bambulka012
24.01.12,17:40
ahoj poradaci,
uz 7 rokov pracujem v Anglicku a v roku 2013 by som chcela opustit krajinu a zamestnanie, vratit sa na Slovensko a zalozit si rodinu.
Moja otazka znie, ak po opusteni Anglicka doma otehotniem, mam narok na Slovensku na matersku dovolenku?- aj ked som na Slovensku nikdy nebola zamestnana? :cool:
Vraj ak otehotniem do 6 mesiacov od ukoncenia pracovneho pomeru v Anglicku, narok na matersku budem mat z Anglicka?
Na Slovensku si dobrovolne platim zdravotne poistenie. Ako sa materska vlastne vyratava?
Som vdacna za kazdu radu.
ivka70
24.01.12,16:57
Narok na matersku dovolenku mas (aj ked dovolenka ako taka je len uvolnenie zo zamestnania), ale kedze nesplnis podmienku nemocenskeho poistenia aspon 270 dni v posl. 2 rokoch pred porodom, nebudes mat natok na materske.

Ten narok z Anglicka si musis overit v Anglicku, zistit aka je ochranna doba po ukonceni poistenia.

Ak si v Anglicku riadne zamestnana, nesmies si platit zdravotne poistenie na SK, v EU mozes mat len jedno zdravotne poistenie a tebe ho plati zamestnavatel v Anglicku, zo ZP na SK si sa mala odhlasit. ZP vsak s materskou nesuvisi.

Materska sa vypocitava z vymeriavacieho zakladu, z ktoreho je platene nemocenske poistenie.
bambulka012
25.01.12,09:24
Ivka 70, Dakujem za prispevok.
Podmienku nemocenskeho poistenia 270 dni v posl 2 rokoch splnam.
A co by sa stalo, ak by som si dobrovolne zdravotne poistenie platila aj doma. Len si musim prestudovat ako je to s tou materskou v Anglicku.
ivka70
25.01.12,09:37
Ivka 70, Dakujem za prispevok.
Podmienku nemocenskeho poistenia 270 dni v posl 2 rokoch splnam. Na Slovensku? si si ista? Predtym si o tom nepisala.
A co by sa stalo, ak by som si dobrovolne zdravotne poistenie platila aj doma.
Pravidla EU to nedovoluju, v EU mozes mat len jedno zdravotne poistenie a v jednej krajine. U teba primarne to, co je zo zamestnania v GB.
V podstate asi porusujes zakon (pravdepodobne ten o zdravotnom poisteni na Slovensku).
Nasledky si prestuduj v zakone.
Len si musim prestudovat ako je to s tou materskou v Anglicku.

v texte