putzig
24.01.12,12:52
Zdravim,
chcel by som sa opytat, ci je mozne kupit auto na seba - teda v kupno-predajnej zmluve budem ja uvedeny ako kupujuci - ale auto nasledne prepisem na niekoho ineho (moju priatelku). Teda ja kupim auto, ja zan zaplatim, ale napisane bude na moju priatelku. Da sa to urobit hned, alebo musim ho po kupe (podpisani kup.-pred. zmluvy a zaplateni predavajucemu) najprv napisat na seba a az potom ho mozem prepisat na moju priatelku? A ako je to v takomto pripade s PZP, plus je pri prepise auta potrebna aj zmluva na zakl., ktorej som auto nadobudol? A mozem ho prepisat na moju priatelku bez akejkolvek zmluvy?
Dakujem za kazdu radu.
Peto
bubkoch
24.01.12,12:02
otazne je na koho odhlasi auto predavajuci ... ja ako predavajuci by som nikdy neodhlasil auto na niekoho ineho nez na toho kto je uvedeny v K-P zmluve ako kupujuci ...

najjednoduchsie je seba prihlasit ako majitela a priatelku ako drzitela vozidla ... povinnost uzavriet PZP ma drzitel

zlozitejsie je auto prihlasit na seba a hned s prihlasenim ho aj odhlasit na priatelku ktora ho nasledne prihlasi na seba ...
putzig
24.01.12,12:12
A ked budem ja uvedeny ako majitel a priatelka drzitel, kto bude uvedeny v technicaku? Aky je vlastne medzi tymito dvoma pojmami rozdiel?

Dik
up4anything
24.01.12,12:27
ak si otvoris velky technicak, mas tam kolonku aj vlastnik vozidla aj drzitel osvedcenia.. uvedeny budete obaja ty ako vlastnik vozidla a priatelka drzitel osvedcenia cize ona jazdi na aute ale je stale tvojim majetkom.. ale pozor: Ak držiteľ vozidla uvedený vlastníkom nie je totožný s vlastníkom vozidla, vlastník vozidla je povinný dostaviť sa na orgán Policajného zboru aj s touto osobou, inak sa v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ zapíše vlastník vozidla.

pravne ukony suvisiace s vozidlo robi vyhradne majitel vozidla a predpokladam ze aj pri PZP je to tak a tam tiez len uvedies priatelku ako drzitela..
bubkoch
24.01.12,12:31
A ked budem ja uvedeny ako majitel a priatelka drzitel, kto bude uvedeny v technicaku? Aky je vlastne medzi tymito dvoma pojmami rozdiel?

Dik

vo velkom TP mas dva kolonky, kde je osobitne majitel a osobitne drzitel ... bez majitela sa teda auto napr. neda predat ...
maly TP je vystaveny na drzitela

rozdiel je napr. pri lizingu (majitel lizingovka, drzitel kupujuci), ale aj v roznych pripadoch, kedy s autom jazdi dlhodobo vylucne niekto iny nez majitel a majitel nechce mat starosti s poistkami a pod.
up4anything
24.01.12,12:31
ako tak pozeram na vzor zmluvy PZP tak v tvojom pripade sa priatelka uvedie ako poistnik a ty ako majitel vozidla cize tolko k PZP.. a vsetko to mas na webe :)
putzig
24.01.12,12:53
Takze ak som to spravne popchopil, tak v podstate neexistuje moznost, ze ja auto kupim a bez akychkolvek zbytocnych papierovaciek ho hned prepisem na niekoho ineho. Ibaze by predajca suhlasil s odhlasenim na moju priatelku, ktora ale nebude uvedena v zmluve. Ide mi o to, ze som to auto chcel v podstate priatelke darovat k jej narodeninam a teda by bolo iba jej, ale na druhej strane by som mal ja tiez nejaky doklad o tom, ze som prave ja vynalozil na obstaranie toho auta financne prostriedky a tym padom by som mal nan plny narok, keby sa nebodaj priatelke nieco stalo. Teda by v pripade jej umrtia by to auto nemohlo byt predmetom dedicstva.
Dik
draik
24.01.12,18:26
Keď už, tak to spravte na vzťah vlastník-držiteľ. Ak by ste jej auto darovali, ako píšete, tak by bolo jej výlučným vlastníctvom a tento majetok by vstupoval do dedičstva.
putzig
25.01.12,05:19
Dik za Vase rady. Este by ma zaujimalo, ze keby ten predavajuci predsa len suhlasil s tym, ze auto odhlasi na moju priatelku a nie na mna, ale zmluvu podpisem ja, potom by mohla priatelka byt uvedena aj ako majitel vozidla a aj ako drzitel osvedcenia? A mal by som ja ako kupujuci potom v pripade dedicskeho konania plny narok na cele auto (kedze mam doklad o tom, ze som vynalozil vlastne fin. prostriedky na jeho obstaranie, teda kupno-predajnu zmluvu) ? Alebo to takto nefunguje?
Dik
bubkoch
25.01.12,06:09
Dik za Vase rady. Este by ma zaujimalo, ze keby ten predavajuci predsa len suhlasil s tym, ze auto odhlasi na moju priatelku a nie na mna, ale zmluvu podpisem ja, potom by mohla priatelka byt uvedena aj ako majitel vozidla a aj ako drzitel osvedcenia? ANO ale preco by to predavajuci robil ??? preto aby mal na druhy den problemy ked za nim prides a budes chciet svoje auto ktore si kupil a zaplatil a ktore on dal niekomu inemu ? :) A mal by som ja ako kupujuci potom v pripade dedicskeho konania plny narok na cele auto NIE (kedze mam doklad o tom, ze som vynalozil vlastne fin. prostriedky na jeho obstaranie, teda kupno-predajnu zmluvu - irelevantne) ? Alebo to takto nefunguje? ANO
Dik

v texte