Ľuboš Valach
24.01.12,11:44
Dobry den,

potrebujem poradit. Sme ZVB spolu 3 vchody, kazdy vchod ma svoj centralny merac tepla. Je mozne toto teplo rozuctovavat po vchodoch podla danych meracov ? Je potrebne mat taketo rozuctovanie odsuhlasene vlastnikmi ? Alebo to treba spocitat a rozuctovat celkove teplo pre vsetky byty v ZVB.

Za pomoc Dakujem.
sito
25.01.12,18:30
Môžete sa dohodnúť aj, že každý vchod si zaplatí svoje náklady, prípadne akokoľvek inak, ale rozhodnutie musí byť v súlade so Zákonom 182/1993, § 14.

Doporučený spôsob

Vyhláška 358/2009, § 7,

ale odsek 10

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

7)

Zákon 182/1993, § 14, odsek 1 a 2

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.
Orim
26.01.12,22:39
Dobry den,

potrebujem poradit. Sme ZVB spolu 3 vchody, kazdy vchod ma svoj centralny merac tepla. Je mozne toto teplo rozuctovavat po vchodoch podla danych meracov ? Je potrebne mat taketo rozuctovanie odsuhlasene vlastnikmi ? Alebo to treba spocitat a rozuctovat celkove teplo pre vsetky byty v ZVB.

Za pomoc Dakujem.
Pokiaľ sú to fakturačné merače inakšie to ani nemôžete spraviť.
sito
27.01.12,14:50
Pokiaľ sú to fakturačné merače inakšie to ani nemôžete spraviť.

Teoreticky máš pravdu, ale jedná sa o teplo. Prakticky, stredný vchod by mal mať najnižšiu spotrebu, byty sú v závetrí, kryjú ich krajné vchody.

Ale skutočnosť môže byť iná, isto! Na fakturačných meračoch a tiež na pomerových prístrojoch styčných bytoch vo vchodoch.

Ak sú vedení ako dom, celok, rozhodujú ako celok, nadpolovičnou väčšinou. Či nie?
sito
29.01.12,04:52
:rolleyes:

:);)
Gapo
29.01.12,15:36
Teoreticky máš pravdu, ale jedná sa o teplo. Prakticky, stredný vchod by mal mať najnižšiu spotrebu, byty sú v závetrí, kryjú ich krajné vchody.

Ale skutočnosť môže byť iná, isto! Na fakturačných meračoch a tiež na pomerových prístrojoch styčných bytoch vo vchodoch.

Ak sú vedení ako dom, celok, rozhodujú ako celok, nadpolovičnou väčšinou. Či nie?
Veď to nevadí, ako to je uvidí na meračoch a potom ak sa dohodli na nejakom koeficiente o nevýhodnosti, tak niet čo riešiť.
sito
29.01.12,16:28
Veď to nevadí, ako to je uvidí na meračoch a potom ak sa dohodli na nejakom koeficiente o nevýhodnosti, tak niet čo riešiť.

:eek: Aha, nevadí.

Vchody: Náklady 1. 5 000, 2. 10 000, 3. 15 000, spolu 30 000 eur.

Ak sa rozdeľuje 30 000 spoločne, ten 1. dopláca na 2. na 3. ešte viac. Ak dajú koeficienty nevýhodnej polohy, tak v strednom vchode to budú len spodné a vrchné byty.

Ak sa rozhodnú po vchodoch v 1. tri vnútorné byty nekúria, ale teplo do ich bytov prestupuje z bytov v strednom vchode. Ale ten má samostatný fakturačný merač, s toho by sa mali isté náklady odpočítať a tie by mali uhradiť tie tri byty. Ak by sa pripočítali k nákladom 1. vchodu všetky byty v 1. vchode by ich uhrádzali.

Najlepšie by bolo po vchodoch, ale tak ako si spomínal, že by všetky hlavice boli nastavené tak aby pri 21 °C zatvárali ventily, teda aj tie tri byty by sa podieľali na vykurovaní svojich bytov cez radiátory v ich byte. V tom prípade by tie prípadne prestupy boli zanedbateľné. Ale každý si myslí, že byt je jeho a môže si robiť čo chce. Vykurovací systém je spoločné zariadenie, a odobraté teplo je tiež spoločné, tak musia tak, ako sa dohodnú, nie každý ako chce. Ale ... detaily netreba riešiť, či?

Ak má dom 230 bytov, tak je čo riešiť. Nezávidím.
Kvaka
29.01.12,16:35
My máme tiež tri fakturačné merače na dom a počítajú náým to spolu za celý dom.
Gapo
29.01.12,18:08
Nechápem načo má dom tri fakturačné merače, keď sa berie do úvahy súčet troch, ešte že za ne nemusíte platiť.
PASKOV
29.01.12,21:46
* sito * nerozumí, co to je tepelná pohoda v bytě, aproto neustále opakuje svoji ničím nepodloženou hypotézu.


PS
Prosím aby svoji usilovnost věnoval studiu: stavební fyziky a metrologie.
Děkuji.
PASKOV
29.01.12,22:10
Tepelná pohoda a nepohoda Datum: 13.12.2000

| Autor: Ing. Lada CENTNEROVÁ

| Zdroj: Vytápění větrání instalace 5/2000 (http://www.tzb-info.cz/casopisy/vytapeni-vetrani-instalace)

| Recenzent: MUDr. Ariana Lajčíková, CSc.

Hodnocení tepelné pohody


Dvě hlavní metody používané pro hodnocení (zjišťování) tepelné pohody lidí jsou:


Dotazníky, kdy dotazovaní subjektivně odpovídají na otázky týkající se převážně vnímání teploty a současně se měří parametry vzduchu v místnosti. Tato metoda se používá hlavně v interiérech běžně obydlených lidmi (tedy v konkrétní budově, při běžném provozu).
Měřením fyziologických změn člověka, jako je pocení, vlhkost pokožky nebo její teplota. Měří se v laboratořích (v klimatické komoře).


Bohužel ne vždy budou všichni spokojeni.

Tak jako někdo nemá rád špenát a někdo by ho naopak mohl jíst denně, tak někdo má raději tepleji a někdo zase příjemný chládek.


Hranice tepelné pohody


Jak již bylo naznačeno, stanovit hranice tepelné pohody tak, aby to vyhovovalo všem je prakticky nemožné.


Proto se vždy předpokládá nějaké procento nespokojených,

který udává oblast tepelné pohody v letním a zimním období, pro člověka s oblečením typickým pro dané období a mírnou aktivitou, s předpokladem 10 % nespokojených lidí.


Pokračování...

http://www.tzb-info.cz/404-tepelna-pohoda-a-nepohoda
sito
30.01.12,01:12
Nechápem načo má dom tri fakturačné merače, keď sa berie do úvahy súčet troch, ešte že za ne nemusíte platiť.

Gapo, ver tomu, že by im stačil jeden, ale niekto spravil taký projekt, kedysi, dávno. U nás viem o troch domoch, čo majú po dva, tiež projektant pred tridsiatimi rokmi.
sito
30.01.12,01:21
* sito * nerozumí, co to je tepelná pohoda v bytě, aproto neustále opakuje svoji ničím nepodloženou hypotézu.


PS
Prosím aby svoji usilovnost věnoval studiu: stavební fyziky a metrologie.
Děkuji.

Na to, čo je tepelná pohoda, nie je treba stavebnú fyziku a meteorológiu. To môže povedať len osoba ktorej sa to týka, ktorej sa niekto opýtal. Fyzika ani meteorológia ju nezahreje. Energia, energia!!!



http://www.youtube.com/watch?v=2ui_894tZSo
Gapo
30.01.12,11:42
Gapo, ver tomu, že by im stačil jeden, ale niekto spravil taký projekt, kedysi, dávno. U nás viem o troch domoch, čo majú po dva, tiež projektant pred tridsiatimi rokmi.
Verím, ja mám desať vchodový dom a máme jeden. Ale aj tak, nie je to úplne nanič, pretože aspoň vidia, že aké sú rozdiely medzi krajnými a stredom. Či je tá nevýhodnosť tých krajných taká, ako sa prezentuje. Pretože ja keď si pozerám aké sú načítané dieliky na tých "sersamoch" v tých tzv. koeficientovaných bytoch, tak vôbec to nie je presvedčivé, že by to tak malo byť. Samozrejme nie je to relevantné, pretože by sa to muselo nastaviť u každého rovnako a potom zmerať tepelnú pohodu a načítané dieliky.
Halli
30.01.12,12:18
Verím, ja mám desať vchodový dom a máme jeden. Ale aj tak, nie je to úplne nanič, pretože aspoň vidia, že aké sú rozdiely medzi krajnými a stredom. Či je tá nevýhodnosť tých krajných taká, ako sa prezentuje. Pretože ja keď si pozerám aké sú načítané dieliky na tých "sersamoch" v tých tzv. koeficientovaných bytoch, tak vôbec to nie je presvedčivé, že by to tak malo byť. Samozrejme nie je to relevantné, pretože by sa to muselo nastaviť u každého rovnako a potom zmerať tepelnú pohodu a načítané dieliky.


Bože Gapko, nepíš, že MÁŠ desať vchodový dom, lebo Sito si bude myslieť, že to je tvoj dom a bude mu to treba vysvetliť polopate :D...
Gapo
30.01.12,12:30
Hahaha, nie Halli, sito vie :D
Kvaka
30.01.12,14:45
Verím, ja mám desať vchodový dom a máme jeden. Ale aj tak, nie je to úplne nanič, pretože aspoň vidia, že aké sú rozdiely medzi krajnými a stredom. Či je tá nevýhodnosť tých krajných taká, ako sa prezentuje. Pretože ja keď si pozerám aké sú načítané dieliky na tých "sersamoch" v tých tzv. koeficientovaných bytoch, tak vôbec to nie je presvedčivé, že by to tak malo byť. Samozrejme nie je to relevantné, pretože by sa to muselo nastaviť u každého rovnako a potom zmerať tepelnú pohodu a načítané dieliky.Gapo, aj my sme mali pôvodne pre celý dom len jeden merač. Dom ako stavebný celok je veľký, 12 vchodový, rozdelili ho na 3 samostatné viacvchodové bytové domy, náš bytový dom má tri vchody. V pivniciach bola jedná hrubá teplovodná rúra, z ktorej išli odbočky rovno k 5 stupačkám v každom vchode celého dlhého domu. Teplo sa rozpočítavalo na každý bytový dom podľa m2. Potom v roku 2008 systém vyregulovali, odbočky sa v každom vchode spojili do jednej, urobila sa meracia a regulačná jednotka pre každý vchod samostatne, osadili nám na každý vchod jedno meradlo. Rozdiely v nameranej spotrebe tepla na jednotlivých meračoch sú malé, máme vo vchodoch po dve polovičné štítové steny, krajný vchod má o jednu polovičnú viac, krajný vchod mal nameranú spotrebu tepla o 2% vyššiu ako bola priemerná spotreba tepla v kWh na jeden vchod. Jeden vchod mal nameranú priemernú spotrebu tepla a jeden vchod mal o 2% menej ako bol priemer.
Údaje PRVN som neporovnávala. Ide o to, že všetky vchody mali približne rovnakú nameranú spotrebu tepla. Tie odchýlky sa mi zdajú až podozrivo presné. :)
sito
31.01.12,08:54
Bože Gapko, nepíš, že MÁŠ desať vchodový dom, lebo Sito si bude myslieť, že to je tvoj dom a bude mu to treba vysvetliť polopate :D...

:eek: :) :D:D:D:mee::D:D:D:mee: ;)
Gapo
31.01.12,14:51
Gapo, aj my sme mali pôvodne pre celý dom len jeden merač. Dom ako stavebný celok je veľký, 12 vchodový, rozdelili ho na 3 samostatné viacvchodové bytové domy, náš bytový dom má tri vchody. V pivniciach bola jedná hrubá teplovodná rúra, z ktorej išli odbočky rovno k 5 stupačkám v každom vchode celého dlhého domu. Teplo sa rozpočítavalo na každý bytový dom podľa m2. Potom v roku 2008 systém vyregulovali, odbočky sa v každom vchode spojili do jednej, urobila sa meracia a regulačná jednotka pre každý vchod samostatne, osadili nám na každý vchod jedno meradlo. Rozdiely v nameranej spotrebe tepla na jednotlivých meračoch sú malé, máme vo vchodoch po dve polovičné štítové steny, krajný vchod má o jednu polovičnú viac, krajný vchod mal nameranú spotrebu tepla o 2% vyššiu ako bola priemerná spotreba tepla v kWh na jeden vchod. Jeden vchod mal nameranú priemernú spotrebu tepla a jeden vchod mal o 2% menej ako bol priemer.
Údaje PRVN som neporovnávala. Ide o to, že všetky vchody mali približne rovnakú nameranú spotrebu tepla. Tie odchýlky sa mi zdajú až podozrivo presné. :)
Nám aj po prerábke a vyregulovaní zostal jeden centrálny, možno aj preto, že od nás pokračuje rúra ešte do ďalšieho domu, ktovie?
Inak tie výsledky, buď potvrdzujú moje úvahy, alebo......?