Ing. Viera Mezeiová
25.01.12,12:28
Máme (zatiaľ) nerozvedeného zamestnanca, ktorý odišiel od manželky, s ktorou má dve deti, a žije v (spoločnej) domácnosti s družkou, s ktorou má jedno dieťa. Na ktoré z detí mu môžeme uplatniť daňový bonus? Všetky tri deti sú maloleté.
Ing. Viera Mezeiová
25.01.12,11:28
Všetky deti vášho zamestnanca sú maloleté, všetky deti sú jeho vlastné. Ale v prípade jeho vlastných detí, ktoré zostali žiť s jeho (aj napriek uvedenej situácii po právnej stránke ešte stále) manželkou, nie je splnená podmienka uvedená v § 33 zákona o dani z príjmov – spolužitie v (spoločnej) domácnosti. To znamená, že tomuto zamestnancovi môžete daňový bonus priznať len na jeho vlastné dieťa, ktoré s ním žije v domácnosti, teda len na jedno vlastné dieťa, ktoré žije s ním a s jeho družkou v (spoločnej) domácnosti.
veronikasad
25.01.12,12:03
Ako sa, prosím, preukazuje spoločná domácnosť u ešte nerozvedených manželov ? Stačí nahlásenie zmeny vo vyhlásení k zdaňovaniu príjmov ? Ak ano, na základe čoho tú zmenu mzdárka zapíše ?
Milusa
26.01.12,06:30
Máme nerozvedeného zamestnanca, ktorý odišiel od manželky, s ktorou má jedno dieťa a žije s družkou bez detí. Môže si uplatniť na svije dieťa s manželkou daňový bonus (matka nepracuje) ?
zlolen
27.01.12,09:20
Dobrý deň
Zamestnanec je rozvedený od 10/11, dieťa súd zveril do striedavej starostlivosti oboch rodičov, matka nepracuje, môžem daňový bonus vyplácať otcovi dieťaťa, aký doklad okrem právoplatného rozhodnutia súdu mám priložiť k ročnému zúčtovaniu?

Ďakujem
Ing. Viera Mezeiová
02.02.12,19:08
Podľa § 33 zákona o dani z príjmov jednou z podmienok nároku na daňový bonus je aj spolužitie v spoločnej domácnosti. Vo vašom príklade, ak manžel odišiel so spoločnej domácnosti s manželkou, kde zanechal aj svoje vlastné dieťa, nevzniká mu nárok na uplatnenie daňového bonusu, práve z dôvodu zániku spolužitia v spoločnej domácnosti dieťaťom. Bohužiaľ, daňový bonus na toto dieťa si nemôže uplatniť ani jeden z manželov, ale každý z iného dôvodu: otec z dôvodu zániku spoločnej domácnosti s dieťaťom a matka z dôvodu nepoberania zdaniteľných príjmov vo výške aspoň 6-násobku minimálnej mzdy.
Ing. Viera Mezeiová
07.02.12,11:58
Máme nerozvedeného zamestnanca, ktorý odišiel od manželky, s ktorou má jedno dieťa a žije s družkou bez detí. Môže si uplatniť na svije dieťa s manželkou daňový bonus (matka nepracuje) ?

Bohužiaľ nemôže. Jednou z podmienok na uplatnenie daňového bonusu je aj spolužitie v domácnosti s dieťaťom. Ak matka žijúca s dieťaťom nepracuje, ona zasa nesplňuje jednu z podmienok na uplatnenie daňového bonusu - dosahovanie zdaniteľných príjmov aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy za zdaňovacie obdobie.
zlolen
10.02.12,06:28
Prosím, to je odpoveď pre striedavú starostlivosť, manželstvo rozvedené, matka nepracuje a otec je zamestnaný a nikto nebude poberať daňový bonus? Možno, že som to nepochopila správne.
Ďakujem
Ing. Viera Mezeiová
10.02.12,07:47
Prosím, to je odpoveď pre striedavú starostlivosť, manželstvo rozvedené, matka nepracuje a otec je zamestnaný a nikto nebude poberať daňový bonus? Možno, že som to nepochopila správne.
Ďakujem

Odpoveď je na otázku od Miluše. Pozdravujem.
Mila123
10.02.12,07:54
Pri striedavej starostlivosti nie je možné použiť § 33 ods. 5 ZDP ? ak má otec dieťa v starostlivosti na začiatku mesiaca, predsa si môže uplatniť DB na toto dieťa....alebo sa mýlim?
Ing. Viera Mezeiová
10.02.12,07:54
Ako sa, prosím, preukazuje spoločná domácnosť u ešte nerozvedených manželov ? Stačí nahlásenie zmeny vo vyhlásení k zdaňovaniu príjmov ? Ak ano, na základe čoho tú zmenu mzdárka zapíše ?

V zákone o dani z príjmov nie je presný návod (doklad) ako sa dokazuje zánik spoločnej domácnosti manželov. Podľa komentára k § 115 Občianskeho zákonníka, dokonca ani zrušenie manželstva rozvodom nemusí mať vždy za následok zánik spoločnej domácnosti.

Na daňové účely zamestnávateľovi postačuje zápis (nahlásenie zmeny) vo vyhlásení na zdanenie príjmov, s dátumom zmeny a podpisom zamestnanca.
Ing. Viera Mezeiová
10.02.12,08:15
[QUOTE=zlolen;1958871]Dobrý deň
Zamestnanec je rozvedený od 10/11, dieťa súd zveril do striedavej starostlivosti oboch rodičov, matka nepracuje, môžem daňový bonus vyplácať otcovi dieťaťa, aký doklad okrem právoplatného rozhodnutia súdu mám priložiť k ročnému zúčtovaniu?

Pokyn uverejnený na stráne FR: Ak dieťa vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si uplatniť daňový bonus mesačne na každé vyživované dieťa len jeden z nich. Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť preddavky na daň z príjmov podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z. z o dani z príjmov v znení neskorších predpisov len o sumu daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Za ustanovených podmienok daňovník si môže uplatniť daňový bonus resp. jeho časť v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň resp. pri podaní daňového priznania. Ak súd zverí dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, daňový bonus za ten istý kalendárny mesiac patrí len jednému z nich a v prípade, ak sa nedohodnú, daňový bonus sa prizná oprávnenej osobe v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
Vypracovalo: Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica sekcia metodiky daní, odbor metodiky daní júl 2011
Poznámka:Aj matka však musí splniť podmienku úhrnu zdaniteľných príjmov vo výške 6-násobku minimálnej mzdy za rok.Ak neboberá v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy, prizná sa daňový bonus otcovi za tie mesiace,v ktorých boli na začiatku splnené podmienky a otec zarobil za rok 6-násobok minimálnej mzdy.
zlolen
10.02.12,09:28
Veľmi pekne Vás prosím, mám rozsudok, súd schválil dohodu: striedavá starostlivosť, prvé dva týždne u matky a druhé dva týždne u otca.
Poznámka: matka nepracuje,otec ano.
Na začiatku ani jedného mesiaca dieťa nie je u otca, to znamená že nikto nebude mať daňový bonus?

Ďakujem
AnnaK
27.02.12,08:18
Veľmi pekne Vás prosím, mám rozsudok, súd schválil dohodu: striedavá starostlivosť, prvé dva týždne u matky a druhé dva týždne u otca.
Poznámka: matka nepracuje,otec ano.
Na začiatku ani jedného mesiaca dieťa nie je u otca, to znamená že nikto nebude mať daňový bonus?

Ďakujem

To by zaujímalo aj mňa. Mám prípad, že dieťa je párny týždeň u matky a nepárny týždeň u otca. Matka nemá príjem, lebo je dlhodobo na PN ale od 09/2011 si uplatňuje DB vo vyhlásení iba matka, takže teraz nemá DB nikto.
Ing. Viera Mezeiová
27.02.12,08:38
To by zaujímalo aj mňa. Mám prípad, že dieťa je párny týždeň u matky a nepárny týždeň u otca. Matka nemá príjem, lebo je dlhodobo na PN ale od 09/2011 si uplatňuje DB vo vyhlásení iba matka, takže teraz nemá DB nikto.

Dávam do pozornosti pokyn uverejnený na stránke FS citovaný v predchádzajúcej odpovedi - naozaj podmienkou na uplatnenie bonusu je nielen existencia dieťaťa, ale aj dosahovanie zdaniteľných príjmov (polovica min. mzdy mesačne alebo 6-násobok min. mzdy za rok). A ak rodič alebo iná oprávnená osoba vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalndárnych mesiacov, je nutnosťou aj dodržanie znenia § 33 ods. 5 ZDP.
veronikasad
27.02.12,08:43
Dávam do pozornosti pokyn uverejnený na stránke FS citovaný v predchádzajúcej odpovedi - naozaj podmienkou na uplatnenie bonusu je nielen existencia dieťaťa, ale aj dosahovanie zdaniteľných príjmov (polovica min. mzdy mesačne alebo 6-násobok min. mzdy za rok). A ak rodič alebo iná oprávnená osoba vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalndárnych mesiacov, je nutnosťou aj dodržanie znenia § 33 ods. 5 ZDP.
ako sa postupuje pri striedavej starostlivosti u rozvedených rodičov ?
renkulka
28.02.12,06:32
Môžem uplatniť daňový bonus zamestnankyni na dieťa, ktoré nie je jej vlastné? Je manželove z prvého manželstva, prvá žena zomrela, toto je jeho druhá manželka a dieťa žije s nimi spolu v domácnosti. Ak by si ho nemohla uplatniť ona, uplatnil by si ho otec?, je SZČO. ďakujem.
Ing. Viera Mezeiová
28.02.12,07:55
Môžem uplatniť daňový bonus zamestnankyni na dieťa, ktoré nie je jej vlastné? Je manželove z prvého manželstva, prvá žena zomrela, toto je jeho druhá manželka a dieťa žije s nimi spolu v domácnosti. Ak by si ho nemohla uplatniť ona, uplatnil by si ho otec?, je SZČO. ďakujem.

Podľa § 33 ZDP za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.

To znamená, že si môže daňový bonus uplatniť druhá maželka na manželove dieťa.
katka s.
28.02.12,17:58
Prosím Vás - otec mal pracovný pomer pri ktorom si neuplatňoval DB, matka si nemôže uplatniť DB z dôvodu nedosiahnutia príjmu (je na RD). Otec si chce dať daňové priznanie sám z potvrdenia o príjme a uplatniť si DB. Žijú v spoločnej domácnosti, ale trvalé pobyty majú rôzne. Dokladuje sa k daňovému priznaniu spoločná domácnosť daňovníka - otca s dieťaťom keď si ide dávať sám daň. priznanie typu A? Ďakujem.
katka s.
29.02.12,08:14
Prosím Vás - otec mal pracovný pomer pri ktorom si neuplatňoval DB, matka si nemôže uplatniť DB z dôvodu nedosiahnutia príjmu (je na RD). Otec si chce dať daňové priznanie sám z potvrdenia o príjme a uplatniť si DB. Žijú v spoločnej domácnosti, ale trvalé pobyty majú rôzne. Dokladuje sa k daňovému priznaniu spoločná domácnosť daňovníka - otca s dieťaťom keď si ide dávať sám daň. priznanie typu A? Ďakujem.
Prosím, vedel by mi niekto pomôcť? Chcela by som tým rodičom nejako pomôcť s priznaním DB, keďže majú dosť nízke príjmy. Ďakujem.
zlolen
08.03.12,13:17
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: zlolen http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t185298-p2-danovy-bonus-zamestnanec-nezije-so-vsetkymi-detmi-v-spolocnej-domacnosti.html#post1975714)
Veľmi pekne Vás prosím, mám rozsudok, súd schválil dohodu: striedavá starostlivosť, prvé dva týždne u matky a druhé dva týždne u otca.
Poznámka: matka nepracuje,otec ano.
Na začiatku ani jedného mesiaca dieťa nie je u otca, to znamená že nikto nebude mať daňový bonus?

Vrátila som sa ešte raz k otázke, otcovi som v januári DB na dieťa nedala, aj keď ostatné podmienky boli splnené, ale na začiatku mesiaca podľa rozhodnutia, nebolo dieťa v starostlivosti otca, dnes bol zamestnanec DB reklamovať, nemôže
naozaj mať DB priznaný?

Neviem ako mu to vysevtliť, dostala som, že je to súce na lampáreň.

Ďakujem
VERONIKA6
23.04.13,11:49
Zamestnanec žije v spoločnej domácnosti s družkou a jej dieťaťom. Môže si na jej dieťa uplatňiť daňový bonus?
VERONIKA6
23.04.13,12:08
Zamestnanec žije v spoločnej domácnosti s družkou a jej dieťaťom. Môže si na jej dieťa uplatňiť daňový bonus?
Už som sa dočítala, že nie, iba keby boli manželia by mal nárok.
Jozef Mihál
23.04.13,13:20
Presne tak.
Jozef Mihál
23.04.13,13:22
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: zlolen http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t185298-p2-danovy-bonus-zamestnanec-nezije-so-vsetkymi-detmi-v-spolocnej-domacnosti.html#post1975714)
Veľmi pekne Vás prosím, mám rozsudok, súd schválil dohodu: striedavá starostlivosť, prvé dva týždne u matky a druhé dva týždne u otca.
Poznámka: matka nepracuje,otec ano.
Na začiatku ani jedného mesiaca dieťa nie je u otca, to znamená že nikto nebude mať daňový bonus?

Vrátila som sa ešte raz k otázke, otcovi som v januári DB na dieťa nedala, aj keď ostatné podmienky boli splnené, ale na začiatku mesiaca podľa rozhodnutia, nebolo dieťa v starostlivosti otca, dnes bol zamestnanec DB reklamovať, nemôže
naozaj mať DB priznaný?

Neviem ako mu to vysevtliť, dostala som, že je to súce na lampáreň.

Ďakujem

Riešenie je v samostatnej téme:http://www.porada.sk/t214927-danovy-bonus-striedava-starostlivost.html