lasenka
24.01.12,17:05
prosim o radu. v roku 2004 zomrela stara mama. Moja mama a jej brat boli priamy dedici. Moja mama nebola predvolana na ziadne dedicske konanie. Jej brat tvrdil, ze stara mama nemala ziadny majetok. Stara mama vlatnila garsonku v BA-Nove mesto. On tvrdil, ze mu ju pred smrtou darovala. Az teraz sme sa z katastra nahodou dozvedeli, ze on ju nadobudol kupou, mesiac pred smrtou starej mamy. Stara mama bola tazko chora a posledne tyzdne pred smrtou stravila v nemocnici na Kramaroch, kde aj zomrela. Ak by predala garsonku synovi, peniaze mali byt predsa predmetom dedicskeho konania. Da sa taketo rozhodnutie vobec napadnut? Je mozne, ze mamu nezavolali na dedicske konanie z titulu, ze jej brat tvrdil, ze nema ziadny majetok? Dakujem velmi pekne.
draik
24.01.12,17:08
Možné to je. Ak poručiteľ zanechal majetok iba nepatrnej hodnoty, súd ho prikáže tomu, kto sa postaral o pohreb (účastníkom konania nie sú dediči). Ak sa tie peniaze nikde neobjavili (ak boli vôbec vyplatené ako kúpna cena), tak nemohli byť predmetom dedičstva. Skôr by som však čakal, že by uzavreli darovaciu zmluvu, pretože teoreticky je možné vystopovať, či tie peniaze boli v obehu, najmä ak išlo o väčšiu sumu.