Vlado Dz
24.01.12,11:23
Pri dedičskom konaní po zosnulej mame sme zabudli zahrnúť do predmetu konania jej akcie z kupónovej privatizácie, ktoré sú neobchodovateľné. Potrebujeme previesť akcie na FNM a zrušiť účet v CDCP. Ako máme postupovať? Je potrebné znovuobnovenie konania? Ak áno ako sa tento úkon vykoná a čo to stojí?
doktor23
24.01.12,12:09
je potrebné podať návrh na súd - § 175x OSP, uvedieš po kom má byť dedičské konanie (doložiť najlepšie púôvodné dedičské rozhodnutie), ohľadom čoho (doložíš výpis z CDCP) a kto sú dedičia. Nalepíš kolok 6,50 EUR a podáš na súde. Trovy ... cca. 50 EUR odhadujem.
ewelyn3331
29.01.12,12:14
Ja mám tiež takýto problém. Ja som však už po zosnulej mamke jednu obnovu dedičského konania podávala, pretože akosi sa po troch rokoch od smrti zistilo, že do dedičského konania nebol zahrnuté bezpodielové spoluvlastníctvo manželov jedného pozemku. Vtedy som platila poplatok na súde aj notárovi.
Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale keď som teraz po ďalších dvoch rokoch zistila, že zostali cenné papiere, ktoré neboli zahrnuté do dedičského konania, kde mám istotu, že mi o niekoľko rokov nepríde ďalší papier, kde bude zase nejaký záväzok alebo pohľadávka na zosnulú mamku? Nemôže notár už hneď pred prvým dedičským konaním zistiť všetky pohľadávky a záväzky, ktoré by mali byť písané na zosnulú osobu? To mám teraz zase platiť poplatok na súde a dokedy čakať na ďalšie dedičské konanie? Poplatok by sa mal zaplatiť do 28. februára, avšak ak termín dedičského konania bude stanovený neskôr čo potom? Mám zaplatiť ten poplatok?
Erzebeth
29.01.12,15:43
Notár zisťuje, ale preukázať majetok musí pozostalý. Cenné papiere sú na účte. Niekto to zaplatiť musí.