niklo
24.01.12,13:19
ahojte, toto asi nebude uplne spravna rubrika na moju otazku, ale nic vhodnejsie som nenasla. Do uctovnictva to nepatri, pretoze sa to uctovnictva vobec netyka.
Od zaciatku roku 2007 som pracovala v CR a k 31.5.2007 som dala vypoved. Do novej prace, tiez v CR, som nastupila az 11.6.2007, cize som si mala na Slovensku doplatit zdravotne poistenie za 10 dni. Novu pracovnu zmluvu som ihned odoslala na urad prace, ale potvrdenie o ukonceni pracovneho pomeru som odoslala az po par mesiacoch, na to som zabudla..ked som si chcela doplatit zdravotne poistenie za tych 10 dni (1.6.-10.6.), tak mi chlapik na zdravotne povedal, ze to postupili (niekam??) a ze momentalne nemam co doplatit. Viac mi k tomu nevedel povedat. Ked som si o nejaku dobu napisala na zdravotku, ci mam nejaky nedoplatok u nich, napisali mi, ze nie.
Doplatit si to zdravotne som si chcela od zaciatku, ale vobec netusim, ako by som sa mala k tomu dopatrat. Obavam sa totiz, ze si zdravotka spomenie a da mi to aj s penalmi, ktore po tych rokoch riadne narastu.
Moc sa mi nezda varianta, ze by zdravotka dlhy do urcitej vysky odpustala. Nepamatam si presne, ale vtedy to mohlo byt okolo 500-600 Sk pre samoplatcov, co by mi vychadzalo okolo 200 Sk.

Mohli by ste mi prosim niekto poradit?

Dakujem.
veronikasad
24.01.12,12:53
O ktorú zdravotnú poisťovňu ide ? Ak si si vedomá nedoplatku, choď na pobočku osobne. Zrejme nemáš splnenú ani oznamovaciu povinnosť a vtedy sa dlh nepremlčuje. Rastú ti tam penále.
niklo
24.01.12,13:37
co by mala byt oznamovacia povinnost? nahlasenie zmeny?..ide o VZP, na pobocke som bola a doklady by mali mat k dispozicii, posielala som ich faxom a potom som sa bola opytat na pobocke a chlapik mi povedal, ze to niekam postupili. Ale nevedel mi povedat nic blizsie.
veronikasad
24.01.12,13:39
co by mala byt oznamovacia povinnost? nahlasenie zmeny?..ide o VZP, na pobocke som bola a doklady by mali mat k dispozicii, posielala som ich faxom a potom som sa bola opytat na pobocke a chlapik mi povedal, ze to niekam postupili. Ale nevedel mi povedat nic blizsie.
Oznamovacou povinnosťou v tomto prípade je prihláška a odhláška samoplatitela v období medzi jednotlivými zamestnaniami v ČR. Alebo si mala súvisle odovzdaný preukaz poistenca a toto obdobie v ZP vôbec neevidujú ?
Mila123
24.01.12,13:45
co by mala byt oznamovacia povinnost? nahlasenie zmeny?..ide o VZP, na pobocke som bola a doklady by mali mat k dispozicii, posielala som ich faxom a potom som sa bola opytat na pobocke a chlapik mi povedal, ze to niekam postupili. Ale nevedel mi povedat nic blizsie.
aby to nepostúpili na vymáhanie.......
niklo
24.01.12,13:50
preukaz poistenca som mala odovzdany, si myslim. V CR som zacala pracovat uz v oktobri 2006 asi do 13.12.2006. Od 1.1.2007 som bola u ineho zamestnavatela a tych par dni v decembri som si doplacala, to si pamatam..teraz som sa pozerala do zoznamu dlznikov u vzp, ktory maju uvedeny na strankach a v zozname nie som. Takze ako dlznik u vzp asi teda nebudem. Ale je otazne, ci teda maju v evidencii vsetky doklady. Pride mi to divne, ze sa nikto doteraz neohlasil.
veronikasad
24.01.12,13:57
Možno ešte nestihli upratať všetky šuflíky ... Keď pôjdeš na pobočku, daj si vytlačiť priebeh poistenia. Zistíš, či ti tam niečo chýba.
niklo
24.01.12,14:13
tak som prave volala do poistenie na infolinku a pani mi povedala, ze si tu v CR musim od svojej poistovne vypytat nejaky formular E104, kde je prave priebeh poistenia a ten dolozit na slovensku zdravotku. Az na zaklade tohto dokladu mi bude vypocitany nedoplatok za tych par dni. Ak na mna pride nejaky urad na kontrolu, tak az ten mi moze stanovit nejake penale. Takze momentalne u VZP naozaj nie som vedena ako dlznik..som si myslela, ze povinnost platit zdravotne poistenie vznika automaticky pri nejakom preruseni a nie az na zaklade nejakeho potvrdenia...dakujem za rady, clovek je zase o nieco mudrejsi :)
misoft
24.01.12,15:59
mimotemy VšZP má vo svojej evidencii dokonalý bordel. Tento rok sme celá rodina prešli k inej. Šiel som odovzdať staré preukazy poistenca a tetuška mi dala lajstro - 3/4 mala dlh. Lenže to bolo spred 17 rokov (vtedy sme boli u SZP), v tej dobe bola v evidencii (poistenec štátu) a nastúpila na materskú (opäť poistenec štátu). všetko sa hlásilo do SZP [Spoločná zdravotná poisťovňa]). Lenže potom jednym podpisom sme spadli automaticky pod VšZP, teda prechádzal celý poistný kmeň aj so všetkými dokladmi a oznámeniami. Samozrejme, že im to odrazu chýbalo. Je zvláštne, že SZP nikdy neavizovala chýbajúce údaje - dalo sa to u nich vždy overiť. Len v tom druhom štátnom molochu VšZP do všetko dodrbali. Asi si mysleli, že už nebudeme mať lajstrá a pekne sa nabalia - smola - všetko sme mali (dokonca som potom našiel aj papier, potvrdzujúci príjem oznámenia nástupu na materskú).

T.z. - oznamovaciu povinnosť moja 3/4 splnila - VšZP by asi po 17 rokoch nemala nárok niečo vymáhať. Alebo sa mýlim?