Želka661
24.01.12,17:29
Dobrý deň,
poprosila by som Vás o radu, dva roky som s bývalým manželom rozvedená, ešte pred rozvodom som sa odsťahovala zo spoločného domu k svojim rodičom spolu s malou dcérkou. Chcela som sa s exmaželom dohodnúť na rozdelení majetku,nakoľko sme spolu kupovali dom po manželstve/máme Bezpodielové vlastníctvo 1/2 a 1/2 /,za peniaze z predaja bytu,ktorý mu rodičia darovali alebo predali/teraz si niesom istá/ a on si ho neskôr odkúpil za necelých 3000 eur.Ja som mala pred manželstvom svoje peniaze,ktoré som vložila ešte do prerábky bytu,ale neviem ich dokázať,jedine svedectvom rodičov.Tak som navrhla exmanželovi,že nechcem polovicu z domu,ale len to čo som mala + čo mi dali rodičia,najprv súhlasil,teraz tvrdí,že mi nič nedá. Na prerábku domu sa bral úver, ktorý teraz spláca on,kedže z domu nechcem vyplatiť,ale žiadam len svoje peniaze,čo som mala za slobodna.
2 roky utiekli,nedá sa s ním dohodnúť,naposledy,keď som išla do spoločného domu,tak ma napadol a nechce ma tam ani pustiť ani vyplatiť. Na polícii mi povedali,že jediné,čo môžem spraviť,je aby som podala o rozdelenie majetku na súde. Len sa obávam,že keď budú brať rozdelenie na polovicu,tak zahrnú do toho aj peniaze,ktoré mal z bytu a splacanie hypotéky a nevyšlo by to ani tých 7000 eur,ktoré som investovala do domu.S malou sa nemôžeme pohnúť z miesta a on si užíva všetok majetok/auto,dom/ s novou priateľkou. auto sme kupovali spolu,aj nábytok,zahrňa sa aj to do rozdelenia?
Ďakujem Vám za radu, Želka
Želka661
24.01.12,17:38
Prepáčte,s tým podielom v liste vlastníctva som sa pomýlila. Máme obaja spolu 1/1.
mattto
24.01.12,19:52
prepáč, ale nie je ti rozumieť, teda aspoň ja nerozumiem. Neviem, čo sa pýtaš, čo chceš vedieť. Neviem, čo myslíš "...sme spolu kupovali dom po manželstve/máme Bezpodielové vlastníctvo 1/2 a 1/2 /,za peniaze z predaja bytu,ktorý mu rodičia darovali alebo predali/teraz si niesom istá/ a on si ho neskôr odkúpil za necelých 3000 eur." Kupovali dom po manželstve? to je ako? Najlepšie bude, keď skočíš za advokátom a hlavne dones mu všetky papiere, aby pochopil
Mária27
24.01.12,19:53
Keď si dva roky rozvedená a nemáte rozdelený majetok, tak počkaj ešte rok (nepodávaj žiadosť o vyporiadanie BSM) a bude polovica domu tvoja. :) Potom môžeš od neho žiadať odplatu za užívanie tvojej polovice. :--- Na veľké prosenie mu môžeš svoju polovicu potom predať lacnejšie - odpočítaš si svoje investície. :D

Občiansky zákonník:

§ 149

(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.

(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.