owecka27
25.01.12,11:30
zdravím


Ide o takú vec totiž : starý otec má aj pozemok, na ktorom je postavená bytovka so 4 vchodmi. Už asi 40 rokov - stále figuruje v Liste vlastníctva ako vlastník pozemku ( samozrejme podielový) má tam nejakú malinkú čiastku. Chceli sme sa dohodnúť na cene - ľudia s bytovky nám ponúkli 3 eurá za m2 - pre info m2 pozemku u nás stojí 50eur.
Lenže je to komplikované: je tam veľa spoluvlastníkov, jeden pán začal podiely skupovať za tiež smiešne sumy a zdá sa mi, že to skupuje pre nich. Skrátka aj v listoch vlastníctva figuruje darovanie ako právny úkon což je simulovanie Právneho úkonu. Ten pán je spojený s jedným advokátom. Chce zrejme z toho vytrieskať veľa. Snaží sa rozdeliť parcely - čo je nemožné ( parcela je len číselným vyjadrením...).

Už som z toho zúfalá. Najnovšie má dedko ešte jeden pozemok kde sa ide stavať. A ten pán sa už vyhráža že dá návrh na obec na odkúpenie časti pozemku po nebohom dedkovom strýkovi ktorý odišiel do Argentíny.
Mňa len štve to, človek nemá za čo ísť ani k advokátovi, aby ho neokašľali takíto ľudia. Moja mama bola aj za advokátkou, ale dohromady jej nič neporadila. Advokátka jej povedala, že potrebuje geometrický plán bytovky aj pozemku z roku stavby - na katastri nám ho odmietli vydať, že také nič nemajú. Mám pocit, že aj tam sú nejako napojení na toho pána.

Už neviem na koho sa mám obrátiť - pre istotu to hodím aj do témy sem.
buchač
25.01.12,11:33
zdravím


Ide o takú vec totiž : starý otec má aj pozemok, na ktorom je postavená bytovka so 4 vchodmi. Už asi 40 rokov - stále figuruje v Liste vlastníctva ako vlastník pozemku ( samozrejme podielový) má tam nejakú malinkú čiastku.
...koľko štvorákov , to by ma teda fakt zaujímalo ....
Chceli sme sa dohodnúť na cene - ľudia s bytovky nám ponúkli 3 eurá za m2 - pre info m2 pozemku u nás stojí 50eur.
...čo je to " u nás " ?...stačí iba okres ...........aj keď cena za štvorák pomaly ako v Blave ...:confused:
Lenže je to komplikované: je tam veľa spoluvlastníkov, jeden pán začal podiely skupovať za tiež smiešne sumy a zdá sa mi, že to skupuje pre nich. Skrátka aj v listoch vlastníctva figuruje darovanie ako právny úkon což je simulovanie Právneho úkonu. Ten pán je spojený s jedným advokátom. Chce zrejme z toho vytrieskať veľa. Snaží sa rozdeliť parcely - čo je nemožné ( parcela je len číselným vyjadrením...).
...práve preto ,že je tam veľa spoluvlastníkov , tak je to o ničom .......
...a aj tak na tom nezarobíš ......
...pre tých pár éčiek ???...nemá význam sa angažovať ........
Už som z toho zúfalá. Najnovšie má dedko ešte jeden pozemok kde sa ide stavať. A ten pán sa už vyhráža že dá návrh na obec na odkúpenie časti pozemku po nebohom dedkovom strýkovi ktorý odišiel do Argentíny.
...a to je aká súvislosť ???
Dedko má pozemok ???....má ...
Ako môže pán kupovať ???....po strýkovi neboli/nie sú dedičia .....????
Mňa len štve to, človek nemá za čo ísť ani k advokátovi, aby ho neokašľali takíto ľudia. Moja mama bola aj za advokátkou, ale dohromady jej nič neporadila. Advokátka jej povedala, že potrebuje geometrický plán bytovky aj pozemku z roku stavby - na katastri nám ho odmietli vydať, že také nič nemajú.
...majú - nemajú ....holt , tak to beží na Slovensku ...
No nič Ti nebráni objednať si služby geodeta a dať si zamerať a vypracovať vlastný plán bytovky ...........lenže to Ti je taká anabáza - veľa spoluvlastníkov vás jesto a každý musí súhlasiť s týmto úkonom .....
...o platbe ani nevravím ...geodet pýta rádovo cca 250 - 300 € za jeden plán ...a platí objednávateľ ...
Mám pocit, že aj tam sú nejako napojení na toho pána.

Už neviem na koho sa mám obrátiť - pre istotu to hodím aj do témy sem.
...
draik
25.01.12,11:37
Svoj podiel nemusí predať, dokonca má predkupné právo na podiely ostatných spoluvlastníkov (to sa týka aj v prípade darovania súčasného spoluvlastníka cudzej osobe). Pokojne sa môže stať, že prípadný súdny spor prehráte a pozemok bude, za trhovú cenu, prisúdený vlastníkom stavby alebo bude na pozemku odplatné vecné bremeno v prospech vlastníkov stavby.
Čo sa týka plánovanej stavby, tak stavebník nemôže stavať na pozemku bez súhlasu vlastníka pozemku, ak ho nevlastní.
Vzhľadom na to, že viaceré Vaše vyjadrenia nie sú úplne jasné resp. právne neobstoja, bolo by vhodné nájsť si aspoň trochu zbehlejšieho právnika.
Stanislav 1975
25.01.12,11:54
Svoj podiel nemusí predať, dokonca má predkupné právo na podiely ostatných spoluvlastníkov (to sa týka aj v prípade darovania súčasného spoluvlastníka cudzej osobe). Pokojne sa môže stať, že prípadný súdny spor prehráte a pozemok bude, za trhovú cenu, prisúdený vlastníkom stavby alebo bude na pozemku odplatné vecné bremeno v prospech vlastníkov stavby.
Čo sa týka plánovanej stavby, tak stavebník nemôže stavať na pozemku bez súhlasu vlastníka pozemku, ak ho nevlastní.
Vzhľadom na to, že viaceré Vaše vyjadrenia nie sú úplne jasné resp. právne neobstoja, bolo by vhodné nájsť si aspoň trochu zbehlejšieho právnika.
asi tak nejako...
Mária27
25.01.12,18:19
Podľa § 18a zákona o vlastníctve bytov pozemok pod bytovým domom predať za regulovanú cenu (uvedenú v § 15 neplatnej vyhl. 465/1991) majú len vlastníci z § 17 zákona. Ostatní vlastníci, teda aj vy, majú právo predať pozemok (podiel na pozemku) za dohodnutú - trhovú cenu. Ako píše draik, nik vás nemôže donútiť pozemok predať, ani darovať, dokonca môžete žiadať náhradu za užívanie pozemku - odplatné bremeno (ako nájomné). Pre vlastníkov bytov by bolo lepšie, keby mali pozemok vo vlastníctve čím skôr, nevieme, aká doba príde. Preto ustúpiť by mali skôr vlastníci bytov, u vás nehorí.

Ak niekto skupuje pozemky lacnejšie, možno ich chce predať drahšie. Obecný úrad do vlastníckych vzťahov nemôže zasahovať, nemôže násilím pozemky odkupovať. Vyvlastnenie by mohlo byť len vo verejnom záujme, tu však ide o záujmy súkromné.
Nemáš byť z čoho zúfalá, ani sa nemusíš hašteriť, ani behať za právničkou. Tebe stačí čakať.