macik123
24.01.12,14:08
ahojte zamesntnacovi skoncila zmluva 31.12roku 2011 pracuje u nas aj nadalej chcem sa spýtať ci treba nejaky dodatok k zmluve ked sme sa dohodli ze bude na dobu neurcitu...a treba to dať vediet aj na socialnu a zdravotnu poistovnu?a co este treba mu dat podpisat aj to vyhlasenie k zdani z prijmov?a nove alebo staci to stare co vypisoval...?dakujeeeeeeeeem
Tweety
24.01.12,13:10
ahojte zamesntnacovi skoncila zmluva 31.12roku 2011 pracuje u nas aj nadalej chcem sa spýtať ci treba nejaky dodatok k zmluve ked sme sa dohodli ze bude na dobu neurcitu...a treba to dať vediet aj na socialnu a zdravotnu poistovnu?a co este treba mu dat podpisat aj to vyhlasenie k zdani z prijmov?a nove alebo staci to stare co vypisoval...?dakujeeeeeeeeem Ak pracuje na tú istú PZ, stačí podpísať dodatok k PZ. Nikde to nehlásiš, nepodpisuje ani nové Vyhlásenie.
AVRIL
30.01.12,20:16
Chcela by som sa spytat, kedy vznika pracovny pomer, podpisanim pracovnej zmluvy, alebo dnom nastupu do zamestnania. Nasla som si pracu a moja sefka mi v den nastupu do zamestnania nevyhotovila pracovnu zmluvu ani ma neoboznamila s mojimi pravami a povinnostami a okamzite ma poslala pracovat a prihlasila ma do soc. poistovne bez podpisanej prac. zmluvy, ked som ju na tuto skutocnost upozornila a chcela odist, s tym, ze som jej povedala, ze prac. zmluvu, ktoru este nevyhotovila jej nepodpisem a odchadzam si hladat pracu inde. Zacala mi oponovat, ze ona ma uz prihlasila do soc. poistovne a odhlasit ma uz nemoze a to, ze som zmluvu nepodpisala nema na vznik prac. pomeru ziadny vplyv, lebo mi udajne vznikol pracovny pomer nastupom do zamestnania a nezabudla este dodat, ze ma pravdu, lebo je pravnicka a vyzna sa v tom lepsie nez ja. Mala pravdu, alebo som bola v prave ja?
Mila123
30.01.12,20:22
môj názor....
PPV vzniká dňom ktorý sa uvedie na pracovnej zmluve.....
a ak nebola vyhotovená pred nástupom do práce je to nelegálne zamestnanie, sankciu by dostal aj ZC aj ZĽ od IP.....
ZĽ môže prihlásenie ZC do SP a ZP stornovať, bez sankcie......
byť na Tvojom mieste, ak sa ti nepáči v zamestnaní nechoď už do práce.....
ondrejvla
30.01.12,20:31
Pozri tu:
§ 1
Pôsobnosť Zákonníka práce


(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.


(5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

Nie je problém, aby zamestnávateľ stornoval prihlášku zamestnanca na SP. Toľko k zamestnávateľovi, ale mám pocit, že o vypočítavosť nejde zo strany zamestnávateľa.
Melnick
30.01.12,21:02
• Deň nástupu do práce
Deň nástupu do práce je dňom vzniku pracovného pomeru. Zvyčajne býva určený kalendárnym údajom. Dňom nástupu do práce môže byť aj deň pracovného pokoja, ak sa tak so zamestnávateľom dohodnete.
Pracovný pomer môže byť založený aj skôr, ako vznikne, t.j. pred dňom nástupu do práce. Založenie pracovného pomeru však ešte neznamená vznik pracovného pomeru. Jeho začiatok nevzniká podpisom zmluvy, ale presným medzníkom, napr. kalendárnym dátumom, ktorý je zakotvený vo formulácii pracovnej zmluvy .
Pracovný pomer vznikne, ak sa aj v daný deň z nejakého dôvodu nedostavíte do práce. Ak o tom neupovedomíte zamestnávateľa a neoznámite mu pádny dôvod, prečo ste do práce nenastúpili, a to do jedného týždňa, Váš zamestnávateľ môže odstúpiť od zmluvy (najneskôr však do dňa nástupu zamestnanca do práce, hovorí § 19 ZP).
inuš
31.01.12,09:05
Nechcem sa robiť múdra, ale pripájam pár poznámok zo seminára s právnikom v oblasti pracovného práva, ktorý nás oboznámil aj s viacerými súdnymi rozhodnutiami.
Pracovný pomer môže byť dohodnutý aj ústne - zakladá platný pracovný pomer. V § 42 ZP sa nehovorí o neplatnosti ak nie pracovná zmluva písomne.
Ústne uzatvorený pr.pomer je vždy zakladaný na dobu neurčitú a bez skúšobnej doby. Ak chce Zteľ dohodnúť skúšobnú donu a dobu určitú, musí tak urobiť pred nástupom do zamestnania. To znamená vystaviť písomnú pr. zmluvu a v nej dohodnúť skúšobnú dobu.
Pre macik toto vlastne znamená, že má uzatvorený prac. pomer na dobu neurčitú a bez skúšobnej doby. - § 45 ZP - skúš. doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.
To, že prac. zmluva nie je písomná bude pokutovať Inšpektorát práce, ale pozor - toto nie je nelegálne zamestnávanie, lebo zamestnanec bol riadne prihlásený do soc. poisťovne. Pokuta bude za nevystavenie pracovnej zmluvy.
Pre mňa ten seminár bol veľmi zaujímavy, pretože nám prednášal právnik, ktorý sa živí žalobami z titulu Zákonníka práce.
mimosin
31.01.12,19:03
Chcela by som sa spytat, kedy vznika pracovny pomer, podpisanim pracovnej zmluvy, alebo dnom nastupu do zamestnania. Nasla som si pracu a moja sefka mi v den nastupu do zamestnania nevyhotovila pracovnu zmluvu ani ma neoboznamila s mojimi pravami a povinnostami a okamzite ma poslala pracovat a prihlasila ma do soc. poistovne bez podpisanej prac. zmluvy, ked som ju na tuto skutocnost upozornila a chcela odist, s tym, ze som jej povedala, ze prac. zmluvu, ktoru este nevyhotovila jej nepodpisem a odchadzam si hladat pracu inde. Zacala mi oponovat, ze ona ma uz prihlasila do soc. poistovne a odhlasit ma uz nemoze a to, ze som zmluvu nepodpisala nema na vznik prac. pomeru ziadny vplyv, lebo mi udajne vznikol pracovny pomer nastupom do zamestnania a nezabudla este dodat, ze ma pravdu, lebo je pravnicka a vyzna sa v tom lepsie nez ja. Mala pravdu, alebo som bola v prave ja?
Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne, § 48 ods. (1) ZP.

V súlade s § 45 ods. (3) Zákonníka práce sa skúšobná doba musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou uzavretou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi. § 42 ods. (1) ZP. Ale na druhej strane aj ústne dohodnutý pracovný pomer je platný. Je to však porušenie povinností zamestnávateľa, za ktoré môže byť postihnutý finančnou pokutou. Takto vzniknutý pracovný pomer je vždy uzavretý na dobu neurčitú a navyše bez dojednania skúšobnej doby.

Právne záväzná skúšobná doba musí byť dohodnutá v písomnej forme a musí tvoriť súčasť pracovnej zmluvy. Ústne dohodnutá skúšobná doba je neplatná.

Ak zamestnanec začal pracovať bez pracovnej zmluvy, ktorú mu zamestnávateľ doručil až po niekoľkých dňoch a hoci by zamestnanec v nej podpísal skúšobnú dobu, je takéto dojednanie o skúšobnej dobe neplatné.

Preto je potrebné, pri dodatočnom podpisovaní PZ, vlastnoručne vyznačiť dátum, kedy skutočne bola PZ podpísaná. Je to nemenný dôkaz.

Pri nástupe do zamestnania je zamestnávateľ povinný zamestnanca oboznámiť s pracovným poriadkom, právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na vykonávanú prácu, predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia atď..............