janasl
31.01.06,15:05
spoločnosť dostáva finančný dar na nákup materialu, rozvoj spoločnosti...
zaúčtujem na 221/413.
Prosím, prosím poradte, ako to máme vnímať z daňového hľadiska?
Podľa §12 ods.7 daňového zákona je príjem z darovania oslobodený od dane, ale ak nakúpime material z tohoto finančného daru, nemali by som následne rozpustiť dar do výšky sumy nakúpeného materialu na 648 a následne zdaniť, čiže konečný daňový efekt bude nulový?
Prosím viete mi niekto poradiť, ako by ste takýto finančný dar riešili?
ďakujem
andrej_rv
31.01.06,16:42
Prijatý dar nie je dotácia zo štátneho rozpočtu ani z verejných prostriedkov, preto sa naň princíp daňovej neutrálnosti nevzťahuje. Spôsob využitia finančného daru je len vecou príjemcu (prípadne vzájomnou dohodou darcu a príjemcu). Pokiaľ sa tieto prostriedky použijú na zabezpečenie zdaniteľných príjmov resp. v súvislosti s nimi, sú bez akéhokoľvek obmedzenia buď priamym daňovým výdavkom, alebo sa do výdavkov zahrnú vo forme odpisov tak, ako u ostatného slhodobého majetku. V danom prípade sa materiál zaúčtuje bežným spôsobom (do zásob alebo priamej spotreby) bez nejakého súčasného účtovania na výnosových účtoch.
janasl
01.02.06,08:50
čiže ak to správne chápem, dar nechám na 413 a vôbec ho nerozpúšťam do výnosov(i keď je v zmluve zadané, že sa dar použitie na nákup materialu...), čiže výšku dane mi neovplyvní a material za peniaze nakúpený ide klasicky do daňových nákladov na 50x-účty?
Ď.
Mikolajova
27.01.09,11:49
Prosím Vás má zostatok na učte 413 pri zrušení spoločnosti s.r.o. vplyv na niečo.
1234
14.10.09,12:37
Neviem, či tomu dobre rozumiem, preto prosím o radu:
na základe darovacej zmluvy prijmeme finančnú hotovosť, ktorú zaúčtujem 221/648, využitie budem účtovať na nákladové účty. Uvedená hotovosť bude odpočítateľnou položkou pri zostavení daňového priznania. Je to naozaj tak? ďakujem
1234
15.10.09,13:05
prosím Vás - vie ma niekto uistiť, či tomu rozumiem správne?
hena22
15.10.09,13:13
ano, myslím, že tomu rozumieš správne.
Prijatý dar nie je predmetom dane, to čo z peňazí nakúpiš na podnikanie je normálny náklad, či už priamy alebo cez odpisy. Podmienkou je, že slúži na zabezpečenie príjmov :)
1234
15.10.09,13:29
ďakujem veľmi pekne - vydýchla som si