Lienočky
31.01.06,13:21
Zdravím všetkých ochotných poraďákov! Som živnostníčka, vediem si jednoduché účtovníctvo, nie som platcom DPH. Dňa 27.7.2005 som kúpila prístroj v hodnote 100.000.- Sk + DPH 19.000.- Sk, čiže uhradila som faktúru 119.000.- Sk bankovým prevodom. Z určitých dôvodov potrebujem tento prístroj predať inému živnostníkovi (je ním môj manžel, ktorý tiež účtuje v jednoduchom účtovníctve). Moja otázka: môžem mu predať prístroj dňa 28.7.2005, čiže na druhý deň po kúpe a za akú cenu - za rovnakú za akú som ho kúpila ja - 119.000.- Sk? Veľmi Vás prosím o radu, nemôžem sa bez nej pohnúť ďalej...
Zita5
31.01.06,12:27
Zdravím všetkých ochotných poraďákov! Som živnostníčka, vediem si jednoduché účtovníctvo, nie som platcom DPH. Dňa 27.7.2005 som kúpila prístroj v hodnote 100.000.- Sk + DPH 19.000.- Sk, čiže uhradila som faktúru 119.000.- Sk bankovým prevodom. Z určitých dôvodov potrebujem tento prístroj predať inému živnostníkovi (je ním môj manžel, ktorý tiež účtuje v jednoduchom účtovníctve). Moja otázka: môžem mu predať prístroj dňa 28.7.2005, čiže na druhý deň po kúpe a za akú cenu - za rovnakú za akú som ho kúpila ja - 119.000.- Sk? Veľmi Vás prosím o radu, nemôžem sa bez nej pohnúť ďalej...


Podľa môjho názoru môžeš predať na druhý deň, ale za cenu ako si kúpila prístroj . Pokiaľ by si využívala ten prístroj a riadne odpisovala napr. do novembra tak by som vychádzala z ceny nižšej . Ale to je môj názor . Počkaj ešte na ohlas poraďákov .
hron
31.01.06,13:42
Podľa môjho názoru môžeš predať na druhý deň, ale za cenu ako si kúpila prístroj . Pokiaľ by si využívala ten prístroj a riadne odpisovala napr. do novembra tak by som vychádzala z ceny nižšej . Ale to je môj názor . Počkaj ešte na ohlas poraďákov .

Nooo, moze celkom urcite pouzit cenu vyssiu (primerane :-) ). Moznost uplatnit cenu nizsiu by som skor pozrel v dani z prijmov alebo tu http://www.porada.sk/t11369-pozor--obchody-medzi-zavislymi-osobami.html
Zita5
31.01.06,13:54
Nooo, moze celkom urcite pouzit cenu vyssiu (primerane :-) ). Moznost uplatnit cenu nizsiu by som skor pozrel v dani z prijmov alebo tu http://www.porada.sk/t11369-pozor--obchody-medzi-zavislymi-osobami.html


Ak zakúpim zariadenie a na druhý deň ho predám tak ho kľudne môžem predať za tú cenu za akú som ho kúpila - hoci aj manželovi . Pokiaľ budem mať v živnostenskom liste napr. predaj - maloobchod / neviem o čo sa jedná , tak ho môžem predať aj vyššie - primerane , ale to už bude predaj tovaru .

Pokial zariadenie si zakúpim na svoju podnikateľskú činnosť , budem ho riadne používať na podnikateľské účely, uplatním za určité mesiace odpis a zistím , že sú príčiny , pre ktoré zariadenie sa rozhodnem predať ,tak možem ho predať i za cenu zostatkovú .:cool:

Myslíš , že by som tým porušila znenie zákona , myslím že nie .:) ;)


P.S. Paradox je , že ak kúpim auto a len čo auto opustí predajňu už má 5% z ceny auta dolu :p :p :p
hron
31.01.06,14:04
Ak zakúpim zariadenie a na druhý deň ho predám tak ho kľudne môžem predať za tú cenu za akú som ho kúpila - hoci aj manželovi . Pokiaľ budem mať v živnostenskom liste napr. predaj - maloobchod / neviem o čo sa jedná , tak ho môžem predať aj vyššie - primerane , ale to už bude predaj tovaru .


P.S. Paradox je , že ak kúpim auto a len čo auto opustí predajňu už má 5% z ceny auta dolu :p :p :p

Stale sa hybeme v medziach zakona. V tom prvom odstavci je vsak rozdiel vo variantach. Ak to predava ako tovar - tak dolna hranica je povodna cena. Ale ak nie, moze to byt aj cena nizsia - ako prilezitostny predaj na ziskanie prostriedkov na ine vhodnejsie zariadenie.

Noa tu poznamku P.S. prosimpekne rozviest. Nie celkom chapem. Nie je to nahodou ten naklad na zaplatenie buduceho odpadu? Zeby ten nesiel do nakladovej ceny?
kačer
31.01.06,14:12
Mám taký istý problém, len s tým rozdielom, že sme právnicka osoba - s.r.o.
V marci sme kúpili zariadenie, na ktoré sme očakávali úver od banky. Ale banka nám poskytla len spätný leasing. Stroj sme museli predať leasingovke
za nižšiu cenu podľa ich znalca, nakoľko išlo o starší stroj.
Odpis si neuplatním žiadny, ale čo so zostatkovou cenou, ktorá mi zníži základ dane?
Lienočky
31.01.06,14:20
Ďakujem za rady! Nepredávam prístroj ako tovar (také niečo nemám v živnostenskom liste). Ak som to správne pochopila, môžem prístroj predať na druhý deň za takú istú cenu ako som ho kúpila, čiže 119.000.- Sk. Príjem z predaja zaevidujem do príjmov ovplyv. daňový základ. Takže pri kúpe evidujem výdavok 119.000.- Sk a pri predaji príjem 119.000.- Sk.:confused:
hron
31.01.06,14:47
Ďakujem za rady! Nepredávam prístroj ako tovar (také niečo nemám v živnostenskom liste). Ak som to správne pochopila, môžem prístroj predať na druhý deň za takú istú cenu ako som ho kúpila, čiže 119.000.- Sk. Príjem z predaja zaevidujem do príjmov ovplyv. daňový základ. Takže pri kúpe evidujem výdavok 119.000.- Sk a pri predaji príjem 119.000.- Sk.:confused:

S ohladom na ten chumacik neistoty na konci pre istotu potvrdzujem ze ANO, spravne ste to pochopila a mozete to predat.

To kacer:
Co sa tyka tej straty z prechodu z potencialneho uveru na lizing, myslim si, ze ak je tento prechod zdokumentovany, rozdiel ceny moze zostat ako naklad znizujuci danovy zaklad. Podnikanie nie je len o ziskoch...
Lienočky
31.01.06,16:59
Ďakujem!!!
Zuzka 335
19.10.06,07:28
Milí poraďáci,
neviem či som správne zaradila moju otázku, ale prosím o názor na môj problém: podnikateľ predal novozakúpený osobný automobil zahrnutý v majetku firmy na základe zmluvy o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva firme xxxxfinančné služby. Finančné prostriedky použil na preklenutie situácie vo firme. Na základe splátkového kalendára spláca mesačne istunu a úrok. Môžem to považovať za spätný leasing???

Ďakujem za odpoveď.