Nyyankees
24.01.12,06:05
Dobré ráno poraďáci,

nakoľko som zatiaľ vždy na porade našiel odpovede na svoje otázky, rád by som sa spýtal na možné riešenia môjho problému.

Cca od 2009 som mal prenajatú jednu izbu v byte, a pre nezhody sme sa s prenajímateľom dohodli na rozviazaní nájomného vzťahu na určitý dátum. V tomto dátume som sa z bytu vysťahoval, nejaké veci. kabát a dva kusy nábytku som si však nestihol zobrať (v obstarávacej hodnote cca 350eur), nakoľko som ich nemal kam dať do auta. Následne, ked som si ich chcel zobrať o deň, zistil som, že majiteľ vymenil zámky a na sms a mailová výzvy neodpovedá, tel. nedvíha. Mám u neho jedno nezaplatené nájomné, ktoré som mu uhradil oneskorene, neviem, či to s tým niečo má.

Na sms mi odpovedal, že mi bude účtovať skladné za veci, ktoré tam mám, a zašle mi ich na moje náklady do miesta trvalého bydliska, t.j. asi 130km ďalej. Na mail, sms výzvy, aby mi dal termín, kedy si ich môžem zobrať, odpovedá stále toto isté - a tie veci si chcem osobne zobrať čo najskôr, potrebujem ich. Ja som omylom zobral pohovku, o ktorej som si myslel, že je moja (kupoval som ju totiž ja, za 169eur, len neskôr pri kontrole som zistil, že mi ju stiahol z nájmu), a vyhráža sa podaním trestného oznámenia za krádež, nereaguje na to, keď mu ju chcem doviesť naspať, pýta za ňu plnú cenu uhradiť na účet (za používanú, dosť opotrebenú)

Ďalšia vec, ktorá s týmto má určite niečo spoločné je, že mi nechce dať výpoveď z nájmu, či už z dôvodu oneskoreného nájomného, alebo dohodou. Hovorí, že platí, na čom sme sa mailom dohodli, výpoveď mi nechce dať písomne, aj keď ju vyžadujem. To mi pripadá, akoby zmluva stále trvala, a pritom sa do bytu nemôžem dostať!

Samostatná kapitola sú poškodené dvere, ktoré poškodil niektorý z nájomcov, a nakoľko som odišiel len ja, rozhodol sa pýtať si odo mňa peniaze za nové, a navyše si ich ešte nechať preplatiť v poisťovni, keďze tam volal poisťováka.

Máte nejaké nápady, ako mám toto riešiť? Veľmi ma to vyčerpáva, dohodnúť sa nedá, navyše je to človek, ktorý má dlhy v soc. poisťovni, a možno aj rôzne inde, a týmto zo mňa chce vytiahnuť peniaze.

Ďakujem, ak toto niekto dočítal do konca, a ešte viac radám :)
Mária27
24.01.12,09:10
Prvá otázka je, či ilo o spoločný nájom bytu alebo o samostatnú zmluvu o nájme jednej miestnosti. podľa toho sa aj posudzujú ďalšie skutočnosti.

Ukončenie nájmu bytu dohodou alebo výpovedou musí byť písomné, nájom jednej miestnosti už nie je byt. Ak si však mal aj emailovú komunikáciu o skončení, je to písomne. Ak on vymenil zámky, súhlasil so skončením nájmu, ne to dohoda - nájomný vzťah netrvá.


Na zaplatenie nájmu ti môže zadržať veci, platí však § 672 (8 dní), inak ti ich zadržiava neoprávnene. Môžeš žiadať o vydanie vecí, najlepšie rozkazom na plnenie (§ 174b občianskeho súdneho poriadku).

Pohovku vyriešite pri odovzdávaní vecí. Ak by bol súd, treba to vysvetliť. Bežné opotrebenie je prípustné.
Poškodenie dverí tebou by musel dokázať. Keď spomínaš iným nájomcov, asi toho bytu, tak by ste mali zodpovedať spoločne.


§ 672
(2) ... Ak sa nájomca sťahuje alebo ak sa odstraňujú veci, napriek tomu, že nájomné nie je zaplatené alebo zabezpečené, môže prenajímateľ zadržať veci na vlastné nebezpečenstvo, do ôsmich dní však musí žiadať o súpis osobou poverenou súdom, alebo musí veci vydať. Osobou poverenou súdom môže byť aj súdny exekútor.

§ 682

Ak sa nájom skončí, je nájomca povinný vrátiť prenajatú vec v stave zodpovedajúcom dojednanému spôsobu užívania veci; ak sa spôsob užívania výslovne nedohodol, v stave, v akom ju prevzal, s prihliadnutím na obvyklé opotrebenie.
Nyyankees
24.01.12,09:58
Ďakujem za odpoveď, cením si. Pripájam náj. zmluvu - neviem teraz, či je to zmluva o nájme bytu, či izby....
Mária27
24.01.12,13:29
Máš prenajatú časť bytu, ktorá nespĺňa charakteristiku bytu podľa § 43b) stavebného zákona č. 50/1976 Zb.,

Nemáš ani spoločný nájom, lebo tam nie sú vymenovaní ostatní nájomcovia. Preto sa použijú len všeobecné ustanovenia o nájme z občianskeho zákonníka.
Nyyankees
26.01.12,03:34
citujem zo zmluvy - "Byt bude zdieľať spoločne s nájomcami xxxxxxx" - tato veta nehovori o tom, ze su tam vymenovani aj ostatni najomncovia?

Ak je tomu tak, a vypoved teda musi byt pisomna, ktora cast zakona o tom presne hovori? Vobec nikde som nenasiel nic o tom, ze musi byt pisomna....

Dakujem
GabiZ
26.01.12,06:00
Spôsob zániku nájmu máš predsa priamo v zmluve:
Skončenie nájmu

Nájom prenajatého bytu zaniká:
a) písomnou dohodou,
b) výpoveďou v dvojmesačnej výpovednej lehote pre obe strany

Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po doručení písomnej výpovede druhej zmluvnej strane. V prípade omeškania nájomcu s platbou nájomného o viac ako 14 dní je prenajímateľ oprávnený vypovedať nájomnú zmluvu okamžite.

Zákon presne nevymedzuje, či dohoda o skončení nájmu musí byť písomná. Pokiaľ sa takáto dohoda neuzavrie písomne, je v záujme prenajímateľa i nájomcu, aby mohli nepochybným spôsobom preukázať vznik i obsah dohody (bola tam e-mailová komunikácia, ako písala Mária).
Nyyankees
28.01.12,07:14
Dobry den,

aj po opakovanych vyzvach mi prenajimatel odmieta vratit moje veci, ktore som si tm nechal. Najomne doplatene mam Co mozem robit?
Mária27
28.01.12,11:00
Ak si mu aj ty vrátil veci, môžeš žiadať vydanie tvojich vecí napr. rozkazom na plnenie podľa § 174b občianskeho súdneho poriadku. Ak nepodá odpor, po právoplatnosti rozkazu tam môžeš poslať exekútora. Ak podá odpor, budete sa súdiť a dokazovať.
Mimochodom, pri spoločnom nájme bytu by si musel mať uvedených spolubývajúcich, lebo ste podľa zákona spolu zodpovední. Ak by od teba pýtal škodu, musel by si spoločných nájomcov informovať, inak by mohol to isté pýtať aj od nich.
Nyyankees
28.01.12,13:28
Ako som uz uviedol, v zmluvfe je veta : "Byt bude zdieľať spoločne s nájomcami xxxxxxx" - mena som len vymyzal, nebudem ich tu uvadzat - je to spolovny najom bytu?

Veci, ktore mu chcem vratit odmieta vziat naspat - vraj z obavy, ze som ich zhedohnotil, sice nechapem ako. Pritom som ho viackrat vyzval, aby mi dal termin, kedy ich mozem priniest a svoje veci si zobrat.

Oso mna pyta skodu - ja ju vsak odmietam zaplatit, a to z jednoducheho dovodu - ja som ju nesposobil,aj ked bola na dverach "mnou prenajatej casti bytu" len sa ju rozhodol vymahat odo mna, nakolko len ja som z bytu odisiel.

Ked mi odmieta veci vratit, nie je to kradez?
Nyyankees
28.01.12,13:29
Ospravedlnujem sa za gramatiku - pisal som z mobilu, a prispevok sa neda upravit....
Mária27
28.01.12,16:30
Tak ide o spoločný nájom bytu (§ 700 obč.zák. a nasl.), za škodu (na dverách) ste zodpovední spoločne všetci spoloční nájomcovia - treba to tým druhým oznámiť a dohodnúť sa na zaplatení (ak sa niektorý neprizná a neuhradí sám).
O zadržiavaných veciach som ti písala. O nevrátení válendy a započítaní veci nemôže rozhodnúť sám, môže si uplatniť len prípadnú škodu na válende. Ak by neodmietal jej prijatie, mohol by požadovať aj úroky - pozri § 723.

Dohoda o skončení nájmu bytu alebo i výpoveď musí byť písomná - § 711. Vy ste sa dohodli emilom ...