zafirys
31.01.06,15:57
Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Zamestnávateľ mi nevyplácal mzdu, tak som sa rozhodla odísť. Povedal mi, aby som si napísala výpoveď dohodou. Ja som však dala okamžitú výpoveď podľa §69 ods. 1 písm. b) a žiadala o náhradu mzdy za výpovednú dobu dvoch mesiacov podľa § 69 ods. 4 ZP.
Z reakcie zamestnávateľa mám pocit, že mi mzdu ani náhradu mzdy nechce vyplatiť.
Prosila by som Vás o radu, ako by som mohla tieto peniažky dostať späť. Súdnou cestou alebo trestným oznámením???
Podotýkam, že zamestnávateľ nie je finančne na dne.
A chcela by som aj vedieť do akého termínu od skončenia pracovného pomeru mi má podľa zákona vyplatiť peniaze.
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.
babs
31.01.06,15:01
ak ti mzda náleží je povinnosťou zamestnávateľa ti ju vyplatiť, a ak nie je na dne ja by som ho dala na súd, peniažky určite dostaneš..ale radila by som ti obrátiť sa nanejakého šikovného právnika..ktorý možno môže dať naprv nejaké oznámenie že ak to nevyplatí tak to posunie ďalej..a zamestnávateľ sa možno vytrasie a zaplatí ti mzdu ktorú ti nevyplatil..
Tweety
31.01.06,15:03
Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Zamestnávateľ mi nevyplácal mzdu, tak som sa rozhodla odísť. Povedal mi, aby som si napísala výpoveď dohodou. Ja som však dala okamžitú výpoveď podľa §69 ods. 1 písm. b) a žiadala o náhradu mzdy za výpovednú dobu dvoch mesiacov podľa § 69 ods. 4 ZP.
Z reakcie zamestnávateľa mám pocit, že mi mzdu ani náhradu mzdy nechce vyplatiť.
Prosila by som Vás o radu, ako by som mohla tieto peniažky dostať späť. Súdnou cestou alebo trestným oznámením???
Podotýkam, že zamestnávateľ nie je finančne na dne.
A chcela by som aj vedieť do akého termínu od skončenia pracovného pomeru mi má podľa zákona vyplatiť peniaze.
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.
Podľa ZP má povinnosť vyplatiť pri ukončení PP ak sa nedohodne inak.
ajobs
31.01.06,16:11
Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Zamestnávateľ mi nevyplácal mzdu, tak som sa rozhodla odísť. Povedal mi, aby som si napísala výpoveď dohodou. Ja som však dala okamžitú výpoveď podľa §69 ods. 1 písm. b) a žiadala o náhradu mzdy za výpovednú dobu dvoch mesiacov podľa § 69 ods. 4 ZP.
Z reakcie zamestnávateľa mám pocit, že mi mzdu ani náhradu mzdy nechce vyplatiť.
Prosila by som Vás o radu, ako by som mohla tieto peniažky dostať späť. Súdnou cestou alebo trestným oznámením???
Podotýkam, že zamestnávateľ nie je finančne na dne.
A chcela by som aj vedieť do akého termínu od skončenia pracovného pomeru mi má podľa zákona vyplatiť peniaze.
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Ak to pôjde súdnou cestou, môže to trvať aj roky.:eek:
Ja by som navrhoval najskôr cestou tvojho právneho zástupcu (určite nejakého najmi, ak nie si právnik:cool: ), riešiť vec dohodou, pohroziť trestným oznámením a pod. Určite si to rozmyslí.:)
Abdul
31.01.06,17:37
Možno postačí poslať doporučene bývalému zamestnávateľovi upozornenie na plnenie si povinnosti vyplývajúcej z príslušného ust. Zákonníka práce s uvedením, že v prípade nevyplatenia mzdy v termíne do ........ ( uveď termín) upozorníš na porušovanie zákona príslušný Inšpektorát práce a budeš si svoje práva uplatňovať súdnou cestou.
zafirys
31.01.06,19:14
Ďakujem Vám za odpovede, radíte mi najať si právnika. Financie na to nemám...a zamestnávateľ je sám právnik. Takže neviem ako by som pochodila. Oni sú totiž riadne prešibaní. Ide o to.
Mám taký pocit, že ak mi ich sám dobrovoľne nedá, nemám šancu.:(
Ale uvidím.
Dačo možno vymyslím.
bepo
01.02.06,05:32
To že je niekto právnik toho sa neboj,je veľa podnikov kde ľudí okázalo vyhadzujú z práce na minúty s sbs-kou a potom na súde prehrávajú a musia im doplatiť mzdu.Zájdi na Inšpektorát práce,zato nič nedáš a funguje aj bezplatná právna pomoc pre občanov.
Chobot
01.02.06,08:41
Chcela by som Vás poprosiť o radu.
Zamestnávateľ mi nevyplácal mzdu, tak som sa rozhodla odísť. Povedal mi, aby som si napísala výpoveď dohodou. Ja som však dala okamžitú výpoveď podľa §69 ods. 1 písm. b) a žiadala o náhradu mzdy za výpovednú dobu dvoch mesiacov podľa § 69 ods. 4 ZP.
Z reakcie zamestnávateľa mám pocit, že mi mzdu ani náhradu mzdy nechce vyplatiť.
Prosila by som Vás o radu, ako by som mohla tieto peniažky dostať späť. Súdnou cestou alebo trestným oznámením???
Podotýkam, že zamestnávateľ nie je finančne na dne.
A chcela by som aj vedieť do akého termínu od skončenia pracovného pomeru mi má podľa zákona vyplatiť peniaze.
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Tento Tvoj problém má 2 aspekty - jeden je pracovnoprávny a jeden je trestnoprávny.

Najpvr ten trestnoprávny - podľa trestného priadku je trestné, ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu. Podaj na neho na polícii trestné oznámenie, to Ťa nič nestojí. Bližšie pozri v tejto diskusii:
http://www.porada.sk/t17312-vymahanie-mzdy-od-byvaleho-zamestnavatela.html

Pracovnoprávny aspekt tu už popísali - je povinný Ti vyplatiť mzdu pri skončení PP. Ak nie môžeš to žiadať súdnou cestou. Najlepšie je začať na tom Inšpektoráte práce. Ak si fakt v hmotnej núdzi, tak funguje aj to bezplatné právne poradenstvo pri úradoch práce.
monika-s
01.02.06,17:11
Mne sa čosi marí, že namiesto právnika sa môžeš obrátiť na inšpekciu práce a oni sa najskôr zamestnávateľovi pohrozia kontrolou, potom sa s ním stretnú a dohodnú sa na termíne úhrady.