ondrom
24.01.12,23:24
Dobry den.Mam takyto problem.Idem sa s manzelkou rozvadzat.Pred asi tromi rokmi sme si vzali hypoteku a ešte mame jednu pôžičku.Ako manzelia sme platili všetko spolčne,aj pôžicku aj hypoteku.Manzelka sa odstahovala pred par mesiacmi.Ustne sme sa dohodli ze ja budem platit hypoteku a na doplati pôžičku.Ale nastala zmena a teraz chce aby som jej vyplatil spätne polovicnu sumu z tych splatok za hypoteku za tie roky co sme spolu zili.Pretoze sme peniaze vrazili do domu (v ktorom ona neni vlastnik,dom je napisany na mna,moju mamu a mojich surodencov) a ona ho uz uzivat nebude.Jej nazor je ten ze mne zostane cely dom a ona prispievala zbytocne na splatky za tie tri roky co sme boli spolu.A tu druhu pôzicku co mame,chce aby som jej tiez daval polvicku splatky.Môj plat ktori uviedla na ziadosti o rozvod je 360€.Hypoteku platim 240€ a ta pôzicka by ma vysla asi 70€.Takze to nemam ako platit všetko.Čo asi tak môzem urobiť?Ako sa môžem ja branit,alebo aspon aka mam práva.A co môze urobit ona.Som ochotny platit dalej hypoteku sam,a ona nech plati tu druhu pôžicku.Tak sme sa aj pôvodne dohodli.Na oboch pôzickach sme ale uvedeny ako spolu dlžnici.
duves
25.01.12,04:33
No majetkove vysporiadavanie je iba na vás. Ale nazabudni, že ak bude na pôžičke omeškanie, tak banka to bude vymahať od vas od oboch.
bubkoch
25.01.12,06:17
z toho co si napisal vyplyva ze v princípe ma manzelka s najvacsou pravdepodobnostou pravdu ...
ak ste hypoteku pouzili na rekonstrukciu domu ktoreho vlastnikom ona nie je, ma po rozvode pravo aby si jej vyplatil polovicu suctu vsetkych splatok na ktorych sa ako manzelka podielala, inak pojde z tvojej strany o bezdovodne obohatenie ... samozrejme v splacani hypo budes pokracovat uz len ty a vsetko co bolo za peniaze z hypo obstarane je cele tvoje

co sa tyka pozicky neviem na co bola pouzita ale pri nej plati v principe to iste
ondrom
25.01.12,06:42
No podla zákona by som jej to mal teda spätne doplatit.Ale keďze moja vypalta je okolo 360€ a splatmu na hypoteku mam 240€ a este musim aj z niecoho žiť,takze jej to nemam z čoho vyplatit.V banke mi pôzičku nedaju,a nemam kde zohnať peniaze.Tak ako by som mal postupovat v takomto pripade?
bubkoch
25.01.12,06:54
No podla zákona by som jej to mal teda spätne doplatit.Ale keďze moja vypalta je okolo 360€ a splatmu na hypoteku mam 240€ a este musim aj z niecoho žiť,takze jej to nemam z čoho vyplatit.V banke mi pôzičku nedaju,a nemam kde zohnať peniaze.Tak ako by som mal postupovat v takomto pripade?

jedna faktická: nie spatne doplatit, ale vrátit ... vratit to, co zo svojich penazi (polovica splatok) investovala do cudzieho majetku ... :)

a co sa tyka toho ako by si mal postupovat ... nuz mas to tazke, ale ... ty si investoval hypoteku do domu v ktorom nie si 100% majitel ? neviem co znamena "hypo som vrazil do domu", ale ked si ho napr. rekonstruoval alebo inak zhodnotil, tak co keby sa aj oni ostatní spolumajitelia (mama, surodenci) na tom financne podielali ? a z toho by si mohol vratit peniaze ex :)
ondrom
25.01.12,07:12
vrazil do domu.Urobilo sa kurenie,vyplatil som brata (ale prepis na mna este neprebehol) opravila sa strecha.V tom dome uz byvam iba ja s mamou a ty je na dôchodku.Surodenci uz maju vlastne byvanie a medzi nami je dohoda ze oni si nenarokuju nic z tohoto domu.Takze nemaju dôvod mi prispievat na splatenie toho co chce manzelka.Nieco z hypoteky sme minuly spolocne.A myslim ze sa nejeka suma davala aj na tu druhu pôžicku na zmensenie dlhu.Ale neviem presne kolko.Pretoze uz nemam pristup k tomu účtu.A k tej faktickej.Teraz je to zrazu cudzi majetok,ale doteraz ho vyuzivala aj ona.
duves
25.01.12,07:24
Všetko je to v rovine etiky. Mal by si to a hento. Nie ste ani prví a ani poslední. Takých parov je kopec.
Dáša_
25.01.12,07:28
niekedy je dobré pozrieť na vec aj optikou toho druhého. Skús sa na to pozrieť tak, že by situácia bola naopak. Všetko by sa investovalo do domu tvojej manželky a jej rodiny a tebe by neostalo nič, len zaplatené splátky.
ondrom
25.01.12,07:41
Ked sme tak v tej rovene etiky.Manzelka velmi dobre vie ze u nas je problem najist lepsie platenu pracu,vie aku dostavam vyplatu,vie ze na to aby som jej nieco platil nemam peniaze.Ked sme sa rozisli,jasne sme sa dohodli na tom kto bude co platit.Nic v zlom,ale nechcem tu riesit nejaku etiku,ale potrebujem radu ako sa môzem ja branit a co môzem urobit.A okrem toho sme tie peniaze minali spolocne a nie ze som vsetko minul iba ja.
luja5
25.01.12,08:06
... V tom dome uz byvam iba ja s mamou a ty je na dôchodku.Surodenci uz maju vlastne byvanie a medzi nami je dohoda ze oni si nenarokuju nic z tohoto domu....
Píšeš, že súrodenci majú vlastné bývanie a je medzi Vami dohoda, že oni si nenárokujú nič z toho domu. Ak by však napríklad mama zomrela, dedili by po mame (pokiaľ by neboli vydedení), ak by niektorý zo súrodencov ako podielových spoluvlastníkov zomrel a má rodinu, dedili by jeho podiel členovia jeho rodiny .... Všetci by sa vzdali svojho dedičského podielu na dome v Tvoj prospech a nič by si nenárokovali? Ak by po súrodencoch zostali povedzme deti, ktoré by navyše nemali všetky vlastné bývanie? ...? Nechcem, aby si to chápal zle proti Tebe a Tvojej rodine, len chcem poukázať na to, že nenárokovanie si dnes nemusí byť zárukou nenárokovania si v budúcnosti.
Napriek terajšej "dohode" skús presvedčiť súrodencov ako podielových spoluvlastníkov, aby Ti "pomohli" a prispeli svojím podielom na rekonštrukciu domu. Im sa to "nestratí" a Tebe (nakoniec aj mame, ktorá s Tebou býva) pomôžu.
ondrom
25.01.12,08:23
Preco riesite môj dom a moje byvanie?!Ja potrebujem radu ako sa mam z toho dostat aby som jej neplatil nic,lebo mi to financne nevychadza!Co s tym ma moje byvanie?Tak ona si odyde s druhym ja jej mam este platit a ja som tu ten eticky zly?Aj keby som jej to chcel zaplatit tak nemam z coho,tak mi poradte ako mam postupovat a nie riesite tu dom a moju rodinu.
Dáša_
25.01.12,09:24
Preco riesite môj dom a moje byvanie?!Ja potrebujem radu ako sa mam z toho dostat aby som jej neplatil nic,lebo mi to financne nevychadza!Co s tym ma moje byvanie?Tak ona si odyde s druhym ja jej mam este platit a ja som tu ten eticky zly?Aj keby som jej to chcel zaplatit tak nemam z coho,tak mi poradte ako mam postupovat a nie riesite tu dom a moju rodinu.

no to je pekné, ale aj vďaka jej príjmom máš ty a tvoja rodina zrekonštruované bývanie.
Skôr sa čudujem jej, že súhlasila s hypotékou, keď jej v tom dome nič nepatrilo.
ondrom
25.01.12,09:29
ale vdaka nej mam teraz kopec problemov,ale ako vidim tak tu je iba kopa mudrlantov a nic z toho
myara
25.01.12,09:43
no to je pekné, ale aj vďaka jej príjmom máš ty a tvoja rodina zrekonštruované bývanie.
Skôr sa čudujem jej, že súhlasila s hypotékou, keď jej v tom dome nič nepatrilo.

takych pripadov je vela
tiez to nechapem, myslim ze je to skor akasi naivita (ze laska bude vecna) tych, ktori platia na cudzie, vacsinou su to zeny, ale mam opacny pripad dokonca v rodine, ale tito ludia nechcu nic pocut
bubkoch
25.01.12,10:17
Preco riesite môj dom a moje byvanie?!Ja potrebujem radu ako sa mam z toho dostat aby som jej neplatil nic,lebo mi to financne nevychadza!Co s tym ma moje byvanie?Tak ona si odyde s druhym ja jej mam este platit a ja som tu ten eticky zly?Aj keby som jej to chcel zaplatit tak nemam z coho,tak mi poradte ako mam postupovat a nie riesite tu dom a moju rodinu.
brzdi kamo, ty si ten kto tu riesi moralku, ostatní tu pisu ako mas situaciu riesit ... alebo cakas ze ti tu niekto poradi ako podviesť ex a nezaplatit jej to na co ma pravny narok ?
vec sa ma tak, ze ak ste hypo a pozicku minuli na rekonstrukciu a vyplatenie brata, tak polovicu doteraz spolocne zaplatenych splatok je opravnena pozadovat od teba naspat (samozrejme ak ste cast hypo minuli napr. na dovolenku, tak toho sa to netyka) a nikoho ani sud nebude zaujimat ze jej to nemas z coho vratit a uz vonkoncom sud nebude zaujimat kto a ako zapricinil rozvod ... mozes dom predat a vyplatit ju, mozes pozadovat od ostatnych spoluvlastnikov aby sa podielali na nakladoch na rekonstrukciu (a tym zhodnoteni aj ich podielov), atd
ivka70
25.01.12,10:23
Nuz, ty si vyplatil brata peniazmi z manzelstva (pozicku ste brali ako manzelia), takze jeho cast by mala byt prepisana do BSM vas ako manzelov.
Tvoja manzelka ma narok na polovicu investicii do domu, aj ked nie je majitelom.
Ak nebudes mat na to ju vyplatit, moze sud nariadit v tom najhorsom pripade pre teba aj predaj domu a vyplatenie.

Jednoducho raz ste boli manzelia, spolocne ste zarabali, minali, poziciavali si, investovali aj setrili.
Nemoze po rozvode ostat vsetko tebe a jej nic.
duves
25.01.12,15:00
Preco riesite môj dom a moje byvanie?!Ja potrebujem radu ako sa mam z toho dostat aby som jej neplatil nic,lebo mi to financne nevychadza!Co s tym ma moje byvanie?Tak ona si odyde s druhym ja jej mam este platit a ja som tu ten eticky zly?Aj keby som jej to chcel zaplatit tak nemam z coho,tak mi poradte ako mam postupovat a nie riesite tu dom a moju rodinu.
Vidíš, a ja som neriešil. Je to vaša vec. Tiež ste sa nepytali na porade.sk, teda ta kočka čo ti zdrhla sa nepytala, či to je v poriadku. Tak nech si to rieši. Hlavne si nepripusti žiadnu vinu. Urob to, čo sa ti vidí ako správne. Nikto nema pravo ťa odsudzovať.
ondrom
25.01.12,21:58
brzdi kamo, ty si ten kto tu riesi moralku, ostatní tu pisu ako mas situaciu riesit ... alebo cakas ze ti tu niekto poradi ako podviesť ex a nezaplatit jej to na co ma pravny narok ?
vec sa ma tak, ze ak ste hypo a pozicku minuli na rekonstrukciu a vyplatenie brata, tak polovicu je opravnena pozadovat od teba naspat (samozrejme ak ste cast hypo minuli napr. na dovolenku, tak toho sa to netyka) a nikoho ani sud nebude zaujimat ze jej to nemas z coho vratit a uz vonkoncom sud nebude zaujimat kto a ako zapricinil rozvod ... mozes dom predat a vyplatit ju, mozes pozadovat od ostatnych spoluvlastnikov aby sa podielali na nakladoch na rekonstrukciu (a tym zhodnoteni aj ich podielov), atd

Konecne nejaka normalna odpoved.Takze asi bude pre mna vhodnejsie ak si dam napriklad navysit hypoteku a z tej ju vyplatim.Pretoze inak sa nedokazem dostat ku nejakym peniazom aby som jej to vsetko mohol vyplatit.Len by somchcel este vediet ci mas naozaj pravdu v tom co bude a nebude zaujimat súd