tekvicka
24.01.12,07:22
Dobry den, potrebovala by som poradit. Otec zomrel v r. 2005, ale z roku 2002 mal uver na uverovej karty, ktory sa do jeho smrti splacal. Dlh ostal vo vyske cca 400€. Tento dlh sme aj uviedli aj do dedicskeho konania (bez toho, aby to prihlasila banka, kedze sme jej doniesli kopiu umrtneho listu) a snazili sa komunikovat s bankou o moznosti uhrady. Banka nereagovala. Az minuly tyzden - rok 2012 sa ozvala vymahacska spol. a ziada o okamzite uhradenie dlznej ciastky aj s urokmi a ostatnym prislusenstvom. Po tel. komunikacii s veritelom - nas poziadali o opatovne zaslanie umrtneho listu a rozhodnutia dedicskeho rozhodnutia. Ako mam postupovat, maju pravo po tych rokoch ziadat vyplatenie dlhu aj s urokmi a "ostatnym prislusenstvom"? Aka je tu premlcacia doba? My sme sa to snazili po smrti riesit a nemali zaujem a teraz sa nam vyhrazaju a ziadaju okamzite splatenie celej sumy ..... Dakujem za pomoc. Tekvi
Mária27
24.01.12,08:40
Veď im skúste napísať, že je to premlčané. Ten úmrtný list si pýtali asi preto, že chceli tvrdiť, že dlžníka kontaktovali, že uznal dlh a pod. Uvidíš, čo ti odpísu, potom môžeš hľadať argumenty.
Stanislav 1975
24.01.12,08:52
ak to bolo riadne prihlásené do dedičského konania ako píšeš,tak pravdepodobne ste "za vodou" a nemajú právo to od vás vymáhať...
andreakk
25.01.12,12:25
Zdravím..
myslím, že by som nemala nič pokaziť, ak pridám svoju otázku do tejto témy.
V téme-dedičstvo a dlhy som sa dočítala, že úroky po smrti dlžníka už nerastu..v súvislosti s tým by som mala jednu otázku.
Kamarátke zomrela mama,ktorá mala uzatvorenú zmluvu o úvere s bankou. Išlo o sumu 30.OOO SK (995,82 EUR), keďže nemôže nájsť tú zmluvu, neviem presne kedy ju uzatvorila, ale úver splácala pravidelne v mesačných splátkach po 26,59 EUR. V dedičskom konaní si banka uplatnila pohľadávku 902 EUR s príslušenstvom. Na základe osvedčenia o dedičstve kamarátka oslovila banku so žiadosťou o splácanie pohľadávky v mesačných splátkach 20, EUR s tým, že 10 EUR bude platiť ona a 10 EUR jej brat (druhý dedič).Na jej žiadosť banka odpísala, že je žiadosti vyhovuje a povoľuje jej pohľadávku na úverovom účte splácať v mesačných splátkach po 20 EUR počínajúc mesiacom december 2010 vrátane. Ona, spokojná zadala trvalý príkaz a rok platila. Neskôr sa dozvedela, že rovnaké vyrozumenie(odpoveď na jej žiadosť) poslali aj jej bratovi. Slová "na základe Vašej žiadosti Vám povoľujeme splácať pohľadávku v mesačných splátkach 20, EUR" pochopila, že jej vyhoveli a splácať budú spolu 20 EUR a nie každý z nich po 20 EUR). Problém však nastal až teraz v januári, keď jej prišiel výpis z úverového účtu na meno jej nebohej mamy, kde nie je uvedená žiadna splátka a suma, ktorú vraj má zaplatiť už nie je 902 EUR, ale 1,034,75 EUR!!! preto by som sa chcela opýtať, keď jej mama zomrela, môže si banka naďalej účtovať nejaké úroky vyplývajúce zo zmluvy o úvere? A čo robiť, keď na výpise pri kolónke Zaplatená Istina je 0, to isté v kolónke Zaplatené úroky a dlžná suma rastie?? Notár jej pri prejednávaní dedičstva povedal, že ide o pevnú sumu (tých 902 EUR), ktorá už nebude rásť..je možné, že rastie naďalej?? čo robiť?? môžete nám niekto poradiť?? prehľadala som všetky možné zákony, ktoré ma napadli a nikde som nič nenašla..
vopred Vám všetkým ďakujem..
Stanislav 1975
25.01.12,12:40
Zdravím..
myslím, že by som nemala nič pokaziť, ak pridám svoju otázku do tejto témy.
V téme-dedičstvo a dlhy som sa dočítala, že úroky po smrti dlžníka už nerastu..v súvislosti s tým by som mala jednu otázku.
Kamarátke zomrela mama,ktorá mala uzatvorenú zmluvu o úvere s bankou. Išlo o sumu 30.OOO SK (995,82 EUR), keďže nemôže nájsť tú zmluvu, neviem presne kedy ju uzatvorila, ale úver splácala pravidelne v mesačných splátkach po 26,59 EUR. V dedičskom konaní si banka uplatnila pohľadávku 902 EUR s príslušenstvom. Na základe osvedčenia o dedičstve kamarátka oslovila banku so žiadosťou o splácanie pohľadávky v mesačných splátkach 20, EUR s tým, že 10 EUR bude platiť ona a 10 EUR jej brat (druhý dedič).Na jej žiadosť banka odpísala, že je žiadosti vyhovuje a povoľuje jej pohľadávku na úverovom účte splácať v mesačných splátkach po 20 EUR počínajúc mesiacom december 2010 vrátane. Ona, spokojná zadala trvalý príkaz a rok platila. Neskôr sa dozvedela, že rovnaké vyrozumenie(odpoveď na jej žiadosť) poslali aj jej bratovi. Slová "na základe Vašej žiadosti Vám povoľujeme splácať pohľadávku v mesačných splátkach 20, EUR" pochopila, že jej vyhoveli a splácať budú spolu 20 EUR a nie každý z nich po 20 EUR). Problém však nastal až teraz v januári, keď jej prišiel výpis z úverového účtu na meno jej nebohej mamy, kde nie je uvedená žiadna splátka a suma, ktorú vraj má zaplatiť už nie je 902 EUR, ale 1,034,75 EUR!!! preto by som sa chcela opýtať, keď jej mama zomrela, môže si banka naďalej účtovať nejaké úroky vyplývajúce zo zmluvy o úvere? A čo robiť, keď na výpise pri kolónke Zaplatená Istina je 0, to isté v kolónke Zaplatené úroky a dlžná suma rastie?? Notár jej pri prejednávaní dedičstva povedal, že ide o pevnú sumu (tých 902 EUR), ktorá už nebude rásť..je možné, že rastie naďalej?? čo robiť?? môžete nám niekto poradiť?? prehľadala som všetky možné zákony, ktoré ma napadli a nikde som nič nenašla..
vopred Vám všetkým ďakujem..
ja síce niesom až taký velký právnik ( teda vlastne nijaký niesom...;) ), a Majka určite odpovie- ale podľa mojho názoru banka postupuje správne- totiž oni to pravdepodobne berú niečo v tom zmysle ako pokračovanie splácania úveru, ktorý ste prevzali...z dovodu, aby ste ho nemuseli vyplatiť naraz...-lebo vlastne od dedičského konania už nieje dlžnička mamina nebohá- ale VY ako dedičia,preto tam naskakujú úroky, lebo de facto s tými dlžníkmi vy...
Tak to chápem ja...
andreakk
25.01.12,12:55
áno, to dáva logiku a aj ja som sa na to pozerala takto, to by teoreticky vysvetľovalo nárast úrokov, aale je tu ešte druhý problém. keď príde výpis z úverového účtu mne, samozrejme z inej banky, mám tam pekne vypísané koľko som už uhradila, koľko mi ostáva a tak..no a na tomto výpise je len dlh..teda je to takto:
Rekapitulácia EUR
--------------------------------------------------
Nevyčerpaný úver k 31.12.11 0.00
Počiatočný stav istiny úveru k 31.12.11 -902,52
Konečný stav istiny úveru k 31.12.11 - 902,52

Zaplatená istina 0.00
Zaplatené úroky 0.00
Zaplatené poplatky 0.00

Nezaplatené splátky 1,034.75
Nezaplatené poplatky 0.00
________________________________________________
Spolu po splatnosti 1,034.75
aa kde je tých 260 EUR, ktoré mesačne platili??
Stanislav 1975
25.01.12,12:58
áno, to dáva logiku a aj ja som sa na to pozerala takto, to by teoreticky vysvetľovalo nárast úrokov, aale je tu ešte druhý problém. keď príde výpis z úverového účtu mne, samozrejme z inej banky, mám tam pekne vypísané koľko som už uhradila, koľko mi ostáva a tak..no a na tomto výpise je len dlh..teda je to takto:
Rekapitulácia EUR
--------------------------------------------------
Nevyčerpaný úver k 31.12.11 0.00
Počiatočný stav istiny úveru k 31.12.11 -902,52
Konečný stav istiny úveru k 31.12.11 - 902,52

Zaplatená istina 0.00
Zaplatené úroky 0.00
Zaplatené poplatky 0.00

Nezaplatené splátky 1,034.75
Nezaplatené poplatky 0.00
________________________________________________
Spolu po splatnosti 1,034.75
aa kde je tých 260 EUR, ktoré mesačne platili??
No to by asi mali dať na výpis, pokial ste to platili- čo ti povedali v banke?či ešte si tam asi nebola,že?;)
mattto
25.01.12,14:31
áno, to dáva logiku a aj ja som sa na to pozerala takto, to by teoreticky vysvetľovalo nárast úrokov, aale je tu ešte druhý problém. keď príde výpis z úverového účtu mne, samozrejme z inej banky, mám tam pekne vypísané koľko som už uhradila, koľko mi ostáva a tak..no a na tomto výpise je len dlh..teda je to takto:
Rekapitulácia EUR
--------------------------------------------------
Nevyčerpaný úver k 31.12.11 0.00
Počiatočný stav istiny úveru k 31.12.11 -902,52
Konečný stav istiny úveru k 31.12.11 - 902,52

Zaplatená istina 0.00
Zaplatené úroky 0.00
Zaplatené poplatky 0.00

Nezaplatené splátky 1,034.75
Nezaplatené poplatky 0.00
________________________________________________
Spolu po splatnosti 1,034.75
aa kde je tých 260 EUR, ktoré mesačne platili??

skontroluj si číslo účtu, na ktorý ste platili a či ste uvádzali správny variabilný symbol. Kontaktuj banku, dolož výpismi, že ste platili
andreakk
26.01.12,06:59
Stanislav: v banke povedali, že si má čo najrýchlejšie zvýšiť splátky ..aspoň na 40 EUR, lebo ten úver nesplatí ani do konca života..k výpisu nepovedali nič, budem tam musieť zájsť..len..ak banka súhlasila so žiadosťou o "splátkový kalendár" nemala by ho aj poslať s presným vyčíslením dlžnej sumy??
matto: to som urobila ako prvé, všetko sedí..určite budeme kontaktovať banku..len som chcela vedieť či môžeme nejako argumentovať ohľadom tých úrokov a pod. nielen rozprávať, ale doručiť im aj písomný list, upozornenie..proste čokoľvek..aby sme to mali čierne na bielom..
PS. ďakujem Vám za reakcie..Ste milí..:)