Mária Poláková
25.01.12,10:20
Dobrý deň, poprosila by som o radu, som živnostník - sprostredkov. činnosť, správa reg. záznamov, prenájom nehnuteľnosti.
1. Prenajímam nehnuteľnosť, ktorú mám zaradenú v ochodnom majetku. Vediem si JU.
a) môžem si uplatniť nezdaniteľnú časť za prenájom 500€?
b) skutočné výdavky v daň. priznaní treba krátiť koeficientom zníženia príjmov (príjmy znížené o nezdaniteľnú časť / celkové príjmy) ?
c) v daň. priznaní sa príjmy z prenájmu uvedú do VI. oddiel, tabuľka č. 1, riadok 2, stĺpec 1. s polu s ostatnými príjmami zo živnosti ?
d) potom aj výdavky by sa mali uviesť spoločne do stlpca 2 za všetky príjmy zo živnosti, čiže najprv si mám vyrátať výdavky za prenájom (krátené koeficientom) a k nim prirátať skutočné výdavky z ostatnej živnosti?
Alebo mám postupovať úplne inak.
Mila123
25.01.12,09:38
ak je príjem riešený živnosťou , nemáš nárok na 500 € oslobodenú sumu.....
príjem a výdavky zapisuješ do riadku podľa § 6 ods. 1 pís. b ....

pozri si § 9 ZDP ods. 1 pís. g. znie

g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Mária Poláková
25.01.12,10:04
Ďakujem za usmernenie a pomoc. Pokiaľ v riadku 68 DP - základ dane vychádza napr 3000€ a na daňovníka si odrátam 3559,30 potom vykazujem stratu 559,30 alebo jednoducho iba daň vychádza 0 ?
Mária Poláková
25.01.12,10:11
Ešte ma napadla jedna otázka: Je výdavkom v JU aj daň z nehnuteľnosti, ktorú platím na na obecný úrad?
Mila123
25.01.12,14:21
Ešte ma napadla jedna otázka: Je výdavkom v JU aj daň z nehnuteľnosti, ktorú platím na na obecný úrad?
áno pri skutočných výdavkoch.....
sona1980
17.02.12,07:07
Dobrý deň, podnikateľ SZČO ma v prenájme rodinný dom, kde prevádzkuje pohostinstvo. Časť priestoru v pohostinstve prenajíma inému podnikateľovi, ide o časť miestnosti. Spadá tento prenájom pod príjem podľa §6 ods.1 zákona o dani z príjmu , alebo je to príjem podľa §6 ods. 3 ? Ide o to , že prenajíma priestor pod hracími automatmi, ktoré má u neho umiestnené iný podnikateľ. Má nárok na odpočitateľnú položku z takéhoto príjmu?
(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.
ďakujem