mlynkarka
24.01.12,12:48
Dobrý deň. Chcela by som poradiť v jednej veci, ktorá ma docela trápi. S priatelom čakáme v marci bábo, budeme sa zrejme v lete brať. Priatel teraz kúpil dom. Je rozvedený, má z predošlého manželstva dve deti (už velké). Jeho bývalá ho dosť "oškubala" a preto chápem, že nechce prísť o ďalšie peniaze a nechce aby som mala nejaký nárok na ten dom, ja to beriem v pohode, ale to v prípade rozvodu a nepohodnutia sa... Lenže si neviem predstaviť, že v prípade jeho smrti, budú mať na dom nárok len jeho deti a ja nie. To mi ostane len tá možnosť jeho deti vyplatiť, s tým som zmierená. Keď sa tam presťahujeme (momentálne sa dom prerába) tak si tam idem nahlásiť trvrlé bydlisko samozrejme. Neviete mi povedať, či budem mať v prípade smrti môjho budúceho manžela na dom nejaký nárok aj ja? Alebo ozaj nie? Ďakujem
Tweety
24.01.12,11:50
Dobrý deň. Chcela by som poradiť v jednej veci, ktorá ma docela trápi. S priatelom čakáme v marci bábo, budeme sa zrejme v lete brať. Priatel teraz kúpil dom. Je rozvedený, má z predošlého manželstva dve deti (už velké). Jeho bývalá ho dosť "oškubala" a preto chápem, že nechce prísť o ďalšie peniaze a nechce aby som mala nejaký nárok na ten dom, ja to beriem v pohode, ale to v prípade rozvodu a nepohodnutia sa... Lenže si neviem predstaviť, že v prípade jeho smrti, budú mať na dom nárok len jeho deti a ja nie. To mi ostane len tá možnosť jeho deti vyplatiť, s tým som zmierená. Keď sa tam presťahujeme (momentálne sa dom prerába) tak si tam idem nahlásiť trvrlé bydlisko samozrejme. Neviete mi povedať, či budem mať v prípade smrti môjho budúceho manžela na dom nejaký nárok aj ja? Alebo ozaj nie? Ďakujem Kúpil ho ešte pred manželstvom, takže je jeho vlastníctvom, nepatrí do BSM. V prípade jeho smrti, bude sa deliť medzi Teba, ako manželku a všetky jeho deti.
mlynkarka
24.01.12,11:52
ano toto mi je jasné, ale myslela som či niečo na veci nemení, keď tam budem napr. 10 rokov bývať a mať trvalé bydlisko... keď nebudem mať peniaze na vyplatenie, to si akože mám z domu len tak zbaliť kufre a nechať ho jeho deťom?? je pochopitelné že ma to trápi.
bubkoch
24.01.12,11:55
Kúpil ho ešte pred manželstvom, takže je jeho vlastníctvom, nepatrí do BSM.

ona nema zaujem o dom po rozvode s buducim manzelom, ale pyta sa ci bude mat narok na dom po smrti buduceho manzela ...

odpoved je ze samozrejme ano, ako manzelka bude dedit dom spolu s jeho a prip. spolocnymi detmi ... kedze dom je jeho vylucnym vlastnictvom, predmetom dedicstva bude cely dom
Xanti
24.01.12,11:55
Lenže si neviem predstaviť, že v prípade jeho smrti, budú mať na dom nárok len jeho deti a ja nie. V prípade jeho smrti, budeš mať aj ty nárok na dom. Teda na podiel v dome. Nakoľko ak budete manželia a on nespíše závet vdaka ktorému ťa vylúči z dedenia, tak sa bude dediť zo zákona a tak všetci budú mať nárok na podiel na dome. Teda jeho dve dospelé deti, ty a vaše deti.
To mi ostane len tá možnosť jeho deti vyplatiť, s tým som zmierená. Keď sa tam presťahujeme (momentálne sa dom prerába) tak si tam idem nahlásiť trvrlé bydlisko samozrejme. Neviete mi povedať, či budem mať v prípade smrti môjho budúceho manžela na dom nejaký nárok aj ja? V prípade smrti áno, v prípade rozvodu nie. Len na preukázateľné vydavky ktoré si zaplatila ty alebo spoločne počas manželstva. Napr. rekonštrukciu, Alebo ozaj nie? Ďakujem v texte.
mlynkarka
24.01.12,17:01
Ďakujem moc za odpoveď, ukludnili ste ma, ja som myslela že nárok nebudem mať na nič. Tak to je potom fér keď je to takto.