baron81
25.01.12,02:38
Pekný večer poraďáci prosím Vás o pomoc a informácie, viem že témy tu sú ale buď sú staré alebo sú neprehľadné alebo nezrozumiteľné (pre mňa)...
Som študent VŠ a chcem by som otvoriť živnosť..
Sociálnu platiť nebudem až o rok to je jasné to nechajme..
Zdravotná:
1. Ak si nastavím 0-ový mesačný odvod štát za mňa platí zdravotnú ale akú čiastku nesmiem presiahnuť aby to tak zostalo? (teraz neviem či v prípade ZP ide o prímy alebo zisk...)prípadne viem že sú nejaké vzorce s násobením 2,14 či tak nejak..
2. Respektíve ak by som aj túto čiastku prekročil ako by sa potom vyrátavala dlžná čiastka, štátom hradená časť + moja účasť o prekročenie?
3. Akú teda čiastku môžem za mesiac, rok zarobiť aby som nič nedoplácal a všetko za mňa hradil štát v roku 2012?
4. AK budem platiť minimum 46,06 aký by potom mohol byť príjem/zisk, ak by išlo o príjem tak to potom chápem že sa tam robia výpočty avšak ak ide o zisk tak znižovaním základu dane by mi to účtovníčka spravila aby som sa zmestil do štátom hradenej čiastky.. Alebo už pletiem piate cez deviate?
5. Respektíve ak zarobím viac ako štát hradí a menej ako (štát + 46,06) tak mi niečo vrátia??

Ďakujem veľmi veľmi Michal..
baron81
25.01.12,16:21
Prosím skúste niekto odpoveď... chcel by som to otvoriť čím skôr.. Všade na nete čítam rôzne odpovede.. Dnes som sa dopočul že vo VŠZP sa musí platiť tých 46,06€ a ak nepresiahnem nejakú sumu ktorú neviem, tak mi peniaze vrátia a ak tú sumu prekročím tak mi nevrátia nič? alebo mi vrátia z tých 46,06€ nejakú časť alebo ako to je? prosím poradte... Ďakujem
Príroda
25.01.12,16:59
V prvom rade musíš byť študentom denného štúdia VŠ a musíš všade dať potvrdenie. Od tohto roka robí RZZP ZP, teda za rok 2011. Odvody boli zvýšené asi o 1,5 Eura. Myslím, že ako študent platiť nemusíš až v budúcom roku podľa DZ sa ti vypočíta preddavok a potom budeš platiť od januára nasledujúceho roka. Vzorec je ZD /základ dane, teda príjmy- výdaje/: 2,14 /za mesiac ešte : 12/ a z toho 14 %. Ak vyjde viac ako 3 eurá, platí sa. Takto to bolo doteraz, zatiaľ neviem o zmenách, no treba si to ešte overiť. Pridajte sa ešte niekto. Pekný večer.
baron81
25.01.12,22:28
Som študentom denného štúdia. Čiže ak tomu správne rozumiem: Živnosť otvorím teraz január 2012, nebudem platiť tento rok nič ani ZP ani SP. V roku 2013 podám DP a potom začnem platiť aj ZP aj SP "IBA" ak by som prekročil sumu spomínaných 3€. Samozrejme základ dane by som si znížil paušálom 40%-tným a inými nákladmi a ZD by bol minimálny. Neviem ako to pojde a nechcem mať veľké oči tak zatiaľ predpokladajme aj nízky zisk. Čiže ak by bol ZD nízky nebudem vôbec platiť žiadne odvody?
Xanti
25.01.12,22:41
Ach jaj Baron81,
ty si to ale pochopil .. celé zle.

Do ZP si naozaj môžeš zvoliť 0 eurové preddavky, doplatíš nabudúci rok pri RZZP. Podľa výšky príjmu.
Do SP neplatíš vtedy ak tvoj príjem = tržby ( tj. pred odrátaním nákladov a paušalu ) bude menší ako zákonom stanovená suma. Tú Ti platnú na rok 2012 neviem povedať,
ale pre rok 2011 tá suma bola vo výške 4078,68 eur.

Takže nie zisk, ale príjem je podstatný pre platenie odvodov do SP a tiež u denného študenta ovplyvňuje výšku nedoplatku do ZP pri 0 eur preddavkoch.
Katy a R
25.01.12,23:11
.. V roku 2013 podám DP a potom začnem platiť aj ZP aj SP "IBA" ak by som prekročil sumu spomínaných 3€. Samozrejme základ dane by som si znížil paušálom 40%-tným a inými nákladmi a ZD by bol minimálny. Neviem ako to pojde a nechcem mať veľké oči tak zatiaľ predpokladajme aj nízky zisk. Čiže ak by bol ZD nízky nebudem vôbec platiť žiadne odvody?
k zvýraznenému .. ak myslíš na výdavky - tak buď odpočítaš skutočné ALEBO môžeš odpočítať paušálne (40%tné)
Ak by ti v RZZP vyšiel mesačný preddavok na ZP nižší, ako 3 evrá - tak nemusíš platiť:)
baron81
26.01.12,09:46
A to sa vypočíta "Vzorec je ZD /základ dane, teda príjmy- výdaje/: 2,14 /za mesiac ešte : 12/ a z toho 14 %." ? Pretože z tohto vzorca mi to príde že do SP teda berú do úvahy prímy, ktoré by som nemal prekročiť 4000€ a do ZP by som mal znižovať ZD aby som nemusel platiť a aby to vyšlo do 3 eur podľa vyššie uvedeného vzorca.. Teraz to už je správne pochopené?? Ďakujem Vám všetkým...
ISIIS
14.04.12,14:32
Ahoj Michal,
môžeš mi prosím ťa napísať ako si to celé nakoniec vyriešil? Ja som na tom veľmi podobne.


Som študent v ČR, študujem informatiku na MUNI - denná forma štúdia.
Mám voľnú živnosť - Počítačové služby od januára v SR

V ČR pracujem popri štúdiu a fakturujem firmám za vykonané služby atď.. :cool:
Bolo mi povedané, že podľa príjmov, ktoré budem mať tento rok sa vyhodnotí, či budem musieť platiť zdravotné poistenie čo to vlastne je sám od budúceho roka.
V prvom rade by ma zaujímalo, koľko musím minimálne zarobiť na to aby som musel podávať daňové priznanie budúci rok. A opäť, koľko musím zarobiť aby som moje zdravotné poistenie platil ja a nie štát.
A tiež či sa s tým nedá nejako vybabrať, že keď som študentom denného štúdia, že zdravotné a sociálne za mňa platí štát.


Každopádne by ma zaujímali presné čísla, aby som sa vedel zariadiť.
Lebo ja som niekde počul, že 3000€ a viac sa platia dane.
Tak teda predpokladám, že keď zarobím 4000€ tak odpočítam 3000€ a ostane mi 1000€ a to zdaním tak, že 60% je zisk, takže zo 600€ je 20% nejakých 120€.
Potom je druhá varianta, že keď prekročím tých 4000€ tak neodpočítavam 3000€ a vyrátam si 20% zo zisku. = 480€.
Toto je ale asi len môj výmysel absolútne neviem ako sa počítajú dane. Ale určite to nemôže byť nič zložité, len som nikde nenašiel vzorec :)

A mimochodom, kedysi som pracoval veľakrát na dohodu. A vždy som si žiadal od štátu tie dane poslať naspäť.. Tu by sa také niečo nedalo urobiť? Ďakujem moc keby mi niekto aspoň na niektoré otázky odpoviete.

Jakub


Inak, ja rád dane zaplatím, len naozaj som nahnevaný, keďže mi na žiadnom úrade nevedeli presne povedať čo budem musieť urobiť. Všetci sú úplne neinformovaní a dokopy nevedia nič!
Xanti
15.04.12,06:20
Ahoj Michal,
môžeš mi prosím ťa napísať ako si to celé nakoniec vyriešil? Ja som na tom veľmi podobne.


Som študent v ČR, študujem informatiku na MUNI - denná forma štúdia.
Mám voľnú živnosť - Počítačové služby od januára v SR

V ČR pracujem popri štúdiu a fakturujem firmám za vykonané služby atď.. :cool:
Bolo mi povedané, že podľa príjmov, ktoré budem mať tento rok sa vyhodnotí, či budem musieť platiť zdravotné poistenie čo to vlastne je sám od budúceho roka.
V prvom rade by ma zaujímalo, koľko musím minimálne zarobiť na to aby som musel podávať daňové priznanie budúci rok. A opäť, koľko musím zarobiť aby som moje zdravotné poistenie platil ja a nie štát.
A tiež či sa s tým nedá nejako vybabrať, že keď som študentom denného štúdia, že zdravotné a sociálne za mňa platí štát.


Každopádne by ma zaujímali presné čísla, aby som sa vedel zariadiť.
Lebo ja som niekde počul, že 3000€ a viac sa platia dane.
Tak teda predpokladám, že keď zarobím 4000€ tak odpočítam 3000€ a ostane mi 1000€ a to zdaním tak, že 60% je zisk, takže zo 600€ je 20% nejakých 120€.
Potom je druhá varianta, že keď prekročím tých 4000€ tak neodpočítavam 3000€ a vyrátam si 20% zo zisku. = 480€.
Toto je ale asi len môj výmysel absolútne neviem ako sa počítajú dane. Ale určite to nemôže byť nič zložité, len som nikde nenašiel vzorec :)

A mimochodom, kedysi som pracoval veľakrát na dohodu. A vždy som si žiadal od štátu tie dane poslať naspäť.. Tu by sa také niečo nedalo urobiť? Ďakujem moc keby mi niekto aspoň na niektoré otázky odpoviete.

Jakub


Inak, ja rád dane zaplatím, len naozaj som nahnevaný, keďže mi na žiadnom úrade nevedeli presne povedať čo budem musieť urobiť. Všetci sú úplne neinformovaní a dokopy nevedia nič!
Tak ty si tomu dal, len čo je pravda :D
Tak začnem od konca, ak pracuješ na dohodu, tak Ti daň strháva zamestnávateľ, preto ak spravil si DP minulé roky ... tak tvoj príjem bol očividne nižší ako NCZD a tým pádom sa Ti vrátila daň späť.
Ak pracuješ na živnosť, tak žiadnu daň v priebehu roka neplatíš štátu, takže štát Ti nemá čo vratiť. Vidíš ten rozdiel?

No a presné čísla ak zarobíš viac ako 4078,68 eur ( toto číslo platilo pre rok 2011 pre rok 2012 ti neviem napísať číslo ale bude málinko vyššie ) tak sa musíš prihlásiť po podaní DP za rok 2012 na sociálnu poisťovňu a musíš začať platiť odvody ( tieto odvody ani teraz nikto za teba neplatí, teda ani štát ) .

A čo sa týka príjmu napr. zarobíš ročne 10000 eur pri DP odrátaš paušalne výdavky 40% takže ti ostane čiastočný základ dane 6000 eur z toho odrátať NCZD tá je pre rok 2012 vo výške 3644,74 eur odrátaš zaplatené odvody do ZP a SP ( v tvojom prípade 0 eur) a ostane Ti základ dane 2355,26 eur a z toho zaplatíš daň´19% tj 447,49 eur.

Ak zarobíš 8000 tak daň bude 219,49 eur, ak zarobíš 7000 eur daň je 105,49 eur, pri zárobku 6000 eur je daň 0 eur.
Dáša_
15.04.12,06:28
len tak trochu mimo tému - ako to máš vyriešené pri slovenskej živosti a predpokladanej fakturácii českým firmám s DPH?
ISIIS
11.06.12,11:56
ĎAKUJEM veľmi pekne :)
ISIIS
11.06.12,12:02
No... ono to je trošku odveci. Pretože bývam, študujem, pracujem v Brne a fakturujem v skutočnosti švajčiarskym firmám.... ale tiež nejakým slovenským, čo mám pomimo ;) Ale živnosť mám slovenskú. Čo ale budem asi chcieť zmeniť, pretože sa tie dane zvyšujú atď.
Každopádne, nie som platcom DPH. Takže ja pošlem faktúru a potom to budem zdaňovať podľa toho, čo mi napísal Xanti. Proste nebudem platiť daň ČR ani Švajčiarsku... ale len na SR. Myslím, že je to normálne a bežné.
Tiež keď chodia na stavby nejaký robotníci, ktorí majú slovenskú živnosť, tak dane platia Slovensku aj keď pracujú v Nemecku.
KEJKA
11.06.12,13:14
len tak trochu mimo tému - ako to máš vyriešené pri slovenskej živosti a predpokladanej fakturácii českým firmám s DPH?


No... ono to je trošku odveci. Pretože bývam, študujem, pracujem v Brne a fakturujem v skutočnosti švajčiarskym firmám.... ale tiež nejakým slovenským, čo mám pomimo ;) Ale živnosť mám slovenskú. Čo ale budem asi chcieť zmeniť, pretože sa tie dane zvyšujú atď.
Každopádne, nie som platcom DPH. Takže ja pošlem faktúru a potom to budem zdaňovať podľa toho, čo mi napísal Xanti. Proste nebudem platiť daň ČR ani Švajčiarsku... ale len na SR. Myslím, že je to normálne a bežné.
Tiež keď chodia na stavby nejaký robotníci, ktorí majú slovenskú živnosť, tak dane platia Slovensku aj keď pracujú v Nemecku.
len tak od veci, či mimochodom padla otázka ako to máš vyriešené s DPH.
pretože každý, kto podniká a poskytuje službu mimo SR /s určitými výnimkami, ktoré sa teba na 99,999% netýkajú/, musí sa povinne pred prvým poskytnutím služby do EU registrovať podľa § 7a) slov.zákona o DPH. Podľa mňa si na toto nereagoval.
takže aby si nebol neskôr prekvapený, za každé nepodanie SV_DPH je totiž pokuta 331 EUR.
ISIIS
11.06.12,13:28
Tak to by som asi teraz momentálne potreboval poradiť.
Tak.. by som Vás poprosil...
Kde sa treba registrovať? Čo ak som sa neregistroval? A vlastne, prečo by som sa mal? Keďže Švajčiarsko nie je v EÚ?
A kedy sa má posielať SV_DPH? Neposielajú to len ľudia, ktorí sú platcami DPH? Proste... ja nie som platcom DPH, mal som nejaké faktúry pre švajčiarske firmy.

A teraz proste čítam, že tá vaša veta sa úplne vyvracá.. Najskôr píšete o tom, že každý kto podniká mimo SR, musí sa povinne pred prvým poskytnutím služby do EU registrovať...

Môžete mi to teda prosím Vás objasniť?
ISIIS
11.06.12,13:35
Proste mimo SR neznamená hneď EU.
KEJKA
11.06.12,13:44
nie že kto podniká mimo, ale kto dodáva službu mimo - teda do EU. Zmýlilo ma to štúdium v ČR. ak príjemcom služby je IBA Švajčiarsko a SR, tak sa registrovať netreba, citujem §7a) /osatné dávam do pôvodného textu/
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.



Tak to by som asi teraz momentálne potreboval poradiť.
Tak.. by som Vás poprosil...
Kďe sa treba registrovať? ........ak by bolo treba, tak na DU v SR, podľa §7a) Z_DPH /napr. keby si dodal službu do ČR
Čo ak som sa neregistroval? A vlastne, prečo by som sa mal? Keďže Švajčiarsko nie je v EÚ?
........správne, ak ide iba o Švajčiarsko, tak netreba.
A kedy sa má posielať SV_DPH? štvrťročne
Neposielajú to len ľudia, ktorí sú platcami DPH?.............áno, ale ide o to, či aj ty k nim nemusíš patriť.
Proste... ja nie som platcom DPH, mal som nejaké faktúry pre švajčiarske firmy.
ak len pre Švajčiarsko, opakujem, tak netreba. Ale dodám - nesmieš ani "nakupovať" službu z EU, či zo Švajčiarska, či odinakiaľ zo sveta.

.......................
hádam som upresnila.
len si dávaj pozor, komu poskytuješ služby a odkiaľ nakupuješ služby.
ISIIS
11.06.12,13:48
Ďakujem Vám veľmi pekne za upresnenie.
emka122
26.11.12,15:30
Ja by som potrebovala aktuálne- syn študuje denne na VŠ a pohráva sa s myšlienkou založiť si živnosť / chce pracovať vo finančnom poradenstve ako maklér/. I keď ho od toho odhováram /myslím, že na vyplácanie provízií je toto ich podmienka/, potrebujem vedieť
- nezmenilo sa nič na tom, že ako študent nebude povinne odvádzať odvody do ZP od založenia živnosti?
- založením živnosti strácam na neho nárok na poberanie daňového bonusu a rodinných prídavkov?
- môže byť koniec koncov stratový založením živnosti?
Ďakujem vopred za odpoveď.
ISIIS
26.11.12,19:45
Takže...
Ja už tak fungujem rok, ako som písal vyššie. Určite nech do toho ide, pretože je nezmysel aby len študoval a bez praxe niečo skúšal. A zrovna ak nemôže získať sám nejaké dobré brigády. Myslím, že je to dobre len pre neho. Koniec koncov aspoň nebude ako väčšina študentov na Slovensku.

Neviem, či sa niečo závratného zmenilo. Každopádne myslím, že platí stále to, že 1. rok nemusí platiť odvody. Potom sa mu na druhý rok spätne vypočítajú, podľa toho, koľko za celý rok zarobil.
Neviem, či tie peniaze moja matka poberá na mňa, alebo nie. Mám taký dojem, keď som bol živnosť zakladať, tak to išla riešiť na úrady... a tam jej povedali, že som študent denného štúdia, tak má na tie peniaze nárok.
Ak Vám povedia niečo iné, tak mi to prosím aj napíšte... pretože verím, že tí úradníci v mojom meste vedia o tom veľké nič.
Každopádne, môže byť na tom stratový 5€. Toľko stála mňa osobne živnosť na začiatku roka. A poplatok za zrušenie živnosti - 4€.
Založenie živnosti považujem popri škole za najlepšiu vec akú som mohol urobiť. Mimochodom... mám kamaráta, ktorí má s.r.o a hovoril mi, že má väčšie výhody (keďže je študent denného štúdia) ako keby bol živnostník. Ja som si to však poriadne neoveroval.
KEJKA
26.11.12,20:01
predchádzajúci príspevok je pravdivý a zo života.
Takže len potvrdím, že nárok na DB nezaniká.
a začať hľadať prácu bez skúseností až po skončení štúdia je to najhoršie, čo mu môže matka poradiť. Každý chce absolventa s praxou. Aj on si potrebuje odskúšať aká forma zarábania peňazí mu vyhovuje.
SRO - no je to výhodnejšie, lebo nemusí platiť odvody. Ale pokiaľ len chce skúšať, tak SZČO na začiatok je lacnejšia varianta.
Peter Stefanak
23.12.12,19:02
neviete prosim ako to je z odvodmi do ZP? som student vysokej skoly, zivnost som si zalozil vo februari 2012 a preddavky na ZP mam 0€, bude ich za mna platit stat aj v buducom roku? alebo ich bude platit len do urcitej vysky prijmu? dakujem pekne