kumy91
24.01.12,20:09
Dobrý deň,
chcem si založiť živnosť hneď po skončení školy, budem mať vyštudovaný odbor strojárstvo,
aj napriek tomu chcem podnikať v inom odbore, chcem predávať vlastnú módnu značku oblečenia,
dá sa to, ak mám vyštudované strojárstvo a chcem podnikať v tomto odbore, s oblečením ?

Vopred ďakujem za rady.
Stanislav 1975
24.01.12,19:11
ak sa nemýlim, nejedná sa o viazanú živnosť a kludne možeš...
kumy91
24.01.12,19:14
ďakujem,
čiže všeobecne, dá sa podnikať v hocijakom odvetví bez ohľadu nato akú ma človek vyštudovanú školu ?
veronikasad
24.01.12,19:18
ďakujem,
čiže všeobecne, dá sa podnikať v hocijakom odvetví bez ohľadu nato akú ma človek vyštudovanú školu ?
pri volnej živnosti ano.
kumy91
24.01.12,19:19
ďakujem :)
Ice dive
24.01.12,19:32
no nerád by som ťa odrádzal, ale aké máš skúsenosti v oblasti oblečenia / módy? ak si strojár skús sa najprv zamestnať v danej oblasti a získať skúsenosti, nie je nič lepšie ako mať nejakú pracovnú skúsenosť a získať kontakty v danej brandži... potom sa aj lepšie podniká, lebo poznáš pomery a potreby zo strany zamestnanca ako aj zamestnávateľa...

dobrých strojárov je veľmi málo, takže škoda by bolo zrušiť tvoj talent už na začiatku... a keď si sa na to dal, tak myslím, že stroje majú väčšiu budúcnosť a máš šancu viac zarobiť ako pri oblečení, kde je podstatne vyššia čínska konkurencia...
kumy91
24.01.12,19:38
no nerád by som ťa odrádzal, ale aké máš skúsenosti v oblasti oblečenia / módy? ak si strojár skús sa najprv zamestnať v danej oblasti a získať skúsenosti, nie je nič lepšie ako mať nejakú pracovnú skúsenosť a získať kontakty v danej brandži... potom sa aj lepšie podniká, lebo poznáš pomery a potreby zo strany zamestnanca ako aj zamestnávateľa...

dobrých strojárov je veľmi málo, takže škoda by bolo zrušiť tvoj talent už na začiatku... a keď si sa na to dal, tak myslím, že stroje majú väčšiu budúcnosť a máš šancu viac zarobiť ako pri oblečení, kde je podstatne vyššia čínska konkurencia...

Viacmenej máš pravdu, nie som ešte pevne rozhodnutý a mám ešte čas na rozmyslenie takže si to nechám prejsť hlavou, ale na druhej strane, po pravde viac sa rozumiem do toho oblečenia ako do toho strojárstva, ako sa hovorí minul som sa povolaniu či tak nejako, ale určite ďakujem za názor aj za radu :)
kezeso
25.01.12,08:23
Na škole nezáleží...
sroservis
25.01.12,23:14
Do úvahy prichádza voľná živnosť (nemusíte splniť žiadne osobitné podmienky):
Odevná výroba (trieda 6.2), kúpa a predaj (trieda 19.1)

Dávnejšie sa zapisovalo aj Výroba a navrhovanie odevov, doplnkov, kostýmov, kulís z textilných a príbuzných materiálov alebo Módne návrhárstvo (ale to už je potrebné odkonzultovať na živn. úrade)
Ferdosondo
26.01.12,04:45
Kumi91 ak si presvedčený, že oblečeniu sa rozumieš a bude ťa to baviť, tak neváhaj ani sekundu.
Robiť niečo, čo ťa nebaví nemá význam.
FINEX
28.01.12,15:24
Dobrý deň,

nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam v tejto pretože súvisí s mojou otázkou.

Som študent na VŠ denné štúdium. Založil som si živnosť a podnikám na domácej adrese, resp. v byte svojich rodičov. Chcel by som sa spýtať, či podľa zákona musím mať na schránke alebo niekde inde uvedené aj moje meno a obchodný názov firmy.

A ešte by som sa chcel spýtať, že moje auto som dal napísať na starkú (kvôli PZP aby mi dali najnižšiu možnú poistku), no v prípade ak by som ho chcel používať na podnikanie, tak musím mať so starkou spísanú nejakú zmluvu o prenájme ale splnomocnenie ? Môže byť zmluva postavená napríklad tak, že mi starká prenajíma auto za symbolické 1 € ročne (príklad) ? A to, že si nemôžem dávať opravy auta do nákladov a auto do majetku to som si už zistil ale môžem si dať do nákladov PHM, amortizáciu vozidla prípadne nejaké iné cestovné náklady ?

Ďakujem za odpoveď.

Pozn. Dúfam, že to nedopadne tak ako minule keď som tu chcel nájsť radu a zrodila sa z toho vášnivá polemika a diskusia :-)
veronikasad
28.01.12,15:30
FINEX, v akej oblasti podnikáš ?

pozri

§ 30 Živnostenského zákona
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Podnikateľ je povinný prevádzkareň označiť najneskôr v deň začatia prevádzkovania živnosti. Spôsob označenia prevádzkarne určujú osobitné predpisy. 33)

----
amortizáciu=sadzbu základnej náhrady si môžeš uplatniť len na auto vlastné. V prípade prenajatého vozidla len spotrebu PHM na základe dokladu platného v čase nákupu.
FINEX
28.01.12,15:41
Ďakujem za rýchlu odpoveď,

podnikám v oblasti sprostredkovania obchodu, činnosti ekonomických a organizačných poradcov (najmä tvorba podnikateľských plánov, ekonomických a investičných analýz) a v živnostenskom oprávnení mám aj vedenie účtovníctva (v tomto odvetví ale nepodnikám momentálne musím najprv nabrať praktické skúsenosti o kt. by som mohol rozšíriť svoje teoretické poznatky zo školy) a v dohľadnej dobe bude živnosť rozšírená o doučovanie.

Ďakujem za radu aj ohľadom tých PHM. Zákon si čím skôr podrobne naštudujem. .-)
Mila123
28.01.12,15:50
a nezabudni, že prenájom hnuteľných vecí je riešený živnostenským oprávnením......(mimo jednorázových, náhodilých, príležitostných prenájomov)
Economic
28.01.12,16:01
Keď budeš v lepších číslach, lepšie bude auto si prepísať na seba ako na podnikateľa. Môžeš dať do nákladov PZP, PHM, opravy, DzMV... U služieb ekonomicko-poradenských je totiž ťažko čo dať do nákladov a potom na konci roka aby s nemal hlavu v smútku. Kým sú malé čísla, teda príjmy malé mám na mysli, tak takéto riešenie postačuje.
FINEX
28.01.12,17:04
Ano, mate pravdu, ked budem v lepsich cislach urcite sa to viac oplati, ale momentalne kym to mam na privyrobenie si popri studiu tak to takto postacuje lebo v blizkej buducnosti tie príjímy aj tak nebudu nejako vysoké a urcite by som sa ich snažil držať do 3 000 € ročne aby som nemusel platit socialne poistenie. Zivnost som si zalozil preto, ze podnikatelske plany a rôzne analyzy som robil robil aj počas študia no bal som sa ze by mi na to niekto prisiel tak som si to takto zoficialnil.

A este teda k mojej prioritnej otazke. Takze staci ak napriklad na schranke pod menom otca budem mat svoje meno a obchodný názov ?
A co sa týka auta. Kedze ste spominali, ze na prenajom by mala byt zivnost, nedalo by sa to riesit splnomocnenim o vyuzivani motoroveho vozidla ? Ak ano tak ci by som si aj na zaklade splnomocnenia mohol davat do nakladov PHM (myslim si ze ano ale este raz si to u Vas skusenejsich overim) ?

Dakujem za vsetky reakcie a odpovede
Mila123
28.01.12,17:05
Ano, mate pravdu, ked budem v lepsich cislach urcite sa to viac oplati, ale momentalne kym to mam na privyrobenie si popri studiu tak to takto postacuje lebo v blizkej buducnosti tie príjímy aj tak nebudu nejako vysoké a urcite by som sa ich snažil držať do 3 000 € ročne aby som nemusel platit socialne poistenie. Zivnost som si zalozil preto, ze podnikatelske plany a rôzne analyzy som robil robil aj počas študia no bal som sa ze by mi na to niekto prisiel tak som si to takto zoficialnil.

A este teda k mojej prioritnej otazke. Takze staci ak napriklad na schranke pod menom otca budem mat svoje meno a obchodný názov ?
A co sa týka auta. Kedze ste spominali, ze na prenajom by mala byt zivnost, nedalo by sa to riesit splnomocnenim o vyuzivani motoroveho vozidla ? Ak ano tak ci by som si aj na zaklade splnomocnenia mohol davat do nakladov PHM (myslim si ze ano ale este raz si to u Vas skusenejsich overim) ?

Dakujem za vsetky reakcie a odpovede
aký si mal za rok 2011 príjem????
FINEX
28.01.12,17:19
aký si mal za rok 2011 príjem????


Oficiálne som začal podnikať od 09.01. 2012. Takze tento rok by som aj tak socialne poistenie neplatil, az po koncorocnom zuctovani ak by suma mojich prijimov presiahla cca. 3 000 € tak by som musel platit v roku 2013 socialne poistenie, opravte ma prosim ak sa mylim ?

Z predoslych obdobi viem, že si na tvorbe podnikatelskych planov, ekonomickych analyz atd a este popri tom nejake to sprostredkovanie obchodu a nejake doucovanie stredoškolskeho učtovnictva, tak dokazem teraz popri studiu zarobit nejakych 1500 - 2 000 € za rok... Nic moc na zitie no pre mna ako pre studenta nejake to prilepsenie k vreckovemu :-) Ale rad by som nadobudol prakticke skusenosti z oblasti uctovnictva aby som sa mohol venovat aj tomu ale najprv musi byt nejaka prax az potom sa do toho pustim.

Ďakujem
Mila123
28.01.12,17:24
jaj...neriešime rok 2011....
ak budeš mať príjem za rok 2012 cca 4000 € nebudeš mať povinnosť platiť SP a môžeš použiť ako výdavky 40 % paušál, bez toho, aby si musel písať napr. jazdy, evidovať PHM......(paušálne výdavky)
beele
28.01.12,18:00
Dobrý večer,

nechcem zakladať novú tému, tak sa opýtam tu...

Pracujem ako zamestnanec veľkej automobilky, no chcel by som popri práci prevádzkovať e-shop a predávať mliečne výrobky.

Takže moja otázka smeruje k tomu, či je možné naraz prevádzkovať obchod a predaj (tuším nejaký druh živnosti) a zároveň byť zamestnaný ako zamestnanec (malá fin. istota). Dá sa tá zivnosť prevádzkovať aj popri zamestnaneckom pomere?...

Ďakujem...poprosím ohľaduplnosť, som nováčik :-)
Mila123
28.01.12,18:02
jasne, dá sa, v tvojom prípade ani nebude stret záujmov so zamestnávateľom......
beele
28.01.12,18:12
mohla by si mi približne povedať o aký typ a názov živnosti sa jedná?...inak ďakujem za rýchlu a pozitívnu odpoveď...:)
Mila123
28.01.12,18:22
ak budeš predávať, nič vyrábať, predsa maloobchod, veľkoobchod, pozri na link,, do voľných živností, odd. 19.1
http://www.finance.sk/download/242-zoznam-volnych-zivnosti/
FINEX
29.01.12,10:01
jaj...neriešime rok 2011....
ak budeš mať príjem za rok 2012 cca 4000 € nebudeš mať povinnosť platiť SP a môžeš použiť ako výdavky 40 % paušál, bez toho, aby si musel písať napr. jazdy, evidovať PHM......(paušálne výdavky)

Dobrý deň, napísal by som Vám SS aby som neprerušoval ďalšie príspevky ale nejdú mi ešte SS posielať. K tým paušálnym výdavkom som sa chcel spýtať, že či tomu dobre rozumiem. V roku 2013 v DP si od svojich príjmov odpočítam 40 % bez toho, aby som to potreboval nejako dokladovať ? Tým pádom si nemusím evidovať bločky z PHM, alebo za nejaký drobný nákup kancelárskych potrieb prípadne za nejaké ceniny atď ? Prosím opravte ma ak sa mýlim. A stačí keď si tých 40 % odpočítam od príjmov až v DP v roku 2013, či to musím nejako evidovať priebežne ?

Ak by ste mi ešte vedeli prosím poradiť ohľadom toho označenia firmy či to tak stačí ako som písal. A ak Vás môžem poprosiť tak či by ste mi mohli dať, teda ak poznáte odpoveď, na to splnomocnenie ohľadom motorového vozidla ?

Ďakujem za odpoveď
Mila123
29.01.12,10:08
pre teba platí, § 6 ods.10 ZDP....pripájam.....

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
beele
01.02.12,07:08
Dobrý deň poraďáci,
chcel by som sa opýtať pár vecí ohľadom nákupu a predaja...ide o predaj výrobkov, vyrábaných z mlieka. Tieto výrobky vyrába nemenovaná rodina s dlhoročnou tradíciou a kvalitným spracovaním.
Keďže na nákup a predaj podrebujem živnosť (maloobchod, veľkoobchod) a každý pohyb tovaru, teda kúpa a predaj musí byť účtovne evidovaná, musím mať ja aj oni registračnú pokladňu?
Ako to chodí napr. v e-shope? Tam určite nepríde kuriér s registračnou pokladňou, tuším sa tam jedná o úhradu faktúry. Som nováčik a neviem ako sa v tomto zariadiť, preto som sa obrátil na Vás.

P.S.:Mám k tomu veľa otázok a potreboval by som sa porozprávať v nejakej kaviarni so šikovnou účtovníčkou z BA. Ak bude mať niektorá čas a chuť na kávu, budem len rád.
Zatiaľ ďakujem...
lucia.sal
11.02.12,14:15
dobrý deň, môj manžel si ide založiť živnosť a sme v tom uplne nový. na zaciatok by som chcela poradiť.máme spoločný učet mal by si on založiť vlastný učet na svoje ico??
Dakujem
Tweety
11.02.12,14:16
dobrý deň, môj manžel si ide založiť živnosť a sme v tom uplne nový. na zaciatok by som chcela poradiť.máme spoločný učet mal by si on založiť vlastný učet na svoje ico??,
Dakujem Nemusí, ale je to prehľadnejšie, a nezabudnite ho potom nahlásiť na DÚ, ako účet používaný v podnikani.
lucia.sal
11.02.12,14:21
no a mam dalšiu otazku on si len tento tyzden ide zalozit.tak co treba urobit ako prve??ist na zivnostensky úrad, potom na socialnu poistovnu, na zdravotnu a danový urad. treba este niekam? neviete ako dlho to bude vsetko trvat?? a stat??
jacekova
11.02.12,14:49
no a mam dalšiu otazku on si len tento tyzden ide zalozit.tak co treba urobit ako prve??ist na zivnostensky úrad, potom na socialnu poistovnu, na zdravotnu a danový urad. treba este niekam? neviete ako dlho to bude vsetko trvat?? a stat??

Najprv ist na zivnostensky. Ten to moze nahlasit za neho do ZP a na DU
Nie je to drahe.....par eur
lucia.sal
11.02.12,14:59
a ak zolozime živnosť tak potom si musime vsetky blocky a faktury odkladať. mám aj nieco okopirovať alebo vsetko. aby to vydrzalo čo najdlhsie??aby sa mohlo potom o rok spraviť daňové priznanie.čo by ste mi este poradili na čo nemáme zabudnuť pri živnosti?? dakujem
Economic
11.02.12,15:32
a ak zolozime živnosť tak potom si musime vsetky blocky a faktury odkladať. mám aj nieco okopirovať alebo vsetko. aby to vydrzalo čo najdlhsie??aby sa mohlo potom o rok spraviť daňové priznanie.čo by ste mi este poradili na čo nemáme zabudnuť pri živnosti?? dakujem

Určite zabezpečiť čitateľnosť dokladov, všetky doklady zakladať, na konci roka (v prípade že nie si platiteľ DPH) spracovať účtovníctvo a podať DP. No je dobre účtovníctvo spracovávať priebežne aj keď nie si platiteľ DPH.
lucia.sal
13.02.12,14:32
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, manžel si spravil živnosť a ma sukromný telefon na kredit, ktorý chceme dať na živnosť. chcela by som vedieť čo je lepšie dat si telefon na fakturu alebo si kupovat kredit a nechavat blocky. a este otazocka. može mať na živnost 2 telefóny u jedného operatora????on ma otvorenu živnost ako elektrikar. ďakujem
veronikasad
13.02.12,14:49
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, manžel si spravil živnosť a ma sukromný telefon na kredit, ktorý chceme dať na živnosť. chcela by som vedieť čo je lepšie dat si telefon na fakturu alebo si kupovat kredit a nechavat blocky. a este otazocka. može mať na živnost 2 telefóny u jedného operatora????on ma otvorenu živnost ako elektrikar. ďakujem
Ak si manžel bude uplatňovať preukazatelné výdavky (viesť účtovníctvo), treba telefon prepísať na IČO. Z akého dôvodu potrebuje dva telefony u jedného operátora ? (predpokladám, že nemá zamestnanca)
lucia.sal
13.02.12,15:03
Ak si manžel bude uplatňovať preukazatelné výdavky (viesť účtovníctvo), treba telefon prepísať na IČO. Z akého dôvodu potrebuje dva telefony u jedného operátora ? (predpokladám, že nemá zamestnanca)
ano budem mu viesť učtovníctvo. a ten druhý telefon dal mne. a zamestnanca nema žiadneho. ja som chcela znižiť zaklad dane. tak môže si odpisovať 2 telefóny.ďakujem
veronikasad
13.02.12,15:10
ano budem mu viesť učtovníctvo. a ten druhý telefon dal mne. a zamestnanca nema žiadneho. ja som chcela znižiť zaklad dane. tak môže si odpisovať 2 telefóny.ďakujem
nie, nemôže. (telefony sa neodpisujú, je to VOZD v členení prev.réžia).
lucia.sal
13.02.12,15:14
prepacte ja som to zle napisala.ja nechcem telefon odpisať ja chcem faktury z telefonov dať do nakladov
Economic
13.02.12,15:30
prepacte ja som to zle napisala.ja nechcem telefon odpisať ja chcem faktury z telefonov dať do nakladov

Môže, keď si to obháji. Dalo by sa to odôvodniť 2 rôznymi paušálmi, jeden napríklad cez pracovnú dobu, druhý paušál po pracovnej dobe.
Zita5
13.02.12,16:17
ano budem mu viesť učtovníctvo. a ten druhý telefon dal mne. a zamestnanca nema žiadneho. ja som chcela znižiť zaklad dane. tak môže si odpisovať 2 telefóny.ďakujem


Dva telefóny od jedného operátora na živnostníka bez zamestnanca, to je uplatnenie výdavkov na vlastné riziko a preto to záleží od rozhodnutia SZČO.

Ja som toho názoru, že ten telefón, ktorý SZČO dal manželke do výdavkov nepatrí .
Economic
13.02.12,16:23
A čo keď mu manželka v podnikaní pomáha ?
Zuzana Kadúcová
11.04.13,19:33
Ahojte ja mam jednu otazku.
Mám ukoncene len zakladné vzdelanie a dalej ani neštudujem a potrebujem živnost lebo moje zamestnanie to vyžaduje je vôbec možne mať v takomto prípade živnost???
Dakujem
kn-alka
11.04.13,19:50
Volné živnosti nie sú podmienečné vzdelaním. Podmienkou je 18 rokov.
Moja SRO
11.04.13,20:51
Volné živnosti nie sú podmienečné vzdelaním. Podmienkou je 18 rokov.

a bezúhonnosť, tzn. čistý register trestov.
Katy a R
11.04.13,20:58
Ak si manžel bude uplatňovať preukazatelné výdavky (viesť účtovníctvo), treba telefon prepísať na IČO. Z akého dôvodu potrebuje dva telefony u jedného operátora ? (predpokladám, že nemá zamestnanca)
mňa len zaujalo zvýraznené ....
- že prečo ak je telefón napísaný na IČO môže ísť do výdavkov - a ak nie , tak potom nemôže ísť do výdavkov:confused: .
1. Čo ak vôbec nemám IČO a využívam ten telefón skutočne na telefonovanie, týkajúce sa dosahovania príjmov zo SZČ :confused:
2. A naopak - prepíšem si telefón na IČO - a používam na súkromné účely:confused:

ja by som veru na IČO tel neprepisovala - ale treba si vedieť tie výdavky obhájiť (teda uplatňovať "přiměřene");)- dva telefóny je asi veľa v tomto prípade :confused:;)