lelgaboca
31.01.06,14:47
Ahojte,

prosim Vas o radu v nasledovnom probléme. Ak vysielam zamestnanaca na zahraničnú pracovnú cestu na 180 dní do ČR, má nárok na náhradu ubytovacích nákladov. Ak naša s.r.o. vezme do prenájmu byt ./Najomna zmluva na firmu -s menom zamestnanca/ ak majú Česi taký istý zákon o DPH ako máme my, majitel bytu mi vystaví doklad o prenájme spolu s českou DPH. V s.r.o. to účtujem celé do nákladov aj spolu so zaplatenou DPH a na Slovensku už to nepodlieha samozdaneniu, je to tak? Mozem ziadat v ČR naspat túto daň, musím sa tam kvôli tomu zaregistrovat?

Dakujem vopred
martinez
31.01.06,14:52
Podla mojho nazoru je miestom dodania sluzby Ceska republika, pokial vychadzame z §15,1 resp. 15,2. Z uvedeneho vyplyva, ze :
- prenajimatel by vam mal fakturovat prenajom bytu a uplatnit pritom cesku dph.
- ceska dph vam vstupuje do nakladu, teda nie je mozne si uplatnovat jej vratenie v SR
- kedze miestom dodania sluzby je CR neprichadza do uvahy tebou spomenute samozdanenie v SR
- vasa sro si moze narokovat vratenie ceskej DPH, musi vsak splnat konkretne podmienky ceskeho zakona o dph, ktore by mali byt obdobne ako v nasom §56... pre istotu si ich vsak treba pozriet
- na vratenie ceskej dph nie je potrebne registrovat sa v CR ako platitel.
lelgaboca
01.02.06,09:59
Martinez, velmi pekne dakujem za odpoved a hned aj davam dalsiu otazku, co v tom pripade, ak do prenajmu mi to dava sukromna osoba, a nezatazi to s ceskou DPH, ani v tomto pripade to nemusim zdanit s DPH ja na Slovensku?

Dakujem vopred