. A beztrestne. Ak sa vlastníci rozhodnú ich potrestať rozpočítaním časti nákladov podľa m2, čim vyššia časť sa rozpočíta podľa m2, tým viac, oškrábu, odrbú seba, dom, svoj.
sito
26.01.12,18:44
aj mne...

Takže sa priznávaš, že ...
Gapo
26.01.12,19:29
Že tie čísla ako celok vyznejú inak, ako keď sa pozerá človek len na svoje.

Nie spotrebu, potrebu. Tie prístroje nie sú schopné merať spotrebu, ale zaznamenané čísla, indikujú potrebu bytu tepla z nameranej spotreby tepla na fakturačnom merači. Viac jednotiek vyššia úhrada, málo jednotiek, alebo nula, vysoká úhrada. Ale tie prístorje za to nemôžu, môže ten človek, vlastník, ten by to mal pocítiť na úhrade nákladov, aby tie prístorie niečo, niekoľko indikovali.

A to sa dá len spôsobom rozpočítania ...

Keďže nie som tvorca tých prístrojov čo indikujú nejaké dieliky, neviem ako presne tie čísla (jednotky) tam vznikajú. Asi na základe nejakého snímania teploty telesa termistorom a tak ovplyvňuje elektronický okruh tak, že na základe zmeny prúdu či napätia sa na displeji ukazujú nejaké čísla čo zodpovedajú intenzite kúrenia. No a keď k tomu doložíme skutočný odber tepla z centrálneho kalorimetra, môžeme to rozhodiť podľa dielikov. Takže, suma sumárum aj keď nie priamo, ale aj tak tie dieliky dávajú nejaký obraz o tom ako kúrim.
My máme s displejom, na ktorom vidím presne koľko som dielikov kedy minul a podľa toho viem ako som na tom. V lete sa ani nepohne, to by som mu dal.
Komu načítava aj v lete, treba reklamovať.
Ale chcel som "sito", hlavne ironicky poukázať na fakt, že aj v nezateplenom dome sú eskimáci čo nekúria a vytešujú sa z vyúčtovania.
A keď si tak prejdem celý dom a vidím ako nekúria na tých tzv. nevýhodných bytoch a nariekajú že majú zimu, neviem čo mám povedať, podľa jednotiek vidím ako skrblia, oni nevedia že ja viem. :cool:
Gapo
26.01.12,19:37
Takže sa priznávaš, že ...
Ľudia nechcú pochopiť, že panelák je konštruovaný ako jeden vykurovaný objekt s počítaným prestupom tepla cez steny. Tepelne je chránený voči okoliu iba obvodovým plášťom a preto by sa mali všetci správať voči sebe ohľaduplne. Pretože čo ja ušetrím, to susedovi zoberie z peňaženky. Keď je človek najedovaný, povie sa ukradne.
Najviac by sa ušetrilo, keby každý nastavil na 21 st. C hlavicu a celú zimu s ňou nehýbal, iba pri vetraní.
PASKOV
26.01.12,19:46
Hlavní problém PRVN je jejich indikace na úrovni až +- 45 % od reality.

Nelze při trošce slušnosti buzerovat sousedy za to, co jejich PRVN zobrazuje.

Bulharská konstanta u PRVN je tvrdá realita....
sito
26.01.12,20:06
Keďže nie som tvorca tých prístrojov čo indikujú nejaké dieliky, neviem ako presne tie čísla (jednotky) tam vznikajú. Asi na základe nejakého snímania teploty telesa termistorom a tak ovplyvňuje elektronický okruh tak, že na základe zmeny prúdu či napätia sa na displeji ukazujú nejaké čísla čo zodpovedajú intenzite kúrenia. No a keď k tomu doložíme skutočný odber tepla z centrálneho kalorimetra, môžeme to rozhodiť podľa dielikov. Takže, suma sumárum aj keď nie priamo, ale aj tak tie dieliky dávajú nejaký obraz o tom ako kúrim.
My máme s displejom, na ktorom vidím presne koľko som dielikov kedy minul a podľa toho viem ako som na tom. V lete sa ani nepohne, to by som mu dal.
Komu načítava aj v lete, treba reklamovať.
Ale chcel som "sito", hlavne ironicky poukázať na fakt, že aj v nezateplenom dome sú eskimáci čo nekúria a vytešujú sa z vyúčtovania.
A keď si tak prejdem celý dom a vidím ako nekúria na tých tzv. nevýhodných bytoch a nariekajú že majú zimu, neviem čo mám povedať, podľa jednotiek vidím ako skrblia, oni nevedia že ja viem. :cool:

Ten kto ich vytvoril vie, nepovie. Ale je možnosť si vybrať, aj vybabrať, nenamontovať.

Jasne, tie rozdiely spôsobí teplo dodané do domu, odobraté cez radiátory v bytoch, miestnostiach. Takže tie čísla majú súvis s fakturačným meračom. Dá sa to rozhodiť, spotreba podľa jednotiek, ks. Ale to zákon nevyžaduje, tak netreba rozhadzovať. Ale ten obraz je, ak je ako celok, je ten obraz jasnejší.

Obrazne vieš ako na tom si, ale skutočnosť ovplyvňuje každý prístroj v dome , nie len tie tvoje. Treba vidieť celok, či nie?

A masayov nemáš? Tiež bývam vraj v nevýhodnom byte, ale ak mám 1 627 jednotiek a rovnako veľký byt, tiež nevýhodný rohový má 9 046 jednotiek, tak niečo nehrá? A výhodný, taký istý má 6 039 jednotiek. Mám teplotu 20 - 22 °C, priemer je vraj 20 °C. Myslíš, že ten prvý bude mať teplotu v byte 5,56 krát vyššiu a ten druhý 3,71 krát? Nie. Ale tepla isto viac odobrali! Zvýšili náklady domu.

V tom je chyba, ty vidíš a oni nevidia, nevedia, keby vedeli, videli, možno by neskrblili.

Tiež jedna pani nariekala, že ona musí kúriť najviac, lebo okolo nikto nekúri. A pritom mala jednotiek, ks 30 % pod priemer svojho bytu, okolité mali viac, až na byt pod nimi, ale v tom stúpa teplo pod plafón, takže nemôže kradnúť teplo z jej bytu. A tvrdila to len preto, že tiež nevidela, nevedela.

Horšie zlo sú tie byty, kde sú masayovia, eskimáci sú tiež nežiadúci v dome. Ale to si musia vyriešiť vlastníci v konkrétnom dome. Ako? Ak nie spôsobom rozpočítania nákladov za teplo.
sito
26.01.12,20:16
Ľudia nechcú pochopiť, že panelák je konštruovaný a jeden vykurovaný objekt s počítaným prestupom tepla cez steny. Tepelne je chránený voči okoliu iba obvodovým plášťom a preto by sa mali všetci správať voči sebe ohľaduplne. Pretože čo ja ušetrím, to susedovi zoberie z peňaženky. Keď človek najedovaný, povie sa ukradne.
Najviac by sa ušetrilo, keby každý nastavil na 21 st. C hlavicu a celú zimu s ňou nehýbal, iba pri vetraní.

Ak by boli nastavené všetky na tých 21 °C, a hlavice by odstavovali pri tej teplote prietok vody radiátormi, tak by nebolo treba prístroje na radiátoroch, každý by odoberal len to nutné teplo, využíval by najskôr všetky vedľajšie zdroje tepla v byte, slnko, elektrospotrebiče, osvetlenie, varenie, pečenie, svoje telo...

Viac rokov ukáže viac ...
sito
26.01.12,20:20
Hlavní problém PRVN je jejich indikace na úrovni až +- 45 % od reality.

Nelze při trošce slušnosti buzerovat sousedy za to, co jejich PRVN zobrazuje.

Bulharská konstanta u PRVN je tvrdá realita....

+/- 45 % od reality? A čo je realita? Koľko je realita? Napíš! Alebo máš slušnosť ...

Ak vlastníci chcú PRT, PRVN, aká bulharská konštanta? Tvoja ...
PASKOV
26.01.12,21:20
Je evidentní, že * sito * nerozumí stavební fyzice a metrologii
a neustále opakuje svoje fantasmagorie.

Doporučuji nastudovat aspoň minimálně základy a nedělat ze sebe ...
PASKOV
26.01.12,21:37
ON-LINE poradna Asociace ARTAV Odpovídáme na dotazy z oblasti rozúčtování nákladů za spotřebu tepla a vody mezi konečné spotřebitele.
Odpovědi na dotazy jsou odborným názorem Rady Asociace a z hlediska práva ČR mají informační charakter.
Nenahrazují tedy jakákoliv rozhodnutí příslušných orgánů státní správy.
z 08. 02. 2008, od: Dušan Capko
Nadpis:
Meranie E-PRVN
Otázka:
Prajem dobrý deň. V dizertačnej práci od "ing.Taťjany Jánoškovej, Príspevok k návrhu mtodiky hodnotenia potreby a spotreby tepelnej energie v bytových domoch" obhájenej 10.12 2002 na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, som našiel na str.135 tabuľku "Tab.8.9 Závislosť spotrebných jednotiek elektronických PRVN " doprimo ISTA" na množstve dodaného tepla", z ktorej som urobil porovnanie spotreby tepla "kWh" s odpovedajúcimi hodnotami "spotrebných jednotiek" s hodnotami nad 1000, a z toho vyšiel "prevod", že "1kWh je rovná 1spotrebnému dieliku" s presnosťou 1,5%. Otázka je:

1.Prečo sa tento prevod neudáva u týchto meračov obecne myslené, na elktronických PRVN, dokonca každý predajca tvrdí, že tento prepočet nie je vôbec možný pre ten či onen radiátor. Tak sa to odmieta pri meraní spotreby tepla v bytoch. Veď zaujmavá je aj dodávka tepla pre každý radiátor v byte, aj keď to presne neodpovedá spotrebe tepla vykurovaním. To by predsa umožnilo určiť dodanú tepelnú energiu každým článkovým radiátorom vo fyzikálnych jednotkách energie.
2. Prevod určený pre "doprimo ISTA" v "kWh / spotr.dielik" je náhoda, alebo aj u ostatných typov meračov sa takýto prevod dá určiť, resp. je blízky spomenutej hodnote.
3.Na výstave "aquterm-ther" v Nitre o vykurovaní,..., som od firmy "V.I.TRADE" získal pospekt pre e-PRVN typ "E-ITN 30.xx", v ktorom figuruje "Celkový vyhodnocovací súčiniteľ K=1". Môžete vysvetliť jeho použitie v súvislosti so "spotrebnými jednotkami" a dodanou energiou vykurovacím telesom v "kWh"?


Odpoved:
Pro používání E-PRVN (elektronických poměrových rozdělovačov vykurovacích nákladov) je základním technickým předpisem ČSN EN 834. V této technické normě najdete odpověď na většinu vašich otázek. Především se v ní dozvíte, že přepočet dílků odečtených na indikátorech (PRVN) na množství spotřebovaného tepla závisí na celé řadě technických okolností: výkon otopného tělesa, způsob připojení do rozvodu ÜT, případný zákryt OT, tvar a kvalita povrchu OT ovlivňující koeficient přestupu tepla do indikátoru apod. Mimo to při rozúčtování se vždy jedná jen o poměrové rozdělení nákladů na vytápění celého domu. Při tom hrají roli i další okolnosti: Rozsah topných rozvodů, velikost společných prostor domu apod.

Přepočet dílků na množství tepla v kWh tedy obecně opravdu není možný.

V případě zmíněné disertační práce, kterou neznám, mohlo jít o jeden určitý případ, ve kterém byly definovány počáteční a okrajové podmínky výpočtu.

Odpovídal: -japo-

Internet: 8.11.2008 www.artav.cz



PS

* sito * vesele uvedený text neustále ignoruje

PS

Jaké jsou příznaky schizofrenie?
Mezi obecné projevy patří nestandardní myšlení…..

Více na: http://www.schizofrenie.psychoweb.cz#ixzz1kbPyooHP (http://www.schizofrenie.psychoweb.cz/#ixzz1kbPyooHP)
Orim
26.01.12,22:23
Orim, nespravny vyraz. To nemeria. Je to iba klúčom na rozpočítavanie nákladov.
Ja som nepísal, že to meria. :)
Orim
26.01.12,22:53
Ano,máme to vyregulované a hlavice tiež máme..možno sú drahé len tie,čo ponúka firma,ktorá nám dodala tieto geniálne,čo máme teraz:rolleyes:

Ešte ma napadlo...čo by sa stalo,keby som ten snímač obalila niečim,aby nereagoval na teplotu z okolia????:---napr.alobalom,ako mi poradili,ked som mala odmontovaný radiátor i ten snímač..
Nepomohla by si si. Nameralo by to viac. Je len jeden spôsob ako to urobiť tak aby to napočítalo menej. Ale neoplatí sa to, inde spotrebuješ viac. "Pomerák" a jeho okolie, hlavne tam kde má tepelný kontakt na radiátor, je treba chladiť, vtedy ti to napočíta menej. :D Ale naráta ti to viac elektriky na to ochladzovanie. :)
Orim
26.01.12,23:08
Dakujem za príspevok,no najviac sa mi páčil ten začiatok,že VIPA nelze ohlupovat"..podla celého príspevku to vyzerá tak,že všetky PRVN sú dosť "hlúpe" sami o sebe,takže ich ani ohlupovať netreba:cool: otázka teda znie:Prečo to máme väčšina doma??:---A kto vyrobí taký "merač",čo zaznamená len to,čo má???:)
Taký merač je urobený :D keď ho použiješ budeš vedieť preske koľko kW si spotrebovala na radiatore. :) Určite ich bude viac druhov. Ale nespočita to čo ti prišlo cez steny od susedov.
PASKOV
27.01.12,03:10
Vybrané z porady * orim * č 97:

Taký merač je urobený :D keď ho použiješ budeš vedieť preske koľko kWh si spotrebovala na radiatore. :) Určite ich bude viac druhov.

Ale nespočita to čo ti prišlo cez steny od susedov.


PS
Všechny " teorie " o kradnutí tepla v BD a jeho potrestání jsou založené na tom, že to umím určit.

PS
* sito * uvedený problém " umí " řešit dokonce pomocí PRVN.

( požaduje u všech v BD stejné dílky na PRVN... )
uno81
27.01.12,06:50
Takže sa priznávaš, že ...

Sitečko,ale zober si to aj inak...mám v byte skoro 22 stupňov!!!dieťa chodí vyzlečené a ja mám kúriť a hned to aj vetrať???ved sa nad tým zamysli:rolleyes:
uno81
27.01.12,06:54
Ľudia nechcú pochopiť, že panelák je konštruovaný a jeden vykurovaný objekt s počítaným prestupom tepla cez steny. Tepelne je chránený voči okoliu iba obvodovým plášťom a preto by sa mali všetci správať voči sebe ohľaduplne. Pretože čo ja ušetrím, to susedovi zoberie z peňaženky. Keď človek najedovaný, povie sa ukradne.
Najviac by sa ušetrilo, keby každý nastavil na 21 st. C hlavicu a celú zimu s ňou nehýbal, iba pri vetraní.

všetko,čo píšeš,je pravda:) ale ked sa prestaneme chvílu baviť o šetrení a budeme sa o tepelnej pohode--Kto by prikuroval,ked má doma pri vypnutom radiátore tých 21-22??

a to je podo mnou byt,čo nie je obývaný skoro celoročne...
Gapo
27.01.12,07:59
všetko,čo píšeš,je pravda:) ale ked sa prestaneme chvílu baviť o šetrení a budeme sa o tepelnej pohode--Kto by prikuroval,ked má doma pri vypnutom radiátore tých 21-22??

a to je podo mnou byt,čo nie je obývaný skoro celoročne...
Ja nepíšem o šetrení, ale o ohľaduplnosti k susedom. Zatiaľ neviem porovnať ako je to v zateplenom paneláku, iba podľa brata a on má doma zimu ako v "psinci" keď neprikúri, nič iné mu byt nezohreje, napriek zatepleniu.
Ty máš zrejme šťastie, že dostávaš teplo od susedov, to že nie je obývaný ten byt celoročne neznamená, že tam nekúria tak, že má ako sa hovorí, žeravé radiátory. Ešte by bolo zaujímavé ako to vidia susedia okolo teba? Či aj oni nekúria. U nás keď suseda nad nami má otvorenú vetračku, padá mi na plecia chlad.
Že načo vetrať, až sa ti objavia plesne pochopíš. Nedá sa všetko zovšeobecňovať, pretože všetko nie je rovnaké, domy, poloha ani susedia.
Ale mne osobne 21-22 je málo, v spálni stačí.
Ospravedlňujem sa za chyby v mojich príspevkoch, rapľuje mi klávesnica a keď to neskontrolujem je to tam.;)
nunenko
27.01.12,08:31
Ľudia nechcú pochopiť, že panelák je konštruovaný a jeden vykurovaný objekt s počítaným prestupom tepla cez steny. Tepelne je chránený voči okoliu iba obvodovým plášťom a preto by sa mali všetci správať voči sebe ohľaduplne. Pretože čo ja ušetrím, to susedovi zoberie z peňaženky. Keď človek najedovaný, povie sa ukradne.
Najviac by sa ušetrilo, keby každý nastavil na 21 st. C hlavicu a celú zimu s ňou nehýbal, iba pri vetraní.
Je to presne tak, jeden vykurovací celok. Rozdeliť spravodlivo spotrebu na jednotky (byty) je absolutne nemožné. Je jedno čím budeme merať, respektíve získavať podklady na rozpočítanie.
Je jedno, či sú použité PRNV, či kalorimetrické merače alebo snímače teploty. V jednom prípade dokážeme zistiť koľko "tepla" prišlo do bytu oficiálne cez tepelné rozvody a v prípade PRNV aý podiel z celku pripadá na spotrebu bytu, či pri snímačoch teploty koľko bolo v byte stupňov. Ak zaznamenávame len to čo k nám prišlo tepelným rozvodom, tak zaznamenávame len čať našej skutočnej spotreby tepla. táto meraná časť je v každom byte, dokonca miestnosti iná, niekde je len zopár percent.
Ak však vychádzame z nameranej teploty v miestnostiach, tak nedokážeme "odfiltrovať" teplo dodané inými zdrojmi. Žiarovka, elektrospotrebiče či varenie, alebo aj človek, ktorý produkuje teplo (60W až 250W).
Ak by sme naraz použili všetky metódy, t.j. mali by sme pomerové merače súčasne aj kalorimetrické merače a aj snimali teplotu v bytoch a nezávisle by sa náklad na dodávku tepla rozdelil podľa každého dočkali by sme sa výsledku, ktorý by odpovedal na otázku či je rozdelenie nákladov na dodávku tepla podľa nameraných hodnôt podvod, respektíve nezmysel. Ja a Paškov odpoveď poznáme. na druhej strane chápem všetkých, čo merania a následné rozpočítanie podľa tohto merania považujú za jediný nástroj ako donútiť ľudí k šetreniu so spoločným teplom, a tým aj k zníženiu nákladov. No pre mňa je takéto riešenie, kde vedome jedných zvýhodním tak, tak že iných poškodím, a čo je horšie nikto nevie rozoznať poškodených od zvýhodnených NEZMYSEL.
Halli
27.01.12,08:42
Nunenko plne s tebou súhlasím, len jedno si treba priznať...dovtedy budu nezmyselné nariadenia a nezmyselné zákony, pokiaľ sa budú ľudia NEZMYSELNE správať! ..a to bude a bolo vždy. Ja hovorím zákonom "mantinely"...inak by tu bol nezvládnuteľný chaoz..
Ja som dala PRVN namontovať v mojom dome až minulý rok, lebo som videla, že nemal nikto v hlave, že keď odchádza z bytu na celý deň, je nezmysel mať radiator naplno...teraz už to v HLAVE majú. Takže merače slúžia len a len ako také pomyselné čidlo v HLAVE !:D
PS: alebo lepšie povedané ako tŕň v zad... lebo sa od dverí vráti a nechá len temperovať...
Gapo
27.01.12,09:03
Ja osobne som bol od začiatku proti tzv. "meračom" na radiátoroch. Pretože mi to ako technicky trochu zdatnému človekovi s primeranou inteligenciou:rolleyes::D bolo jasné, že s tým budú iba problémy.
Napriek tomu si myslím, že tie čudá by mali s akou takou presnosťou ukazovať to čo ukazujú. Takže by nemali byť medzi nimi nejaké závratné rozdiely v zaznamenaných jednotkách, pokiaľ človek s nimi zaobchádza aj s okolím ako treba. My máme rádiové 556 Sontex, zatiaľ čo sa týka počtu jednotiek to vyzerá, že to zodpovedá spôsobu kúrenia v danej miestnosti. Hlavice máme Oventrop.
Takže si každý môže odpísať namerané údaje a urobiť prehľad o tom ako hospodári s teplom. Ja som na tom ako ZV lepšie pretože mám údaje za celý dom a tak vidím, kto ako funguje. Ale keď vidím, že niekto má odber za celé obdobie takmer rovnaké, ako ja za mesiac na jednom vykurovacom telese, tak sa to inak nedá nazvať, iba ako obmedzeným skrblíkom čo to nemá v hlave v poriadku. Podotýkam, že teplota jeho vykurovacích telies má 16 -17 st. C! A teplota v miestnostiach je obdobná. To sa nedá pri najlepšej vôli akceptovať ako normálne!
Sito u Vás sú obrovské diferencie. U nás sa počet jednotiek pohybuje od 0 - 1400. Čo sa týka nameraných teplôt, tam som nie spokojný s výsledkom, pretože sú tam aj nelogické hodnoty. U mňa to však zodpovedá skutočnosti.
Nuž a ešte by som chcel podotknúť, že ja bývam v T06B Ba type, ktorý má zrejme iné parametre ako T06 Ke a lebo Žilinský, takže porovnávať hrušky s jablkami sa nedá.
Ja mám v spálni hlavicu na 21 st., t.j. dielik pred červenou bodkou, stačí mi a pritom je radiátor teplý iba v časti nad "meračom". V obývačke čo je 6x3,5m mám hlavicu na 3-ke t.j. 20 st. a radiátor je žeravý až po spodok, však je tam aj chladno, pretože nestačí vykúriť ten objem aj vďaka susedom.
Tak som sa rozpísal, že som zabudol pointu, sito:D
Aha spomenul som si, že najlepšie by bolo rozpočítavať spotrebu tak, ako to bolo, ale s tým zase by nesúhlasili tí eskimáci.
Halli
27.01.12,09:37
Gapko máme veľa spoločného:
1/ bola som tiež dlho proti PRVN.../dôvody inštalácie som opísala vyššie/
2/ mám stavebnú sústavu T06B ale ZA
3/ mám PRVN rádiové / prvú sezonu, tak uvidím aké budú námery/
ja som dala rozpočítanie prvý krát 50:50 , uvidím ako sa vlastníci správajú a potom navrhnem možno iný pomer.
Jedno viem ale, že po inštalácií PRVN nekúria nadarmo...a na eskimákov treba upliesť bič vyšším pomerom na plochu...treba ich prehlasovať...:rolleyes:
IvanPK
27.01.12,10:16
Aj my sme stav. sústava T 06BA, v Pezinku , každá bytovka má vlastnú kotolňu..neviem si predstaviť, že by sme ba sme mali PRVN....
uno81
27.01.12,10:53
Ja nepíšem o šetrení, ale o ohľaduplnosti k susedom. Zatiaľ neviem porovnať ako je to v zateplenom paneláku, iba podľa brata a on má doma zimu ako v "psinci" keď neprikúri, nič iné mu byt nezohreje, napriek zatepleniu.
Ty máš zrejme šťastie, že dostávaš teplo od susedov, to že nie je obývaný ten byt celoročne neznamená, že tam nekúria tak, že má ako sa hovorí, žeravé radiátory. Ešte by bolo zaujímavé ako to vidia susedia okolo teba? Či aj oni nekúria. U nás keď suseda nad nami má otvorenú vetračku, padá mi na plecia chlad.
Že načo vetrať, až sa ti objavia plesne pochopíš. Nedá sa všetko zovšeobecňovať, pretože všetko nie je rovnaké, domy, poloha ani susedia.
Ale mne osobne 21-22 je málo, v spálni stačí.
Ospravedlňujem sa za chyby v mojich príspevkoch, rapľuje mi klávesnica a keď to neskontrolujem je to tam.;)

Gapo,ten byt podo mnou je nekúrený:rolleyes:,ked nebolo zateplené a nemala som okná nové,bola tu kosa aj pri radiatore na 6-tke--pretože u nás dali hlavice a snímače ešte pred zateplením:cool:..ked sa zateplilo,bolo to dosť citeľné a aj pri starých oknách stačilo mať na 3-ke..a tie plasťáky spravili zázraky už úplne..
Samozrejme,že vetrám pravidelne,písala som o tom,že prekurovať a vetrať permanentne len preto,že mám príliš horko, je hlúposť!
Podľa Teba mám kvôli susedom kúriť aj ked mám teplo a zvyšovať tak spotrebu svoju i celého domu?Ukážte mi tých,čo to robia;) to ako keby si kupoval domov na deň 4 pecne chleba a 3,5 z toho vyhodil...len nech sú v obchode spokojný:eek::)
Llívia
27.01.12,12:42
Gapo,ten byt podo mnou je nekúrený:rolleyes:,ked nebolo zateplené a nemala som okná nové,bola tu kosa aj pri radiatore na 6-tke--pretože u nás dali hlavice a snímače ešte pred zateplením:cool:..ked sa zateplilo,bolo to dosť citeľné a aj pri starých oknách stačilo mať na 3-ke..a tie plasťáky spravili zázraky už úplne..
Samozrejme,že vetrám pravidelne,písala som o tom,že prekurovať a vetrať permanentne len preto,že mám príliš horko, je hlúposť!
Podľa Teba mám kvôli susedom kúriť aj ked mám teplo a zvyšovať tak spotrebu svoju i celého domu?Ukážte mi tých,čo to robia;) to ako keby si kupoval domov na deň 4 pecne chleba a 3,5 z toho vyhodil...len nech sú v obchode spokojný:eek::)
Veď skús poprosiť susedov, aby v miestnostiach, ktoré susedia s tvojím bytom, 1-2 dni nekúrili. Potom uvidíš, ako dlho ti nekúrenie vydrží ;):rolleyes:
Gapo
27.01.12,14:58
Gapo,ten byt podo mnou je nekúrený:rolleyes:,ked nebolo zateplené a nemala som okná nové,bola tu kosa aj pri radiatore na 6-tke--pretože u nás dali hlavice a snímače ešte pred zateplením:cool:..ked sa zateplilo,bolo to dosť citeľné a aj pri starých oknách stačilo mať na 3-ke..a tie plasťáky spravili zázraky už úplne..
Samozrejme,že vetrám pravidelne,písala som o tom,že prekurovať a vetrať permanentne len preto,že mám príliš horko, je hlúposť!
Podľa Teba mám kvôli susedom kúriť aj ked mám teplo a zvyšovať tak spotrebu svoju i celého domu?Ukážte mi tých,čo to robia;) to ako keby si kupoval domov na deň 4 pecne chleba a 3,5 z toho vyhodil...len nech sú v obchode spokojný:eek::)
My máme nezateplený dom a mám aj plastové okná pomerne dobré 5 komorové od Slovaktualu. Ja mám takýto poznatok, plastové okná sú dobré na umývanie, ale tým že nepustia teplo von, nepustia ani dnu, v lete je to fajn. V zime mi veľmi slniečko nepomôže. Máme rozbehnuté prípravy na rekonštrukciu, tak uvidím potom, ale neviem, myslím že taký polystyrén čo vyrába teplo ešte nevynašli, iba keby horel. Takže niekto to teplo musí do vášho bytu dodávať. Keď to nie sú radiátory, potom uvažujem že si energetický tvor:D čo vyžaruje toľko energie, že to zohreje byt.
Si človek šťasteny, keď máš možnosť bývať v dome čo nepotrebuje prikurovať. My máme ešte tú nevýhodu, že kúpeľňa s kuchyňou susedí so studenou chodbou a v kúpeľni nie je radiátor, takže je to zdroj prima chladu.
Gapo
27.01.12,15:09
Gapko máme veľa spoločného:
1/ bola som tiež dlho proti PRVN.../dôvody inštalácie som opísala vyššie/
2/ mám stavebnú sústavu T06B ale ZA
3/ mám PRVN rádiové / prvú sezonu, tak uvidím aké budú námery/
ja som dala rozpočítanie prvý krát 50:50 , uvidím ako sa vlastníci správajú a potom navrhnem možno iný pomer.
Jedno viem ale, že po inštalácií PRVN nekúria nadarmo...a na eskimákov treba upliesť bič vyšším pomerom na plochu...treba ich prehlasovať...:rolleyes:
Takže vieš Halli o čom píšem.
My máme od začiatku pomer 60:40 (plocha:výpočet), keď sme to schvaľovali, tak tí čo majú dnes skoro nulové hodnoty pretože tam nebývajú chceli samozrejme iný pomer. Ale aj tento podľa môjho zistenia by sa mal zmeniť na 70:30, ale to by sme potom už strácali dôvod prečo sme kúpili PRVN.
sito
27.01.12,16:03
Taký merač je urobený :D keď ho použiješ budeš vedieť preske koľko kW si spotrebovala na radiatore. :) Určite ich bude viac druhov. Ale nespočita to čo ti prišlo cez steny od susedov.

Tak je vlastne na h...o, len to meria čo chce jeho výrobca. Nerieši problém toho čo sa deje s odobratým teplom za pätou domu.



http://www.youtube.com/watch?v=PlPeMQqQWmQ
uno81
27.01.12,16:16
Veď skús poprosiť susedov, aby v miestnostiach, ktoré susedia s tvojím bytom, 1-2 dni nekúrili. Potom uvidíš, ako dlho ti nekúrenie vydrží ;):rolleyes:

ale ale:rolleyes: toto bolo asi zbytočné Llívia:) podo mnou prázdno-nekúri sa,vedľa mna stará pani,ktorá určite kvôli mne neprekuruje a ostáva sused hore,ale to som ešte nepočula,že by teplo klesalo:---
netreba byť zlý,ked iný smie a ja nie";)
marjankaj
27.01.12,16:23
Nunenko plne s tebou súhlasím, len jedno si treba priznať...dovtedy budu nezmyselné nariadenia a nezmyselné zákony, pokiaľ sa budú ľudia NEZMYSELNE správať! ..a to bude a bolo vždy. Ja hovorím zákonom "mantinely"...inak by tu bol nezvládnuteľný chaoz..
Ja som dala PRVN namontovať v mojom dome až minulý rok, lebo som videla, že nemal nikto v hlave, že keď odchádza z bytu na celý deň, je nezmysel mať radiator naplno...teraz už to v HLAVE majú. Takže merače slúžia len a len ako také pomyselné čidlo v HLAVE !:D
PS: alebo lepšie povedané ako tŕň v zad... lebo sa od dverí vráti a nechá len temperovať...

A presne o toto tu ide.
A keď niekto ide na pol roka do Anglicka, tak je tak isto nezmysel, aby kúril naplno. Veď je to logické. Ta ňe?
Všetkým naraz nevyhovieš.
uno81
27.01.12,16:30
My máme nezateplený dom a mám aj plastové okná pomerne dobré 5 komorové od Slovaktualu. Ja mám takýto poznatok, plastové okná sú dobré na umývanie, ale tým že nepustia teplo von, nepustia ani dnu, v lete je to fajn. V zime mi veľmi slniečko nepomôže. Máme rozbehnuté prípravy na rekonštrukciu, tak uvidím potom, ale neviem, myslím že taký polystyrén čo vyrába teplo ešte nevynašli, iba keby horel. Takže niekto to teplo musí do vášho bytu dodávať. Keď to nie sú radiátory, potom uvažujem že si energetický tvor:D čo vyžaruje toľko energie, že to zohreje byt.
Si človek šťasteny, keď máš možnosť bývať v dome čo nepotrebuje prikurovať. My máme ešte tú nevýhodu, že kúpeľňa s kuchyňou susedí so studenou chodbou a v kúpeľni nie je radiátor, takže je to zdroj prima chladu.

Gapo-v zime Ti ani teplo z vonku nemôže dôjsť;)
Čo sa týka toho polystyrénu,tak zjavne zateplil,tie rozdiely sú citeľné...mne napr. hodne kúri plazma,rôzne lampy,varím často,pečiem..malý má tiež nejaké elektro v izbe a kúpeľka je síce susediaca so schodišťom-teda s chodbou,ale ani tam nemusím prikurovať..

A tu sú optimálne teploty v interiéri:
obývačka : 21-23
pracovňa : 20-22decká : 20-22
spáľňa : 18-19
chodba : 15-18

Ja mám i vdaka elektro a domácim prácam tých 22 stupňov a netreba zabudnúť aj na trubky,ktoré idú k susedom a sú teplé:) a okná som dala 6-komorové-boli v akcii:rolleyes: a sú dostatočná pomoc od zimy---
sito
27.01.12,16:39
Tak je vlastne na h...o, len to meria čo chce jeho výrobca. Nerieši problém toho čo sa deje s odobratým teplom za pätou domu.



http://www.youtube.com/watch?v=PlPeMQqQWmQ




A kde je vlastne tá, achilová päta? Predsa v hlave, len hlupák, blbec si myslí, že na nohe. :);)
sito
27.01.12,16:52
Je evidentní, že * sito * nerozumí stavební fyzice a metrologii
a neustále opakuje svoje fantasmagorie.

Doporučuji nastudovat aspoň minimálně základy a nedělat ze sebe ...

Nerozumie, ale má rozum, mozog ako každý ... aj názor, nie riešenie! Riešenie, spôsob si musia schváliť vlastníci bytov! A s tých si niekto robí, delá, strieľa.

Ja nie. Že by ty???
sito
27.01.12,17:07
ON-LINE poradna Asociace ARTAV

Odpovídáme na dotazy z oblasti rozúčtování nákladů za spotřebu tepla a vody mezi konečné spotřebitele.
Odpovědi na dotazy jsou odborným názorem Rady Asociace a z hlediska práva ČR mají informační charakter.
Nenahrazují tedy jakákoliv rozhodnutí příslušných orgánů státní správy.
z 08. 02. 2008, od: Dušan Capko
Nadpis:
Meranie E-PRVN
Otázka:
Prajem dobrý deň. V dizertačnej práci od "ing.Taťjany Jánoškovej, Príspevok k návrhu mtodiky hodnotenia potreby a spotreby tepelnej energie v bytových domoch" obhájenej 10.12 2002 na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, som našiel na str.135 tabuľku "Tab.8.9 Závislosť spotrebných jednotiek elektronických PRVN " doprimo ISTA" na množstve dodaného tepla", z ktorej som urobil porovnanie spotreby tepla "kWh" s odpovedajúcimi hodnotami "spotrebných jednotiek" s hodnotami nad 1000, a z toho vyšiel "prevod", že "1kWh je rovná 1spotrebnému dieliku" s presnosťou 1,5%. Otázka je:

1.Prečo sa tento prevod neudáva u týchto meračov obecne myslené, na elktronických PRVN, dokonca každý predajca tvrdí, že tento prepočet nie je vôbec možný pre ten či onen radiátor. Tak sa to odmieta pri meraní spotreby tepla v bytoch. Veď zaujmavá je aj dodávka tepla pre každý radiátor v byte, aj keď to presne neodpovedá spotrebe tepla vykurovaním. To by predsa umožnilo určiť dodanú tepelnú energiu každým článkovým radiátorom vo fyzikálnych jednotkách energie.
2. Prevod určený pre "doprimo ISTA" v "kWh / spotr.dielik" je náhoda, alebo aj u ostatných typov meračov sa takýto prevod dá určiť, resp. je blízky spomenutej hodnote.
3.Na výstave "aquterm-ther" v Nitre o vykurovaní,..., som od firmy "V.I.TRADE" získal pospekt pre e-PRVN typ "E-ITN 30.xx", v ktorom figuruje "Celkový vyhodnocovací súčiniteľ K=1". Môžete vysvetliť jeho použitie v súvislosti so "spotrebnými jednotkami" a dodanou energiou vykurovacím telesom v "kWh"?


Odpoved:
Pro používání E-PRVN (elektronických poměrových rozdělovačov vykurovacích nákladov) je základním technickým předpisem ČSN EN 834. V této technické normě najdete odpověď na většinu vašich otázek. Především se v ní dozvíte, že přepočet dílků odečtených na indikátorech (PRVN) na množství spotřebovaného tepla závisí na celé řadě technických okolností: výkon otopného tělesa, způsob připojení do rozvodu ÜT, případný zákryt OT, tvar a kvalita povrchu OT ovlivňující koeficient přestupu tepla do indikátoru apod. Mimo to při rozúčtování se vždy jedná jen o poměrové rozdělení nákladů na vytápění celého domu. Při tom hrají roli i další okolnosti: Rozsah topných rozvodů, velikost společných prostor domu apod.

Přepočet dílků na množství tepla v kWh tedy obecně opravdu není možný.

V případě zmíněné disertační práce, kterou neznám, mohlo jít o jeden určitý případ, ve kterém byly definovány počáteční a okrajové podmínky výpočtu.

Odpovídal: -japo-

Internet: 8.11.2008 www.artav.cz (http://www.artav.cz)



PS

* sito * vesele uvedený text neustále ignoruje

PS

Jaké jsou příznaky schizofrenie?
Mezi obecné projevy patří nestandardní myšlení…..

Více na: http://www.schizofrenie.psychoweb.cz#ixzz1kbPyooHP (http://www.schizofrenie.psychoweb.cz/#ixzz1kbPyooHP)


Kámo, prečítal som. Ale hlúposti neabsorbujem. Predsa každý by mal veriť svojmu správnemu úsudku, či nie? Vieš, teba tak tí vedci dohúkali, že si na porade za štyroch, vidíš dvojmo, ale si len jeden, na .....



http://www.youtube.com/watch?v=EtkquIkAFnE
PASKOV
27.01.12,17:29
Doporučuji pro * sito *


Základní vzdělávací kurz pro energetické poradce IV. Datum: 27.1.2012 | Organizace: Energy Centre České Budějovice (http://www.tzb-info.cz/firmy/energy-centre-ceske-budejovice) | Firemní článek

Energy Centre České Budějovice
nám. Přemysla Otakara II. 87/25
370 01 České Budějovice

tel.:387 312 580
e-mail:eccb@eccb.cz
web:www.eccb.cz (http://www.tzb-info.cz/redirect.py?t=5&i=21067&url=http://www.eccb.cz)



další informace o firmě (http://www.tzb-info.cz/firmy/energy-centre-ceske-budejovice)
vyžádat další informace (http://www.tzb-info.cz/firmy/energy-centre-ceske-budejovice#vyzadat-dalsi-informace)

Organizátor: Energy Centre České Budějovice ve spolupráci s O.Ö. Energiesparverband, E.ON, Energie AG OÖ a ČESKÉSTAVBY.CZ

Místo konání kurzů: sídlo E.ON, City Center, F. A. Gerstnera 2151/6, České Budějovice


Základní vzdělávací kurz pro energetické poradce je zaměřen na získání vědomostí a zkušeností v oblasti energetického poradenství, což se týká především úspor energií, využití obnovitelných zdrojů energie a staveb s nízkými energetickými nároky.


Náplň kurzu je různorodá, snažící se pokrýt co nejvíce aspektů energetického poradenství a přednášející na kurzu patří mezi špičkové odborníky ve svých oborech. Součástí kurzu je i jednodenní exkurze do Horního Rakouska.


Cílovou skupinou kurzu jsou pracovníci energetických agentur, zaměstnanci státní a veřejné správy, autorizovaní inženýři a technici, projektanti, vysokoškolští studenti, zástupci firem a podnikatelé v oborech týkajících se tématiky kurzu, pracovníci neziskových organizací, zástupci škol.


Pokračování…


http://www.tzb-info.cz/hodnoceni-energeticke-narocnosti-budov/8231-zakladni-vzdelavaci-kurz-pro-energeticke-poradce-iv
sito
27.01.12,17:32
Sitečko,ale zober si to aj inak...mám v byte skoro 22 stupňov!!!dieťa chodí vyzlečené a ja mám kúriť a hned to aj vetrať???ved sa nad tým zamysli:rolleyes:

No, uno!? ;) Aj som sa zamyslel. Ale, že bývaš na juhu a južné slnko Ti pomáha vykurovať byt. Ale až tak, že musíte chodiť v, s holou a ešte aj okná otvárať? To asi s tej slamy, nezmysly.

A cez tvoj byt neprechádzajú stupačky? Cez ktoré sa dostáva teplo do bytov nad tvojím bytom? To to teplo nie je teplo, spoločné, za to nie a nie zaplatiť?

Vieš, chce to celkový pohľad na dom. A potom aj na tie VIP, VIPAmerače. CELKOVÝ POHĽAD!!! Nestačí len za jeden rok!!!
sito
27.01.12,17:39
Je to presne tak, jeden vykurovací celok. Rozdeliť spravodlivo spotrebu na jednotky (byty) je absolutne nemožné. Je jedno čím budeme merať, respektíve získavať podklady na rozpočítanie.
Je jedno, či sú použité PRNV, či kalorimetrické merače alebo snímače teploty. V jednom prípade dokážeme zistiť koľko "tepla" prišlo do bytu oficiálne cez tepelné rozvody a v prípade PRNV aý podiel z celku pripadá na spotrebu bytu, či pri snímačoch teploty koľko bolo v byte stupňov. Ak zaznamenávame len to čo k nám prišlo tepelným rozvodom, tak zaznamenávame len čať našej skutočnej spotreby tepla. táto meraná časť je v každom byte, dokonca miestnosti iná, niekde je len zopár percent.
Ak však vychádzame z nameranej teploty v miestnostiach, tak nedokážeme "odfiltrovať" teplo dodané inými zdrojmi. Žiarovka, elektrospotrebiče či varenie, alebo aj človek, ktorý produkuje teplo (60W až 250W).
Ak by sme naraz použili všetky metódy, t.j. mali by sme pomerové merače súčasne aj kalorimetrické merače a aj snimali teplotu v bytoch a nezávisle by sa náklad na dodávku tepla rozdelil podľa každého dočkali by sme sa výsledku, ktorý by odpovedal na otázku či je rozdelenie nákladov na dodávku tepla podľa nameraných hodnôt podvod, respektíve nezmysel. Ja a Paškov odpoveď poznáme. na druhej strane chápem všetkých, čo merania a následné rozpočítanie podľa tohto merania považujú za jediný nástroj ako donútiť ľudí k šetreniu so spoločným teplom, a tým aj k zníženiu nákladov. No pre mňa je takéto riešenie, kde vedome jedných zvýhodním tak, tak že iných poškodím, a čo je horšie nikto nevie rozoznať poškodených od zvýhodnených NEZMYSEL.0
Llívia
27.01.12,17:48
...vedľa mna stará pani,ktorá určite kvôli mne neprekuruje...
Dám ti konkrétny, vlastný príklad, snáď to pochopíš: izba, hlavica nastavená na 3, teplo, pohoda, sused kúri. Zrazu - nepohoda. Hlavica nastavená na 4, niekedy aj na 5, a zima ako v .... no, skrátka väčšia zima, ako keď bola hlavica nastavená na 3. A sused sa chváli, ako má vypnuté radiátory, ako nemusí kúriť a aj tak má teplo (bodaj by nie, keď z jednej strany ho vyhrievame my, z druhej strany druhý sused, zospodu tretí a nemá ani jednu stenu zo severu, presnejšie jeho byt má len jednu stenu (obvodovú) a tá je otočená na juh). Ak je 3 na hlavici 21 stupňov, tak z tvojho pohľadu pri nastavení na 4 alebo 5 prekurujeme. Ale vidíš aj to, že pri nastavení hlavice na 4 alebo 5 je v tej izbe stále zima?! :confused:


... a ostáva sused hore,ale to som ešte nepočula,že by teplo klesalo:---...
Tak to si teda zle počula. Akože keď kúrime, tak na zemi je 0 stupňov a hore pod stropom 40?! :confused::confused:


Prehovor susedu, nech vypne kúrenie v izbách, ktoré susedia s tebou. To uvidíš, ako strašne prekurovala.
uno81
27.01.12,17:56
No, uno!? ;) Aj som sa zamyslel. Ale, že bývaš na juhu a južné slnko Ti pomáha vykurovať byt. Ale až tak, že musíte chodiť v, s holou a ešte aj okná otvárať? To asi s tej slamy, nezmysly.

A cez tvoj byt neprechádzajú stupačky? Cez ktoré sa dostáva teplo do bytov nad tvojím bytom? To to teplo nie je teplo, spoločné, za to nie a nie zaplatiť?

Vieš, chce to celkový pohľad na dom. A potom aj na tie VIP, VIPAmerače. CELKOVÝ POHĽAD!!! Nestačí len za jeden rok!!!

Marcééél,ale to nie ja chodím holá..to môj malý bez trička stále,že mu je horko:):--- a jasne,že stupačky prechádzajú,a zaplatím,ved 40% je za plochu a 60 spotrebu;)
uno81
27.01.12,18:05
Dám ti konkrétny, vlastný príklad, snáď to pochopíš: izba, hlavica nastavená na 3, teplo, pohoda, sused kúri. Zrazu - nepohoda. Hlavica nastavená na 4, niekedy aj na 5, a zima ako v .... no, skrátka väčšia zima, ako keď bola hlavica nastavená na 3. A sused sa chváli, ako má vypnuté radiátory, ako nemusí kúriť a aj tak má teplo (bodaj by nie, keď z jednej strany ho vyhrievame my, z druhej strany druhý sused, zospodu tretí a nemá ani jednu stenu zo severu, presnejšie jeho byt má len jednu stenu (obvodovú) a tá je otočená na juh). Ak je 3 na hlavici 21 stupňov, tak z tvojho pohľadu pri nastavení na 4 alebo 5 prekurujeme. Ale vidíš aj to, že pri nastavení hlavice na 4 alebo 5 je v tej izbe stále zima?! :confused:


Tak to si teda zle počula. Akože keď kúrime, tak na zemi je 0 stupňov a hore pod stropom 40?! :confused::confused:


Prehovor susedu, nech vypne kúrenie v izbách, ktoré susedia s tebou. To uvidíš, ako strašne prekurovala.



:)No nás učili,že teplo stúpa nahor:rolleyes: a ako som písala,suseda neprekuruje,lebo šetrí,kedže jej dôchodok nestačí...a má so mnou len jednu stenu,,podo mnou prázdno a vypnuté radiatori-slečna je mimo SR

zober si to aj z inej stránky--podo mnou sa celé roky nekúri a ja ako k tomu prídem,ked pod tým bytom je len pivnica??:confused: môžem sa len tešiť,že mám napriek všetkému v byte teplo a ostatní nemajú zimu zas kvôli mne:),,závisť ubíja...

tým by som dohadovanie na túto časť témy ukončila :rolleyes:
sito
27.01.12,18:11
Nunenko plne s tebou súhlasím, len jedno si treba priznať...dovtedy budu nezmyselné nariadenia a nezmyselné zákony, pokiaľ sa budú ľudia NEZMYSELNE správať! ..a to bude a bolo vždy. Ja hovorím zákonom "mantinely"...inak by tu bol nezvládnuteľný chaoz..
Ja som dala PRVN namontovať v mojom dome až minulý rok, lebo som videla, že nemal nikto v hlave, že keď odchádza z bytu na celý deň, je nezmysel mať radiator naplno...teraz už to v HLAVE majú. Takže merače slúžia len a len ako také pomyselné čidlo v HLAVE !:D
PS: alebo lepšie povedané ako tŕň v zad... lebo sa od dverí vráti a nechá len temperovať...

No, zákon je napísaný jednoznačne, len ľudia nemajú naň jednoznačný názor! Čo vyhovuje advokátom, oni im vraj poradia za úplatu, nie úplatok.

A perboha, načo v tvojom rodinnom dome, či nie? Ahá z bytu, takže nie tvoj, ale váš. Ale pri tej cene bolo ľachšie otvoriť okno, ako zavrieť radiátor.

Treaz to už majú, možno v hlave, ale cena za teplo je už iná, asi preto im to začalo dochádzať.

Merače majú čidlo, ktoré sníma pôsobenie odobratého tepla na čídlo. Ale to hlavné čidlo je v hlave a nie je pomyslené, treba myslieť, nie vetkým sa to podarí, nie na prvý krát.

A čo je to to len temperovať?
Halli
27.01.12,18:24
No, zákon je napísaný jednoznačne, len ľudia nemajú naň jednoznačný názor! Čo vyhovuje advokátom, oni im vraj poradia za úplatu, nie úplatok.

A perboha, načo v tvojom rodinnom dome, či nie? Ahá z bytu, takže nie tvoj, ale váš. Ale pri tej cene bolo ľachšie otvoriť okno, ako zavrieť radiátor.


Treaz to už majú, možno v hlave, ale cena za teplo je už iná, asi preto im to začalo dochádzať.

Merače majú čidlo, ktoré sníma pôsobenie odobratého tepla na čídlo. Ale to hlavné čidlo je v hlave a nie je pomyslené, treba myslieť, nie vetkým sa to podarí, nie na prvý krát.

A čo je to to len temperovať?

Sito bože ty si strašný bimbo! Vieš dobre, že odlišujem "môj dom" kde bývam od iných, ktoré mám na starosti, tak už prestaň robiť nájazdy na slovíčkarenie. Na to máš predsa Paskova, tak sa s nim kučkuj na piesočku, mňa tie Vaše invektívy vôbec nezaujímaju. Ja na tvoje prispevky nereagujem, tak si daj pohov aj ty voči mojim... Si ako malé sprosté decko...
marjankaj
27.01.12,18:33
:)No nás učili,že teplo stúpa nahor:rolleyes: a ako som písala,suseda neprekuruje,lebo šetrí,kedže jej dôchodok nestačí...a má so mnou len jednu stenu,,podo mnou prázdno a vypnuté radiatori-slečna je mimo SR


A kto vás učil? Hilary? Ja som na Mt. Evereste nebol, ale že by práve tam bolo najteplejšejšie:---:D?
marjankaj
27.01.12,18:38
Paskov, vidím, že ty tu do toho najviac vidíš.
Mám taký problém.
Ako rozpočítať teplo, ktoré dodáva slnko bytom na južnej strane bytového domu. Tie potom netreba toľko vykurovať ako byty na severnej strane.
Aké MĚŘIDLA by si doporučil?:rolleyes:
sito
27.01.12,18:52
Ja osobne som bol od začiatku proti tzv. "meračom" na radiátoroch. Pretože mi to ako technicky trochu zdatnému človekovi s primeranou inteligenciou:rolleyes::D bolo jasné, že s tým budú iba problémy.

Na začiatku to bola povinnosť, povinnosť na h...o, nikto, hlavne vlastníci v tej dobe ju nerešpektovali, nebola, aj keď bola.

Napriek tomu si myslím, že tie čudá by mali s akou takou presnosťou ukazovať to čo ukazujú.

S akou - takou presnosťou, skôr s nepresnosťou, ta je vždy. Nespravodlivosť. Ale je aj objektivita, či nie?

Takže by nemali byť medzi nimi nejaké závratné rozdiely v zaznamenaných jednotkách, pokiaľ človek s nimi zaobchádza aj s okolím ako treba. My máme rádiové 556 Sontex, zatiaľ čo sa týka počtu jednotiek to vyzerá, že to zodpovedá spôsobu kúrenia v danej miestnosti. Hlavice máme Oventrop.

Čo ste si vybrali, to máte!

Takže si každý môže odpísať namerané údaje a urobiť prehľad o tom ako hospodári s teplom.

To nie! Ale istú vypovedaciu hodnotu to má, to zaznamenané, tá hodnota na PRT.

Ja som na tom ako ZV lepšie pretože mám údaje za celý dom a tak vidím, kto ako funguje.

A čo si myslíš? Mali by to vedieť všetci, keď to schaľuje nadpolovičná väčšina, alebo je to osobne, osobný údaj???

Ale keď vidím, že niekto má odber za celé obdobie takmer rovnaké, ako ja za mesiac na jednom vykurovacom telese, tak sa to inak nedá nazvať, iba ako obmedzeným skrblíkom čo to nemá v hlave v poriadku.

No neviem, či závisť je v poriadku. Keď Ty vidíš a oni nie?

Podotýkam, že teplota jeho vykurovacích telies má 16 -17 st. C! A teplota v miestnostiach je obdobná.

Oceľ je chladnejšia, vraj! A niekedy spôsobí aj nulovú teplotu tela?

To sa nedá pri najlepšej vôli akceptovať ako normálne!

Je to nenormálne, ak sa niekto nepodieľa na vykurovaní domu v ktorom má byt !!!

Sito u Vás sú obrovské diferencie. U nás sa počet jednotiek pohybuje od 0 - 1400.

To je asi tými PRD, PRVN, máme od iných firiem, ktoré majú rozdielne spôsoby vyhodnocovania pôsobenia tepla na čídla prístrojov, prípadne aj iná poloha ich umiestnenia na radiátoroch.

Čo sa týka nameraných teplôt, tam som nie spokojný s výsledkom, pretože sú tam aj nelogické hodnoty.

Oni, tie prístroje vám merajú aj teplotu v miestnosti? A ako?

U mňa to však zodpovedá skutočnosti.

Asi preto, že si ZV?

Nuž a ešte by som chcel podotknúť, že ja bývam v T06B Ba type, ktorý má zrejme iné parametre ako T06 Ke a lebo Žilinský, takže porovnávať hrušky s jablkami sa nedá.

Vieš, BA, KE, alebo ZA je rozdiel, ale ak rovnaké bytové domy typu T06B sú vedľa seba, to neznamená, že sú obidva jablká, alebo hrušky. Čo sú, čo je dom, aký strom je na vlastníkoch bytoch. Aj v BA, KE, ZA, či nie?

Ja mám v spálni hlavicu na 21 st., t.j. dielik pred červenou bodkou, stačí mi a pritom je radiátor teplý iba v časti nad "meračom". V obývačke čo je 6x3,5m mám hlavicu na 3-ke t.j. 20 st. a radiátor je žeravý až po spodok, však je tam aj chladno, pretože nestačí vykúriť ten objem aj vďaka susedom.

Daj ich adresu, napíšem im, že sú k Tebe bezohľadní, a že by ich bolo treba nakopať ...

Tak som sa rozpísal, že som zabudol pointu, sito:D

A to Orim napísal, že všetko už bolo ... a čo dokolečka dokola?

Aha spomenul som si, že najlepšie by bolo rozpočítavať spotrebu tak, ako to bolo, ale s tým zase by nesúhlasili tí eskimáci.

A kto ich vypestoval na Slovensku? Komunisti? Kapitalisti? Demokracia? Alebo cena za teplo a vlastníci, že rozhodli. Alebo vlády, že rozhodli?



:);)
sito
27.01.12,19:00
Gapko máme veľa spoločného:
1/ bola som tiež dlho proti PRVN.../dôvody inštalácie som opísala vyššie/
2/ mám stavebnú sústavu T06B ale ZA
3/ mám PRVN rádiové / prvú sezonu, tak uvidím aké budú námery/
ja som dala rozpočítanie prvý krát 50:50 , uvidím ako sa vlastníci správajú a potom navrhnem možno iný pomer.
Jedno viem ale, že po inštalácií PRVN nekúria nadarmo...a na eskimákov treba upliesť bič vyšším pomerom na plochu...treba ich prehlasovať...:rolleyes:

A čo si Ty v tom dome, aké Ja?

50 : 50, ani ryba, ani rak! Každý v dome vypadá ako ....

Mám také tušenie, že spravuješ a vidíš, vidíš viac, viac ako Gapo. A keď si videla, že ostatným zostáva viac, alebo že môžu menej ako vy, tak áno. To trvalo!!! Si myslím.

A že bič, na eskimákov? Seba, svoj dom tým oplieskate o kopec peňazí!!!
sito
27.01.12,19:09
Aj my sme stav. sústava T 06BA, v Pezinku , každá bytovka má vlastnú kotolňu..neviem si predstaviť, že by sme ba sme mali PRVN....

No a čo?!!! V Pezinku nemôžu byť normálni?!!! Ahoj, Jožka! :);) Nech sa ostatní aj ......
sito
27.01.12,19:18
Takže vieš Halli o čom píšem.
My máme od začiatku pomer 60:40 (plocha:výpočet), keď sme to schvaľovali, tak tí čo majú dnes skoro nulové hodnoty pretože tam nebývajú chceli samozrejme iný pomer. Ale aj tento podľa môjho zistenia by sa mal zmeniť na 70:30, ale to by sme potom už strácali dôvod prečo sme kúpili PRVN.

Nie len dôvod!!!

A čo tak, ak zateplíte, pomer zmeniť na 80 : 20 %, ako doporučuje odborník, expert.

Ale tým sa vám neoplatí investovať ani do toho zateplenia, síce sa teoreticky môže spotreba znížiť, ale nekontrolovateľným odberom tepla v jednotlivých bytoch, miestnostiach k tomu nemusí v skutočnosti vôbec dôjsť.
sito
27.01.12,19:25
A presne o toto tu ide.
A keď niekto ide na pol roka do Anglicka, tak je tak isto nezmysel, aby kúril naplno. Veď je to logické. Ta ňe?
Všetkým naraz nevyhovieš.

Môže aj do Ameriky, nie len do Anglicka, ak náhodou omylom nechal optimálne nastavené hlavice, nič tým nepokaz. Ak ich úmyselne dá na nulu, domu pomôže, ale najbližšie byty? Vraj okradne, či nie?
sito
27.01.12,19:29
Gapo-v zime Ti ani teplo z vonku nemôže dôjsť;)
Čo sa týka toho polystyrénu,tak zjavne zateplil,tie rozdiely sú citeľné...mne napr. hodne kúri plazma,rôzne lampy,varím často,pečiem..malý má tiež nejaké elektro v izbe a kúpeľka je síce susediaca so schodišťom-teda s chodbou,ale ani tam nemusím prikurovať..

A tu sú optimálne teploty v interiéri:
obývačka : 21-23
pracovňa : 20-22decká : 20-22
spáľňa : 18-19
chodba : 15-18

Ja mám i vdaka elektro a domácim prácam tých 22 stupňov a netreba zabudnúť aj na trubky,ktoré idú k susedom a sú teplé:) a okná som dala 6-komorové-boli v akcii:rolleyes: a sú dostatočná pomoc od zimy---

A je to tu! To teplo je odkiaľ, ktoré sála do bytu, tvojho?
sito
27.01.12,19:35
Marcééél,ale to nie ja chodím holá..to môj malý bez trička stále,že mu je horko:):--- a jasne,že stupačky prechádzajú,a zaplatím,ved 40% je za plochu a 60 spotrebu;)

Ale vy máte VIPA-systém a ten meria, zaznamenáva už od 10 °C, takže to čo ti dá plazma, osvetlenie, atď Ti ako zhohľadnia v tých 40 % za plochu? A ako cez tú plochu dostaneš teplo bo bytu? Nekúriš?
sito
27.01.12,19:38
Sito bože ty si strašný bimbo! Vieš dobre, že odlišujem "môj dom" kde bývam od iných, ktoré mám na starosti, tak už prestaň robiť nájazdy na slovíčkarenie. Na to máš predsa Paskova, tak sa s nim kučkuj na piesočku, mňa tie Vaše invektívy vôbec nezaujímaju. Ja na tvoje prispevky nereagujem, tak si daj pohov aj ty voči mojim... Si ako malé sprosté decko...

Aj to je tvoje JA?
sito
27.01.12,19:59
A kto vás učil? Hilary? Ja som na Mt. Evereste nebol, ale že by práve tam bolo najteplejšejšie:---:D?

No, stúpa, stúpa, ako Hilary, až na to, že on tam vyšliapal!
marjankaj
27.01.12,20:01
No, stúpa, stúpa, ako Hilary, až na to, že on tam vyšliapal!

No na druhej strane, čím hlbšie kopeš, tak je tam teplejšie.:---
sito
27.01.12,20:16
No, vidíš ho ...
Llívia
28.01.12,00:36
... a ako som písala,suseda neprekuruje,lebo šetrí,kedže jej dôchodok nestačí...a má so mnou len jednu stenu...
Tak toto ti verím, že suseda neprekuruje:

...Ak je 3 na hlavici 21 stupňov, tak z tvojho pohľadu pri nastavení na 4 alebo 5 prekurujeme. Ale vidíš aj to, že pri nastavení hlavice na 4 alebo 5 je v tej izbe stále zima?!
Choď sa k susede pozrieť, ako má nastavenú hlavicu. A zober si teplomer, či teplota zodpovedá tej teplote, aká by mala byť podľa čísla na hlavici. Alebo urob to, čo som ti už radila: nech suseda na 1-2 dni úplne odstaví radiátor, potom budeš vidieť, aké teplo máš v miestnosti, ktorá má spoločnú stenu so susedou.

...,,podo mnou prázdno a vypnuté radiatori-slečna je mimo SR

zober si to aj z inej stránky--podo mnou sa celé roky nekúri a ja ako k tomu prídem,ked pod tým bytom je len pivnica??
Tá slečna ti na tvoje teplo prispeje – pri jeho rozúčtovaní.


môžem sa len tešiť,že mám napriek všetkému v byte teplo a ostatní nemajú zimu zas kvôli mne
Môžeš mi poradiť, že ako nekúriť tak, aby susedia nemali zimu kvôli tomu, čo nekúri? To by som poradila susedovi, aby sme kvôli jeho nekúreniu nemuseli kúriť viac my a doplácať na jeho kradnutie.
PASKOV
28.01.12,02:39
Kvalitně zateplené domy na úrovni 15 kWh/m2 nepotřebují ÚT.

Stačí dodatkové zdroje tepla ( plazmový TV, chladnička.... ) + teplo dodané v rekuperační jednotce.
PASKOV
28.01.12,02:49
Energetická spotřeba domu

je údaj, který říká, jaké množství energie spotřebuje dům pro vytápění za jeden rok normálního užívání, když je teplota užitného prostoru udržována na 20 °C a jestliže roční průběh teplot odpovídá dlouhodobému průměru. Projektant, který dům navrhuje a zasadí do terénu, tento údaj musí podle současné legislativy znát a stavební firma, pokud použije projektantem navržené materiály a technologické postupy, tohoto údaje musí docílit.

Aby bylo možné porovnávat energetickou šetrnost různě velkých staveb, vyjadřuje se energetická spotřeba v kilowatthodinách (kWh) nebo megajoulech (MJ) na jeden m2 užitné plochy domu za jeden rok. Vynásobením užitné plochy domu a energetickou spotřebou v kWh/(m2.rok), resp. v MJ/(m2.rok) dostane uživatel domu přibližnou energii, kterou spotřebuje za průměrný rok na vytápění. Podle toho, jak velká je roční energetická spotřeba domu vztažená na jeden m2 užitkové plochy, se v Evropě a tedy i u nás rozlišují různé stupně energerické šetrnosti domů, které uvání následující tabulka:





Stará zástavba

680 MJ/(m2.rok)

200 kWh/(m2.rok)



Novostavby z let 1980 - 1994

375 MJ/(m2.rok)

100 kWh/(m2.rok)



Energeticky úsporné domy (současné novostavby)

230 MJ/(m2.rok)

65 kWh/(m2.rok)



Nízkoenergetické domy

180 MJ/(m2.rok)

50 kWh/(m2.rok)



Pasivní domy

55 MJ/(m2.rok)

15 kWh/(m2.rok)
PASKOV
28.01.12,03:21
Energetická hospodárnosť budov Smernica 2010/31/EÚ o energetickej hospodárnosti budov (prepracované znenie)

Dňa 19. mája 2010 bola schválená Smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2010/31/EÚ o energetickej hospodárnosti budov (prepracované znenie) (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:153:0013:0035:SK:PDF) (tzv. EPBD II alebo EPBD Recast), ktorá mení a dopĺňa Smernicu č. 2002/91/ES so zámerom zlepšenia energetickej hospodárnosti budov, berúc do úvahy vonkajšie klimatické a miestne podmienky, ako aj požiadavky na vnútorné prostredie a nákladovú efektívnosť a objasniť niektoré uznesenia smernice č. 2022/91/ES.

Členské štáty EÚ sú povinné implementovať nové požiadavky do svojich národných predpisov.

Prepracovaná smernica o energetickej hospodárnosti budov č. 2010/31/EU (články 2 až 18 a 20 až 27) sa má implementovať do právnych systémov členských štátov do 9. júla 2012.



Zdroj:http://www.sksi.sk/buxus/generate_page.php?page_id=620
uno81
28.01.12,08:29
A je to tu! To teplo je odkiaľ, ktoré sála do bytu, tvojho?

a netreba zabúdať,že najväčšie byty platia podľa plochy najviac!:)
uno81
28.01.12,08:37
Tak toto ti verím, že suseda neprekuruje:

Choď sa k susede pozrieť, ako má nastavenú hlavicu. A zober si teplomer, či teplota zodpovedá tej teplote, aká by mala byť podľa čísla na hlavici. Alebo urob to, čo som ti už radila: nech suseda na 1-2 dni úplne odstaví radiátor, potom budeš vidieť, aké teplo máš v miestnosti, ktorá má spoločnú stenu so susedou.

Tá slečna ti na tvoje teplo prispeje – pri jeho rozúčtovaní.


Môžeš mi poradiť, že ako nekúriť tak, aby susedia nemali zimu kvôli tomu, čo nekúri? To by som poradila susedovi, aby sme kvôli jeho nekúreniu nemuseli kúriť viac my a doplácať na jeho kradnutie.

1/ ak suseda vypne radiátor,mne sa teplota moc teda nezmení,lebo moja kuchyňa s ňou susedí,takže moje teplo s väčšinou pečúcej rúry zohreje ako moju kuchyňu,tak i jej stenu..:rolleyes:

2/ slečna podo mnou: nejde o to,že sa to zohľadní na vyúčtovaní,bavíme sa o prestupujúcom teple a tepelnej pohode--a od nej teda nič nesála

3/ máme aj na schodištiach plastové okná a teplo aj tam-to sa rozpočíta tiež všetkým,tak nechápem,čo tu stále riešime:confused:

ak niekoho štve,že má na figu barák,v ktorom prekúri majland,to je síce zlé,ale my to tu nevyriešime a ani nevidím dôvod útočiť na mna..pekný deň:)
uno81
28.01.12,08:43
a ešte niečo...my sme popri zateplení,výmene okien na bytoch i schodištiach zateplili i strechu a spravili nejaké "tepelné" mosty pri rekonstrukcii balkonov,tak prečo sa stále a dookola niekto čuduje,že niekto môže mať v BD ako celku teplo??!:rolleyes:

ved spravte preto niečo aj vy...stálo nás to síce kopec €,ale výsledky sú citeľné!

a na začiatku sme sa bavili o kvalite meračov",ak si dobre pamätám:) tak dohadovanie ako v škôlke je snád zbytočné...